начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 04 Апр 2015, 08:27

maiki2008
Обикновена декларация, че имената
Мария Георгиева Иванова и Мария Георгиева Димитрова са твои имена и че знаеш наказателната отговорност за неверни данни. Не нотариално удостоверена.
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот RichterZR » 04 Апр 2015, 19:12

natalia_n написа:В списъка с кандидати с нередовни документи има трима-четирима, които освен всичко друго не са посочили и районите, за които кандидатстват. Ако им разрешат да си допълват заявленията, аз ще настоявам да си коригирам моето.


Интересно изказване - защо това, че на тези кандидати се позволява да допълнят заявлението си, автоматично да дава право на другите да променят желанието си ? Ще настане страшна какафония тогава в документацията, а пък така просто трима-четирима ще си посочат районите и какво от това ?
...и да идеш при левитските свещеници и при онзи, който ще бъде съдия в онова време, и да ги попиташ; и те ще ти кажат решението на съда.
Второзаконие 17:9
RichterZR
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 12 Ное 2007, 19:56

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот natalia_n » 06 Апр 2015, 10:26

След приключване на срока за подаване на заявления е възможно да разполагаш с информация за броя на кандидатствалите за същите райони, за които кандидатстваш и ти. Тоест би могъл да промениш реда на районите, преценявайки по-добре вероятността да бъдеш класиран. Каквато възможност подалите в срок заявления кандидати не са имали.
И освен това, трудно такова заявление би могло да бъде отнесено в "нередовни документи", според мен въобще няма заявление.
Моята декларация за идентичност на имената я бях добавила в тая общата, дето съм само и единствено български гражданин и отговарям на изискванията на ЗННД.
natalia_n
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Апр 2015, 22:40

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот gatta_nera » 06 Апр 2015, 12:02

"Не е удостоверено обстоятелството по чл. 8, ал. 1, т. 3 от ЗННД". Има доста кандидати с такъв проблем, аз също. Какво точно търсят? Представила съм удостоверение от Адвокатската колегия, в което е посочен точният стаж. Сигурно ли е, че става въпрос за осигурителна книжка? На предходния конкурс не са я искали, достатъчна е била бележката от колегията. Цяла сутрин се опитвам да се свържа с министерството,но неуспешно... Някой има ли актуална информация?
gatta_nera
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 14 Юли 2009, 12:59

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот daresa » 06 Апр 2015, 12:25

Кои ще са в Комисията, знаете ли?
daresa
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 26 Мар 2013, 12:25

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 06 Апр 2015, 12:27

Да дам отзив от семинара, който се проведе този уикенд.
Всички лекции бяха абсолютно ненужна теория, която ако не знаеш, по-добре да си стоиш у дома. Изключение беше лекцията на двамата съдии по въпросите за наследяването и устройствените закони.

Бях обаче възмутена от следното:
При коментарите след лекцията между колеги, една колежка, работеща като помощник нотариус се опитваше да убеди всички останали, които я слушаха в нещо, което ако я послушат със сигурност ще ги провали на конкурса. Толкова разпалено обясняваше, че кръгът на наследници се определя към датата на възстановяване на имотите и че те така правели в нотариалната кантора, че първоначално се зачудих на некомпетентността, но впоследствие и от други изказвания констатирах, че колежката се опитва да обърка другите. Много грозно и непочтено. Едно е да не искаш да кажеш какво знаеш, за да не го знаят и други конкуренти, съвсем друго е целенасочено да се опитваш да ги накараш да приемат едно грешно положение за вярно, за да нямаш толкова конкуренция на изпита. Някои хора са паднали много долу. Затова съветвам да не се доверяваме лесно на това кой какво казва, а да си проверяваме дали е така.
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот RichterZR » 06 Апр 2015, 12:54

Интересно, не се бях замислил по този въпрос... имам предвид за информацията кой за къде кандидатства... Колкото до колежката, която е обърквала останалите - само не ми стана ясно защо трябва останалите /тоест потенциалните объркани жертви/ да вярват безпрекословно на гражданката Х, пък била тя и помощник -нотариус... Има много хора, които са доста зле подготвени в работата си, пример - стотиците изпокъсани помощник ЧСИ на последния конкурс. Някои от тях имаха странни тези за очевидни неща, и доста странен блясък в очите, та направо имах чувството, че зелените и жълтите рецепти са им в джобовете... Както и да е, важното е да има шоу и то май ни е гарантирано и този път. :D
...и да идеш при левитските свещеници и при онзи, който ще бъде съдия в онова време, и да ги попиташ; и те ще ти кажат решението на съда.
Второзаконие 17:9
RichterZR
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 12 Ное 2007, 19:56

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот karanedeff » 06 Апр 2015, 13:57

daresa написа:Толкова разпалено обясняваше, че кръгът на наследници се определя към датата на възстановяване на имотите

В определени случаи - вж чл. 90а и чл. 91а ЗН

ЗН написа:Чл. 90а. (Нов - ДВ, бр. 60 от 1992 г., обяввен за противоконституционен в частта, в която е предвидено, че завещание, съставено след включване в трудовокооперативни земеделски стопанства или други образувани въз основа на тях селскостопански организации на имоти на кооператори, собствеността върху които се възстановява по чл. 10, ал. 1 ЗСПЗЗ, няма действие за тези имоти, РКС № 4/96 - ДВ, бр. 21 от 1996 г.) Завещание и продажба на наследство, съставено и извършена след одържавяване или включване в трудовокооперативни земеделски стопанства или в други образувани въз основа на тях селскостопански организации на имоти, собствеността върху които се възстановява, нямат действие за тези имоти.


ЗН написа:Чл. 91а. (Нов - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) При наследство, в което влизат имоти, одържавени или включени в трудовокооперативни земеделски стопанства или в други образувани въз основа на тях селскостопански организации, собствеността върху които се възстановява, отказът от наследство, извършен след одържавяването, съответно включването на имотите, няма действие по отношение на тези имоти. Те се смятат за новооткрито наследство по смисъла на чл. 1 от закона.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот acnapyx » 06 Апр 2015, 16:28

natalia_n написа:След приключване на срока за подаване на заявления е възможно да разполагаш с информация за броя на кандидатствалите за същите райони, за които кандидатстваш и ти. Тоест би могъл да промениш реда на районите, преценявайки по-добре вероятността да бъдеш класиран. Каквато възможност подалите в срок заявления кандидати не са имали.
И освен това, трудно такова заявление би могло да бъде отнесено в "нередовни документи", според мен въобще няма заявление.
Моята декларация за идентичност на имената я бях добавила в тая общата, дето съм само и единствено български гражданин и отговарям на изискванията на ЗННД.


Знаеш ли легален начин по който да се разбере броя на кандидатите за определен район.

И един въпрос към всички: След толкова звънене до министерството, някой сети ли се да попита в каква форма ще е писмения изпит. Дали ще бъде само казус или ще има и теоретичен въпрос? Да не ни пуснат и някой тест, като на ЧСИ-тата. :D
acnapyx
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 17 Авг 2011, 16:00

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот domicii_ulpianus » 06 Апр 2015, 16:52

Колеги,
легален начин да се разбере за кой район колко са кандидатите, няма. Но определено буди огромно съмнение факта, че в списъците се виждат лица подали заявления без райони и то на дата от рода 30 март /когато срока за подаване вече беше изтекъл/. Това е такава нередовност, която се равнява на неподаване на заявление. За тези "кандидати" не би трябвало да има 7 дневен срок. Ако тези лица имат вътрешен информатор, те биха си подредили районите както им е угодно.
А що се отнася до формата на изпита, в Наредбата за конкурсите е посочено това:

Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 1998 г.) Конкурсът за нотариуси се състои от писмен и устен изпит.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 50 от 2014 г., в сила от 17.06.2014 г.) Въпросите за изпитите по ал. 1 се определят от примерно посочения в приложението списък на теми. Въпросите могат да бъдат формулирани и под формата на казуси от практическата нотариална дейност.

Мисля че това значи въпроси към казус и един по-голям въпрос за разработване. Никъде нищо не се казва за тест. Друг е въпроса, че казуса, който ще сътворят трудно може да се определи, че е "от практическата нотариална дейност". Колкото и богат да е живота, той никога не предлага на нотариуса чак такива случаи :)
domicii_ulpianus
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Юни 2013, 08:57

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 06 Апр 2015, 20:09

karanedeff написа:
daresa написа:Толкова разпалено обясняваше, че кръгът на наследници се определя към датата на възстановяване на имотите

В определени случаи - вж чл. 90а и чл. 91а ЗН

[/quote]

Става въпрос за действието на новата норма на чл.8, ал.4 от ЗН за наследниците по закон на лицето от което са одържавени имотите починало преди демокрацията /най-общо казано/. Не говоря за специфичните случаи, а за правилото. Тенденциозна беше колежката и след други изказвания, които впоследствие направи ми стана ясна. Никое изменение на е променило чл.1 от ЗН.
Както и да е. Много колеги, без да говоря персонално, са склонни да възприемат казано от някой като 100 процентова истина без да проверят информацията.

---------------------------------
Иначе при решаването на казуса, паднал се на миналия изпит се чуха такива невероятни квоти още при първото наследяване че просто не знам какво да мисля и то от Зам. Председателя на Съвета на нотариусите. Той ни беше лектор. Каза, че казуса е с подводни камъчета :) Нищо ново, разбира се.
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот bbb99 » 06 Апр 2015, 20:23

от години работя в тази сфера, невежеството се шири повсеместно, особено последните десетина години, откакто местата се купуват, и този път всичко е нагласено, парите вече са дадени и местата спазарени
bbb99
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Апр 2015, 20:02

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 06 Апр 2015, 21:02

bbb99 написа:от години работя в тази сфера, невежеството се шири повсеместно, особено последните десетина години, откакто местата се купуват, и този път всичко е нагласено, парите вече са дадени и местата спазарени


Това е обезсърчително, но не мисля, че е напълно вярно. Не отричам, че сигурно има и уредени неща, но всичко и за всички? Не вярвам.
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот imperia_1 » 06 Апр 2015, 22:48

Колеги, на семинарите лекторите споделиха ли на писмения изпит да ли ще има само казус или действително ще дават и въпрос за разработване. Независимо, че нормата е променена м.юни 2014 г., аз не виждам съществена промяна за писмения изпит, а на миналия конкурс доколкото знам са давали само казус.
imperia_1
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 18 Ное 2008, 12:02

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 06 Апр 2015, 23:12

То и на миналия изпит според мен е имало въпроси с теоритична насоченост в казуса.
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот buminkaa » 07 Апр 2015, 09:17

Иначе при решаването на казуса, паднал се на миналия изпит се чуха такива невероятни квоти още при първото наследяване че просто не знам какво да мисля и то от Зам. Председателя на Съвета на нотариусите. Той ни беше лектор. Каза, че казуса е с подводни камъчета :) Нищо ново, разбира се.[/quote]

Това е много притеснително, ако правилно съм Ви разбрала. Той може да е един от провепроверяващите, ако той не прилага правилно закона.....И предвид, че резултатът е необжалваем. Колега, ще споделите ли на какво становище е бил във връзка с осиновяването, което се коментираше от казуса във форума.
buminkaa
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Мар 2015, 15:07

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот Magnollia » 07 Апр 2015, 17:41

buminkaa написа:
Това е много притеснително, ако правилно съм Ви разбрала. Той може да е един от провепроверяващите, ако той не прилага правилно закона.....И предвид, че резултатът е необжалваем. Колега, ще споделите ли на какво становище е бил във връзка с осиновяването, което се коментираше от казуса във форума.
[/quote]

За съжаление не стигнахме въобще до третия казус и при допълнително зададените въпроси той не отговори, но и да беше отговорил не знам дали бих била склонна да му вярвам.
По първия казус, който според мен е най-ясен, с оглед на обстоятелството, че се е падал на предходния изпит и е коментиран многократно, а съм сигурна, че от любопитство и действащите нотариуси са го решавали, той каза, че според него квотите при смъртта на първия наследодател са 2/5 за сина, 2/5 за дъщерята и 1/5 за преживялата съпруга, което е невярно откъдето и да го гледаш.
Просто наистина не знам какво да мисля.
Съмнявам се в комисията да е той.

-------------
Зададе му се въпрос дали е възможно да съдейства за публикуването на верните отговори според комисията след като мине писмения изпит. Отговори, че не зависело от него, но трябвало да се отправи искане до министъра на правосъдието или ресорния зам. министър, който да издаде заповед, с която да задължи комисията и проверяващите да публикуват верните отговори. Значи ние сме на ход. Да отправим петиция :)
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот okviti » 07 Апр 2015, 20:23

Привет на всички, и успех! Аз участвах в предходните два конкурса, особено за втория бях сигурен в успеха си, защото касаеше реституция, като материя, за която смятах, че няма тайни за мен. Получих 2 :D и вече не участвам, а както виждам по списъците - и всички по-ранни ентусиасти като мен отпреди 7-10 год. Дано това не ви отчайва, стават и чудеса, както за приятелка от миналия конкурс.
Последна промяна okviti на 07 Апр 2015, 20:39, променена общо 1 път
okviti
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Апр 2015, 20:15

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот imperia_1 » 07 Апр 2015, 20:39

Относно публикуване на решението на казуса, от МП публикуваха решението на теста за ЧСИ, вече публикуват и решенията на казусите за съдии, което ме навежда на мисълта, че ще публикуват и решението на казуса за този конкурс.
imperia_1
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 18 Ное 2008, 12:02

Re: КОНКУРС ЗА НОТАРИУСИ 2014-2015

Мнениеот okviti » 08 Апр 2015, 11:27

Практичен съвет към участниците: освен основните закони, по реституцията, ЗУТ и по-старите ЗН, си копирайте тълкувателните решения на ВС и ВКС по вещните казуси. Не навлизайте в дълбоки дебри и търсене на подводни камъни в казуса. Тези които ще ви оценяват е по-вероятно да знаят по-малко от вас, недейте да показвате колко сте умни и начетени, пишете кратко. Има тенденция по всички конкурси да се поставя казус по решен от ВКС спор. Погледнете последната практика на ВКС. В т.см. комисията не си измисля казуса, не се влага въображение за проверка на знанията, той вече е решен по конкретен случай, и ако го решите, както го е решил конкретният съдебен състав - това са верните отговори към казуса, който ще ви се падне. Естествено и ВКС греши, и може да не сте съгласни, бихте решили друго, но това е!
okviti
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Апр 2015, 20:15

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron