начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

признаване на юридически стаж

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


признаване на юридически стаж

Мнениеот cvetina.zlateva » 22 Мар 2018, 14:12

Здравейте, колеги! Имам следният въпрос: имам юридическо образование и придобита правоспособност. Имам известен стаж като юрисконсулт в банка, и последващ стаж като "специалист нормативно съответствие" в същата банка. Искам да кандидатствам за вписване в АК без изпит (при 5 г. стаж по чл. 6, ал. 3 ЗА), но откривам, че по втората заемана длъжност договорът ми е бил регистриран по НКПД с код, който не е в раздела с юридическите професии и длъжности. В длъжностната ми характеристика обаче изрично е посочено, че за заемане на длъжността се изисква висше юридическо образование и придобита правоспособност. Кое от двете според вас ще се вземе под внимание от АК - посоченото в дл. характеристика или кодът по НКПД?
cvetina.zlateva
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Сеп 2007, 15:05
Местоположение: Varna

Re: признаване на юридически стаж

Мнениеот zmeyan » 22 Мар 2018, 15:49

А ти като юрист какво мислиш?
Ако на касиер в магазин му напишат в длъжностната характеристика, че е необходима диплома за икономист дали ще му се признае стажа?
Ако на чистачка в длъжностната характеристика напишат, че е необходимо юридическо образование, защото като мете може да попадне на съдебни книжа... това ще й го признаят ли за юридически стаж?
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: признаване на юридически стаж

Мнениеот tiesto » 23 Мар 2018, 09:46

Колега, cvetina.zlateva, не обръщайте внимание на явно незапознат и некомпетентен zmeyan.
Преди години имах подобен проблем и след консултация със съответните изпълнителни органи на АК, се оказа, че за да се признае юридическия стаж на определена длъжност, съществува нормативно изискване в длъжностната характеристика да е изрично указано, че за заемане на длъжността се изисква юридическо образование, без значение наименованието на длъжността, като в моя случай беше експерт "Правно обслужване". Като съответно моите опасения бяха, че не е изрично посочена длъжност "юрисконсулт".
В тази насока има много съдебна практика на Административен съд - Варна, при откази за вписания от АК - Варна. Потърсете си, ако имате желание.
Similia similibus curantur.
Аватар
tiesto
Потребител
 
Мнения: 181
Регистриран на: 21 Ное 2009, 20:43

Re: признаване на юридически стаж

Мнениеот cvetina.zlateva » 23 Мар 2018, 15:47

Много благодаря за отговора! Успокоителна информация, наистина! :)
cvetina.zlateva
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Сеп 2007, 15:05
Местоположение: Varna


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron