начало

Прокуратурата пак наложи 10 000 лева гаранция на Лютви Местан Прокуратурата пак наложи 10 000 лева гаранция на Лютви Местан

стаж придобит по време на конкурса ?

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


стаж придобит по време на конкурса ?

Мнениеот nikona25 » 13 Юли 2015, 15:00

Здравейте.
За заемане на редица длъжности е въведено изискване за стаж.
Както знаем обаче от обявяването на конкурса до влизане в сила на решението за назначаването на съответния кандидат обикновено е минава поне година.
Интересува ме ако към момента на подаване на документи кандидата няма изискуемия се стаж, но при обжалване във ВАС на недопускането кандидата натрупа необходимия стаж, то на осн. чл. 142, ал.2 АПК ВАС ще отмени ли като незаконосъобразно недопускането.

Чл. 142. (1) Съответствието на административния акт с материалния закон се преценява към момента на издаването му.

(2) Установяването на нови факти от значение за делото след издаване на акта се преценява към момента на приключване на устните състезания.



Например - към датата на приемането на документи за участие в конкурс съдия в РС, кандидата има 2г. и 9 месеца юридически стаж, при необходим 3 г..
Кандидата не е допуснат до участие в конкурса, като неотговарящ на изискването за стаж.
При обжалването на този отказ пред ВАС, към момента на приключване на устните състезания кандидата вече има необходимия стаж от 3 години.
ВАС ще отмени ли недопускането?

Моля да постнете и практика на ВАС по въпроса. Благодарности на всички.
nikona25
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 19 Мар 2013, 21:47

Re: стаж придобит по време на конкурса ?

Мнениеот wolf_86 » 03 Авг 2015, 12:26

Стажът се преценява към момента на подаване на заявлението за участие в конкурса. Има практика на ВАС по въпроса. Намерете си я! :roll:
wolf_86
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Апр 2015, 18:32

Re: стаж придобит по време на конкурса ?

Мнениеот kolegat » 03 Авг 2015, 13:48

nikona25 написа:

Например - към датата на приемането на документи за участие в конкурс съдия в РС, кандидата има 2г. и 9 месеца юридически стаж, при необходим 3 г..
Кандидата не е допуснат до участие в конкурса, като неотговарящ на изискването за стаж.
При обжалването на този отказ пред ВАС, към момента на приключване на устните състезания кандидата вече има необходимия стаж от 3 години.
ВАС ще отмени ли недопускането?

Моля да постнете и практика на ВАС по въпроса. Благодарности на всички.


Споко, и догодина ще има конкурси.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 372
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron