начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Адвокатски изпит '16

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Адвокатски изпит '16

Мнениеот toni_g » 24 Сеп 2016, 16:24

Здравейте, колеги. Интересувам се колко време дават за теста и казусите. Въпросът не е просто плод на любопитство, понеже казусите са следобед от това зависи колко дни отпуск да си пусна за пътуването..
toni_g
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 28 Юли 2015, 18:14

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот teogeo » 24 Сеп 2016, 18:07

toni_g написа:Здравейте, колеги. Интересувам се колко време дават за теста и казусите. Въпросът не е просто плод на любопитство, понеже казусите са следобед от това зависи колко дни отпуск да си пусна за пътуването..


3 часа за теста, 4 часа за казусите. Това, разбира се, го пише в Наредба № 2 на ВАдвС.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот toni_g » 24 Сеп 2016, 22:46

Мерси, колега. Здраво се изложих, много ме е срам, наистина. :?
toni_g
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 28 Юли 2015, 18:14

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот crossbike » 29 Сеп 2016, 16:45

toni_g написа:Мерси, колега. Здраво се изложих, много ме е срам, наистина. :?

Няма да се плашиш, ще ги научиш тия работи докато го вземеш този изпит...
crossbike
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 24 Фев 2014, 16:28

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот teogeo » 30 Сеп 2016, 15:12

crossbike написа:
toni_g написа:Мерси, колега. Здраво се изложих, много ме е срам, наистина. :?

Няма да се плашиш, ще ги научиш тия работи докато го вземеш този изпит...



Мда... Те там на хубави работи ги учат в адвокатския център. Че обидата била престъпление на просто извършване (формално), че изменение на обвинението можело да стане както в първата, така и във възиввната инстанция.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот commodoro » 01 Окт 2016, 22:34

teogeo написа:Мда... Те там на хубави работи ги учат в адвокатския център. Че обидата била престъпление на просто извършване (формално)


Че баш така си е.
commodoro
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 04 Фев 2013, 23:11

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот teogeo » 02 Окт 2016, 11:04

commodoro написа:
teogeo написа:Мда... Те там на хубави работи ги учат в адвокатския център. Че обидата била престъпление на просто извършване (формално)


Че баш така си е.


И Стойнов, и Гиргинов, и съдиите възприемат обратното (не че не може да се поспори). Но важното тук е при един такъв отговор върху какво стъпваш:

1. учебниците, по които си учил (т.нар. доктрина един вид)
2. съдебната практика
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот lawchoice » 02 Окт 2016, 13:15

teogeo написа:
commodoro написа:
teogeo написа:Мда... Те там на хубави работи ги учат в адвокатския център. Че обидата била престъпление на просто извършване (формално)


Че баш така си е.


И Стойнов, и Гиргинов, и съдиите възприемат обратното (не че не може да се поспори). Но важното тук е при един такъв отговор върху какво стъпваш:

1. учебниците, по които си учил (т.нар. доктрина един вид)
2. съдебната практика


О, чудо... Ловешкият teogeo признава правото на оспорване! Чак, сега си обяснявам твоето становище, вероятно и то мотивираното от посочените от теб източници на правото, по другата тема, че невъзможността за изменение на обвинението във въззивната инстанция е безспорна.
Следващата стъпка от твоето осъзнаване в правен аспект е да преговориш темите от курса по ОТП, касаещи значението и характера на източниците на правото в българската /континентална/ правна система, както и какъв е характерът на процесуалните правни норми. При наличието на ясният и недвусмислен текст /т.е. такъв ненуждаещ се от тълкуване/ на чл.317 НПК, той ще ми говори за безспорна неприложимост на чл.287 НПК във въззивното производство... Ха, ха, ха...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот teogeo » 02 Окт 2016, 13:21

lawchoice написа:О, чудо... Ловешкият teogeo признава правото на оспорване! Чак, сега си обяснявам твоето становище, вероятно и то мотивираното от посочените от теб източници на правото, по другата тема, че невъзможността за изменение на обвинението във въззивната инстанция е безспорна.
Следващата стъпка от твоето осъзнаване в правен аспект е да преговориш темите от курса по ОТП, касаещи значението и характера на източниците на правото в българската /континентална/ правна система, както и какъв е характерът на процесуалните правни норми. При наличието на ясният и недвусмислен текст /т.е. такъв ненуждаещ се от тълкуване/ на чл.317 НПК, той ще ми говори за безспорна неприложимост на чл.287 НПК във въззивното производство... Ха, ха, ха...


Чиба, бе! 8)
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот Melly » 02 Окт 2016, 13:23

:lol: :lol: :lol: Развеселихте ме.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот lawchoice » 02 Окт 2016, 14:07

teogeo написа:
lawchoice написа:О, чудо... Ловешкият teogeo признава правото на оспорване! Чак, сега си обяснявам твоето становище, вероятно и то мотивираното от посочените от теб източници на правото, по другата тема, че невъзможността за изменение на обвинението във въззивната инстанция е безспорна.
Следващата стъпка от твоето осъзнаване в правен аспект е да преговориш темите от курса по ОТП, касаещи значението и характера на източниците на правото в българската /континентална/ правна система, както и какъв е характерът на процесуалните правни норми. При наличието на ясният и недвусмислен текст /т.е. такъв ненуждаещ се от тълкуване/ на чл.317 НПК, той ще ми говори за безспорна неприложимост на чл.287 НПК във въззивното производство... Ха, ха, ха...


Чиба, бе! 8)


Както казах, въпрос на осъзнаване е. Ето една статия, която би могла да ти помогне в този процес: http://www.sibir.bg/blog/avanelnel/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=555054.

Melly написа::lol: :lol: :lol: Развеселихте ме.


Радвам се, за което, поне някаква полза, макар и за душата, да има от заяждането помежду ни с teogeo :wink:
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот Melly » 02 Окт 2016, 14:43


Чудесно четиво предложи, lawchoice. Поздравления!

П.П. Макар да не бях аз адресатът, позволих си да го прочета. Бих казала, че е полезно за всеки човешки индивид, макар и да не е изградил у себе си качеството "самокритичност", но да се стреми да надгражда подобни качества оформяйки себе си като личност.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот teogeo » 02 Окт 2016, 15:21

Опитах да го чета, lawchoice, нищо не разбрах. Ние сме прости хорица, господине. Такива сложни мурафети като "осъзнаване", "процес" и там квото беше - не за нас :mrgreen:

Но на всеки, който дойде да ми говори, че чл 287 от НПК (във визирания спор в онази тема) може да се приложи във възиввното производство, бих му отговорил по следните два начина:

1. откъдЯ накъдЯ?
2. кой та науче, бе, дееба твойта мамица!!!

Хе, като клипа:

Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот lawchoice » 02 Окт 2016, 18:02

Melly написа:П.П. Макар да не бях аз адресатът, позволих си да го прочета. Бих казала, че е полезно за всеки човешки индивид, макар и да не е изградил у себе си качеството "самокритичност", но да се стреми да надгражда подобни качества оформяйки себе си като личност.

+1

teogeo написа:Опитах да го чета, lawchoice, нищо не разбрах. Ние сме прости хорица, господине. Такива сложни мурафети като "осъзнаване", "процес" и там квото беше - не за нас :mrgreen:

Но на всеки, който дойде да ми говори, че чл 287 от НПК (във визирания спор в онази тема) може да се приложи във възиввното производство, бих му отговорил по следните два начина:

1. откъдЯ накъдЯ?
2. кой та науче, бе, дееба твойта мамица!!!



Такава е изричната воля на законодателя, изразена чрез текста на чл.317 НПК. Следва да ти напомня и още нещо, че той е единствения компетентен държавен орган да дописва /изменя/ Кодекса. По-интересно е ти на какво основание твърдиш, че разпоредбата не е приложима във въззивното производство, след като изрично това е разписано от законодателя?

Едно допълнение, макар и след футболен мач:
Друг е въпроса, ако посочената разпоредба не съществуваще в този вид, тогава наистина посочените от теб източници на правото по тази тема - доктрината и съдебната практика щяха да бъдат от значение за отговора на въпроса " Приложима ли е разпоредбата на чл.287, ал.1 НПК във въззивното производство".

В първият случай става въпрос за дописване, а във втория за тълкуване волята на законодателя!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот toni_g » 09 Окт 2016, 19:36

Ето сега един по-смислен (надявам се) въпрос - кои НА е вероятно да ми потрябват за казуса. Освен основните (АПК,НК, НПК, ГПК, ЗС, ТЗ, СК, ЗН, КТ, ЗДСл - допълнете ако пропускам някой) в конспекта са засегнати ред други - ЗУЕС, ЗВод., ЗЕнерг. (и др. - що за формулировка в конспект?! - част II, раздел А), т. 17), ЗДС, ЗОС, ЗКИР, ПрВп., Нар. № 2, ЗЗДет, ЗЗДН, ЗАПСП, ЗОПДНПИ, ЗЗП, ЗЗК, ЗЗДискр, от някои от които буквално само два-три текста (ЗМВР, ЗНЗдр (неактуално заглавие!)).
Колкото и слабо вероятни да изглеждат за казус, хипотетично всичко е възможно и сериозно се чудя - това си е цял сак с книги (които след една година вече ще са неактуални и ненужни).
Трябва ли да ги купувам или може принтирани - в наредбата нищо не е казано по въпроса, в последните години правили ли са проблем някому за принтирани НА?
toni_g
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 28 Юли 2015, 18:14

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот teogeo » 10 Окт 2016, 09:20

toni_g написа:Ето сега един по-смислен (надявам се) въпрос - кои НА е вероятно да ми потрябват за казуса. Освен основните (АПК,НК, НПК, ГПК, ЗС, ТЗ, СК, ЗН, КТ, ЗДСл - допълнете ако пропускам някой) в конспекта са засегнати ред други - ЗУЕС, ЗВод., ЗЕнерг. (и др. - що за формулировка в конспект?! - част II, раздел А), т. 17), ЗДС, ЗОС, ЗКИР, ПрВп., Нар. № 2, ЗЗДет, ЗЗДН, ЗАПСП, ЗОПДНПИ, ЗЗП, ЗЗК, ЗЗДискр, от някои от които буквално само два-три текста (ЗМВР, ЗНЗдр (неактуално заглавие!)).
Колкото и слабо вероятни да изглеждат за казус, хипотетично всичко е възможно и сериозно се чудя - това си е цял сак с книги (които след една година вече ще са неактуални и ненужни).
Трябва ли да ги купувам или може принтирани - в наредбата нищо не е казано по въпроса, в последните години правили ли са проблем някому за принтирани НА?


Само тези, удебелените ти трябват. Вземи си по-добре от законниците на СИБИ, защото имат в приложение към себе си важни тълкувателни решения.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот toni_g » 10 Окт 2016, 22:42

Благодаря, колега. :)
А правят ли проблем за принтирани закони, ти скоро ли си минал - последните няколко години се чудя как стоят нещата?
toni_g
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 28 Юли 2015, 18:14

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот teogeo » 11 Окт 2016, 10:05

toni_g написа:Благодаря, колега. :)
А правят ли проблем за принтирани закони, ти скоро ли си минал - последните няколко години се чудя как стоят нещата?


Не са ти проблем. Проблемът ти е ако учиш от някой стар конспект. Актуалният го има само на страницата на ВАдвС (от 2013). Другите са стари и включват по-малко въпроси. Нещата стават все по-тегави. Ако видиш как се разширяват конспектите откъм материя от 2005,2009 и 2013. Мен не ме мисли :mrgreen:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот jzschrstsprstr » 16 Окт 2016, 14:06

Аз го взех на пролетната сесия, но ми се стори, че всичко мина толкова бързо, че вече ми е мъгла. За казусите само законите носех (не препоръчвам!). Имаше колеги с новите тухли с тълкувателни актове на ВС и ВКС (един сборник по наказателни и един по граждански дела). Което е полезно, но по-полезна, си мисля, е обикновената казуална практика. Мисля, че мернах и принтирани и подчертани, забележете, решения у подготвени колеги. Съветът ми е, щом може, носете каквото намерите и колкото гърбът ви държи.
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Адвокатски изпит '16

Мнениеот lexy21 » 16 Окт 2016, 18:09

lawchoice написа: О, чудо... Ловешкият teogeo признава правото на оспорване! Чак, сега си обяснявам твоето становище, вероятно и то мотивираното от посочените от теб източници на правото, по другата тема, че невъзможността за изменение на обвинението във въззивната инстанция е безспорна.
Следващата стъпка от твоето осъзнаване в правен аспект е да преговориш темите от курса по ОТП, касаещи значението и характера на източниците на правото в българската /континентална/ правна система, както и какъв е характерът на процесуалните правни норми. При наличието на ясният и недвусмислен текст /т.е. такъв ненуждаещ се от тълкуване/ на чл.317 НПК, той ще ми говори за безспорна неприложимост на чл.287 НПК във въззивното производство... Ха, ха, ха...


lawchoice написа:Такава е изричната воля на законодателя, изразена чрез текста на чл.317 НПК. Следва да ти напомня и още нещо, че той е единствения компетентен държавен орган да дописва /изменя/ Кодекса. По-интересно е ти на какво основание твърдиш, че разпоредбата не е приложима във въззивното производство, след като изрично това е разписано от законодателя?

Едно допълнение, макар и след футболен мач:
Друг е въпроса, ако посочената разпоредба не съществуваще в този вид, тогава наистина посочените от теб източници на правото по тази тема - доктрината и съдебната практика щяха да бъдат от значение за отговора на въпроса " Приложима ли е разпоредбата на чл.287, ал.1 НПК във въззивното производство".

В първият случай става въпрос за дописване, а във втория за тълкуване волята на законодателя!

Не става въпрос за дописване, а за юридическа херменевтика.
Чл. 317. Доколкото в тази глава няма особени правила, прилагат се правилата за производството пред първата инстанция.
Особените правила се съдържат в правомощията на въззивния съд:
Чл. 336. (1) Въззивният съд отменя присъдата и постановява нова присъда, когато се налага да:
1. приложи закон за по-тежко наказуемо престъпление, ако е имало обвинение за това престъпление в първата инстанция;
2. осъди оправдан подсъдим, ако е имало съответно обвинение в първата инстанция;
...
Възизвиният съд се произнася само по обвинения, надлежно повдигнати пред първата инстанция.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Следваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron