начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

ВСС - наглост, облечена във власт

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот system » 24 Юли 2009, 15:34

system се изказа и portokal го подкрепи:
Извинявам се много, направила съм някаква голяма простотия. Вместо "цитирай" съм използвала "промени". Исках да кажа, че подкрепям system, но тъй като "цитирах" само едно негово изречение, съм затрила останалото.
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Ееееех, българска нация техническа :) :) :)
Шегувам се, всичко е наред. Да, мнението ми беше в този смисъл - в т. нар. "школа" в Симеоново са се подготвяли едни от най-добрите специалисти по наказателно право и нак. процес.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот melanie » 24 Юли 2009, 16:25

plamen_penev написа:Но кажете ми как това корелира със заключителните ви думи, изпълнени с песимизъм:
... в противен случай си разсипваш здравето, а кервана си върви и след време никой няма да си спомня за тебе.

:roll:


Пламене, бих го нарекла реализъм не песимизъм. Майка ми работи в съдебната система преди много години, отиде си много млада за съжаление. Беше отличен професионалист, но всичко в работата го преживяваше много тежко и лично. Честните от край време не се приемат като нещо кой знае какво в системата, а когато се ударят в стената от безразличие по отношение на труда им това натрупва много горчивина. Нещата за 20 години не са се променили, убедих се сама. Това имах предвид пишейки думите, които си цитирал. Никога няма да ме налегне песимизъм, не съм такава натура. Според мен живота се крепи на вечната надежда и докато съм жива и здрава думите и действията ми винаги ще отстояват това верую! :D
melanie
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 12 Юни 2002, 21:20

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот plamen_penev » 24 Юли 2009, 17:52

Само така! Песимизма е за бедните духом!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот cerera » 26 Юли 2009, 18:38

Да си отличен съдия или прокурор не значи, че ставаш за админстративен ръководител. За това поприще се иска много повече. За това се учудвам на колегите, които смятат, че стажа в системата и добрата оценка би трябвало да гарантират позициии и сигурно избиране. Нали не смятате, че ръководителите би трябвало да са пред пенсия, само защото са с много стаж и добри показатели ? Или пък защото са много удони на повчето от себеподобните си - както се опитаха да наложат в САС? Нели Куцкова даде всичко от себе си в тази посока, но не успя. Времето на дребните отмина, колкото и да не им се вярва. Тя беше кандидат за вице президент - /няма как да не отбележим, че този пост е част от изпълителната власт/ и след това се изказа като едва ли не най- доблестен стожер на съдебната система. Това ако не е цинизъм. Била добър съдия и това й давало право да дава оценки? А не трябва ли да погледне първо към собствените си щения и след това да се изказва, както и всички подобни на нея?
cerera
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 03 Сеп 2008, 15:37

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот cerera » 26 Юли 2009, 18:46

Не съм защитник на ВСС, но изключително много се възмущавам на критиките, които са хвърлени в пространството просто ей така, защото на някои не са оправдани очакванията в личен план. Който критикува, би трябвало да се аргументира. Не би трябвало точно в тези форуми да си прехвърляме празни и лишени от съдържание негативни или позитивни мнения. Много е грозно.
cerera
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 03 Сеп 2008, 15:37

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот listi » 26 Юли 2009, 19:01

Душко cerera, може ли да ходиш в детската градина да хвалиш ВСС, и сегашния и предишния (то него защо ли го разтуриха предсрочно ?), както и независимостта и съвършенството на българските съдии, и реактивността и интелигентността на българските прокурори ? :D Аз също ще дойда с теб да им разкажа на децата по някоя и друга приказка от хиляда и една нощ. :D :D
Досега всичките доклади на Европейската комисия са ужасяващи, а на живо става още по-ужасяващо и по-ужасяващо вече години наред, но такъв бодряшки оптимизъм като на cerera не съм срещала чак от времето на Работническо дело. :P
listi
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 23 Апр 2008, 15:17

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот ivan_lawyer3 » 26 Юли 2009, 19:42

Листи,

Не сте прав - по времето на социоализъма - грешката в предходната дума е на периферната нервна система - цените на продуктите бяха ниски, но и заплатите бяха ниски. Но и цените на продуктите бяха ниски.

Както и да е - един адвокат, първа категория, като мен, не се заяжда за без пари.

Като говорите за "Работническо дело" поне го прочетете.

Иначе имате потенциял - нещо ме удари бирата - дерзайте (сигурно Ви дразни думата).

И мен ме дразни "Дума"-та.
ivan_lawyer3
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 01 Ное 2008, 20:33

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот hidden » 26 Юли 2009, 19:59

Хората във висшите етажи на властта живеят в свой собствен свят и нехаят за реалните проблеми на хората. За тях моралните ценности служат само за да карат другите да са покорни на нормите и да са послушни, но те самите презират ценностите и грубо ги погазват.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот plamen_penev » 27 Юли 2009, 07:53

cerera пак стисна очите:
Който критикува, би трябвало да се аргументира.

Целият свят разбра, че ни е калпава съдебната система, само cerera има нужда от още доказателства...
Есхил:
Те имаха очи, ала не виждаха, уши, ала не чуваха...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот ivan_lawyer3 » 27 Юли 2009, 09:14

Реципирале сме немската съдебна система (боже колко дилетанти, на едно място).

Но немската, другарю (гражданино) Панев е жив пример за некадърност.

Осъдиха ли Георги Димитров - не.

Лайпцитския съдебен състав е нагледен пример за сляпо, чиновническо отношение.

Пенев, Пенев, който рита слепи хора - в случая Темида е просто вълшебник.

Герой.
ivan_lawyer3
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 01 Ное 2008, 20:33

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот julieta_9 » 27 Юли 2009, 09:23

отново към CERERA
не знам по каква причина толкова защитаваш ВСС и за черното казваш,че е много бяло
В канкротния пример,който бях дала за човека с 20 г.стаж,при това с опит като зам.адм.ръководител и т.н.ако възраст от 47 год.са пенсионна....А другия кандидат по какви качества е оценен не знам,жена на 34 год.,най-скоро постъпила в административното звено ,което ще ръководи,дори няма мъдростта за тази длъжност.
Интересно ако CERERA може да ми отговори като защитник на ВСС,защо като критерий,въведен от ВСС,се прави атестация на база стаж,дела и др.все в този ред.Щом като този критерий го хвърляме в коша,защо не си ги назначават,ами имитират,че ги избират.
CERERA ,прости за невежеството,но ти като си вътре в нещата,кажи ми какви други ОСНОВНИ и МНОГО ВАЖНИ качества трябва да притежава един административен ръководител./вероятно да си човек на някой,който да те предложи и другите да са задължени да гласуват за теб/
julieta_9
Потребител
 
Мнения: 150
Регистриран на: 05 Фев 2007, 16:52

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот helene » 27 Юли 2009, 09:43

Колеги, колеги, всичко е гнило, гнило, та прогнило не само в съдебната система, но и в цялата държава. За да станеш началник /ръководител/ в държавния сектор ти трябва ВСИЧКО друго, но не и потенциал. Това се знае от време оно и не знам защо изобщо си губите времето да пишете по тези въпроси.
helene
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Ное 2006, 14:30

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот system » 27 Юли 2009, 09:50

julieta_9 написа:какви други ОСНОВНИ и МНОГО ВАЖНИ качества трябва да притежава един административен ръководител

Закон за съдебната власт
......................
Чл. 201. (1) Критериите за оценка за заемане на ръководна длъжност са:
1. способност за работа в екип и разпределение на задачи в него;
2. способност за вземане на решения;
3. представителност.

По-горе бях нарекъл работата на ВСС неефективна. Това още не значи незаконосъобразна - за последното има думата Върховният административен съд.
julieta_9, Вашия човек с 20-те години стаж не го познаваме нито като юрист, нито като ръководител. 20 години стаж в системата все още не означават нито професионална подготовка, нито ръководни качества. Макар че стажът е индиция за наличието на такива подготовка и качества.
cerera написа: Тя (Нели Куцкова - бел. моя - system) беше кандидат за вице президент - /няма как да не отбележим, че този пост е част от изпълителната власт/ и след това се изказа като едва ли не най- доблестен стожер на съдебната система.

Не че е по темата, но ... вицепрезидентът, както и президентът, не са част от изпълнителната власт.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот ponedelnik » 27 Юли 2009, 12:09

Карера, или кариера - не знам, права си, че не съм конкретен, ама няма как - не ми стиска да си призная кой съм!
По себе си можеш да прецениш колко злобни и отмъстителни могат да бъдат всички засегнати, а именно власт-имеющите. На вас всичко си ви харества и най - вече конюнктурата. Единственото, което мога да кажа в своя защита е, че за 12 - годишния си магистратски стаж, не съм просрочил и едно свое решение, както и че нямам основание да се срамувам от нито едно от тях. Знам, че няма да поведа бунт, защото през годините си останах сам, защото мога и сам - нямам нужда да съм част от глутница. На мен ми стига куража да работя работата си по конкретните дела, като формулирам решения, основани на добра теоретична подготовка и закона.
И престанете с тези атестации - те са кухи от към съдържание, щом 99 % от тях са "много добри".
Престанете и с оперативната самостоятелност, обоснована от услужливия ВАС, при положение, ЗСВ - чл.162, т.3, изисква всяко лице, назначено за съдия, прокурор и следовател, да притежава необходимите нравствени и професионални качества, съответстващи на Етичния кодекс. Поради това и намирам, че е незаконосъобразно при избор на ВСС кого да премести или повиши, да се позовават на своя преценка за качествата на кандидата, основана на идеята, че 125-тия от класацията, направена въз основа на приетите от тях критерии за атестиране, имал "повече", "по - високи" или "по - класни" нравствени и професионални качества. Такива в еднаква степен трябва да имат всички. Т.нар. им оперативна самостоятелност е чиста проба субективизъм, т.е. може и да си 125-ти в списъка, но аз понеже те познавам лично, считам, че ще си ти, защото не познавам - лично, 1,2, 3-тия и пр.
Така че не искай от мен да съм конкретен! Аз съм доволен от личния си живот, от собствената си работа и стандарт, мога и съм смирен, но не мога да съм доволна свиня и да отрека, че около мен мирише неистово.
ponedelnik
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Сеп 2007, 07:37

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот plamen_penev » 27 Юли 2009, 13:32

system посочи:
Закон за съдебната власт
......................
Чл. 201. (1) Критериите за оценка за заемане на ръководна длъжност са:
1. способност за работа в екип и разпределение на задачи в него;
2. способност за вземане на решения;
3. представителност.

Малее! Грях ми на душата, system, помислих че сте подправил цитата и ходих да го чета пустия ЗСВ да видя наистина ли представителност е критерий за оценка на качествата на един административен ръководител на съдебен орган като такъв! :oops:
Ами че тя работата май започва да се изяснява... cerera... и прочие! :lol:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот system » 27 Юли 2009, 13:56

plamen_penev написа: Малее! Грях ми на душата, system, помислих че сте подправил цитата и ходих да го чета пустия ЗСВ да видя наистина ли представителност е критерий за оценка на качествата на един административен ръководител на съдебен орган като такъв!

И аз не повярвах, когато го четох за първи път.
Това е законът :| .
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот cerera » 27 Юли 2009, 14:34

Systemq чудех се дали някой ще забележи. За съжаление само един и това сте Вие. Наистина президент и вицепрезидент не са част от изпълнителната власт, но пък зам. министър - да, какъвто беше Куцкова в правителството на Ф. Димитров. Улисани в критики и безмислени упреци участниците във форума се чудят, как е възможно някой да мисли различно. Да - аз смятам, че ВСС в настоящият си състав е най-прозрачният съвет, съобразяващ максимално закона. Държа да подчертая, че не съм от кръга на избраните. Просто виждам светлина в тунела. А що се отнася до съдебната власт - аз съм част от нея и смея да твърдя, че тя функционира не по-зле от тази в родината на написалият критичния доклад. Бях и ги видях. Само, че те не критикуват себе си публично, за разлика от нас. Боже би е по-градивно нещо да променяме реално - в случай, че се налага, а не само да говорим, което е най-лесно и със сигурност не влече отговорност, както ако нещо предприемем.
cerera
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 03 Сеп 2008, 15:37

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот portokal » 27 Юли 2009, 14:38

Systemq чудех се дали някой ще забележи. За съжаление само един и това сте Вие.

Айде, айде, чудели сте се. :wink: А дори да сте се чудели (възможно, макар и не сигурно), да допускате случайно, че не всеки, който не си прави труда да пише цяло мнение, за да поправя грешки от този род, не ги е забелязал?
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот ponedelnik » 27 Юли 2009, 14:42

От скандализирането ви разбирам, че възприемате "представителност" като оценка за външен вид. Не това има предвид разпоредбата и същността е друга - вижте в правилата и методиката за атестирането.
И понеже председателите на съдилища администрират работата на точно такава институция и на колегите си магистрати - юристи, първото условие, което трябва да е налице е професионализъм. И затова не мога аз да разбера как е възможно председатели на районни съдилища да бъдат избирани за председатели на окръжни. Та какъв е този окръжен съд и какъв ли е бил предходния му председател, след като от собствения си състав не могат да излъчат пръв сред останалите равни нему, поради което се налага за председател да им бъде избран председател на районен съд.
Според мен това е обидна за всички, но най - вече за работещите в съответния ОС - вж.Бургас, Разград и др. подобни. То бива кариерно израстване, може, но час толкова - ми идва в повече!
И за какво говори Г.Гатев в днешния брой на "Труд" ! Те не познавали кондидатите, видиш ли! И защо им е да ги познават лично и не е ли това признание за "обективната" им нужда от субективно мнение, мотивирано от познанство от години, инцидентно, или мотивирано някак си. Е, вече знаем, че трябва да искаме лични аудиенции при всеки един от членовете на ВСС, за да им дадем шанс да ни познават лично !!!
ponedelnik
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Сеп 2007, 07:37

Re: ВСС - наглост, облечена във власт

Мнениеот system » 27 Юли 2009, 14:45

cerera написа:Наистина президент и вицепрезидент не са част от изпълнителната власт, но пък зам. министър - да, какъвто беше Куцкова в правителството на Ф. Димитров

Не знаех този факт.
Но все пак ... това е било отдавна :oops:
Вече изложих мнението си, че не съм съгласен с оценката за прозрачността и ефективността на този ВСС. Смятам, че експериментът с "постоянно" действащ ВСС в този му вид беше несполучлив.
Относно законосъобразността няма да коментирам, там думата е на ВАС, вече говорихме. Той е единственото "мерило" за законосъобразността на действията на ВСС. Дали и доколко ВАС е "услужлив", не зная. Не съм свикнал да коментирам решения на съд, по чиято правилност не се произнасям аз самият. А в конкретния случай няма как това да стане :wink: .
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron