начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот vaniaoz » 26 Юни 2013, 10:42

Здравейте,

А колко бяха въпросите на теста и имаше ли време ,за което трябва да се реши?На наказателния за дознатели бяха 40 въпроса, за час и за да минеш ти трябваха верни отговори минимум 30.
Тук е бил ноистина гаден тест, при такива резултати.До колкото разбирам са били нужни 33 верни отговора , за да продължиш напред, затова ми е любопитно колко са били общо въпросите.
Успех на класиралите се, а на останалите не губете кураж .
vaniaoz
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 15 Окт 2008, 15:31

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот petrovvvv » 26 Юни 2013, 12:22

Няма ли да публикуват теста и верните отговори? Какво крият? Като се публикува всеки може да си направи самопреценкаесам преценка за отговорите, които е дал.
petrovvvv
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 16 Юни 2013, 14:41

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот jivko1 » 26 Юни 2013, 21:38

40 въпроса за 2 часа. По 3 минути на въпрос.
jivko1
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 06 Мар 2013, 19:15

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот gennovveva » 27 Юни 2013, 08:58

Колеги, публикувайте поне някои от въпросите на теста.
gennovveva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Юни 2013, 10:07

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот elina_blue » 27 Юни 2013, 09:32

Повечето от въпросите трудно се прочитат, да не говорим за асимилация на информацията за 3 минути, така че колега аз не бих могла да възпроизведа сложната юридическа мисъл на г-н Русчев, съжалявам за което, но.......
Само да вметна, че на магистратските конкурси казусите и верните отговори бяха качени непосредствено след оценките от писмения изпит, тук обаче мисля, че няма шанс това да се случи - все пак тестът е велика тайна. :mrgreen:
elina_blue
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 11 Юни 2012, 11:46

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот dedra » 27 Юни 2013, 11:16

Участвах на последния изпит за ДСИ. След изпита бяха качени верните отговори, но не и самия тест. Сега очаквам да се случи същото. Ако някой може да възпроизведе по памет съдържанието на 40-те въпроса сигурно и отговорите ще са му от полза-иначе само ще знаем че на въпрос 1 отговора е А, на въпрос 2-В и т.н.
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот amarant » 27 Юни 2013, 13:31

И така, за пореден път бяхме участници в един напълно "прозрачен" конкурс, с леееки, ама много леки елементи на непрозрачност .... Крайния ефект от конкурса, който е струвал немалко пари на МП не е постигнат. Свободните работни места остават незаети.... Та се питам защо все пак се похарчиха толкова средства за конкурс, който не дава никакъв полезен резултат? Не ми се вярва целта да е била да се покаже на близо 320 души колко са некомпетентни, глупави или неграмотни.... Защо ли се получи така? Никога няма да разберем, защото няма как да разберем какво всъщност сме направили на теста.... Нито можем взаимно да си сравним работите, нито можем сами да сравним отговорите си с отговорите на комисията... ТОВА СЕ НАРИЧА НЕПРОЗРАЧНОСТ!
amarant
Младши потребител
 
Мнения: 50
Регистриран на: 21 Юни 2013, 22:54

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот astrea » 27 Юни 2013, 13:47

Мда. Дори да отидем да си видим работите, какво ще видим? - лист с 40 хиксчета, който може и да е нашият, а може и да не е :shock:

Колеги, аз не помня какви отговори съм дала като буквички към всяко номерче. Единственият въпрос, на който съм сигурна какво съм отговорила е №6 - Г (много пъти го четох, защото имам проблем с двойните отрицания, сори). Ако отида в петък и ми дадат лист, на който, да речем хипотетично, на № 6 е задраскана буквата А, аз на арменския поп ли да се оплача?...
Не съм привърженик на теориите на конспирацията и към всеки конкурс се старая да гледам позитивно, но този ми остави някакво усещане за обида. Знам ли, може просто да съм обидена на себе си, че не съм се справила както трябва... Но просто не мога да се оттърва от усещането, че броя верни отговори на всеки е нанесен в протокола "едно към гьотере". :|

Знам, че трява просто да му "туря пепел", но все се връщам към оня списък и си гледам името, броя верни отговори, оценката...и не мога да асимилирам.
astrea
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 06 Ное 2006, 17:43

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот amarant » 27 Юни 2013, 14:00

Има прости решения за постигане на повече прозрачност.Например предварително на малкия плик и бланката с отговорите да има уникален баркод. Така подмяна на бланките с отговорите ще е невъзможна, анонимността мисля достатъчно гарантирана. Въобще, ако в нашите конкурси се приложат едно към едно правилата за конкурсите на седмокласниците и зрелостниците, мисля няма да има никакви съмнения в автентичността на резултатите. Лично аз не мисля, че който и да е от явилите се колеги заслужава да има двойка, а изобилието от тези оценки наистина създава чувство за обида. Да не говорим за действащите съдии по вписванията, повечето от които са с ниски оценки, въобще не вярвам, че тези резултати олицетворяват възможностите им. Просто формата на теста е такава, че не дава никаква възможност за самопроверка..... Признавам на автора на теста- гениален е....
amarant
Младши потребител
 
Мнения: 50
Регистриран на: 21 Юни 2013, 22:54

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот valerieva_d » 27 Юни 2013, 15:20

Русчев е маг на тестовете, аз не се явих, но също съм потресена от оценките :o
valerieva_d
Потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: 15 Яну 2012, 19:23

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот petrovvvv » 01 Юли 2013, 08:39

Има ли някой който да е ходил и да си е проверил теста?
petrovvvv
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 16 Юни 2013, 14:41

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот karanedeff » 01 Юли 2013, 09:14

С много интересен въпрос ме забиха. Пуснат като тестче от проф.Иван Русчев:
Може ли "еманципиран непълнолетен", или на български - цигане на 16 години, женено за Айшето, да извършва търговски сделки. И дава отговори:
1. Може, никъв прОблем (
2. Може, с някои дребни изключения (чл.6 СК, чл.57 ТЗ)
3. Не може, трябва да е навършил 18 години.
И така, ако опростя въпроса - може ли да се регистрира такова пишлеме като ЕТ?
Доводи за 1.- ми щом вече е женен, то си е дееспособно, така че няма проблеми
Доводи за 2.- няма проблеми да се регистрира, но ако се занимава със строителство или покупко-продажба на недвижими имоти, за всяка фактура (нотариален акт) ще му трябва разрешение от Районния съд.
Доводи за 3. - Абе какво този ще занимава съда за всяка фактура?
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот dedra » 01 Юли 2013, 13:05

Чл.6, ал.4 СК
С встъпването в брак непълнолетният става дееспособен, но може да се разпорежда с недвижим имот само с разрешение на районния съдия по постоянния адрес на непълнолетния.

чл. 56 ТЗ – свързва условията за придобиване на качеството ЕТ със качеството дееспособност.
Еманципацията не му предава активна завещателна дееспособност.
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот ianeva » 01 Юли 2013, 13:24

karanedeff написа:С много интересен въпрос ме забиха. Пуснат като тестче от проф.Иван Русчев:
Може ли "еманципиран непълнолетен", или на български - цигане на 16 години, женено за Айшето, да извършва търговски сделки. И дава отговори:
1. Може, никъв прОблем (
2. Може, с някои дребни изключения (чл.6 СК, чл.57 ТЗ)
3. Не може, трябва да е навършил 18 години.
И така, ако опростя въпроса - може ли да се регистрира такова пишлеме като ЕТ?
Доводи за 1.- ми щом вече е женен, то си е дееспособно, така че няма проблеми
Доводи за 2.- няма проблеми да се регистрира, но ако се занимава със строителство или покупко-продажба на недвижими имоти, за всяка фактура (нотариален акт) ще му трябва разрешение от Районния съд.
Доводи за 3. - Абе какво този ще занимава съда за всяка фактура?


Първи отговор, поне както са дадени. Защото и при запретата на чл. 6, ал.4 СК непълнолетният може да извърши сделката, само че има допълнително условие - разрешението на РС. Ако отговор 2 беше "може, при ограниченията на чл. 6, ал. 4", тогава 2 щеше да е вярно. Но така, "с някои дребни изключения" излиза, че еманципираният непълнолетен изобщо не може да извърши сделки на разпореждане с недвижим имот, което е невярно.
Иначе - проф. Русчев не се е променил във времето, виждам, че питанките му са все така свежи, както преди 15 години.
От чалга до чалга разликата е огромна и, Слава Богу, аз нямам идея каква е
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот kivago » 12 Юли 2013, 16:00

Колеги,
аз първоначално съжалих, че пропуснах изпита, но след като установих, че тестовете са правени от проф.Русчев-които беше най-добрия при тестовете през следването ми-просто мисията е невъзможна.
kivago
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Юли 2013, 19:24

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот elina_blue » 13 Юли 2013, 00:16

http://www.justice.government.bg/Files/ ... 446229.pdf
Хаха - даже са 9 от 10 класирали се :mrgreen: И сега какво ще стане с останалите 16 места? Хората на кого точно ще си живуркат добре до следващия конкурс след 4-5 години??!?!?!?
elina_blue
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 11 Юни 2012, 11:46

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот koev66 » 13 Юли 2013, 22:19

Ето част от въпросите и възможните отговори от “Строго секретния “ тест за конкурса за съдии по вписванията на Министерството на правосъдието, изготвен от автора, който явно от един от корифеите на правната мисъл в страната. Част от участниците в конкурса предоставиха макар и малка част от зададените въпроси и отговори към тях на теста, които са запомнили. Всеки ще забележи, че те не са зададени нито конкретно, нито коректно, като същото се отнася и за възможните отговори. Голяма част от тях са спорни и противоречиви не само в практиката, но и в теоретичните среди, където работи главно автора на теста. Това дава възможност за свободната интепретация на така зададените въпроси и посочените отговори от всеки юрист, бил той теоретик, а особено и практик. Липсата на конкретика води до невъзможността за разбиране на същността на зададените въпроси, а от тами до възможността за даване на правилен отговор, който в някои случаи не е ясно изразен и в предоставените такива в теста. Всичко това явно е основната причина Министерството на правосъдието в продължение на няколкоа поредни конкурса за съдии по вписванията да не публикува въпросите от теста , възможните отговори и верните такива според авторите. Явно някои хора се страхуват да покажат блестящата си правна мисъл публично, тъй като тя ще бъде видяна от голям брой юристи в страната. Все пак авторите на тази “секретна творба-тест” едва ли са единствените и най-великите юристи в България, а след като тестът е преминал, какво би ги спряло да го обяват публично с въпросите и отговорите. Те се страхуват да покажат уникалните си творения, а именно тези тестове, защото може да срещнат отпор не само от участниците в конкурсите, но и от други авторитетни и признати юристи, както в правната теория, така и в практиката. Непубликуването на теста с отговорите не дава възможност за запознаването с него и анализ на зададените въпроси и предоставени възможности за отговор. Всички участници в конкурса за съдии по вписванията са много добре запознати с разликата в длъжността и функциите на магистратите и съдиите по вписванията, не както някои членове от комисията си мислят, че не знаят за какъв конкурс участват. За сравнение при конкурсите за магистрати има по-голяма прозрачност. След провеждането на писмения изпит се обявява публично в интернет на страницата на ВСС, както изтеглените граждански и наказателен казуси, със зададените към всеки от тях въпроси, а така също и вярното им решаване според тези, които са ги съставяли. Относно устният изпит - субективният елемент е определящ, като липсват доказателства за отговорите , които е дал кандидата пред комисията. Това ще се преодолее с евентуалните промени, предвидени засега единстевено при провеждането на конкурси за повишавене в длъжност и преместване на магистрати, където освен воденето на протокол – стенограма, ще се допуска и използването на аудиозапис. Излиза също така, че при последния конкурс за магистрати от 816 кандидати за младши съдии са допуснати до устен изпит 281, а от 1004 кандидати за младши прокурори са допуснати до устен изпит 418. При провелия се 2009 г. конкурс за съдии по вписванията от 233 кандидати са допуснати до устен изпит 16. При последния от 2013 г. конкурс от 323 кандидати са допусанти до устен изпит 10. Излишно е да се прави отново каквато и да е съпоставка между магистратите не само като длъжност, но и като резултати от проведени конкурси. Това за пореден път доказва защо Министерството на правосъдието, както и авторите на тестовете, не желаят публичното им оповестяване. Същата е ситуацията и при провелия се тест през 2009 г., съставен от известен научен деятел в правната теория. Някои през 2009 г. са писали протесни писма, но това е глас в пустинята за “Прозрачното правосъдие” в България. А сега ето и някои от въпросите и възможните отговори от теста.

Коя от посочените уговорки ще доведе до частична недействителност на договора:
А/: клауза, при която единият съпруг прехвърли в полза на другия имущество, придобито преди брака
Б/: клауза, при която се уговаря по отношение на предбрачното имущество на единия съпруг да се прилага режим на СИО
В/: клауза по силата на която, съпрузите уговарят размера на дяловете при прекратяване на уговорената в договора СИО при смърт на единия от тях
Г/: клауза при която единият съпруг се разпорежда в полза на другия съпруг със съсобствен на двамата съпрузи имот за в случай на смърт

Построеното извън рамките на правото на строеж, което има ...... , може да бъде СИО, се придобива по приращение ако е:
А/: по силата на уговорено в договора
Б/: извън утвърдения архитектурен проект
В/: извън утвърдения архитектурен проект и е издадено строително разрешение

Прекратяване на СИО върху вещни права на съпрузите става от момента на:
А/: сключване на брачния договор
Б/: вписването на същия т.н. правно действие, което при СИО касае именно отношенията с трети лица, на които договорът е противопоставим от момента на вписване
В/: отбелязването му в акта за брак
Г/: няма верен отговор

Ако договорът за аренда е сключен и от двамата собственици на земеделска земя, поискано е от единия да бъде заличено вписването и съдията по вписванията извърши исканото заличавене, отказа може да се обжалва :
А/: с частна жалба от единия арендодател пред Окръжния съд
Б/: с иск може да бъде поискано заличаване на извършеното вписване като недопустимо или недействително.

От кой момент започва да тече давностният срок по чл. 67 от ЗС на суперфицията:
А/: от момента на сключването на договора за учредяване на правото на строеж и вписването му.
Б/: от момента на сключването на договора, освен ако упражняването на правото на строеж от суперфициара не зависи от извършването на фактически или правни действия от собственика на земята.

Ако собственикът на отделен обект в етажна собственост учреди другиму право на ползване върху имота и след това прехвърли правото на собственост върху трето лице:
А/: учреденото право на ползване винаги е непротивопоставимо на третото лице, ако последното е било добросъвестно
Б/: учреденото право на ползване се погасява
В/: третото лице приобретател няма право да ползва продобития в собственост имот, както и да иска преразпределение на постановения преди това начин на ползване
Г/: третото лице – приобретател няма право да ползва придобития в собственост имот, но може да иска преразпределение на постановения преди това начин на ползване.

Кое от посочените не е годно правно основание за установяване на добросъвестно владение за придобиване на недвижим имот по давност:
А/: решение на ОСЗ, с което се възстановява в полза на лице, което не е правоимащо по чл.10 ал.1 от ЗСПЗЗ
Б/: решение на ОСЗ за възстановяване правото на собственост в стари съществуващи реални граници, което не е подписано от председателя на комисията
В/: решение на ОСЗ, с което се възстановява правото на собственост на имот в урбанизирана територия

Кои актове подлежат на отмяна по реда на оспорване на охранителните актове:
А/: само констативните нотариални актове , с които се удостоверява право на собственост върху недвижим имот
Б/: само нотариални актове, с които се прехвърлят, изменят или прекратяват вещни права върху недвижим имот, ако се установи, че праводателят не е собственик.
В/: на отмяна подлежат актове, с които се прехвърля, изменя или прекратява вещни права върху недвижим имот.
Г/: на отмяна подлежат както констативните нотариални актове, така и нотариалните актове удостоверяващи сделки, с които се прехвърля, изменя или прекратява вещно право върху недвижим имот.

Тук в този форум се срещат и някои привърженици на авторите на блестящата творба, като всеки може да си отговори на въпроса, какво ги кара да изразяват такова мнение. Относно класиралите се, то в местата където ще заемат длъжността съдия по вписванията, юристите лесно и бързо ще разберат дали същите притежават действително тази оценка на знанията си, която им е поставена от изпитната комисия.
koev66
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Юли 2013, 21:35

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот elina_blue » 16 Юли 2013, 23:00

koev66,
Ако можеше да се лайкват постовете, щях поне 10 пъти да го направя. Много точно сте го написали, така че коментара повече наистина е излишен :mrgreen:
elina_blue
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 11 Юни 2012, 11:46

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот bird_of_paradise » 17 Юли 2013, 10:01

Така и така чета темата, ако не възразявате да поставя едно питане ( всички сте кандидат съдии по вписванията :) - пожелавам ви успех, макар да разбирам, че не само той е нужен):
аренден договор за срок от 5г., развален с едностранно изявление на арендодателя на осн. чл. 28 от ЗАЗ ( забава в плащане на арендната цена за срок по-дълъг от 3 месеца) с НП съдържаща и изявление за прекратяване получена надлежно и прочее по правилата на играта.
Съдията ще ми допусне ли вписване на прекратяването?
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Конкурс за длъжността „съдия по вписванията“

Мнениеот karanedeff » 17 Юли 2013, 10:36

bird_of_paradise написа:аренден договор за срок от 5г., развален с едностранно изявление на арендодателя на осн. чл. 28 от ЗАЗ ( забава в плащане на арендната цена за срок по-дълъг от 3 месеца) с НП съдържаща и изявление за прекратяване получена надлежно и прочее по правилата на играта.
Съдията ще ми допусне ли вписване на прекратяването?

Съдията по вписванията не допуска, а разпорежда или отказва вписването - това за протокола.
А по същество - Прекратяване на договори за наем и аренда - практиката и на ОС е противоречива, но има една тънка нишка, който се прокрадва и вече се върви към уеднаквяване ...
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron