начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

държавни изпити - как се готвите, как минават

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот jafi_retroto » 13 Окт 2010, 10:24

Относно ВП струва ми се, че трябва да се прибави поне и следното:

1. http://buy.lex.bg/catalog/product_info. ... cts_id=313

2. http://buy.lex.bg/catalog/product_info. ... ts_id=2008 (лично на мен, това много ми помогна)

3. http://www.nasko-1701.com/hosting/vened ... ges/02.jpg

4. http://buy.lex.bg/catalog/product_info. ... ts_id=2205
jafi_retroto
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 02 Окт 2008, 22:51

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот SteelDragon » 13 Окт 2010, 10:47

viki06 написа:Учебниците на М . Марков и т.н. материали от ,,Помагало,, са абсолютно РАЗЛИЧНИ неща и почти не стават за нищо. Аз също завърших БСУ преди 2г.,започнах подготовката си от материалите в Помагало-строших си нервите-не стават за нищо и ги зарязах.Подготовката ми по ГПН беше изцяло по М.Марков.Успех с подготовката за изпита! Дано съм била полезна!


Моля те недей да разправяш, че си била на държавен по ГПН, още по-малко да даваш акъли за подготовка.


Моя акъл е, че докато стигнеш до държавни трябва да ти се е избистрила в главата доста точна представа какво точно трябва да прочетеш, за да се подготвиш. Ако тепърва сега се почва с търсенето на литература и сериозна подготовка, кво става тука?!!?
SteelDragon
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 24 Сеп 2006, 16:24

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот toten14 » 13 Окт 2010, 12:55

jafi_retroto написа:Относно ВП струва ми се, че трябва да се прибави поне и следното:

1. http://buy.lex.bg/catalog/product_info. ... cts_id=313

2. http://buy.lex.bg/catalog/product_info. ... ts_id=2008 (лично на мен, това много ми помогна)

3. http://www.nasko-1701.com/hosting/vened ... ges/02.jpg

4. http://buy.lex.bg/catalog/product_info. ... ts_id=2205

Учебника на Любен Василев под редакцията на акад. Големинов също може да се спомене :)
Изобщо много лошо впечатление ми прави, станалото тенденция вече, поведение на преобладаващата част от колегите ми, които купувайки си и прочитайки един учебник по дадено "право" решават, че вече са подготвени и са си "научили". Смешно е студент по право да се готви само по един учебник и да е прочел 2 пъти нормативната база. Да не говорим, че повечето ми хвърлят някакви странни погледи като им казвам, че уча от 2-3 източника за някакъв си изпит, намеквайки затва колко се престаравам и преигравам. Смешно е, не за друго :)
Trans penem mihi est!
toten14
Младши потребител
 
Мнения: 91
Регистриран на: 16 Окт 2009, 17:36

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот vkirilova » 13 Окт 2010, 13:13

Колеги, моята лична подготовка за държавен изпит по ГПН, който взех с отличен вчера, ми отне един месец, като 3 седмици от тях бяха денонощно четене с по 5 часа сън на денонощие. Няма време за препрочитане на учебници. Учех от собствените си записки и материали, които съм подготвяла за семестриалните изпити, за които би трябвало всеки да е прочел съответната литература, заедно с нормативната база. За преговор разбира се ползвах помагалата на М. Марков. Материята е необятна и няма научаване. Колкото повече четеш и разбираш, толкова повече ти става ясно, че още нищо не знаеш и колко много още ти остава да прочетеш. За казусите четох книгата на Таков - Как се решава частноправен казус и решавах вече дадени казуси на държавни изпити.
Също така препоръчвам да се събирате малка група колеги и да обкъждате въпросите и казусите. Ние поне така направихме.
Който иска висока оценка, а не е чел достатъчно за семестриалните изпити, няма да може да се справи за един месец - това е моето скромно мнение.
А който иска да чете готови лекции, или разработени теми от някой друг, рискува да научи неверни и неактуални данни.
И още нещо - правото, в който и университет да го учите, си остава право и е еднакво навсякъде! Аз лично съм студент от УНСС.
Дерзайте и успех!
vkirilova
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 25 Окт 2007, 13:01

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот viki06 » 13 Окт 2010, 13:59

Колега , SteelDragon или какъвто и да си - не ме интересува, този форум е за взаимопомощ между юристи и бъдещи такива, а не да се правят ЗЛОБНИ ПОДМЯТАНИЯ спрямо пишещите в него! За твое сведение съм преминала успешно въпросния държавен изпит и не си ти този, който ще ме съветва какво и защо да чета за да съм добър юрист! Хубав ден ти желая! За съжаление този форум за някои хора очевидно е единствена възможност за изява...
Последна промяна viki06 на 13 Окт 2010, 19:10, променена общо 2 пъти
viki06
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 24 Фев 2007, 22:17

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот neron1 » 13 Окт 2010, 14:02

Много вярно е мнението на vkirilova, че подготовката за държавни изпити започва още от семестриалните изпити. Сега са нужни месец - два за преговор и затвърждаване на вече четеното и наученото през годините, но нормално и позабравено. А също така е и задължително ползването на няколко източника относно дадена материя. Ако тепърва ще се чудим какво да четем за държавните, просто не знам за какво говорим :!:
neron1
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 31 Мар 2010, 14:29

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот perlit_1 » 15 Окт 2010, 13:21

Разрешено ли е ползването на нормативни актове при решаването на казуса (писмената част) - конкретно за БСУ?
perlit_1
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 11 Фев 2010, 22:38

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот vkirilova » 15 Окт 2010, 18:15

Съгласно наредбата би трябвало да ви разрешат да ползвате нормативните актове, но само ако не съдържат съдебна практика или теоретични разработки. Разпечатани нормативни актове също не се допускат, особено ако е писано върху тях ръкописно.
vkirilova
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 25 Окт 2007, 13:01

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот SteelDragon » 18 Окт 2010, 12:25

Аз един ден преди изпита бях толкова нервен, не можех да си намеря място. Взех една гумичка и изтрих всичко от законите. Добре че бях драскал с моливче :)
SteelDragon
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 24 Сеп 2006, 16:24

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот elkostova » 24 Окт 2010, 05:39

aliena, какво трябва да значи това изречение "завърших БСУ-знам,че не го признавате повечето от вас". Нелепо е! Кой да го признава? Студенти от други университети ли? Аз сега специално заради вашия пост се разрових и видях че органите които имат право да го признаяват или не, са го направили, и то специалността е акредитирана с много висока оценка. Същото отношение забелязвам и към хора завършили НБУ. Нямам представа защо. Аз самата съм завършила в СУ, но преди години. Тогава нещата бяха далеч по лесни. Работила съм и работя с колеги от частни университети, включително споменатите. Никога не съм си помисляла че те са по - глупави. Ако изобщо може човек завършил право да е глупав. Никога не ми дошло на ум да признавам или отричам на някой дипломата. КОя съм аз все пак за да го правя.
алиена, моля Ви, оставете времето да отсее и отсъди, и си оправете самочувствието. Вместо да се гордеете че в това време сте успяла да си позволите частно обучение.

Извинявам се на всички че поста ми е леко в страни от темата. ПОжелавам на всички спокойствие и успех на държавните изпити, независимо къде ще се проведат. Един ден, ще видите, отношенията между колегите ще станат много важни за вас. Затова по добре се подкрепяйте и помагайте, не се признавайте и отричайте един друг на базата на безумни критерии.
Желая от 4 нагоре!
elkostova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Окт 2010, 05:19

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот bubchen » 25 Окт 2010, 14:40

здравейте на всички, не съм много активна в този форум, защото нямам кой знае какъв богат професионален опит, и макар че още не съм придобила правоспособност в малкото си контакти с колеги и то предимно от други университети винаги съм усещала леката и дори скрита тайничко форма на дискриминация по отношение на това кой къде е завършил.Аз съм завършила в СУ и никога не съм деляла хората по някакви белези и критерии, но често съм наблюдавала други да правят това.За мен също отношенията с колеги са важни и винаги съм подхождала добронамерено, но все по-често забелязвам злоба и некоректно отношение, което ме натъжава.Може би съм идеалист, но ми се иска нещата да са поне малко по-различни в положителна посока.
Успех на всички, на които предстоят изпити :)
bubchen
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 14 Сеп 2010, 14:46

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот svetliq » 25 Окт 2010, 15:29

Искам да дам скромното си мнение по въпроса за различните университети. На първо място абсурдно е да има толкова много правни факултети и толкова много студенти по право в държава като България - просто не е целесъобразно. В СУ и ВТУ студентите се подготвят по държавна поръчка - държавата е казала колко юристи й трябват и е субсидирала съответния университет, поради което ние завършилите СУ плащахме символични семестриални такси. Не искам да обиждам колегите от частните университети, но ще се опитам да обясня защо има подобно надменно отношение от завършилите СУ:
Който иска да учи право в СУ следва да се яви на доста тежък кандидат - студентски изпит по литература и история, подготовката за който изисква да им се отдадеш изцяло за около година. На второ място кандидатът за СУ се конкурира с около 10 - 15 души за едно място (поне по мое време беше така). Трето още в първи курс, а и в процеса на цялото обучение бяхме учени от преподавателите ни, обикновени светила в съответната област, че трябва да се чувстваме една идея по - добри от всички останали само защото сме в СУ. От друга страна имам познати от частни университети (в частност ВСУ), еми извинявам се но те не могат да пишат и говорят правилно, а са тръгнали да учат право, някак не върви. За да бъдат приети да изучават тазаи така трудна дисциплина ПРАВО повечето от тях за държали изпит под формата на ЕЕ,койтое абсолютна про форма и се ръсят по над 1000 лв. на семестър за да учат. Тези колеги нямат реална конкуренция по между си,поради което не постигат високи резултати в процеса на учене и на самите изпити (средата ги дърпа надолу - факт). На последно място - не съм срещал здраво мислещ работодател,който търси работник в сферата на юридическите услуги и не върши на някой свой познат услуга, да иска да назначи някои от частен университет.
На последно място искам да споделя разочарованието си от факта, че съм дискриминиран в родния си град само поради това, че съм завършил СУ. Аз съм от Варна - масово тук юристите са завършили забележете - Правния факултет на МЕИ - Варна :lol: и когато се появи някой от СУ злобата е неизмерима. Бях принуден да се конкурирам с бившата си работодателка,която има юридически стаж 11 години,поради това, че тя постоянно се опитваше да ми докаже, че съм по тъп от нея - е нормално е да съм - така си мисля ( да вметна когато започнах при нея нямах и един ден стаж)
Така че , да ме извиняват колегите от НБУ, ВСУ, БСЪ и не знам още от къде,ама не мога да ги приема за равни, защото по този начин обезценявам собствените си усилия и толерирам държавата на дребните тарикати - дайте сега да си платим, щото ни е скимнало да учим право в някой частен университет, ще си вземем дипломката и след това ще ревем до живот, че не ни приемат на сериозно. Ми няма как бе хора.
Относно държавните изпити - има значения къде са. В СУ преди две години беше ужас - много труден казус по ГПН, много взискателни комисии. За подготовка трябват поне два месеца и четене по 10 часа на ден, освен ако не сте гении от частни университети.
Поздрави от човек завършил с отличие СУ :D
svetliq
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Сеп 2010, 12:31

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот bubchen » 25 Окт 2010, 15:45

здравейте колега svetliq,
съгласна съм с почти всичко което казвате.Аз не съм завършила с отличие, но с много добър успех и се гордея че дипломата ми е от СУ.Я ми кажете обаче нещо честно: всички ваши колеги ли бяха съвестни и с желание да учат или просто гледаха как да минат между капките и да "избутат" някак това обучение.Питам това, защото много мои колеги имаха завидно самочувствие на супер юристи още в първи курс и гледаха с пренебрежение всички останали учещи тази специалност в друго учебно заведение.Споменах вече, че нямам много професионален опит, и затова не ангажирам никой с моето мнение, но си мисля че всичко зависи от самия човек и стремежът, който има.Познавам хора завършили СУ, които не знаят и половината от това, което знаят други завършили НБУ.Всеки има право да учи и да се стреми към най-доброто, което може да направи и мисля че не е редно да се разграничаваме по принадлежност към СУ,НБУ,ВСУ и всички останали.Той "животът " сам си прави отсявката :wink:
bubchen
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 14 Сеп 2010, 14:46

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот svetliq » 25 Окт 2010, 16:26

Съгласен съм. Тогава нека се направи нещо като "bar" exam - a в щатите и да не можеш да практикуваш ако не го вземеш. Обаче сериозен изпит - не като оная за правоспособност. Тогава ви гарантирам, че 70 % от хората извън СУ и ВТУ няма да могат да го вземат.
svetliq
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Сеп 2010, 12:31

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот bubchen » 25 Окт 2010, 16:37

да се направи,колкото по-трудно, толкова по-лесно е за някои.Иначе нашият изпит за правоспособност ме озадачава-защо е толкова подценен и формализиран?На мен ми предстои и честно казано не вярвам да е толкова елементарен, колкото казват.
bubchen
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 14 Сеп 2010, 14:46

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот svetliq » 25 Окт 2010, 16:46

Вярвай ми - много е лесен и е чиста про форма, не се притеснявай. Няма от какво.
Искаш ли да си разменим скайповете и да си общуваме така, че тук трудно става.
svetliq
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Сеп 2010, 12:31

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот bubchen » 25 Окт 2010, 17:07

:) благодаря за успокоението, дано е така.Ами ако имам да кажа нещо, ще ползвам "лс".
bubchen
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 14 Сеп 2010, 14:46

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот svetliq » 25 Окт 2010, 17:08

ok
svetliq
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Сеп 2010, 12:31

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот d_q_d » 15 Мар 2011, 13:31

Аз мога да споделя как в във ВТУ, защото там завърших. На държавните изпити, чесно казано, всичко зависи от комисията. По ГПН комисиите най-често са 2 - едната с председател Стамболиев, другата - с председател Горги Стефанов. В първата са по-взискателни, във втората... Е, ами, при Стефанов имаше човек, който от 3-те изтеглени въпроса каза само 2, като отговорите по втория въпрос си бяха доста половинчати. За третия каза направо, че не го знае и получи оценка 5. Така, че при Стефанов минава доста леко. Е,ако няма фрапантни незнания, разбира се. При Стамболиев тежкото е, че задава малки "казусчета" докато изпитва. Не е достатъчно само да знаеш и да издекламираш материала. Има си начин да провери дали го и разбираш.
Наказателно-правните науки - при тях бяхме при Борис Велчев. Много добър преподавател. Изпита минава леко, нужни са само добри знания. Няма анализиране и тълкуване на момента на законите по време на самия устен изпит според зададен от преподавателя въпрос, както е при Стамболиев по граждански.
Публично-правните науки - там имаше 3 комисии - с председатели съответно Пламен Киров, Цветан Сивков и Снежана Начева. Най-трудната комисия е при Начева, защото в нея е и Дончо Хрусанов, който е много взискателен. Питат какво ли не, като започват от супер сложни работи, които обикновен студент няма как да ги знае, освен ако не е чел наистина много по конституционно и административно. После, ако видят, че нещата не се знаят, минават на по-леснички въпроси. Е, не е като при Стамболеив, но пак си е трудничко.
Не знам защо с еоплаквате от казусите. Като дават възможност за ползване на норм.актове, какъв е проблема? При нас си бяха лесни, няма какво да се залъгваме. Хората, които се бяха пдоготвили добре минаваха. Но минаваха и разни идиоти (на казусите става дума), което ме кара да си мисля, че те са про-форма.
d_q_d
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 23 Яну 2009, 18:33

Re: държавни изпити - как се готвите, как минават

Мнениеот valeri756 » 29 Апр 2011, 07:54

Аз също бих могъл да споделя за държавните във ВТУ. Знам колко е важно за завършващите да имат информация, относно протичането на държавните изпити. Общо взето най- тежки са гражданскоправните- както е споделила и колежката зависи от комисиите. Аз лично четох месец и половина, мина сравнително леко. По наказателноправни ми отне 3 седмици- при Велчев бях, уникален преподавател. Същото е и времето по публичноправни- при Киров. Като цяло бяха благосклонни, не се заяждат. Четете от учебници, практика за държавни не ви е необходима. Пожелавам ви много късмет :D . Ако имате въпроси с удоволствие ще отговоря.
valeri756
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 19 Апр 2011, 19:25

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron