начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот inspectora » 13 Фев 2011, 15:49

Защо няма вицове за консултанти ;) ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот Melly » 13 Фев 2011, 16:32

- Защо си кастрирал котарака си?
- Защото много скита, по цели нощи мърсува и не се прибира.
- А сега как е?
- Пак скита, но вече като консултант.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот A.Pato » 13 Фев 2011, 16:45

:lol:
A.Pato
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 11 Юни 2008, 12:04

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот Гост. » 13 Фев 2011, 16:55

Във високопланинска ливада овчар пасял стадо. Спрял луксозен джип. Излязъл костюмиран млад мъж и попитал овчаря: „Ако ти кажа колко овце пасеш, ще ми дадеш ли едно животно?“ Овчарят се съгласил, а младият мъж извадил калкулатор, лаптоп и сателитен телефон и се заел за работа. След половин час той със задоволство съобщил: „Пасеш 372 овце.“ Това било вярно, затова мъжът взел едно животно и тръгнал да си ходи.Тогава овчарят предложил: „Ако аз позная вашата професия, ще си взема животното обратно.“ Младият мъж приел.
- Вие сте консултант, може би дори международен, веднага казал овчарят и обяснил на изненадания си гост:
-Първо, дойдохте, без да съм ви викал. Второ, съобщихте ми нещо, което вече знам. И трето, взехте ми кучето, а то ми трябва!

п.п. Разбира се с най-добри чувства към всички консултанти. :wink:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот kleines » 14 Фев 2011, 17:03

ivan_lawyer написа:
Да се разделя правото на явяващи се на дела и на мислещи в канторите е разход на ресурси.


В англо-саксонската правна система, по-конкретно в Англия, много добре са обособили две отделни длъжности за изпълняване на тези 2 отделни фукнции: solicitor - които подготвят предимно документация, дават писмени правни становища и прочие "консултантска" дейност и barrister - явяват се в съдебна зала. И доколкото знам за barrister се явяват на допълнителен изпит (to be admitted to the Bar) към колегия the Barristers` Chambers.
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот inspectora » 14 Фев 2011, 17:28

kleines написа:В англо-саксонската правна система ... solicitor ... barrister ...

poli_g написа: консултант - без да е викан/питан, съобщава нещо, което знаем
;) /ако позволиш така да перефразирам/

kleines, не мога да разбера какво общо има англо-саксонската система с нашата /макар и напоследък да се наблюдава определено сближаване на двете системи/, че да ни го съобщаваш това? За пример ли ни го даваш /при толкова разлики в двете системи ... какъв пример/? Или ни го съобщаваш ей така /щото си мисслиш, че тука не го знаем .../? Или просто да се намираш на разговор?
С най-добри чувства, ама не успях да схвана смисъла на коментара и обясненията за англосаксонската система ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Фев 2011, 17:55

То всяка система си има традиции. В Англия унаследяват от монархията, от някои средновековни ритуали всичко.

Ние имаме много съвременни правни принципи.

Сега ни връщат към прецедентното право и това не говори много добре.

Всяка правна система си има обяснение според икономиката и политическите условия. Съмнявам се, че в Англия са въведени баристъри и солиситори, за улеснение на гражданите; По-скоро е някакъв обичай, ритуал, нямащ нищо общо с правото или някакви принципи.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот kleines » 14 Фев 2011, 18:56

inspectora написа:
kleines написа:В англо-саксонската правна система ... solicitor ... barrister ...

poli_g написа: консултант - без да е викан/питан, съобщава нещо, което знаем
;) /ако позволиш така да перефразирам/

kleines, не мога да разбера какво общо има англо-саксонската система с нашата /макар и напоследък да се наблюдава определено сближаване на двете системи/, че да ни го съобщаваш това? За пример ли ни го даваш /при толкова разлики в двете системи ... какъв пример/? Или ни го съобщаваш ей така /щото си мисслиш, че тука не го знаем .../? Или просто да се намираш на разговор?
С най-добри чувства, ама не успях да схвана смисъла на коментара и обясненията за англосаксонската система ...


Че не се ли намираме на разговор? Нали затуй е форум :wink:
Смисълът е, че е разумно да черпим от чуждата практика и концептуални разрешения, ако мога така да се изразя и че лично аз смятам такова функционално разпределение на компетентностите по-удачно.

А дали е обичай, традиция и т.н. не съм сигурна, но според мен има определена правна логика в това тяхно разрешение.

Инспекторе, следя този форум от няколко години, макар регистрацията ми да е от по-скоро и забелязвам, че мненията ти от преди няколко години никога не са били с такава язвителност, както сега (по принцип имам предвид). Нещо да не те е озлобила системата :wink:
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот Melly » 14 Фев 2011, 19:06

Тц, тц, тцъъъъ... не ти стига Тодорчо, ами сега и Тодорка. Не ти е леко, Инспекторе, ама хич... :?
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот inspectora » 14 Фев 2011, 19:14

kleines написа:Че не се ли намираме на разговор? Нали затуй е форум :wink:

Тъй де, и аз се опитвам да "фана" мисълта ти каква е ...
И получавам обяснението:
kleines написа:Смисълът е, че е разумно да черпим от чуждата практика и концептуални разрешения, ако мога така да се изразя и че лично аз смятам такова функционално разпределение на компетентностите по-удачно.
А дали е обичай, традиция и т.н. не съм сигурна, но според мен има определена правна логика в това тяхно разрешение.

ОК - твое мнение. Имаш право на такова ... на което пък аз имам право да се възмутя и да реагирам по един, или друг начин ... ;)
Както и да е, отплеснахме се от темата - казал съм си мнението по изначално "поставените" въпроси ;) ... Не съм мислил по-сериозно по въпроса /поставен в хода на темата/ дали няма да е по-добре да се "разделат" консултацията и процеса и не мога да взема становище ... но "по инерция" мисля, че към момента нещата са си ОК така, както са си ...
kleines написа:Инспекторе, следя този форум от няколко години, макар регистрацията ми да е от по-скоро и забелязвам, че мненията ти от преди няколко години никога не са били с такава язвителност, както сега (по принцип имам предвид). Нещо да не те е озлобила системата :wink:

Напълно възможно и явно логично ... Знаеш - който трупа опит /мъдрост/, трупа и "събира" една камара други неща ... стрес, ала-бала, все по-голямото изпростяване /според мен/ на населението ... а за последното съм казвал неведнъж и тук, че е едно от двете неща в тоя живот, които могат да ме изкарат от равновесие /другото е лъжата и лицемерието/ ...
Та като се замисля ... все по-глупави хора стават българите с годините /или поне все повече такива срещам насам-натам, включително из форуми/ :arrow: нормално все по-остро да реагирам ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот nk7702n » 14 Фев 2011, 19:28

Мен пък ме учудва защо е необходимо да се ядосва човек на простотията или незнанието на другите, то по - скоро натрапничеството на идеи, напр. тази за религиозните свободи и дискриминацията, би могло да ядоса мчовек. Но иначе, светът е шарен, хора различни, това никога няма да се промени!
А пък относно различните правни системи и принципи - би трябвало да си държим повече на традициите и нашите възгледи, на българина това му е лошото, че всичко свое отрича напълно и копира западняшките идеи и принципи!
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот DEKAH » 14 Фев 2011, 23:38

В тази тема липсва НАЙ-ВЕЛИКИЯТ адвокат във форума - Адвокат Николов®™

чакам мнението му с интерес...
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот pitasht » 16 Фев 2011, 14:03

аз пък наскоро узнах че едан моя стажантка е скъсана на изпита за правоспособност така че може и да са се променили нещата?
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1347
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот inspectora » 16 Фев 2011, 16:30

nk7702n написа:Мен пък ме учудва защо е необходимо да се ядосва човек на простотията или незнанието на другите ...

Защото няма по-опасно нещо от невежата - повярвай ми!
Колкото и един гений да е зъл /ако го приемем за някакъв контрапункт на невеж човек, било и най-добрият на света по душа/, не може да стори толкова злини на себе си и на околните, колкото един глупав и незнаещ човек, дори такъв, опитващ се да стори само най-доброто ... а какво да говорим за лошия некадърник /каквито са повечето на които се ядосвам/ - такъв може да причини невероятни неща ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот nk7702n » 16 Фев 2011, 17:04

Аз исках да кажа, че не е хубаво да се ядосвате толкова на хора във форума, пък и изобщо, защото някои хора не могат да се променят, те са си такива. А пък имаше една мисъл, която харесвам, че " да се ядосваш означава да се наказваш за грешките на другите". Естествено, ако конкретно в работата възникнат проблеми и сте засегнат като юрист, да, човек, който дава всичко от себе си да се справя добре като специалист, се ядосва, когато нещата не вървят. Ама все пак, може поне малко да се щадите заради самия себе си.Простотията и нахалството няма да изчезнат защото Вие се ядосвате. Съвсем доброжелателно изразих мнение.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот ivan_lawyer » 16 Фев 2011, 17:09

Е, имаме нужда от Бойко Борисов, като стана въпрос за некадърните злини, нека да се извървят и спортистите. После аман от пипкави специалисти.

Трябва работа, по-малко акъл.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот inspectora » 16 Фев 2011, 17:13

nk7702n написа:Аз исках да кажа, че не е хубаво да се ядосвате толкова на хора във форума, пък и изобщо, защото някои хора не могат да се променят, те са си такива. А пък имаше една мисъл, която харесвам, че " да се ядосваш означава да се наказваш за грешките на другите". Естествено, ако конкретно в работата възникнат проблеми и сте засегнат като юрист, да, човек, който дава всичко от себе си да се справя добре като специалист, се ядосва, когато нещата не вървят. Ама все пак, може поне малко да се щадите заради самия себе си.Простотията и нахалството няма да изчезнат защото Вие се ядосвате. Съвсем доброжелателно изразих мнение.

Ами права си - съгласен, но пък то моето "ядосване" не е такова в същинския смисъл ... всъщност е само като външно проявление ;) - въртешната тревога не е налице почти никога ;) - по-скоро е някакво удоволствие дори, колкото и шантаво да звучи ... /абе трудна е за обясняване моята емоционалност ;) /
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот nk7702n » 16 Фев 2011, 17:22

А, добре, успокоих се. Защото малко старшничко е да чете човек тоя е идиот, оня е тъпоъгълник и т.н. Разни заплахи за телесни увреждания, аз съм миролюбив човек все пак.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот sava » 01 Мар 2011, 20:27

Тъй, рекох и аз да се разпиша.
Та понеже съм от "презряното" адвокатско съсловие искам да поясня на автора , че освен гражданските дела и спорове в които е толкова влюбен има и наказателни такива, а там "наградите" много рядко са в пари и отговорността е далеч по висока.Ще си послужа с два примера по едно много известно дело колежката ми /да не споменавам коя/ държа подсъдимия 5 години в затвора като следствен и подсъдим и една година домашен арест пред Апелативен съд го оправдах Касационен потвърди и сега съм много любопитен КОЙ ще му се извини или ще го отчетем като съдебна грешка и другия случай изключително фрапиращ е когато юрисконсултка на НАП/ мнооо привлекателно девойче/ ми връчи писмени бележки по време на съдебните прения по Н.А.Х.Д. Просто занемях.
Толкоз по въпроса за изпитите, резултатите са налице изводите , категорични
sava
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Re: ПРАВОСПОСОБЕН ЮРИСТ И АДВОКАТ

Мнениеот street » 11 Окт 2011, 10:26

:mrgreen:
Една реална случка искам да споделя и ще си направите заключенийцето изобщо необходим ли е изпита за адв.
отивам разбираш ли на конкурсче за р.п.
всичко точно до момента ....
заговаряме се с колегите там..
и какво да чуят ушите ми...
от предния изпит във Вн. имаше само 3-ма които го "взеха" от 56 човека... и една колежка сподели:
аз съм го взела ама не съм се вписала :roll: подала си документи колежката за р.п. , нямала опит , нямала контакти и пари... ,че видиш ли пробва се за р.п.

ПИТАМ АЗ ЗА КЪВ.... СИ ВЗЕМА НЯКОЙ ТОЗИ ИЗПИТ И НЕ РАБОТИ СЛЕД ТОВА , А ЗАЕМА МЯСТО НА НЯКОЙ КОЛЕГА А ?
нали ужким изпита е за това да се прецени дали си достатъчно образован и дали можеш да работиш...
ДА ама не ...

аз нямам думи

така ,че по повод горния пример май доста си личи , колко "ерудирани" кадри се отсяват
айде аман вече от лицемерие а !!!!!!!

Преди време се опитах да кажа на доста народ ,че изпита е манипулируем , но излязох . -популист, лъжец и т.н.
ами няма смисъл да го правя , щом има хора които виждат подигравката и се оставят да бъдат унижавани , нека търпят това. Аз си имам собствени възможности и ще се оправя ... но има доста колеги които ще бъдат лашкани наляво и надясно - докато се усетят рано или късно за какво иде реч...
Бях направил групичка във Ф.Б. но я изтрих ,защото доста хора се опитаха да дискредитират всичко там , с лъжи и манипулации, не желая това. Доста хора само гледаха и се страхуваха да вземат отношение по повод на всичко (нормална българска черта-чакаш послушно докато ти "набиват канчето).
Така направил съм друга група пак Това е: http://www.facebook.com/#!/groups/170522386346536/ и ако някой се опита да я дискредитира отново или мен самия - ще бъде махнат мигновенно ,а не като предния път да се опитвам да обясня на някой манипулатор че черното е черно!
Аватар
street
Потребител
 
Мнения: 368
Регистриран на: 17 Май 2010, 16:59

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron