начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот niko_urumov » 24 Мар 2012, 15:59

vaniaoz написа:Здравейте колеги,

Колега Урумов, на съдийския имахте много висока оценка.На този изпит също ли достигате до ус
тен?


За съжаление и аз не минавам. Не мога да си обясня защо се получи така, имам 4.38 и не ми стигат 12 стотни в крайна сметка, а съм убеден, че съм решил вярно нещата. Мои приятели, които се явиха с мен имат по-високи оценки, а сме писали едно и също нещо като квалификация и отговори. Странно, но от повечето мои познати, всички които имахме високи оценки на съдийския, сега сме под 4.50. Невероятно е, но е факт. Поне имаме шанс на съдийския :)
niko_urumov
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 10 Мар 2012, 22:46

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот nas_law » 24 Мар 2012, 16:16

Да не се заблуждаваме-това че покрай сухото горя и мокрото на писмените изпити,не означава че така ще бъде и на устните.................
nas_law
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 14 Мар 2012, 12:20

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот T.A.R.A. » 24 Мар 2012, 17:30

masimo26 написа:На устния при зададен от комисията въпрос,може ли да си погледнеш в закона пак :)

Може.Дори предния път един колега говореше без да гледа и комисията изрази недоволство, че говори глупости, вместо да си погледне закона, при положение, че е бил пред него.
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот redruby » 24 Мар 2012, 17:56

[quote="T.A.R.A."].Тегли се по един въпрос от материално и един от процесуално право.Имате право да ползвате законите.
Това значи ли все пак че няма да има въпроси от гражданско и административно правните науки :)
redruby
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 22 Май 2008, 13:02

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 24 Мар 2012, 18:33

redruby написа:
T.A.R.A. написа:.Тегли се по един въпрос от материално и един от процесуално право.Имате право да ползвате законите.
Това значи ли все пак че няма да има въпроси от гражданско и административно правните науки :)


На прокурорския е само наказателно
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот koravguz » 24 Мар 2012, 18:57

Колега, T.A.R.A.,
от Вашите мнения и разсъждения в сферата на наказателното право, където ми е слабостта, съм останал много впечатлен, още от предните конкурси!Вашето решение на прокурорския е почти идентично с моето, но уви и аз съм аут, а за това, че догодина пак ще има конкурси-съгласен съм, но мисля, че няма защо да се залъгваме-по зле ще е и от сега!
koravguz
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 10 Мар 2012, 16:45

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот u3mamhukaa » 24 Мар 2012, 20:55

Колеги тези които все още си спомнят какво са писали,визирам тара и урумов на прима виста,включае и всички останали които си спомнят,много ви моля когато имате време ако можете да пресъздадете отговорите си,бихте ли си направили труда да ги постнете.Просто много се чудя какво толкова сме пропуснали?
Аз лично се готвех решавайки последните 5 прокурорски и ги реших без грешка.
Много ми е чудно тук какво толкова много се отличава?Моята квалификация поваше с чл.216 и съответните там допълнения - телесни повреди и прочее
Много ви моля когато имате време и желание постнете какво сте писали ,за да дебатираме аджеба що сме толко грешни.
Най-доброто отмъщение е да живееш щастливо
Аватар
u3mamhukaa
Потребител
 
Мнения: 244
Регистриран на: 03 Окт 2011, 09:48

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот contralegem » 24 Мар 2012, 23:20

Хм, този път и аз не мога да си обясня. Говоря за съдийския. За пръв път бях напълно доволна от това, което написах. Започнах с това какво е грабеж, после - разграничение на безсъзнателно и беззащитно състояние, какво е ексцес и защо няма, защо няма продължавано престъпление, защо няма чл.199, т.1 и т.2 НК; Разграничих подбуждане от подбудителство, обясних какво е посредствено извършителство; няколко основни положения, когато има подсъдим непълнолетен; обосновах по същия начин, който изложих тук, квалификацията, която приех за правилна;цитирах цялата относима задължителна практика - ППВС 54/89 и ППВС 6/71 за кражбата, които са приложими и за грабежа; ТРОСНК 1/1998 - за размерите; ППВС 6/75 - за непълнолетните; ППВС 3/71 - за продължаваното и не просто ги цитирах, ами ги съотнесох към казуса.
И получих 4.00.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот vasilkak » 24 Мар 2012, 23:38

niko_urumov написа:
vaniaoz написа:Здравейте колеги,

Колега Урумов, на съдийския имахте много висока оценка.На този изпит също ли достигате до ус
тен?


За съжаление и аз не минавам. Не мога да си обясня защо се получи така, имам 4.38 и не ми стигат 12 стотни в крайна сметка, а съм убеден, че съм решил вярно нещата. Мои приятели, които се явиха с мен имат по-високи оценки, а сме писали едно и също нещо като квалификация и отговори. Странно, но от повечето мои познати, всички които имахме високи оценки на съдийския, сега сме под 4.50. Невероятно е, но е факт. Поне имаме шанс на съдийския :)



и аз колега, и аз не мога да си го обясня - при условие, че една колежка нищо не можеше д направи и всичко съм и диктувала имаме оценка с 1 единица разлика в нейна полза и тя отива на устен, а аз не...
vasilkak
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Яну 2012, 16:24

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот koravguz » 25 Мар 2012, 01:19

Колега contralegem,
Според мен не Ви е провървяло, защото сте цитирала конкретна практика, и от там идва, че сте преписвала, според проверяващите.За колегите за спокойствие- 2010г. връзки имаше, а тая още по-големи, и все пак не съм магистрат - кво повече да Ви кажа!
koravguz
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 10 Мар 2012, 16:45

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот elsi_g » 25 Мар 2012, 08:03

vasilkak, аз пък не мога да ви се начудя на тази ви глупост - да диктувате на някой, който не се справя!!! Все пак това не е контролно в 5-ти клас, това е конкурс, в който борбата и конкуренцията са ужасни! Направо сте си предизвикал съдбата....

За протокола - и на мен на ми стига малко, за да премина...
elsi_g
Младши потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: 24 Авг 2009, 14:21

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 25 Мар 2012, 09:01

vasilkak написа:и аз колега, и аз не мога да си го обясня - при условие, че една колежка нищо не можеше д направи и всичко съм и диктувала имаме оценка с 1 единица разлика в нейна полза и тя отива на устен, а аз не...


ами колега, сигурно сте загубили много време да диктувате на колежката, вместо да си гледате вашата работа :D , може пък на нея да сте продиктували повече, отколкото вие сте написали ..., явно за вас е било много важно да помотнете на колежката, сега не съжалявайте :D
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 25 Мар 2012, 09:04

.
Последна промяна mariposarosa на 25 Мар 2012, 10:40, променена общо 1 път
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот niko_urumov » 25 Мар 2012, 09:10

u3mamhukaa написа:Колеги тези които все още си спомнят какво са писали,визирам тара и урумов на прима виста,включае и всички останали които си спомнят,много ви моля когато имате време ако можете да пресъздадете отговорите си,бихте ли си направили труда да ги постнете.Просто много се чудя какво толкова сме пропуснали?

Много ви моля когато имате време и желание постнете какво сте писали ,за да дебатираме аджеба що сме толко грешни.


Аз съм изложил в тази тема напред какво съм написал и по двата казуса. Разрови се малко и ще видиш мненията ми.
niko_urumov
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 10 Мар 2012, 22:46

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот contralegem » 25 Мар 2012, 11:15

Колега корав...,
какво им е дошло на проверяващите - не знам. Знам, че когато се цитира практика, трябва да се посочи година, номер и орган, който я е измислил, като за конкурсна работа това е бонус. Може и да сте прав, защото знаем, че всичко е възможно, но наистина би било нелепо.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот olia_paskova » 25 Мар 2012, 11:27

Аз не бях писала във форума от предишните конкурси, но сега като гледам положението е още по-зле. Предишния път нямах много време да чета, но и на съдийския и на прокурорския конкурс имах 4,75 на писмените, въпреки, че прокурорският казус го бях решила много добре, а на съдийския имах ужасно много грешки и въпреки това оценките ми бяха еднакви. Тази година не се явих на съдийския, само на прокурорския и имам 4,50, т.е. отивам на устен, въпреки че с тази оценка не се надявам на кой знае каква преднина, защото на устния изпит също е голяма сеч. Доколкото си спомням предишният път, поне в комисиите, които ме изпитваха на устните изпити не позволяваха да се ползват нормативни актове. Затова сега се учудвам върху какво ще ни изпитват, след като дават да ги ползваме, може би ще оценяват това, колко често поглеждаме в тях и дали ще цитираме някаква практика. Но това за писмените изпити си е чист късмет, виждам сред явилите се един познат, който от 3 - 4 години работи само гражданско право и няма никакво време за четене и въпреки това на съдийският казус /който е бил по-лесен, доколкото виждам в публикациите тук/ е изкарал 4.00, а на прокурорският, който си беше по-сложен откъм броя на обвиняемите и броя на престъпленията е изкарал 5,13 ето това не го разбирам. Виждам от това, което вие пишете, че много от вас са се сетили за много повече неща от мен и са се мотивирали по-добре от мен и въпреки това не са минали на устен, а аз успях, явно най-вече човек трябва да разчита на късмет на тези конкурси, а не толкова на знания и мотивиране на решението си.
olia_paskova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 12 Юни 2010, 22:27

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот vaniaoz » 25 Мар 2012, 16:04

Колега контралегем,
напълно ви разбирам.През 2010 ,когато се явих на конкурса не бях прочела 1 учебник, отидох на гости и стигнах до устен при това и на двата изпита.Сега за година и половина съм изчела минимум десетина учебники, при това всеки от тях по 2-3 пъти.А колко съдебни решения и постановления, ще ми трябва повече от ден само, за да ги изброя.Убедена съм ,че на съдийския се справих добре.Нямам претенции за прокурорския, защото там не ми стигна времето и реално от 7 въпроса отговорих само на 2.На останалите 5 въпроса отговорих само с по 1 изречение.Тук нямам и не мога да имам претенции за оценка.Но на съдийския, си направиха гавра с нас.Затова и бях толкова ядосана и вулгарна дори в коментарите си след изпита.За себе си знам, че съм се представила добре и ако сега трябва да реша казуса, въпреки и моято оценка почти 4 , пак ще го реша по същия начин.
Не случайно ви попитах как сте се справили вие, защото знам, че работите като съдебен помощник и не мога да си обясня ,какво не са ви харесали.За да напишеш едно проекто съдебно решение, трябва да имаш много добри правни познания, добър стил, да познаваш и работиш с постановленията.Вие това го правите всеки ден и съдиите използват решенията ви.Е какво не ви харесаха ,стила ли?Спирам да пиша, защото усещам ,че пак започвам да се ядосвам.Вие поне ще имате поредния шанс на изпита за първоначално назначаване, а за такива като мен не им остава друго освен да прочетат още много други учебници и на края да получат още много по-ниска оценка.
vaniaoz
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 15 Окт 2008, 15:31

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот taipan » 25 Мар 2012, 17:12

Аз бих искал да попитам, какво става на устния? Тука има хора, които явно са минавали на устен поне 1-2 пъти? Защо там ви порязаха? :roll:
taipan
Потребител
 
Мнения: 124
Регистриран на: 15 Юни 2006, 12:31

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот vaniaoz » 25 Мар 2012, 17:38

Колега, нали си давате сметка , че се борите около 300 човека ,а местата са 24/27.Ще има отрязани , при това не разчитаѝте на голям обективизъм.Както писах преди, докато и устния не стане анонимен, всякакви надежди тука оставете.Няма как да минете всички, ще минат наѝ–добрите.
vaniaoz
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 15 Окт 2008, 15:31

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2012

Мнениеот mariposarosa » 25 Мар 2012, 18:07

vaniaoz написа:Няма как да минете всички, ще минат наѝ–добрите.


Или тези, които са в списъка на комисията :D , наистина съм "за" и устния да е анонимен ....
mariposarosa
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 05 Фев 2012, 13:41

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron