начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 23 Май 2014, 14:47

да е чужда, колко да е чужда тази вещ?
ключът е форма на договора -> нищоност

писмен договор за продажбата на незастроен УПИ в гр.Царево + При пращането на цената Димитров предал на Стоянов владението върху имота

Договорът е нищожен заради опорочена си форма!!!
Носи белезите на предварителен, но понеже е платена цялата цена не може да се приеме, че е предварителен или да се конвертира в такъв, защото не това са желали страните.

:)
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот djandarin » 23 Май 2014, 14:57

Колега datajumanji, моля те бъди така добър да обясниш защо като е платената цялата цена, договора да не може да бъде конвертиран и съответно въз основа на коя разпоредба правиш тези заключения. Също така защо и втория предварителен договор да е нищожен поради невъзможен предмет, като той предмета си е възможен - нито е погинал, нито нищо. Нали все пак идеята на темата е подготовка за предстоящия изпит, а явно имам нужда...
"There is no justice, only I exist."
Аватар
djandarin
Потребител
 
Мнения: 103
Регистриран на: 24 Апр 2010, 13:40

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот zmeyan » 23 Май 2014, 15:04

трябва им пълномощно, защото знаят, че имотът е в СИО и без пълномощно не става...
това обаче не означава, че щом знаят, че вещта е чужда.. не могат да бъдат страни по договор за продажба на същата чужда вещ ....
или накратко - продажбата на чужда вещ е действителна, когато страните знаят и когато страните не знаят, че вещта е чужда. Добросъвестността има малко по-друго отношение.

Договорът за продажба е нищожен поради липса на форма.
Договорът за продажба се конвертира в предварителен договор, поради говрното.
Най-малкото подсещане за това се намира и в задаването на втория въпрос по казуса, където се пита не за договора за продажба, а за предварителен договор между съпруга собственик и първия купувач. (Или поне доколкото е пресъздаден казуса точно - все пак аз не съм се явявал на този изпит :) )
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот bludniq_sin » 23 Май 2014, 15:10

наказателният толкова ли е бил лесен, че никой не го поства?
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 23 Май 2014, 15:28

zmeyan написа:Договорът за продажба е нищожен поради липса на форма.
Договорът за продажба се конвертира в предварителен договор, поради говрното.
Най-малкото подсещане за това се намира и в задаването на втория въпрос по казуса, където се пита не за договора за продажба, а за предварителен договор между съпруга собственик и първия купувач. (Или поне доколкото е пресъздаден казуса точно - все пак аз не съм се явявал на този изпит :) )


Колега, много зле е работата!!!
Става въпрос за предварителният договор между Стоянов и Филипов - вторият договор от казуса.
Стига смешки!

Не съществува абслолютна никаква въможност за предварителен договор с изцяло платена цена!!!
Това си е чиста симулация!!!
Договора е нищожен заради липса на предписаната в закона форма!
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот zmeyan » 23 Май 2014, 15:51

Нямам намерение да споря, все пак не съм се явявал и не знам какви точно са въпросите и как точно са поставени. Те нещата са си принципни ...

Договор за продажба на чужда вещ поради липса на форма може да се конвертира в предварителен такъв. (Когато са налице всички условия разбира се)

Относно това дали е платена цялата цена или само част от нея, откъдето и да идва разликата между възможна и невъзможна конверсия и доколко е симулация или не е и какво точно е... един колега преди мен попита - въз основа на кой закон, член или практика или пък теории стъпваш? Няма смисъл да се повтаряме.
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 23 Май 2014, 16:23

Аз също не съм се явявал, но чета внимателно как е пресъздаден казусът.

Няма да ти кажа защо е невъзможен предварителен договор с изцяло платена цена.
Всъщност мога, но след като си платиш.

Напъваш за относителна недействителност...напъвай се.

Успех!
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот zmeyan » 23 Май 2014, 16:37

Еее, хайде де, кажи си цената.
Кажи къде, кога и срещу колко може да се консултира с теб някой колега - може пък някой от явяващите се да иска да си обогати знанията срещу заплащане. Не пропускай възможността да се предложиш... предоставям ти възможност и те питам - това ли чакаше?
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 23 Май 2014, 16:39

Ко? Не!
За без пари толкова!
Четеш и разбираш защо е така. Такъв е живота...несправедлив.

А относно цената...ще ти дойде дълга.
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот zmeyan » 23 Май 2014, 17:09

Коне, крави и друг тревопасен добитък в България има много, не липсват и сред юристите!

Уважаеми, колеги и кандидат адвокати, следното твърдение:

"Не съществува абслолютна никаква въможност за предварителен договор с изцяло платена цена!!!
Това си е чиста симулация!!!
Договора е нищожен заради липса на предписаната в закона форма!"

е не само невярно, а и противоречи на установената съдебна практика.
Достатъчно сте грамотни, за да пуснете един google и да откриете относима практика, дори не е нужно да разполагате с юридически информационни продукти.
Силно препоръчвам да не си давате парите на вятъра, за да не пасете трева и да не ви пратят за зелен хайвер.

Успех на допуснатите до устния!
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 23 Май 2014, 18:36

какъв гугъл?
не остават ли кинти за една лакорда поне?
иди при кой да е нотариус и поиска да ти завери подписите на предварителен договор при изцяло платена цена, ей така само за проба!
ще ти се смеят 2-3 дни поне, това е сигурно.
не ми излизай с номера, че предврителният договор не се нуждае от заверени подписи, не се нуждае ама ако са заверени няма нужда да се доказва кой го е подписал, нали?
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот chandra » 25 Май 2014, 16:16

Бре, от кога нотариусите станаха критерий за стабилност на дадена сделка, еле дето не се нуждае от нотариална заверка, а от проста писмена форма! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Само да кажа, за колегите, които тепърва се сблъскват с казуси, напълно възможно е цената да бъде платена на предварителен договор, аз искам този невероятен корифей на правната мисъл да ми покаже къде в закона такава забрана има :)
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 26 Май 2014, 08:50

Предлагам ти да си изядеш дипломата, така ще най-добре за всички!!!

Успех!!!
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 26 Май 2014, 08:55

Предлагам ти да си изядеш дипломата, така ще най-добре за всички!!!

Ако по предварителен договор цената бъде платено изцяло, тогаваааааааа този договор вече не е предварителен, окончателен е!
В конкретният казус, тази сделка е нищожна, поради липса на изискваната от закона форма.

Видя ли, че си харчил пари безпричинно, господин/госпожо корифей.

Успех в яденето и внимавай да не се задвиш!!!
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот chandra » 26 Май 2014, 10:50

Е сега наистина ми идва да си хвърля дипломата, от срам, че има такива завършили индивиди... прощавай, но не си колега...
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 26 Май 2014, 11:19

Както кажеш г-н/г-жо магнаур (магнаурска школа)!
Вземи да изучиш института на предварителният договор и може да осъзнаеш, че там за плащане на цена при сключването му изобщо не става въпрос, става въпрос за уговорки за бъдещи действия, а може и да не го осъзнаеш...
Допустимо е наличието на задатък, но никога плащане на цялата цена, защото налице ще е прикрит окончателен договор.

Тия работи в "свободните университети" не ги преподават и ти няма как да ги знаеш.
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот chandra » 26 Май 2014, 11:25

Мхм, за твое съжаление на съм възпитаник на свободен университет, но смятам, че и оттам има доста качествени колеги, очевидно това, че си завършил уж някой по-престижен университет не ти е дало нужните знания и умения. Честно казано точно за предварителен договор не се закачай с мен, защото имам достатъчно практика, опит и спечелени дела... Пак казах покажи ми текст от закона или съдебна практика, която подкрепя тезата ти - всичко друго е голословни твърдения, чесане на клавиатурата и потвърждение на твърдението ми, че има сериозна криза в юридическото образование! :mrgreen:
Може да не ми отговаряш, освен ако не е с конкретни примери от практиката ти - О, забравих, нямаш такава! Просто имаш диплома!
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 26 Май 2014, 11:52

chandra написа:... но смятам, че и оттам ...


Бакалите СМЯТАТ, юристите не СМЯТАТ!

Разбирам, че магнаурите имат изключително беден речник и в съдебна зала се държат и общуват вербално и невербално като разносвачи на пици, но защо е нужно да парадираш с факта?

Изобщо не ми се отваряй на тема предварителен договор, щото ме побъркваш от смях!
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот chandra » 26 Май 2014, 12:12

И отново се връщам на това, че освен голословни твърдения, тезата ти не е подкрепена нито с конкретно посочена практика, досежно твърдяното от теб, нито с конкретни текстове на закона :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Можеш да си пишеш колкото искаш, не ми пречи :)
chandra
Потребител
 
Мнения: 407
Регистриран на: 21 Дек 2008, 14:55
Местоположение: гр.Варна

Re: Изпит за адвокати и младши адвокати 2014

Мнениеот datajumanji » 26 Май 2014, 12:14

Може!
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron