начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Призовка за дело, на което не мога да се явя

Дискусии на тема съдебната власт в България


Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот silistradnes » 03 Окт 2012, 20:55

Здравейте,
днес получих обаждане, че на адреса ми в Силистра съм получил призовка за дело, по което трябва да се явя като длъжник. Доста далеч съм от Силистра, та ме интересува как мога да разбера за какво става въпрос, понеже не се сещам за причина по която да ме привикват. Мога ли да пратя познат да пита за какво става въпрос? Какво става, ако не се явя.?
silistradnes
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Апр 2011, 19:41

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот neutralen » 03 Окт 2012, 22:01

Съдейки по термина "ДЛЪЖНИК", посочен в т.н. от вас "призовка", очевидно в случая става въпрос за Изпълнително производство, а документа вероятно е Уведомление от частен или държавен съдебен изпълнител, който ви вика за да ви връчи Заповед за незабавно изпълнение с приложен към нея Изпълнителен лист.
Горните документи се издават от Съда по заявление на някой взискател - ваш кредитор, в т.н. Заповедно производство. Това може да бъде банка от която сте теглил кредит, или сте поръчител на някого по банков кредит, а може да бъдат издадени по повод на някой Запис на заповед, които сте подписали. Това са някои от случаите - вие си знаете.
Пратете ваш близък, приятел или адвокат за да разбере за какво става дума, щото ако е така както предполагам, следва да имате предвид, че текат разни срокове за обжалването, пропускането на които погасява правата ви които имате в процеса - последиците са необратими и непоправими.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот silistradnes » 04 Окт 2012, 08:14

Като ми описаха призовката, разбрах, че съм привикан по чл. 47 ГПК. След дълги размисли, предполагам, че става въпрос за една неплатена фактура към Мобилтел. Какво се случва, ако не се явя на делото?
silistradnes
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Апр 2011, 19:41

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот neutralen » 04 Окт 2012, 08:45

Според мен няма дело в съда, щото ако в съда има дело, в призовката ще пише "ОТВЕТНИК" а не "длъжник".
Когато в "призовката" пише "ДЛЪЖНИК", очевидно става въпрос за Изпълнително производство при някой частен или държавен съдебен изпълнител.
Така наречената от вас "призовка" всъщност представлява УВЕДОМЛЕНИЕ по реда на чл.47 от ГПК, което се залепва на входната врата, или на пощенската кутия, тъй като не са ви намерили на адреса за да ви връчат книжата по делото.
Ако не се явите да получите документите /вероятно Покана за доброволно изпълнение, Заповед за изпълнение и Изпълнителен лист/, според закона се счита че сте редовно призован, почват да текат сроковете за обжалване и ще загубите правата си ако имате такива и съдебния изпълнител ще ви преследва където и да сте през следващите години, докато си платите съответното задължение.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот silistradnes » 04 Окт 2012, 14:11

Като цяло изпратих познат да провери за какво иде реч, но не е успял да се впише в работното време. Другото интересно е, че пише да се явя като длъжник на образувано гражданско дело номер еди кой си ..
Следователно вече има такова или ?
silistradnes
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Апр 2011, 19:41

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот silistradnes » 05 Окт 2012, 20:39

Така, бяхте прави, става въпрос за неплатени сметки към мобилен оператор, които трябва да платя в двуседмичен срок. Разпитах познати, които ми отговориха, че мога да преведа минимум 40 лв. за да прекратят делото и после да си изплащам останалата сума. Аз естествено няма да преведа само 40 лв., но има истина в това с изплащането и прекратяване на делото ?
silistradnes
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 09 Апр 2011, 19:41

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот neutralen » 05 Окт 2012, 21:28

Въпреки дадените ви съвети, вие си правите каквото ви хрумне, за това ще имате много големи проблеми.
Докато не вземете документа за който пишете и с него да отидете при адвокат за да ви каже за какво става дума, не правете нищо по случая. Съдейки от изказа ви - на път сте да направите непоправими/необратими грешки. Но вие си знаете. Живота си е ваш.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот sharmidodka » 09 Апр 2013, 10:06

Здравейте! За да не пускам нова тема ще ви помоля за помощ и съвет от тук, за което предварително благодаря! Проблемът е следния: получих призовка (или по- точно не получих, а я намерих закачена на входната врата). Гласи: Приложение No32 към чл. 4, т.1(No46982/12г. ) като не се пояснява за какво става въпрос, задължавайки ме да се явя в двуседмичен срок в СРС. Притеснява ме, че призовката се води за връчена и че е започнало дело. Бихте ли ме посъветвали, моля какво да направя!
sharmidodka
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Яну 2012, 22:54

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот neutralen » 09 Апр 2013, 14:05

:shock: Нали вече ви обяснихме какво да правите - вървете в съда ,вземете документите, които ви дадат и с тези документи отидете при някой адвокат, който ще ви каже какво следва да се прави по-нататък. 8)
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Апр 2013, 20:40

sharmidodka написа:Здравейте! За да не пускам нова тема ще ви помоля за помощ и съвет от тук, за което предварително благодаря! Проблемът е следния: получих призовка (или по- точно не получих, а я намерих закачена на входната врата). Гласи: Приложение No32 към чл. 4, т.1(No46982/12г. ) като не се пояснява за какво става въпрос, задължавайки ме да се явя в двуседмичен срок в СРС. Притеснява ме, че призовката се води за връчена и че е започнало дело. Бихте ли ме посъветвали, моля какво да направя!

Ако имената Любомир Греков или Антоанета Георгиева :wink: ви нашепват нещо :D - утре обизателно в съда, както ви е указано.

п.п. тея, вече чупят всякакви рекорди....от 05.10.2012г., а още няма връчено съобщение за възражение.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Призовка за дело, на което не мога да се явя

Мнениеот rayaasl » 13 Дек 2013, 14:36

Здравейте. Получих призовка да се явя като свидетел по едно дело, която подписах. Там пише,че ако не се явя ще последва глоба до 300 лв.Искам да попитам ако нямам финансова възможност да отида какви последствия може да има и с кого трябва да говоря за да предупредя. Благодаря.
rayaasl
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юни 2013, 11:57


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron