начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот RinTimTim » 21 Май 2009, 22:28

miriam написа:уважаеми колега , хората реват че няма правосъдие , а не че са им близо /далеч съдилищата....
даже и таксите не се оплакват че внасят;оплакват се че и да се считат прави няма гаранция да получат правда накрая....
те просто не вярват че системата е справедлива и ефективна и работи, това е


Моята теория е, че хората у нас така или иначе си реват от всичко - няма правосъдие, няма здравеопазване, няма образование и т.н. Ако питаш един лекар какво мисли за съдиите, ще ти каже "корумпирани и некомпетентни"; а ако питаш един съдия какво мисли за лекарите, ще ти каже абсолютно същото. Така можем да си заместваме до безкрай. И като теглим чертата се получава, че хората у нас са корумпирани и некомпетентни.

Значи вариантите са горе-долу два: или човешкият мат'риал просто си е много зле, или човешкият мат'риал обективно не е чак толкова зле, но е пропит жестоко от негативизма и сам си го прави да му е чак толкова зле.

Когато в Америка някой повреден влезе в обществена сграда с пушка и без видима причина застреля ен брой граждани, нормалната реакция на останалите граждани, като чуят за това, е да си кажат "светът понякога е гадно място". Когато в България някой повреден извади нож при пиянска свада пред Съдебната палата, нормалната реакция на останалите граждани е "политиците, мутрите, учителите, лекарите, полицаите...".

На заобикалащия ги свят по коренно различен начин гледат един удовлетворен от себе си човек и друг, който живее с чувството, че ежедневно губи своите битки.

Ще ме прощавате за лирическото отклонение :lol:
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот bea-999 » 21 Май 2009, 23:04

RinTimTim написа:
miriam написа:уважаеми колега , хората реват че няма правосъдие , а не че са им близо /далеч съдилищата....
даже и таксите не се оплакват че внасят;оплакват се че и да се считат прави няма гаранция да получат правда накрая....
те просто не вярват че системата е справедлива и ефективна и работи, това е


Моята теория е, че хората у нас така или иначе си реват от всичко - няма правосъдие, няма здравеопазване, няма образование и т.н. Ако питаш един лекар какво мисли за съдиите, ще ти каже "корумпирани и некомпетентни"; а ако питаш един съдия какво мисли за лекарите, ще ти каже абсолютно същото. Така можем да си заместваме до безкрай. И като теглим чертата се получава, че хората у нас са корумпирани и некомпетентни.

Значи вариантите са горе-долу два: или човешкият мат'риал просто си е много зле, или човешкият мат'риал обективно не е чак толкова зле, но е пропит жестоко от негативизма и сам си го прави да му е чак толкова зле.

Когато в Америка някой повреден влезе в обществена сграда с пушка и без видима причина застреля ен брой граждани, нормалната реакция на останалите граждани, като чуят за това, е да си кажат "светът понякога е гадно място". Когато в България някой повреден извади нож при пиянска свада пред Съдебната палата, нормалната реакция на останалите граждани е "политиците, мутрите, учителите, лекарите, полицаите...".

На заобикалащия ги свят по коренно различен начин гледат един удовлетворен от себе си човек и друг, който живее с чувството, че ежедневно губи своите битки.

Ще ме прощавате за лирическото отклонение :lol:



Ееее, аз четох, четох, и да отбележа, само двама автори ми паснаха и ме респектираха с мненията си, miriam с гражданското недоволство (съвсем реално си е, ако искате вярвайте!!! към съдебната система! и е отлично обосновано! няма друга държава в Европа, да е така абдикирала от проблемите и нуждите на собствените си граждани....) и горното...на timtitiram.


И аз споделям това убеждение. Не може да оставиш хората да си чоплят безпомощно девети кътен заден, докато наблюдават как мутри се стрелят, конкурси за миски се печелят с рушвети, а в съда се ходи с пищов.

И после да убеждаваш хората, които са гледали това риалити шоу, че всичко в страната е наред и че има правосъдие.

Ми хората имат очи и уши! Как ще ги убедиш, че всичко е наред, като нищо не е наред! По улиците се гърмят, по работодатели се лъжат, и са експлоатирани, а по лекари и обществени служби са зарязвани да умират, да се гърчат в проблемите си и да плачат!

И какво им остава на хората, и те да абдикират и да се спасят в ония, другите държави, дето уж не били по-добри от нас, а капитализма им бил загнил :lol: :lol: :lol:


Резултатността в съдебната система, се усеща пряко и директно на гърба ти.

1. Когато полицаите почнат да разговарят учтиво с гражданите и дори да им показват посоките на провинциалистите, или на изгубените чужденци на няколко езика, както е по цяла Европа;


2. Когато съдебната система спре да прибира кокошкари, и почне да се занимава с мафията и големите престъпници, и НАИСТИНА ГИ ОСЪДИ, ПРИБЕРЕ И НАКАЖЕ;

3. Когато почнем да чуваме, как след 2-3 дни прибират изнасилвачи, крадци, когато спрем да се страхуваме за вечерята си, и когато без страх си пуснем децата на улицата, ТОВА Е ВЕЧЕ РЕАЛЕН УСПЕХ И РЕАЛНИ ПОСТИЖЕНИЯ НА СЪДЕБНАТА И ПРАВОРАЗДАВАТЕЛНАТА СИСТЕМА!

4. Когато видим на дело, всичките ни красиви български закони, ПРИЛОЖЕНИ РЕАЛНО В РЕАЛНОСТТА, КЪМ ИСТИНСКИТЕ КРАДЦИ, ПРЕСТЪПНИЦИ И ВИНОВНИЦИ ЗА СИТУАЦИЯТА В СТРАНАТА!

АМАН ОТ ОЛИГАРХИЯ, АМАН ОТ ВРЪЗКАРИ, НЕДОСЕГАЕМИ И АБОНИРАНИ ЗА ВЛАСТ!

Когато видим и половината от гореизброеното, може и да накарате хората да се замислят, има ли аджаба Гюро глава.
bea-999
Потребител
 
Мнения: 120
Регистриран на: 07 Май 2009, 22:06

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот lexy21 » 21 Май 2009, 23:25

Извинявам се на колегите за off - топика :oops: , но за първи път чета нещо адекватно от bea-999 и ми рипна от вътре да го отбележа... така де, нали трябва да се поощряваме...
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот bea-999 » 21 Май 2009, 23:41

lexy21 написа:Извинявам се на колегите за off - топика :oops: , но за първи път чета нещо адекватно от bea-999 и ми рипна от вътре да го отбележа... така де, нали трябва да се поощряваме...


Изкуших се и благодаря да кажа.

Но също така, да отбележим, че ако съдебната система не го постигне, то това най-напред се стоварва на нейния гръб. Рие вола, на гърба му пада. цялата несигурност на ситуацията, цялата мафия, паразитни структури, вие си ги знаете по-добре и от нас, обикновените граждани.


МИ ЗАЩО ГИ ТЪРПИТЕ БЕ!!!

Трай, коньо, за зелена трева, има си народна поговорка! Когато самички надигнете глава, и почнете да се преструктурирате, и да учите езици, и да обяснявате като улави на провинциалистите къде е Съдебната палата, на няколко езика, и когато сами пуснете децата си на училище без охрана, да знаете, успяли сте да си реформирате собствената си забавачка!


Кой ще чакате да ви оправи? Сега не ми се цитират цинични вицове....но вие си назначавате мафиотите, вие си ги траете, вие си се възмущавате, вие си давате рушвети, вие си градите системата! Когато си реформирате собственото съзнание, може и да успеете да реформирате системата!

Като ви гледам дебатите тука, и как си подхвърляте зоб колкото да има какво да се дъвче.....няма да е скоро!
bea-999
Потребител
 
Мнения: 120
Регистриран на: 07 Май 2009, 22:06

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот system » 22 Май 2009, 00:00

bea-999, bea-999 =... Тъкмо ви похвалиха и Вие се ...
Кой от нас води децата си с охрана, чувате ли се какво говорите ? Къде сме назначавали мафиоти, кога сме си раздавали рушвети.
Започна дискусия за необходимите промени в структурата и функционирането на съдебната система. Ако на Вас Ви се струва дъвчене на зоб, значи наистина нищо не разбирате от това, което се говори тук и защо.
Препоръчвам Ви обратен завой към Семейни казуси. Вероятно вече им липсвате.

Всъщност, едва ли :wink:
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот bea-999 » 22 Май 2009, 00:09

system написа:Тъкмо ви похвалиха и Вие се ...
Кой от нас води децата си с охрана, чувате ли се какво говорите ? Къде сме назначавали мафиоти, кога сме си раздавали рушвети.
Започна дискусия за необходимите промени в структурата и функционирането на съдебната система. Ако на Вас Ви се струва дъвчене на зоб, значи наистина нищо не разбирате от това, което се говори тук и защо.
Препоръчвам Ви обратен завой към Семейни казуси. Вероятно вече им липсвате.

Всъщност, едва ли :wink:



Айде холан, сякаш децата ви ходят самички на училище и където и да било. Ич не споменавам пък децата на висшите магистрати. Нито масата поръчкови убийства в страната, а за мафия дума да не става, както и за доходите на мафията, и защо е възможно мафията още да си събира рекета, при уж работеща и уж добре смазана съдебна система. Да повдигам ли въпроса за затворите, и кой влиза там? Определено, само кокошкари! Големите босове направо ги застрелват на улицата, кой ще трае съдебен процес, че и да ги съдят, боже, ами ако ги осъдят наистина ??? :twisted: :roll: :P


Що ли частните училища са все с охрана, и че возят дечицата ви с охранявани превозни средства. Що ли се налага по улицата да се оглеждаме всички. Що ли по затворите киснат само далавераджии.


Ей, казах го и по-горе, не знам кого лъжете. Хората имат очи и уши. Даже по Тошово време, всичко се виждаше и чуваше, и виц се изкарваше за броени часове за когото трябва. Защо си мислите, че никой не вижда и не чува, какви ги вършите?


То ако си вършехте работата, щяхме да сме най-класната държава в Европа, и при нас щяха да емигрират скандинавци и британци..... 8) французи може би? де бре....само заблудените и излъганите идват тука, и като видят реалността, и си събират куфарите, как да наречеш това на обикновен български език? Направо си е провал....направо е осиране, по всички показатели....


Как иначе да ви оценяват, освен по начина, по който хората идват и си отиват от страната? Сервитьорката, като сложи масата, ако всичко е ок, се яде и пие до припадък, че и бакшиш се оставя! А как да оцениш беге правната система, като хората направо бягат от какъвто и да било контакт с нея, и директно хващат първия полет за първата възможна дестинация далеч от тук?
bea-999
Потребител
 
Мнения: 120
Регистриран на: 07 Май 2009, 22:06

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот cerera » 22 Май 2009, 00:15

Замислям се дали някои, които пишат в този форум са на ясно, какво точно представлява съдебната система? Кои са трите й звена и отговорностите и задълженията на всяко едно от тях. Усещането ми е за плюнки срещу вятъра, които овлажняват лицето на плюещият. Не, че българинът не е специалист в тази област, но все пак ..........
cerera
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 03 Сеп 2008, 15:37

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот cerera » 22 Май 2009, 00:33

Просто всеки трябва да си върши работата съвестно. Дали тук критикуващите могат да сложат ръка на сърцето си и да признаят пред себеси /не публично/, че винаги са били перфектни и са работили на пълни обороти, така както очакват от всеки друг - не говорим за съдия прокурор, следовател или адвокат, а например за аптекар, който поради тежка вечер може да сгреши лекарството, което ти продава. Дали е по-безобидно от съдия, който дреме или адвокат, който върви срещу интересите на клиента си или пък прокурор, който пледира за осъдителна присъда, въпреки липсата на каквито и да е доказателства????????
Дали съдебната ни система не е най=добре функциониращата към момента. Замислете се колеги.
cerera
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 03 Сеп 2008, 15:37

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот donna » 22 Май 2009, 08:44

Много ми се видяха писанията тука няма да ги чета ,то кое от кое по шантаво

Много моля обяснетет ми що е то младши съдия ,млдши прокурор и има ли нужда от тях? После ми обяснете за съдебните помощници , от тях каква е нуждата ?
Каква е разликата между тия 2 фигурки освен ,че първите влизат в зала вторите не влизат. Като прочетох пр. на сайта на ВАС задълженията на помощниците , тия само на миися няма да ги изпратят,а това ,че пишели проекти на съдебните актове ме довършва , нали тия съд. актове ги пише съдията по вътрешно свое убеждение ...,но за това писах в една друга тема.
Всичко това което е задължение на съд. помощник може да се свърши спокойно и от деловодител.Признавам ,че прокурорските помощници са ми още по неясни . Та не може ли без тия 2 фигури младши съдии и прокурори и без помощници?
Преди време имаш тука ,в раздел новини тема ,че на ВАС са му били много делата и искаха ,ако не се лъжа да се промени законодателството така ,че част от делата да се разглеждат като първа инст- от административните съдилища...
Сега кое е вярно раздут щат или много дела не мога да разбера .АС в София наистина има много дела , но тук част от делата се разглеждат примерно единствено и само от адм съд София-град. Пък да вдигнат таксите на тия адм. дела -тука пък са смешни ,вярно народа трябва да има достъп до правосдие при условие ,че се жалят актове на администрацията ,но ВАС реши ,че на 3-ти лица се дължат разноски /въпреки ,че такиви се ве дължат /, така ,че и там делата ще намалеят . Много от делата са с цял куп 3- ти лица ,вместо да вдигнат таксите по адм. дела те ще откажат народа да ходи по съдиилща и този съд с 5 съдии ще има по 1 дело на човек на месец.
Таксата 10 лв за жалба на ФЛ е смешна , 50 лв за търговец е приемливо според зависи от случая ,но не може да жалиш ИАА по който имаш огромен материален интерес и да платиш 50 лв .

А по спора за конкурсите винаги ще го има , така че не е ли по добро да се въведе тест , и да се провери по електронен път ?

Не съм много съгласна и с някой колеги ,че тр. да го дебна тоя съдия да си напише нещата на секундата , да му пиша при ден два или три закъснало решение жалби за бавност. Не съм съгласна , че постоянно някой трябва да пиише жалби до инспектората ,защото можете да стигнете до другата крайност ,тоя чомек да е под такъв стрес ,че да не е ефективен.Но не съм съгласна и с това да се чака по 4-5м за решение .

И още нещо щат бил раздут добре ,каква е пенсионната възраст при магистратите ? Не може ли да се намали ?
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот plamen_penev » 22 Май 2009, 09:42

donna каза:
Пък да вдигнат таксите на тия адм. дела -тука пък са смешни ,вярно народа трябва да има достъп до правосдие при условие ,че се жалят актове на администрацията

Това не го разбрах... Работата с таксите по административните дела не е смешна, а по скоро трагична, защото издава един извратен начин на мислене. Независимо от размера на финансовия интерес на жалващия се, причината за делото не е този финансов интерес, а факта на извършено (предполагано от жалващия се!) административно нарушение от страна на служител на държавен орган. Нещо повече! Немалка част от делата в АС, в частност ВАС, нямат пряк финансов интерес, а са срещу неграмотни наредби и правилници, които са в пряко нарушение на закон или дори на самата Конституция! (Пример: ВСС отнема конституционни права на министъра на правосъдието - АД 12624/2007 на ВАС) Какво се получава: нарушена е да кажем Конституцията... НПО или ФЛ сезира съда чрез стандартна жалба. Въпреки че делото е в полза на правовата държава, а не (само) на НПО-то или ФЛ, съдията не започва делото, докато "наглека" не си плати ДТ, макар и символична... Криворазбрана "пазарна икономика"... В такова дела, казвам, би трябвало не да не се събират такси, но дори да се плаща (от бюджета на нарушителя!) на участниците в спора за загубеното от тях време да оправят бакиите на държавата...
Събирането на ДТ от съда, какъвто и да е размера им, ограничава правото на правосъдие на данъкоплатците. Прочее така смята и КС (да не ровя...). Съдът се издържа от данъците ни, не от търговийки... Ако на някой му се прави бизнес с право, да си направи един "Първи частен съд" и да не гледа към хазната...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот ponedelnik » 22 Май 2009, 09:53

Също считам, че помощниците са абсолютно излишни.
Очакваш да получиш право от състав на ВАС, а акта е проект на помощник ... и е съответен на неговия стил, мисъл, изказ и пр., които, естествено, са различни от тези на докладчика.
Стажантите, за които съм отговарял, са писали проекти за решения, но нито един от тези проекти аз не съм подписал за свое решение. Пред-проекта и окончателния проект са си за неговата папка, а разпределените ми и решени дела съм длъжен да завърша със свой акт.
Младши съдийстването е абсолютно необходимо, ако не се промени изискването за стаж, вкл. и за първостепенните съдилища. Аз съм привърженик на становището, че правораздаването следва да се възлага на лица с не по-малко от 10 години юридически стаж.
За жалбите съм също съгласен - и в тях трябва да има мяра, която, най - малко, трябва да е истината. Да не са анонимни; да не съдържат твърдения, извлечени от клюката, и по предмет - жълтини, нямащи отношение към конкретния акт на нарушение. За ден или седмица закъснение няма проблем - в рамките на нормалното и поносимото е, но 3-4 месеца са много.
ponedelnik
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 24 Сеп 2007, 07:37

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот system » 22 Май 2009, 10:25

plamen_penev написа: Събирането на ДТ от съда, какъвто и да е размера им, ограничава правото на правосъдие на данъкоплатците. Прочее така смята и КС (да не ровя...).

:shock:

Конституция на Република България:
...
Чл. 60 (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество.
:wink:

Граждански процесуален кодекс:
...
Чл. 71. (1) По водене на делото се събират държавни такси върху цената на иска и разноски за производството. Когато искът е неоценяем, размерът на държавната такса се определя от съда.
:wink:

Административнопроцесуален кодекс:
...
Чл. 12 ...
(3) По производствата по този кодекс не се събират държавни такси и не се заплащат разноски, освен ако това е предвидено в него или в друг закон :!: , както и в случаите на обжалване на административни актове по съдебен ред :!: и при предявяване на иск по този кодекс :!: .


Да продължаваме ли ? :wink:
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот plamen_penev » 22 Май 2009, 14:15

system цитира:
Чл. 60 (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество.

Как от тази обща по своя характер фраза е стигнал до коментираното ми мнение, за мен остава загдка :)
Но забележете и нещо друго: как system разбира текста на чл. 60 от КРБ? Очевидно той спира четенето до "Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон". Това го е впечатлило! "Длъжни да плащат"...А там Законодателят е включил и една думичка - "съобразно"... За мен пълния текст вменява плащане на различни по размер такси (не задължително към съда!), в зависимост от доходите на плащащия ги. Та нали има хора с доходи под 400 лв/месец и други с доходи над 4000 лв/месец?! Да е чул някой тук за държавна такса, която да варира според човека? Например 10 лв. за превишена скорост от безработен и 1000 от притежател на Ламбургини? Аз не съм. Когато започна ново дело срещу някой самозабравил се държавен чиновник, аз си плащам 10 лв. за съда и 4 лв за банката и никой не ме пита тузар ли съм или недохранен. Не дай си Боже да не ги платя навреме! :lol:
Прочее, аз не съм твърдял, system, че събирането на държавни такси от съда е противозаконно. Само казвам, че не е правилно да се пречи на отстраняване на нередносттите в страната ни по какъвто и да е, дори символичен начин. Просто закона, който не е било нужно да препоствате защото е публично достъпен, а умението да четем е необходимо условие за участие в този форум, трябва да бъде, казвам променен! Не бива да се пречи на тези, които, в полза роду и най-вече в полза на съдебните магистрати работят за самоспрягането на нормативната ни база. Много от противоречията в нея се отстраняват именно по инициатива на нас гражданите и в безсмисления според уважаемата cerera административен съд. Пак ние гражданите сме тези, които учим неграмотните администратори да спазват закона. С помощта и определящото участие на съдия, разбира се, но по наша инициатива ... и срещу някаква малка, но определяща "по закон" гледането на казуса, такса!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот system » 22 Май 2009, 15:08

Да е чул някой тук за държавна такса, която да варира според човека? Например 10 лв. за превишена скорост от безработен и 1000 от притежател на Ламбургини?

:shock: :shock: :shock:
Не съм чувал, че за превишена скорост се плаща такса :wink: .
Вие, грамотен гражданино Пенев, правите ли изобщо разлика между държавна такса и глоба :| :?:
Просто закона, който не е било нужно да препоствате защото е публично достъпен, а умението да четем е необходимо условие за участие в този форум, трябва да бъде, казвам променен!

И това ли е сред неизпълнените задължения на съдебната система ? Кой от нас сега трябва да бъде наказан, че по въпроса за таксите законът не е приет или променен така, както смята господин Пенев ?
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот karlson » 22 Май 2009, 15:41

За съжаление темата се измести
Не че имам нещо против против люде като г-н Пенев, но просто ми се щеше темата да се развие на друга плоскост - професионална, така че да се изложат становищата на юридическата гилдия
Но, нейсе - има хора, които са на всяка манджа мерудия..
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот system » 22 Май 2009, 16:20

karlson написа:За съжаление темата се измести
Не че имам нещо против против люде като г-н Пенев, но просто ми се щеше темата да се развие на друга плоскост - професионална, така че да се изложат становищата на юридическата гилдия
Но, нейсе - има хора, които са на всяка манджа мерудия..

Извинявам се на колегите за отклонението.
Докъде стигнахме ? Премахване на съдебните администратори, премахване на съдебните помощници, запазване на младшите съдии. Стоп !
Предлагам премахване на 6-месечното обучение за младши съдии в НИП и ликвидиране на НИП като учреждение. Обучението на младшите магистрати се провежда най-успешно в съмия съд, в който колегата е назначен. Считам за загуба и за колегата, и за съответния съд изпращането за 6 месеца на обучение "с откъсване от производството :wink: ". Колкото и добри да са преподавателите в НИП (повечето не ги позвавам :oops: ), обучението на младшия магистрат може да се провежда от по-старшите съдии в съответния окръжен съд (както впрочем е било дълги години), а допълнителното му обучение да се организира от ВСС. А и от самия колега - да чете !
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот plamen_penev » 22 Май 2009, 18:30

system се извинява:
Извинявам се на колегите за отклонението.

Има за какво да се извините, system. Вие отклонихте диалога в страни от темата.
Но! Оставям търговците в храма... явно тази тема за ДТ във финансирания от бюджета съд не допада на някои тук присъстващи корифеи на "съдебната реформа". Няма спор! Нелицеприятна е... но пък носи 13,14, та и 15 заплата! А и току виж, някоя "мерудия" припомни пак за симбиозта "съд-банки"... Друга "мерудия" пък току-виж се разглаголствала относно секретността на договорите сключвани с търговски фирми... Абе я по-добре си говорете за "помощниците" и "помощничките"! Или за масажистите на щат към системата...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот Гост. » 22 Май 2009, 18:34

Пенев, умен човек сте, ама и вие превратно тълкувате нормите... :)
Ако вменявате вина на съда :shock: , че събира законоустановени такси при образуване на делата... още четене ви е нужно, за да разберете на колко грешна пътека тичате.
Нейсе, и аз допринесох за отклонението в иначе хубавата дискусия.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот Melly » 22 Май 2009, 18:56

Включвам се защото идеята на System много, ама много ми допада (не че нещо зависи от мен, де). Младшите са призвани да правораздават, а това единствено е възможно в съдебните зали. Не е ново за всички нас, че теоретичните познанията са необходима, но недостатъчна предпоставка един млад магистрат. Четене "му е майката" както до сега, така и от тук нататък.
Ами нека споделят действащите младши как им "пукат" ушите от писане на проекто-решения и определения.
"Живият живот" в зала е най-добрата ШКОЛА.
Може да се помисли времето за обучение в НИП да се трансформира в реално време в зала. От една страна ще е налице икономия от средства, учебна база, преподавателски потенциал за сметка на друга - повече прослужено време при патрона, съответния ОС.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нужен е истински дебат за реформиране на съдебната система

Мнениеот plamen_penev » 22 Май 2009, 19:04

Моите почитания poli_g, но критикувате пак без да ме четете! Май карате по принципа "бой по мерудията" :lol:
По-горе казвам на system, че не обвинявам съда. Законът задължава съдията да прекрати делото (Боже! Какви елементарни неща ме карате да обяснявам!), ако ДТ не е платена! Просто изказах не само моето мнение, че е неправилно една бюджетна структура да иска пари от гражданите за да изпълни функцията си. Нито повече, нито по-малко.
Виждам, че четенето тук не е май много на мода, затова няма да ви подканвам да проверите как е във френската съдебна система... Там лакомията за пари май не е толкова разпространена?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron