начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

ВСС - наглост, облечена във власт

Дискусии на тема съдебната власт в България


ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот listi » 10 Юли 2009, 15:23

Членът на Висшия съдебен съвет(ВСС) и председател на комисията за международно правно сътрудничество Иван Димов: Лошият имидж на Съдебната система се дължи на политиците - прехвърлят проблемите си върху нея

:shock: :shock: :shock:

http://dnesplus.bg/Society.aspx?f=99&d=287205

Колко време живот му давате още и на този ВСС ? То бива, бива, ама то такова уливане не може ....
listi
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 23 Апр 2008, 15:17

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот Imperator » 10 Юли 2009, 16:23

Чл. 132а.
(Нов - ДВ, бр. 12 от 2007 г.) (1) Към Висшия съдебен съвет се създава Инспекторат, който се състои от главен инспектор и десет инспектори.
(2) Главният инспектор се избира от Народното събрание с мнозинство две трети от народните представители за срок от пет години.
(3) Инспекторите се избират от Народното събрание за срок от четири години по реда на ал. 2.
(4) Главният инспектор и инспекторите могат да бъдат избирани повторно, но не за два последователни мандата.
(5) Бюджетът на Инспектората се приема от Народното събрание в рамките на бюджета на съдебната власт.
(6) Инспекторатът проверява дейността на органите на съдебната власт, без да засяга независимостта на съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите при осъществяването на техните функции. Главният инспектор и инспекторите при осъществяване на функциите си са независими и се подчиняват само на закона.
(7) Инспекторатът действа служебно, по инициатива на граждани, юридически лица или държавни органи, включително на съдии, прокурори и следователи.
(8) Инспекторатът представя годишен доклад за дейността си на Висшия съдебен съвет.
(9) Инспекторатът отправя сигнали, предложения и доклади до други държавни органи, включително и до компетентните органи на съдебната власт. Инспекторатът предоставя публично информация за дейността си.
(10) Условията и редът за избиране и освобождаване на главния инспектор и на инспекторите, както и организацията и дейността на Инспектората се уреждат със закон.

Последната 10-та алинея е теоритично неправилно ситуирана тук.Виж първата алинея говори за ВСС, а от този текст по ал.10 се разчира, че трябва да има отделен закон за Инспектората, нали. А ВСС е създаден по ЗСВ, а по ал.10-явно се е имало предвид отделен закон.Калпава конституция, и толкоз.
Imperator
Потребител
 
Мнения: 739
Регистриран на: 19 Окт 2001, 13:12
Местоположение: Варна

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот listi » 10 Юли 2009, 19:43

Миглена Тачева бе удостоена с почетен плакет на Висшия съдебен съвет :shock:

Проф. :D :D Лазар Груев, председател на ВКС, определи месеците на съвместната работа на Министър Тачева и Висшия съдебен съвет като "противоречиви, но пък много интересни". :roll:

http://www.speshno.info/news.php?id=87968

Да, сигурно този "плакет" е награда за най-некадърен министър на правосъдието. :lol: Забележете, с резултати, които са хем противоречиви, хем много интересни. :P И това го ръси председател на върховен касационен съд, който на всичко отгоре се пише и професор. Професор по какво обаче, за да ръси такива глупости ? :roll:

Абе тия хора на кой свят живеят, та си раздават почести и пари, докато правосъдието всеки ден бълва скандали, кога мини, кога макси ? :shock:
listi
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 23 Апр 2008, 15:17

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот 1968 » 12 Юли 2009, 11:14

Как в кой свят - в техния си, разбира се.Груев през живота си не е виждал дело, но е председател на ВКС.Велчев през живота си не е виждал обвинителен акт, но е Главен.За какво изобщо да говорим, аман от професори, доценти и други подобни.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот plamen_penev » 22 Юли 2009, 12:49

Наглостта, лъжата, дребните и едри измами и хитринки, безочието, бандитизма... са характерови особености на съвременното българско общество. Защо да отказваме правото на човеците от ВСС или изобщо на съдебните магистрати да прилагат тези похвати? Спомняте ли си това:
Великият Шекспир каза:
... беочието на властите,
онуй презрение, което получава
смиреното достойнство
в награда от недостойнството...

Дали трябва да ги приемаме е въпрос на личен избор...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот cerera » 22 Юли 2009, 16:26

МНОГО ПЛЮНКИ И ПАК ПЛЮНКИ.КАК НЕ ВИДЯХТЕ ОГРОМНАТА РАБОТА, КОЯТО ВЪРШИ НАСТОЯЩИЯТ ВСС. ЕСТЕСТВЕНО Е ДА ИМА НЕДОВОЛНИ, НО ТЕ БИ ТРЯБВАЛО ДА СИ ДАВАТ СМЕТКА, ЧЕ НЕ ВСИЧКО, КОЕТО ХВЪРЧИ СЕ ЯДЕ. ЗАМИСЛЕТЕ СЕ - КОЙ ОТ ПРЕДИШНИТЕ СЪВЕТИ СЕ Е СПРАВЯЛ ПО-ДОБРЕ И Е РАБОТИЛ ПО- ПРОЗРАЧНО? ОТВОРЕНИ УСТИ МНОГО, НО НЕ ЗА ВСЯКА ИМА ХАПКА. ЗЕЙНАЛИТЕ ПРАЗНИ ПЛЮЯТ И ПЛЮЯТ. АКО БЯХА ЗАПЪЛНЕНИ ЩЯХА ДА МЪЛЧАТ. ТОВА СТЕ ВИЕ.
cerera
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 03 Сеп 2008, 15:37

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот listi » 22 Юли 2009, 17:48

cerera написа:МНОГО ПЛЮНКИ И ПАК ПЛЮНКИ.КАК НЕ ВИДЯХТЕ ОГРОМНАТА РАБОТА, КОЯТО ВЪРШИ НАСТОЯЩИЯТ ВСС. ЕСТЕСТВЕНО Е ДА ИМА НЕДОВОЛНИ, НО ТЕ БИ ТРЯБВАЛО ДА СИ ДАВАТ СМЕТКА, ЧЕ НЕ ВСИЧКО, КОЕТО ХВЪРЧИ СЕ ЯДЕ. ЗАМИСЛЕТЕ СЕ - КОЙ ОТ ПРЕДИШНИТЕ СЪВЕТИ СЕ Е СПРАВЯЛ ПО-ДОБРЕ И Е РАБОТИЛ ПО- ПРОЗРАЧНО? ОТВОРЕНИ УСТИ МНОГО, НО НЕ ЗА ВСЯКА ИМА ХАПКА. ЗЕЙНАЛИТЕ ПРАЗНИ ПЛЮЯТ И ПЛЮЯТ. АКО БЯХА ЗАПЪЛНЕНИ ЩЯХА ДА МЪЛЧАТ. ТОВА СТЕ ВИЕ.

:D :D :D :D :D

Извадка от последния доклад от днес на Европейската комисия, накрая на последната страница 10:
Все още не е започнала задълбочена реформа на съдебната власт.
http://ec.europa.eu/dgs/secretariat_gen ... 722_bg.pdf

Можеш ли, cerera, да хвърлиш една плюнка по този извод на Европейската комисия за съдебната рИформЪ, която се прави уж вече 20 годинки ? :P
listi
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 23 Апр 2008, 15:17

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот plamen_penev » 22 Юли 2009, 17:51

cerera каза:
КАК НЕ ВИДЯХТЕ ОГРОМНАТА РАБОТА, КОЯТО ВЪРШИ НАСТОЯЩИЯТ ВСС.

Виждаме всичко, почитаема cerera! Не се съмнявайте! Големите ви букви няма да променят фактологията...
Видяхме противоконституционните и противозаконни текстове, които новия ВСС, (все юристи от сой!) включи в правилника си, четохме и за множество странни и оспорвани от някои назначения, видяхме и наказнията наложени на съдии, които се осмелиха да жалват пред ВАС срещу абсурдните за здравия разум "резултати" от едни конкурси проведени от този - новия ВСС. Виждаме и "двойните аршини" при оценка на просрочените дела... Това че не можем да се противопоставим, не означава, че сме кьорави...
Личното ми "вътрешно убеждение" е, че стария ВСС, за чийто фен никой не може да ме обяви, работеше по-добре, или поне по "законосъобразно"... И да си боядидате текста в крещащ цвят, фактите ще си останат... с цялото ми уважение към личността ви!
Последна промяна plamen_penev на 22 Юли 2009, 18:01, променена общо 1 път
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот system » 22 Юли 2009, 18:00

cerera написа: КАК НЕ ВИДЯХТЕ ОГРОМНАТА РАБОТА, КОЯТО ВЪРШИ НАСТОЯЩИЯТ ВСС.

Хайде хайде. Чак пък "огромна" :wink: . Постоянно действащ орган, който заседава веднъж седмично ... Че те и предишните ВСС-та работеха по толкова, без да са били постоянно действащи. И членовете им не бяха на отделна "ясла", а си бяха действащи съдии, прокурори, следователи.
... ЗАМИСЛЕТЕ СЕ - КОЙ ОТ ПРЕДИШНИТЕ СЪВЕТИ СЕ Е СПРАВЯЛ ПО-ДОБРЕ И Е РАБОТИЛ ПО- ПРОЗРАЧНО?

Не мога да кажа. Но все пак смятам, че работата на сегашния ВСС е в много отношения незадоволителна и недостатъчно ефективна.
Впрочем, от тяхната камбанария може да е по-различно. Знам ли ... :|
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот listi » 22 Юли 2009, 18:32

А.Мингова: Тонът на доклада на ЕК е позитивен :D :D
http://www.dnesplus.bg/EU.aspx?d=288708

Л.Груев: Докладът на ЕК е обективен и партньорски :D :D :D
http://www.dnesplus.bg/EU.aspx?d=288710

Б. Велчев: Докладът изразява ясен напредък :D :D :D :D
http://www.dnesplus.bg/EU.aspx?d=288623

Абе, тях ги плюят от Европа, а те мигат. :shock:
В доклада пише, че съдебната реформа още не е стартирала, а за тях всеки път имало "напредък". Явно нашите хора на всеки доклад напредват, но са все на едно и също място. :D Така да се каже, вече 20 години правят движение в покой. :P
listi
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 23 Апр 2008, 15:17

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот listi » 22 Юли 2009, 19:17

А пък тази Герганка преди хубаво ни раздаваше грънци, а сега иска да ни кара и да пасем: Край на разговора за предпазна клауза :D
http://dnesplus.bg/EU.aspx?d=288690

Само тя ли не видя, че България е таралеж в гащите на Европейския съюз - каквото й да го правим, както и да го завъртим, все боде. Ама срам, не срам, ако толкова много боде, в един момент Европа ще сваля гащите и ще изтърси таралежа. :D

То не, че като сега бодем Европата по дупето, та имаме някаква полза, де: в момента България плаща всяка година към 1 милиард лева членска вноска, а насреща европейските фондове са замразени и нищо не идва обратно. Но карай да е весело. :D
listi
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 23 Апр 2008, 15:17

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот ponedelnik » 23 Юли 2009, 11:28

Мнението ми за този ВСС е известно - наглост, некомпетентност, лицемерие и обидна надменност по отношение на всички, извън протежетата им. От години наблюдавам и се чудя как е възможно зад най-големите некадърници, когато искат кариерно израстване, както и когато трябва да бъдат прикрити нарушения, винаги се оформя и застава едно "здраво" лоби!
Тъжно, грозно и безнадеждно! Но пък, ако се случеше нещо различно, щях да си мисля, че съм се събудил в друга държава, а не в тази, в която сме имали нещастието да се родим.
ponedelnik
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Сеп 2007, 07:37

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот cerera » 23 Юли 2009, 18:15

Рonedelnik- кои протежета имате предвид? Тези на Пенчев, Груев, Велчев или на някой друг член от съвета. Едва ли е възможно в купом целият ВСС да има еднопосочно протежиране. А относно некомпетентността, не ми е ясно от висотата на какъв капацитет давате мнение? Всички решения на съвета са обжалваеми пред ВАС и ако те са потвърдени, значи и съдиите от ВАС са некомпетентни. Не смятате ли, че е лишено от професионализъм да сипеш негативни оценки без каквито и да е конкретни аргументи?
cerera
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 03 Сеп 2008, 15:37

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот listi » 23 Юли 2009, 19:16

Тук не говорим само за некомпетентност, ponedelnik, а и за вършене за престъпления, и то колективно, и барабар с главния прокурор: разните премии и други надбавки и добавки, които си гласуват и си плащат тези висши съдебни съветници. Хайде кажете ми на какво основание се плащат пари за излизане от съдебната система на членовете на ВСС. Та такива дори се полагали и на членове на ВСС, които не са магистрати (само че "обезщетението" им било една трета от това на магистратите) ? И за какво излизане от съдебната система говорим, когато местата на тези хора им се пазят, а и те самите са на върха на тази съдебна система ? Някой компетентен тука, като cerera например, може ли да ни осветли за какво престъпление става въпрос: за обсебване или за присвояване ? Разбира се, cererа ще ни каже, ако има още малко плюнки в повече, след като се изплюе и по доклада на европейската комисия :D
listi
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 23 Апр 2008, 15:17

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот melanie » 23 Юли 2009, 20:06

Да вземат да променят закона предлагам аз, мандата на ВСС да е по една година, в съвета да влизат действащи магистрати, които за една година да поживяват в пълна изолация, без контакти, за да се парира всякакво възможно външно въздействие при вземането на кадровите решения. Ще обсъждат голите статистики - кой кога, как и колко е решил и така да гласуват. Оправия иначе няма да има. Докато има парламентарна квота в съвета и изпълнителната власт се меси в кадровите решения за съдебната власт за какво разделение на властите в Бг говорим, за каква независимост? Това е утопия за нас наивниците. Няма да си позволя да коментирам ВАС защото това ми е една много болна тема. Единственото им хубаво нещо е сайта с деловодната информация. Относно корупцията - България е и ще си остане бедна държава, а това е една добра почва за развитие и процъфтяване на корупционните практики във всички направления на обществения живот. Едни, които имат пари и лобита без значение какъв им е умствения багаж ще се веят по високичките етажи, а други като нас дето за едната честност и достойнство живеят и тръгнали правдата да отстояват ще си останат болни цял живот от хронично недоволство и професионална неудовлетвореност. Това е истината за обстановката в скъпата ни татковина, за огромно съжаление. Остава ни да бачкаме заради едните пари, които все пак ни осигуряват някакъв нормален живот /с цената на много изхабени нерви, ама..../, да се развиваме като професионалисти за собствено самочувствие и да се надяваме, че в следващото прераждане Бог ще ни прати в друго измерение, където се ценят и спазват моралните категории, труда на хората и се уважава отделната личност и потребности като цяло.
Поздрави от мен! :D
melanie
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 12 Юни 2002, 21:20

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот julieta_9 » 24 Юли 2009, 10:09

Към cerera
Също така решенията на ВСС по назначаване на новите адм.ръководители в съд.система будят недоумение!Заседания на ВСС-публични,но не прозрачни.
Защо?!
ВЪПРОС към CERERA
по едно от многото подобни гласувания за адм.ръководител от предишния месец
Двама кандидати.
-Единият е с 20 год.стаж в съд.система.При атестацията-около 148 точки.Няма досега никакви нарушения,наказания и т.н.Дори има опит като зам.
адм.ръководител.
-Другият -стаж 10 г. и 2 мес в съд.система.При атестация 97 точки,също без наказания,НО предложен от някого,там по онези членове от закона за съд.власт,по които някой може да предлага.
И познайте кой от двамата кандидати е гласуван?
Интересно тогава какъв е смисълът от подобни атестации,щом никой не ги взема под внимание.А тези атестации са критерий,по който ВСС би трябвало да оцени кандидата.
А този пример не е единственият,а един от многото.Ами CERERA какво ще кажете за хората,които не са завършили университета,а школата в Симеоново и масово се назначават за административни ръководители.
CERERA щом като смятате,че ВСС има обективна,прозрачна и компетентна работа и също толкова обективни,прозрачни и компететни решения,може ли да ми обясните всички тези скандални решения и назначения в съд.ситема!!!!
julieta_9
Потребител
 
Мнения: 150
Регистриран на: 05 Фев 2007, 16:52

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот system » 24 Юли 2009, 10:48

Извинявам се много, направила съм някаква голяма простотия. Вместо "цитирай" съм използвала "промени". Исках да кажа, че подкрепям system, но тъй като "цитирах" само едно негово изречение, съм затрила останалото.

Смисълът на мнението му беше, че стажът не е единственият критерий и че някои от най-подготвените юристи в областта на наказателното право и процес са завършили в Симеоново и няма никаква причина да не бъдат назначавани и за административни ръководители.

Portokal

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот plamen_penev » 24 Юли 2009, 11:29

Ами така е! Аз, който не съм част от системата, също познавам един такъв случай с тези "атестации" и произвола на назначенията: съдия на около 50 позиция в списъка според атестацията кандидатства за място. ВСС назначава друг кандитат, на който точките му стигат за до към 132 позиция... Следват: обжалване пред ВАС, моментална проверка от Инспектората към ВСС на съдията, позволил си да обжалва назначението, дисциплинарно производство (кой съдия с практика няма поне едно просрочено дело измежду хилядите?!), наказание...
Чудя се като чета тук как някои съдии, очевидно почтени, се прихласват да хвалят съдебната ни система! Ами че вие сте подложени на същия унизителен произвол, на който подлагате и гражданите... ако не лично вие - вашият колега!
Последна промяна plamen_penev на 24 Юли 2009, 11:31, променена общо 1 път
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот melanie » 24 Юли 2009, 11:29

Джули, чл.8, ал.2 от ЗСВ не допуска ограничения на правата или привилегии основани на образование. Магистрат може да бъде всеки, който отговаря на изискванията на чл.162 от ЗСВ. Не мисля, че университета определя компетентността, по-скоро личните качества и волята да четеш и да се развиваш като професионалист ежедневно. Дипломата за висше образование е една добра предпоставка да имаш шанс да кандидатстваш за работа, нищо повече.
Завършила съм СУ, е и? Имам отлични атестационни резултати и какво от това? Честна съм и винаги съм отстоявала собственото си мнение - оказа се, че това не е позитив! В момента кандидатствам за административен ръководител - да не мислиш, че се надявам да спечеля? Още аргументи да излагам ли? Защо квалифицирате ВСС като нагли - не са нагли, просто имат властнически правомощия и ресурс и се възползват от тях в законовите рамки, държавата им дава това право, кои сме ние да ги съдим и квалифицираме. Винаги ще има лобита, винаги този ще е човек на онзи, винаги ще има недоволни от даден избор. Когато ме преназначиха за районен в един малък град и се наложи ежедневно да пътувам и попитах шефа на ОС до кога ще е така, знаеш ли какво ми каза той - "Това мога да ти предложа, ако си недоволна - напусни". Останах, защото обичам правото, обичам си професията и си мисля, че в съдебната система трябва да има и честни като мен, които се борят за промяна. Трябва, обаче, да се влагат колкото се може по-малко лични чувства, защото в противен случай си разсипваш здравето, а кервана си върви и след време никой няма да си спомня за тебе.
melanie
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 12 Юни 2002, 21:20

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот plamen_penev » 24 Юли 2009, 11:41

melanie каза:
...в съдебната система трябва да има и честни като мен, които се борят за промяна.

Адмирации melanie!
Но кажете ми как това корелира със заключителните ви думи, изпълнени с песимизъм:
... в противен случай си разсипваш здравето, а кервана си върви и след време никой няма да си спомня за тебе.

:roll:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron