начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

адвокатски изпит ноември 2010г.

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот ykovachev » 25 Ное 2010, 11:25

Ох. Чудех се дали въобще да се обадя, ама айде.
Това, което ме смущава в становищата на колегата bluelake няма нищо общо със знания, перспективност и т.н. Вярвам, че те са налице. Понеже и аз имам състуденти - съдии (пък иначе съм от чичките-адвокати :wink: ), говорил съм си с тях и на някои просто шапка им свалям (уточнение - занимават се с гражданско съдопроизводство). Те гледат на работата си като на решаване на проблеми, които гражданите (дори в битието си на търговци, съдружници, директори, управители и прочие) са поставили пред тях. По принцип не говорят за "молещи адвокати", защото осъзнават много ясно, че адвокатите не молят за себе си, а за хората, които са се обърнали към тях за съдействие. Тези колеги - съдии също имат достатъчно молители-досадници, включително и кофти адвокати. Но нямат такова отношение като "решаващ орган" в смисъла, който някак прозира в онова изказване на колегата bluelake. Мисля обаче, че това отношение на колегата не е преднамерено. Та тези мои състуденти знаят, че имат власт, която им е дадена от държавата, да решават човешки съдби и не го забравят. Затова не се делят в качеството си на "решаващ орган" от "молещите", които и да са те, точно по такъв начин, който излезе от оня лаф за "молещия адвокат".
Добрият магистрат не представлява просто добър юрист. Той знае какво има власт да направи по отношение на "молещите" и упражнява отговорно тази власт. Така разбират тези мои състуденти работата си и аз съм съгласен с тях. Впрочем, една от функциите на адвоката е да подпомага сътрудничеството между съд и страна в едно съдебно производство, включително да отбива щурите хрумки на страната и да филтрира исканията до кръга на разумните и полезни такива. Тъй щото не е гот да има подобно "кастово" противопоставяне.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот Гост. » 25 Ное 2010, 12:53

:) А според мен си беше баш "преднамерено", нещо като своеобразен израз на "всяка жаба да си знае гьола" ( което не е лошо!, лошото е че всички сме в него :lol: ), и с основание подразни.
От друга страна, като написа колегата тези си думи и "станА голЕеем проблем". Чак дразни и ответната реакция.
Приемете, че не винаги можем по най-добрия начин да изписваме мислите си, че в буквите емоция няма и да се спре преекспонирането и се усмихнете.
Убедена съм, че отдавна е осъзната грешката, ако ли е толкоз съществена.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот svetliq » 25 Ное 2010, 13:53

Напълно споделям мнението на колегата chandra, несъмнено трябва да се направи нещо със специалността "Право" в българските университети. Съгласен съм, че във всеки университе е възможно да се натъкнешна знаещи и кадърни хора, обаче да завършва сума ти и народ всяка година е нереално. Давам приемер - в СУ през 2003 мисля че приеха 100 момчета и 100 момичета редовно, а в протоколите от псимен изпит в пети курс фигурираха 486 човека - е какво е това. Бива бива парашутизъм, ама това е нахалство. Значи излиза, че тези които са се бъхтили да кандидатстват редовно са балами.
От друга страна, моето мнение е, че магистратския изпи не е невъзможен, просто трябва страхотна подготовка и пълна отдаденост при ученето. Не всеки може да си позволи да чете 6 месеца за изпита ( както стори моя колежка и успя І - все пак трябва да се работи за насъщния.
svetliq
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Сеп 2010, 12:31

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот monz67 » 25 Ное 2010, 14:37

Уви, адв. Ковачев, съвсем не всички съдии осъзнават, колко тежка и отговорна е възложената им функция. Всъщност има много хора, които живеят със самочувствието, че са овластени да решават човешките съдби, и които не възприемат тази власт като бреме, предпоставящо им определено поведение, а точно обратното, като възможност да се отделят от простосмъртните си колеги и да се възнесат в илюзията, че са нещо повече от тях. Останах потресен, когато един дългогодишен съдия ми каза, абе знаеш ли колко е яко като влезеш в залата и ти станат на крака, да почувстваш уважението... Какво можеш да му кажеш на такова говедо? Отделно от това, аз досега не съм видял съдия да си признае грешка в собствения си съдебен акт. Всички са "мъдри и премъдри". Забелязал съм обаче, че колкото по-надолу са в йерархията, толкова са по-самоуверени и самонадеяни. Разбира се, това не важи за богоизбраните във ВКС, отчасти не важи и за апелативните съдилища, дето с новия чл. 280 вече колят и бесят, те разбира се, също са мъдри...
monz67
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Ное 2010, 09:49

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот ykovachev » 25 Ное 2010, 14:46

Е, то аз затова казах "някои", колега monz67. И се постарах да дам балансирано мнение, пък който иска да ме разбере, ще ме разбере - последното не е във връзка с Вашето мнение или това на Поли :D
Каквато ни е нацията като цяло, такива са ни политиците, институциите, съда, адвокатите, държавата във всичките й проявления, образованието и каквото си щете. Сами си го правим. Не Вие, аз, Поли или bluelake поотделно. Имаме резултат от общото Брауново движение просто :wink:
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот inspectora » 25 Ное 2010, 14:58

monz67 написа:Браво, инспектор. Остро, но много точно си го казал. Все пак не си ли съгласен, че 3 часа за 2 казуса, дори и лесни като последните, са прекалено малко, в контраст с 3те часа за тест, който спокойно се решава за час?

Не мисля колега. Точно това е "замисълът" - ха да ви видим като сте под напрежение /липса на време/, дали ще съумеете да схванете есенцията! Един адвокат не само трябва да си реши казуса правилно, но и да го направи бързо, и обяснявам защо: утре като влезете в зала, колкото и да сте подготвени перфектно, ако не можете да "изкарате навреме" точно това, което ви трябва, какво правим? Проверката на казуса не е само за знания - проверката е за доста други качества. Ето някой беше казал сам, че е писал глупост, като дори на момента е съзнавал, че греши и не знае защо е писал така. Приемаме, че този човек знае правилния отговор, но поставен под напрежение е сгафил - ами какво правим утре в с.з.?
Колкото до казусите - и аз съм в течение какви казуси се дават всяка година - елементарни са!!! Да вземем последния гражданскоправен - ами никой не иска от вас да познавате в детайли договора за издръжка и гледане, да сте наясно със съд. практика и т.н. Но не може да не можете да определите кой какви задължения има, кога са изискуеми и изпълняеми, от там кой кога е в забава, с което си решавате въпросите ... Хората не искат от вас да им изпишете фермани - по всеки въпрос по две думи - кратко точно и ясно, по начин, по който ще се разбере, че знаете още 10 пъти по толкова неща - ето това е "цаката"! Не може после да ми пишете искова молба, жалба, отговор и т.н. от 500 страници, възпроизвеждайки 1/2 от издадената правна литература по даден въпрос - иска се да се види дали "разпознавате" 5-те /или колкото са там/ факта от състава на дадена норма /релевантните неща/, дали можете с една дума да кажете 1/2 книга ... Това е казусът, това искат от вас.
И няма "лимит" за прием в колегиите. Просто повярвайте, че нищо не знаете /аз лично имам доста наблюдения какво се случва и съм меко казано разочарован - тотален срив от година на година/ - осъзнайте го това, иначе няма никога да се научите ...
И недейте да ни пробутвате тук твърдения от типа: 10 човека писахме дословно едно и също, пък 5 минаха и 5 не минаха. Няма такова нещо - не сте писали под индиго нали? Нали осъзнавате, че една запетайка променя целия смисъл на едно изречение? Какво да говорим, че самият начин на изразяване на "писалите едно и също", е различен ... Начинът на изразяване също е важен - той също следва да се оценява - от там може да се извлече информация за моралните качества на човека и т.н. и т.н. ... какво да ви се обяснявам ...
Или ще става хора от вас, или макар с юридическо образование /което вече нищо не значи по принцип/, ще работите таксиджии ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот DEKAH » 25 Ное 2010, 15:19

inspectora, не си прав. Както и много от колегите, които считат, че този изпит се взима само със знания.

Има преголямо сито, което пресява БЕЗ НИКАКВИ КРИТЕРИИ. Просто ако си под "доктор" по право не можеш да си вземеш писмения изпит.

Никой не може да ме убеди, че при такива елементарни казуси има толкова скъсани.

Ето интересно четиво по въпроса, което копнах от фейсбук: http://haidukata.blog.com/2010/11/23/haidukati/

Вярно, че е леко едностранчиво, но все пак има и доза истина.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот inspectora » 25 Ное 2010, 18:39

DEKAH написа:Никой не може да ме убеди, че при такива елементарни казуси има толкова скъсани.

Деки, направи следното:
Пусни една обява за работа: "Търси се юрист - последен курс, или току-що завършил." /пусни и хубава заплата, за да има повечко кандидати/. Отсей сивитата на невписаните колеги и ги викай на интервю.
После пак ще си говорим :)
/не че аз съм експериментирал така - имам предвид личен опит с търсене на хора, но ако не ти трябва човек, го направи като експеримент ;) /

Аз лично по един или друг повод съм запознат със знанията на "звездите" /отличници, хвалени и прехвалени студенти и студентки/, както и с не чак толкова големите "звезди" на последните 5-6 завършили випуска на СУ. Ако мога да си позволя да генерализирам впечатлението ми, бих направил следния извод:
6 випуска по 300 човека /толкова да ги кажем/ = 1800 юристи от СУ /само за СУ говорим, като се предполага, че говорим за най-най/
Познай от тях за колко бих могъл да кажа /вярно по моя си някаква преценка/, че "стават" и/или че "ще станат" след време? Кажи едно число :)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот Гост. » 25 Ное 2010, 19:31

:) Инспекторе, наистина съм изненадана от непочтеното предложение да се експериментира. Съжалявам да го прочета от теб.

По темата( дето вече ужасно се разми :) )- би ли споделил с аудиторията колко години стаж имаш? И какви критерии следва да покрие един новозавършил колега, за да стигне заветната бройка на ..., да предположим, двете ти ръце?( защото смятам, че прекалено са ти високи критериите, а и си спомних едно стихче на Константинов)

п.п. Не се конфронтирам, но смятам, че наистина не им се дава шанс на младите колеги. Възможно и да греша.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот Гост » 25 Ное 2010, 20:49

inspectora написа:Пусни една обява за работа: "Търси се юрист - последен курс, или току-що завършил." /пусни и хубава заплата, за да има повечко кандидати/. Отсей сивитата на невписаните колеги и ги викай на интервю.
После пак ще си говорим

Да, остава и да си правиш гавра с хората, и при тая безработица да се заиграваш с "хубава заплата" си е направо цинично...И каква ще е целта на тоя "велик" експеримент? Да се сравняваш с току- що завършили зайчета? Колко е удобно и конфортно, нали? И какво задоволство може да ти доставя това да узнаваш колко е паднало нивото на юридическото образование в Бг? Напратив, вместо да се гавриш по тоя начин, трябва да ти стане тъжно...
inspectora написа:Колкото до казусите - и аз съм в течение какви казуси се дават всяка година - елементарни са!!!

Е, и аз като решавам задачки по математика за шести клас, са ми като детска игра, а за шестокласника те са усилие, труд, напрежение...Така че квалификацията "елементарни" не е добра, може да са приемливи, изискващи нормални правни знания, но чак елементарни...
inspectora написа:Не си мислете младите, че много знаете и можете - нищичко не знаете, ама нищичко.

Никой не се ражда научен! Банализъм, ама младостта, неопитността не са пороци...Който иска да се научи, се научава. Всеки е наясно, че само с университетски знания не може и че голямото учене започва, след като завършиш...
Гост
 

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот bobi_vasilev » 25 Ное 2010, 21:46

Колега stratfor, не се обиждай, но не знаеш какви глупости говориш като сравняваш адвокатския с този за младши магистрати. Теста на който сте били е толкова елементарен, че да го наречеш "изпит" е истинска наглост.
bobi_vasilev
Потребител
 
Мнения: 125
Регистриран на: 20 Юни 2010, 10:48

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот DEKAH » 25 Ное 2010, 21:58

inspectora, аз съм единия от тези, които ще се явят на тази обява.

Аз НЯМАМ знанията, за да успея по твоите критерии и ИМАМ смелостта да си го призная.

Смятам, че бях достоен да успея на изпита за младши съдии, на който изкарах доста добри оценки - и на писмения и на устния. Това, че дипломата ми не е висока /5.00/ ми изигра лоша шега. Не смятам, че съм недостоен и че знанията ми са недостатъчни, за да изкарам изпита за адвокати. За мен този изпит в момента е една гавра с колегите, вкл. и със самия мен.

Знанията не са всичко в този занаят. Това е моето мнение. Знанията са едва 20% от това да си адвокат. Останалото е лично отношение към клиента, усърдност в работата, повечко четене в движение и най-вече трябва да си добър човек и да желаеш да успееш. А самозабравянето е най-големия враг на всеки юрист.

В момента ми е все тая дали ще съм адвокат. Консултантския ми бизнес върви добре. Всеки ден се боря с казуси от ежедневието и се старая да се справям добре. Най-голямата награда за мен е благодарността на хората, на които съм помогнал. Специализирал съм се в определени неща и не смятам, че съм по-недостоен юрист, от който и да е адвокат и съдия с моя стаж.

Въпреки, че не съм адвокат, винаги съм бил коректен към колегите. Съобразвял съм се, когато отговарям да не навредя на някой колега. Винаги съм насочвал хората да се обръщат към адвокат, защото за мен това е правилният начин за решаване на техните проблеми. Смятам да продължавам да го правя.

Това мнение е и към колегите, които коментират качествата на останалите без да ги познават. Уважами колеги, не генерализирайте и не слагайте хората под общ знаменател. Това, че вие знаете днес повече от някой, не означва, че утре този човек няма да знае повече от вас. Всичко е въпрос на шанс, познанства и... късмет. Няма всезнаещи и всеможещи.

Желая успех в живота и професията на всички. Не забравяйте, че като колеги трябва да си помагаме, а не да се плюем.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот svetliq » 26 Ное 2010, 12:37

Имам само една малка реплика спрямо inspectora. Съгласен съм с почти всичко, което казва, но нека да се постави на мястото на свой млад колега току що завършил и то с отличие - да речем СУ. Вярно е, че такъв колега няма знанията да практикува успешно поне в началото. От друга страна обаче какво е виновен този колега за нивото на образование в България към момента, какво е виновен, че в университета се заучават кухи теоретични конструкции, а образованието което се получава няма ни най - малк теоретична конструкция. Давам пример - когато аз започнах работа ( вярно няколко месеца преди да завърша ) осъзнах, че не знам как се разваля договор и какви са последиците от това, не знаех как да си посикам лихвата и как се изчисляват. Само за справка - завърших с отличен 6, 00 сесията от държавните изпити, а средния ми семестриален успех е 5, 05. Излиза, че новозавършилият трябва тепърва да изкара едно допълнително висше ( с парктическа насоченост ) и то при знаещ и можещ адвокат, за да е полезен на себе си и клиента. При сегашната схема на обучение и с малко повече късмет един юрист може да започне да изкарва сносни доходи към 30 - тата си година. Поставете се на мястото на другите и знайте, че е ужасни човек да е в подобна ситуация и то не по негова вина. Имам приятели от детство, които не могат да пишат правилно, но един е фаянсаджия, друг барман и правят несравнимо много пари в сравнение с младия юрист. Мъчно ми е, че такава е ситуацията. Иначе напълно подкрепям няколко години да не се приемат студенти по специалност право и да има сериозни промени във висшето ни образование, защото така повече не можеда продължава.
svetliq
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Сеп 2010, 12:31

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот inspectora » 29 Ное 2010, 12:13

poli_g написа::) Инспекторе, наистина съм изненадана от непочтеното предложение да се експериментира. Съжалявам да го прочета от теб.

Не го приемай буквално! Опазил ме Бог да тръгна да се гавря така, или да подтиквам някой да го прави ... "съветът" ми е просто начин на аргументиране ...

poli_g написа:По темата( дето вече ужасно се разми :) )- би ли споделил с аудиторията колко години стаж имаш? И какви критерии следва да покрие един новозавършил колега, за да стигне заветната бройка на ..., да предположим, двете ти ръце?( защото смятам, че прекалено са ти високи критериите, а и си спомних едно стихче на Константинов)

Не бих споделил стажа си /той не е и критерий за знания и умения - това по-скоро като упрек към по-старите ;) и реверанс към по-младите/

poli_g написа:п.п. Не се конфронтирам, но смятам, че наистина не им се дава шанс на младите колеги. Възможно и да греша.

Грешиш! Шанс им се дава в достатъчни количества, обаче като не се използва ...

Към Гост: точки, точки, точки ...
Гост написа:Напратив, вместо да се гавриш по тоя начин, трябва да ти стане тъжно...

Тъчно ми е, че има такива като теб ... и то в огромни количества ... тъжно ми е, че се правят теми като тази ... но причината вече я изложих, а именно, че все повече от младите с дипломи, в частност и за юридическо образование, не стават и за хигиенисти ... Ей за това ми е тъжно ...

DEKAH написа:Знанията не са всичко в този занаят. Това е моето мнение. Знанията са едва 20% от това да си адвокат. Останалото е лично отношение към клиента, усърдност в работата, повечко четене в движение и най-вече трябва да си добър човек и да желаеш да успееш. А самозабравянето е най-големия враг на всеки юрист.

Напълно споделям!

DEKAH написа:Това, че вие знаете днес повече от някой, не означва, че утре този човек няма да знае повече от вас.

Също споделям!

Деки, по моите критерии ти специално имаш предостатъчно "точки" от минимум необходимите "да минеш" в графата "ставаш" /даже 2-3 пъти повече/! /въпреки, че те познавам само от форума/. Моите критерии, както в една друга тема, вече стана въпрос за тях, мисля ще ти се изяснят и ще видиш колко са минимални ;)

Просто мисля, че не сте достатъчно запознати с "материала" и за това ме упреквате за критериите ми и за писанията ми ;) ... пожелавам ви и да не се "запознавате" в степента, в която аз съм запознат, че може да решите да се откажете от правото /минавало ми е през главата, разсъждавайки над неграмотността на все повече и повече колеги ... и млади, а и стари ;) /

svetliq написа:От друга страна обаче какво е виновен този колега за нивото на образование в България към момента, какво е виновен, че в университета се заучават кухи теоретични конструкции, а образованието което се получава няма ни най - малк теоретична конструкция.

Никой не е виновен. "Разминаването" между очакванията и действителността /очакването, че с юридическа диплома вече все едно си адвокат и действителността, че не е съвсем така/ идва от там, че слагате знак за равенство между юридическото образование и адвокатурата. Гледайте на адвокатурата като на магистратската професия, като на нотариалната професия, ЧСИ и т.н. - образованието, което е необходимо за упражняването на някоя от тези професии, е юридическо /безспорно/, но не е само то!!! Същото е и с инженери, архитекти и т.н. - образованието е само една от многото необходими предпоставки за упражняването на дейността /правно регламентирана дейност/. Образованието в учебно заведение НЕ дава всичко необходимо /отделно колко е усвоено/ - човек трябва САМ да изучи още куп неща /но първо трябва да разбере какви ;) /, за да успее да получи разрешение да упражнява дадена специфична дейност ...

Относно съпоставките между изпита за адвокати и този за съдии - няма какво да ги сравняваме. Вторият си е в пъти по-сериозен. Адвокатският си е "ала-бала". А това, че на него има скъсани, не е поради това, че има "лимити", или е "на късмет" ... Просто повярвайте, че "матриалът" е мноооого лош! - това е истината /а самият "матриал", че не го осъзнава това - още по зле за него ... защото първата стъпка към познанието е да осъзнаеш, че не знаеш!!!/
Още нещо - някъде четох, че били писали 10 човека едно и също и имало 5 скъсани и 5 минали - е няма такова нещо. Не може да сте писали едно и също - една запетайка разлика и вече е различно ;) /да не говорим, че 100% всеки е писал "със свои думи" "едно и също нещо" ;) ... което си е съвсем различно нещо .../

Сега може пак да отнеса една камара "лоши" коментари - приемам. Но това си е моето мнение за ситуацията ... Дипломите вече не са това, което са бяха ;) ... повярвайте ... Да не говорим за "материала", от който трябва да се направи юрист ... И това е съвсем резонно - ето в млякото няма мляко, в кашкавала - само палмово масло /не само защото е "по-евтино", а защото вече няма толкова мляко ... то млякото е и по-скъпо, защото е по-малко ;) / ... месото от соя, е тогава е съвсем нормално е и останалите неща да са на тоя хал ...

Ако искат да се сърдят, бунтуват и каквото там решат младите, неуспели да се впишат като адвокати, но това е истината за самите тях. Колкото по-бързо я осъзнаят и възприемат и започнат да работят за отстраняване на пропуските си, толкова по-бързо ще успеят в начинанията си ... и в живота ...

Никой не се е родил научен, обаче едни имат малко повече интелектуален капацитет от други, малко повече им се работи и учи ... и така ... едни усвояват /къде по-бързо, къде по-бавно/, докато други не възприемат и не възприемат ... Примирете се - генетика! Не че е невъзможно "да надскочиш" генетичните си заложби, но не с много ... /както и обратното понякога - "добрите гени", може да се изродят, или пък да не се развият .../
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот SteelDragon » 29 Ное 2010, 12:29

DEKAH написа:
Знанията не са всичко в този занаят. Това е моето мнение. Знанията са едва 20% от това да си адвокат. Останалото е лично отношение към клиента, усърдност в работата, повечко четене в движение и най-вече трябва да си добър човек и да желаеш да успееш. А самозабравянето е най-големия враг на всеки юрист.

QFT!

А inspectora, като цяло е прав, но и той човек, и той е субективен. Нещата изглеждат съвсем разлино от двете страни на бариерата. Естествено, че тези вече минали, ще викат "стига толкова"!
Аз познавам достатъчно добре колегите си. Бил съм с тях достътъчно време, за да знам кой колко, по-добре от някой проверяващ. Когато видя човека Х да минава, а човека У да не минава, при положение, че подготовката на У и знанията му са в ПЪТИ повече от тези на Х, това оставя неприятно усещане. Усещане за непрозрачност, за "късмет", "лимити", "претупване" и т.н. Може по някаква космическа аномалия, човека изведнъж да оглупял безкрайно, да е загубил ума и дума и да е почнал да пише простотии, но е крайно невероятно. Този изпит както има + има и - и истината е, че нито е само добро, нито е само зло. Да се изпада в крайностти противоречи на обективната действителност.
SteelDragon
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 24 Сеп 2006, 16:24

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот inspectora » 29 Ное 2010, 12:44

SteelDragon написа:Аз познавам достатъчно добре колегите си. Бил съм с тях достътъчно време, за да знам кой колко, по-добре от някой проверяващ. Когато видя човека Х да минава, а човека У да не минава, при положение, че подготовката на У и знанията му са в ПЪТИ повече от тези на Х, това оставя неприятно усещане. Усещане за непрозрачност, за "късмет", "лимити", "претупване" и т.н. Може по някаква космическа аномалия, човека изведнъж да оглупял безкрайно, да е загубил ума и дума и да е почнал да пише простотии, но е крайно невероятно. Този изпит както има + има и - и истината е, че нито е само добро, нито е само зло. Да се изпада в крайностти противоречи на обективната действителност.

Аз също /както вече споменах/ познавам много от хората, които се явяват на тези изпити. "Проблемът" на човекът У, че не минава /а знае много повече от Х, който е минал/, е в две насоки: а/ У знае толкова много /т.е. в главата му е пълно с теоретични постановки/, че му е трудно да "изведе" най-кратката, точната и ясната => недостиг на време и несправяне с цялата работа и б/ У "търси телета под вола" - пак щото е "наяден" с теория и поради лоша негова преценка /ето тук се иска умение, различно от "научната подготовка"/, си мисли, че го питат някакви супер сложни въпроси и се започват едни обяснения и размисли, вместо да се отговори съвсем простичко, без "страх", че въпросът е подвеждащ /трудно преценя кога един въпрос е "подвеждащ" и кога е съвсем елементарен ;) /. Ето това е обяснението за тези хора => не могат да бъдат адвокати /на този етап/, защото грешат, опитвайки да намерят сложно решение на нещо съвсем простичко ... Да обяснявам ли пак разликата между знания и диплома от една страна и адвокатурата от друга? ;)
Знаещ не е = на умеещ!!! В адвокатурата освен знаещ /което както се обединихме, е максимум до 50% от нещата - за всеки е различно, но да приемем средна стойност ... за Деки е 20% :) например, но хайде да не обезценяваме знаенето чак толкова/, трябва да си и "умеещ" ;)

П.П.: Казано най-просто: Изпитът не е проверка на знанията /те по дефиниция вече са проверени/. Проверява се наличие на елементарни познания по право /все пак някой преди това може да е "изпуснал" нещо/ и това дали ставаш за адвокат! /макар и "формата" да е проверка на знанията ;) - не се подвеждайте от това/
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот voltron » 29 Ное 2010, 15:17

Докато правото не стане 4 годишно с бакалавърска степен, и може някакъв специален 12 клас, като процесуална предпоставка за кандиданстване няма да се промени много образованието.
А и да изчезнат 70 + годишните професори.
If you are good at something, never do it for free.
voltron
Потребител
 
Мнения: 566
Регистриран на: 20 Юни 2009, 15:47

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот voltron » 29 Ное 2010, 22:35

И да добавя - учебниците 18 пъти преиздавани струващи 7 лв. и те да изчезнат. Приемния изпит по история :shock: , какво общо има с правото. И т.н.
If you are good at something, never do it for free.
voltron
Потребител
 
Мнения: 566
Регистриран на: 20 Юни 2009, 15:47

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот street » 02 Дек 2010, 12:26

Айде сега "умниците" да ми обяснят
Как мен ме скъсаха , а човек преписвал от мен е минал???
Как аз не съм единствения такъв случай?
Как , ще ми УНИЩОЖАВАТ писмената работа след 1 месец , точно тогава , когато на основание тоя изпит - издържалите се вписват като адвокати.

Много сори ,ама съм разследвал лично стотици престъпления - и това се нарича Унищожаване на Доказателства и то напълно легално - прието в наредбичката.
Като ти унищожат работата - ходи да гониш "михаля" кой, какво и защо.
Дори да съм се окъкал на изпита - Аз искам да видя какво и къде съм сгрешил!

Някой да каже нещо по въпроса ? От "умниците" , че ми е писанало от тая глупава българска черта - като преплуваме реката и започваме да се смеем и подиграваме на другите които са на отсрещния бряг на реката и не са я преплували.

Защото повечето от мненията тука са точно такива!!!

Всеки си знае , как е взел изпита , ама тука никога няма да го публикува и никога няма да сподели това - тея неща се правят винаги на скрито, така ,че балами дето се вързват на тея неща много няма.

И още нещо.
Имам колеги , от випуска , да взеха го но доста отдвана . и как го взеха ??? Накуп 5 човека , а да не казвам на кой от тях , някой си близък беше във ВАС ;) ,айде няма нужда! Да не казвам и това че някои от тях едвам завършиха на косъм!!!
Доста съм видял , за да ми се правят тука повечето на приятно "Ощипани Булки" , че нещата не били точно такива , да ама са си ! щото всички знаем в нашата България , как се уреждат нещата. Има процент "уредени" и процент "минали между капките" , като първия винаги е много по-голям.

Добре айде да питам ,защо преди нямаше изпит?
Да не би юристите придобили адовкатски права без изпит , да са вещи навсякъде - както се иска да си , полагайки тоя изпит.С какво ще ме научи изпита само не знам. Нито ще ме направи по умен , нито по кадърен. Още повече ,че след като си прочел всичките - изисквани закони никога няма да можеш да ги запомниш, идеално и да си перфектен, освен ако не си замениш мозъка , с някой процесор последно поколение.

Знам ,че за написаното ,ще има много бла-бла, но не това е важното - защото в Бг. винаги някой се опитва да каже на черното - бяло , и го прави само защото така му отърва него - опитвайки се да "изкара" по големия процент виждащи реално нещата - Слабоумни или Неразбиращи!
Аватар
street
Потребител
 
Мнения: 368
Регистриран на: 17 Май 2010, 16:59

Re: адвокатски изпит ноември 2010г.

Мнениеот DEKAH » 02 Дек 2010, 13:26

Колега street включете си личните съобщения.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron