начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Принудително довеждане за разпит

Дискусии на тема съдебната власт в България


Принудително довеждане за разпит

Мнениеот expatriate » 17 Апр 2020, 16:14

Здравейте,

Ще се радвам да чуя мненията ви по следния казус :

От дванадесет години живея и работя извън България и не съм се прибирал в страната.
Няколко месеца след заминаването ми на адреса в Бг се е получила призовка да се явя в качеството на Свидетел по някаква частна жалба до Прокуратурата.
Мой приятел адвокат се свърза тогава с разследващия полицай, който го беше заплашил че ако не се явя на разпит, ще ме пусне за национално издирване и ще наложи мярка да неотклонение "Принудително довеждане за разпит".

Оттогава минаха повече от десет години, никакви проблеми, смених си няколко пъти документите в Бг посолство, имам чисто българско свидетелство за съдимост, регистриран съм в държава от ЕС и даже преминах успешно проверка на Интерпол във връзка с настоящата ми работа. Адвокат ме уведоми, че въпросното дело в Бг е спряно, архивирано и скоро удря абсолютна давност.

Но България е страна на прецедентите - четох поста на една колежка тук, на която като се върнала в Бг след десет години ѝ надянали гривните на летището. После я влачили три дена по полициите,щото не се била явила като свидетел навремето по някакво дело за автопроизшествие. И докато се разбере кой камила, кой камилар, спала три дена по арестите че и в чакалнята на пандиза даже....

Та въпросът ми е - Има ли давност мярката "Принудително довеждане за разпит" при спряно дело или пада само след прекратяване ? Може ли да се провери по законен начи, дали е наложена и валидна спрямо дадено лице?

Приятел от Гранична полиция ми каза , че обикновено след пет години минавала към архив и не се прилагала, ама знае ли се ...?
expatriate
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Апр 2020, 15:08

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот katerinakuch » 17 Апр 2020, 16:27

Срещу свидетел няма такава мярка.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот nikodim77 » 17 Апр 2020, 20:53

Здравейте,
Има такава мярка, чл. 120 вр. с чл 71 от НПК
(Не е назована мярка, но го пиша предвид категоричността на предходния отговор)
Лично мое мнение:
Считам, че до прекратяване на ДП, свидетелят, който не се е явил по неуважителни причини подлежи на принудително довеждане пред органите по разследването. Прочитът на написаното от Вас:
„Адвокат ме уведоми, че въпросното дело в Бг е спряно, архивирано и скоро удря абсолютна давност.”

показва, че е възможно делото да е спряно на осн. чл.244, ал. 1, т. 3 от НПК – поради невъзможност за разпит на единствен свидетел, а в случая този св. може да сте именно Вие? Така,че е напълно възможно да Ви посрещнат в България на „червен килим".
Добре ще да се обадите на Вашия или друг адвокат, който да се запознае с нещата по отношение статуса на ДП. А можете и да изчакате прекратяване на производството в случай, че наближава края на срока за да се случи това - „абсолютната давност”, както го наричате...
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1167
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот lexy21 » 18 Апр 2020, 14:42

Действително има такава мярка за процесуална принуда, като по отношение на свидетел същата се налага тогава, когато е бил редовно призован, не се е явил и не е посочил уважителни причини за неявяването си. Ако свидетелят не може да бъде установен, за да бъде призован, практиката е да бъде обявен за ОДИ с мярка "установяване на адрес" и, при установяването му, съответните валсти му връчват призовка да се яви при търсещия го разследващ орган. По отношение на нередовно призовани свидетели е незаконосъобразно постановяване на принудително довеждане. Може да пуснете официално една молба да наблюдаващия производството прокурор, в която да посочите адреса, на който сте установен повече от 12 години и да изразите готовност да бъдете разпитан посредством механизмите на международната правна помощ - във Вашия случай чрез европейска заповед за разследване - като същевременно поискате, в случай, че по отношение на Вас е била постановена мярка за процесуална принуда - принудително довеждане, да подчертаете, че никога не сте бил редовно призоваван, поради което и молите същата, като незаконосъобразна, да бъде отменена.
П.П. Ако не сте обявен за издирване в ШИС, дори и да сте бил обявен за ОДИ с мярка принудително довеждане, това, че сте се явил в наше посолство в държава - членка на ЕС и сте подновили документите си няма как да бъде обвързано с принудителното Ви довеждане, защото мярката не може да се изпълни извън България.
*ОДИ - общо ДЪРЖАВНО издирване.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот expatriate » 20 Апр 2020, 16:12

Благодаря на lexy21 и nikodim77 за компетентното мнение.

Както виждам, най-добре ще е да се изчака прекратяването на ДП при достигане на абсолютна давност.
Тогава мярката за довеждане автоматично ли отпада или трябва пак да се подава заявление до НП ?

Иначе не ми се вижда особено разумно, човек да се вкарва насила в разни филми свързани с международни механизми за установяване на местожителство и разпит. Както и да се пускат хабери от рода на "Ела Вълко, изяж ме " до някой български блюстител на закона.Тръгне ли по този път, човек рискува съществено да си наруши комфорта, да загуби време и нерви, че и да си развали репутацията пред приятели и колеги, особено ако почнат да хвърчат разни международни покани и депеши до местните власти. И в крайна сметка да я свърши като слон в стъкларски магазин ....
expatriate
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Апр 2020, 15:08

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот nikodim77 » 21 Апр 2020, 00:06

Здравейте отново,
Първо, Благодаря за отправената благодарност! :)
(макар, че отговорът на lexy21 е много по-прецизен и правно-издържан от моя.)
На въпросът Ви – „Тогава мярката за довеждане автоматично ли отпада или трябва пак да се подава заявление до НП ?
Да, следва да отпадне автоматично. Но бидейки страната на прецедентите и понякога с липсваща комуникация м-у институциите, не се знае дали някъде из гранична Полиция поради чиновническа грешка или както казах, лоша комуникация, няма да фигурирате в списък с лица за довеждане...?!?
Но предвид обстоятелството, че явно желаете да се завърнете (посетите) Родината, ми се ще да поразсъждавам над тези три неща:
• „Оттогава минаха повече от десет години
• „... архивирано и скоро удря абсолютна давност
• „...Както виждам, най-добре ще е да се изчака прекратяването на ДП при достигане на абсолютна давност”


Пишете, че са изминали повече от 10 години, а ви е даден отговор, че се очаква настъпване на абсолютна давност? От това би следвало, същата да е настъпила в случай, че се касае за престъпление, с десет-годишен срок за наказателна процедура (НК, НПК). Защото, ако не е прекратено,след изтичне на тези 10 годни, то означава, че е някой от следващите срокове – 15 или 20 години. Последното е предпоставка да почакате още не малко време за посещение в родната България. :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1167
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот expatriate » 21 Апр 2020, 11:10

Абе то аз не съм сигурен и дали въобще тази мярка ми е налагана в действителност или разследващият полицай си е целял да стресне адвоката ми , особено ако се е съмнявал че наистина съм извън страната и не се крия.

Но както съдя от отговорите ви, май няма законов начин по който да се провери дали подобна мярка е налагана или не ...
expatriate
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Апр 2020, 15:08

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот ilian_todorov » 21 Апр 2020, 15:28

nikodim77 написа:Здравейте,
Има такава мярка, чл. 120 вр. с чл 71 от НПК
(Не е назована мярка, но го пиша предвид категоричността на предходния отговор)
Лично мое мнение:
Считам, че до прекратяване на ДП, свидетелят, който не се е явил по неуважителни причини подлежи на принудително довеждане пред органите по разследването. Прочитът на написаното от Вас:
„Адвокат ме уведоми, че въпросното дело в Бг е спряно, архивирано и скоро удря абсолютна давност.”

показва, че е възможно делото да е спряно на осн. чл.244, ал. 1, т. 3 от НПК – поради невъзможност за разпит на единствен свидетел, а в случая този св. може да сте именно Вие? Така,че е напълно възможно да Ви посрещнат в България на „червен килим".
Добре ще да се обадите на Вашия или друг адвокат, който да се запознае с нещата по отношение статуса на ДП. А можете и да изчакате прекратяване на производството в случай, че наближава края на срока за да се случи това - „абсолютната давност”, както го наричате...

В началото на годината се опитаха да ме призоват като свидетел по АНД на адрес на който отдавна не живея в Плевен. Аз живея във Варна, а делото е в ПлРС. Разбрах за него (номер,дата и час) от роднини, които живеят на адреса в Плевен, но не се явих на делото, тъй като не съм получил призовката и не съм редовно призован. Роднините естествено също са се отказали да я вземат. По-късно ме е търсила съдебна охрана, но пак със същия (не)успех. По номера на делото от сайта на съда разбрах, че делото е приключило на първа инстанция, но вероятно ще има обжалване.
Въпросът ми е, ако успеят редовно да ме призоват за делото, тогава как могат да ме доведат принудително? Закопчават ме и стоя няколко дена в ареста като престъпник ли? Защото е невъзможно да дойдат да ме вземат и закарат в съда още същия ден предвид голямото разстояние между двата града, а и може да не успеят да ме открият сутринта преди делото. Зная, че мога да поискам разпит по делегация, но съдът може да ми откаже такъв разпит. Има ли значение дали делото е АНД, НОХД или НЧХД? Какъв срок имат право да ме задържат?
Винаги ми е било интересно как се осъществява принудително довеждане на свидетел, когато последният не желае да се яви на съдебно заседание по една или друга причина. Ако адресът му е известен тогава е по-лесно, но когато не е, тогава каква е процедурата? Пускат го за ОДИ и когато го закопчаят го вкарват в ареста за седмици или месец докато бъде разпитан в съдебно заседание? Не мисля, че е законосъобразен този начин.
П.П. Чудя се след като призовкарят не ме е открил на адреса в Плевен и роднините са му казали, че живея във Варна, този деПил съдията на какво основание е пратил и Съдебна охрана да ме търси, след като е разбрал, че не живея на този адрес? Няколко съседи разбрали (звъняли са и на тях), че ме търсят от Съдебна охрана, което никак не е приятно. Не е ли това съдебен произвол?
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот lexy21 » 21 Апр 2020, 22:51

expatriate написа:Но както съдя от отговорите ви, май няма законов начин по който да се провери дали подобна мярка е налагана или не ...

Ами стана ясно, че има, но аз, като съдя по Вашите, имате проблем, различен от евентуално постановеното Ви принудително довеждане като свидетел по това дело. Иначе сигурно има логика човек да брои годините, за да не стъпи в родината си, вместо да се "застраши" с "позора" българските власти да разберат къде пребивава. И тази логика най-вероятно ще е свързана с ужаса да бъде разпитан точно като свидетел :lol: :lol: :lol:
П.П. За разлика от свидетеля, по отношение на обвиняем може да бъде постановена МПП "принудително довеждане" и без да е бил редовно призован - когато се е укрил или няма постоянно местоживеене.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот ilian_todorov » 22 Апр 2020, 00:36

lexy21 написа:
expatriate написа:Но както съдя от отговорите ви, май няма законов начин по който да се провери дали подобна мярка е налагана или не ...

Ами стана ясно, че има, но аз, като съдя по Вашите, имате проблем, различен от евентуално постановеното Ви принудително довеждане като свидетел по това дело. Иначе сигурно има логика човек да брои годините, за да не стъпи в родината си, вместо да се "застраши" с "позора" българските власти да разберат къде пребивава. И тази логика най-вероятно ще е свързана с ужаса да бъде разпитан точно като свидетел :lol: :lol: :lol:
П.П. За разлика от свидетеля, по отношение на обвиняем може да бъде постановена МПП "принудително довеждане" и без да е бил редовно призован - когато се е укрил или няма постоянно местоживеене.


Няма десетгодишна абсолютна давност. Има 4,5 години, има 7,5 години и има 15 години, даже 30 години, но десет години няма. Може би човекът има предвид давност, която не е спирана или прекъсвана. Аз бих го посъветвал да бъде много внимателен. Ако си мисли, че нещо е съгрешил да изброи поне 15 години и тогава да си дойде.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот expatriate » 22 Апр 2020, 14:31

lexy21 написа:Ами стана ясно, че има, но аз, като съдя по Вашите, имате проблем, различен от евентуално постановеното Ви принудително довеждане като свидетел по това дело. Иначе сигурно има логика човек да брои годините, за да не стъпи в родината си, вместо да се "застраши" с "позора" българските власти да разберат къде пребивава.


Драга ми lexy21,

Моля те , усмири този НАРКОМ-овски плам който те кара да правиш предубедени изказвания и необосновани твърдения за виновност, проблеми и т.н.

Ще те осветля, че откато живея в чужбина три пъти съм си сменял паспорта и личната карта и трите пъти съм си давал актуалния адрес, мейл, телефон, че и мобилен даже, така че на някой ако съм му притрябвал да ме търси със сигурност би му било много лесно да ме намери.

А сега че няма да си нарушавам комфорта и да инициирам ваденето на някакви мухлясали папки с три пръста прах и пепел отгоре , че и с изтичащ срок на годност е повече от ясно ...

Между другото използвах жокера "Обади се на приятел " и се оказа на първо четене, че мярка за довеждане няма... :mrgreen:
expatriate
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Апр 2020, 15:08

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот ilian_todorov » 22 Апр 2020, 20:13

expatriate написа:
lexy21 написа:Ами стана ясно, че има, но аз, като съдя по Вашите, имате проблем, различен от евентуално постановеното Ви принудително довеждане като свидетел по това дело. Иначе сигурно има логика човек да брои годините, за да не стъпи в родината си, вместо да се "застраши" с "позора" българските власти да разберат къде пребивава.


Драга ми lexy21,

Моля те , усмири този НАРКОМ-овски плам който те кара да правиш предубедени изказвания и необосновани твърдения за виновност, проблеми и т.н.

Ще те осветля, че откато живея в чужбина три пъти съм си сменял паспорта и личната карта и трите пъти съм си давал актуалния адрес, мейл, телефон, че и мобилен даже, така че на някой ако съм му притрябвал да ме търси със сигурност би му било много лесно да ме намери.

А сега че няма да си нарушавам комфорта и да инициирам ваденето на някакви мухлясали папки с три пръста прах и пепел отгоре , че и с изтичащ срок на годност е повече от ясно ...

Между другото използвах жокера "Обади се на приятел " и се оказа на първо четене, че мярка за довеждане няма... :mrgreen:

Вероятно лекси21 иска да ти каже, че има вероятност след като те разпитат като свидетел да те привлекат като обвиняем, което обаче ми се струва нелогично. Ако има доказателства, ще те пуснат за издирване и дори и да не те намерят пак ще се сдобиеш с обвинение както Божков и Цветан Василев.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот hristina4854 » 27 Окт 2021, 12:04

А какво пречи разпитът да се осъществи на територията на града по адресна регистрация?

Това нормална и обичайна практика ли е - да се викат на разпит свидетели в друг град?
hristina4854
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Окт 2021, 11:52

Re: Принудително довеждане за разпит

Мнениеот ilian_todorov » 09 Фев 2022, 23:14

nikodim77 написа:Здравейте отново,
Първо, Благодаря за отправената благодарност! :)
(макар, че отговорът на lexy21 е много по-прецизен и правно-издържан от моя.)
На въпросът Ви – „Тогава мярката за довеждане автоматично ли отпада или трябва пак да се подава заявление до НП ?
Да, следва да отпадне автоматично. Но бидейки страната на прецедентите и понякога с липсваща комуникация м-у институциите, не се знае дали някъде из гранична Полиция поради чиновническа грешка или както казах, лоша комуникация, няма да фигурирате в списък с лица за довеждане...?!?
Но предвид обстоятелството, че явно желаете да се завърнете (посетите) Родината, ми се ще да поразсъждавам над тези три неща:
• „Оттогава минаха повече от десет години
• „... архивирано и скоро удря абсолютна давност
• „...Както виждам, най-добре ще е да се изчака прекратяването на ДП при достигане на абсолютна давност”


Пишете, че са изминали повече от 10 години, а ви е даден отговор, че се очаква настъпване на абсолютна давност? От това би следвало, същата да е настъпила в случай, че се касае за престъпление, с десет-годишен срок за наказателна процедура (НК, НПК). Защото, ако не е прекратено,след изтичне на тези 10 годни, то означава, че е някой от следващите срокове – 15 или 20 години. Последното е предпоставка да почакате още не малко време за посещение в родната България. :roll:


15 или 22,5 години е абсолютната давност. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron