начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Изпит за юридическа правоспособност

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот neron1 » 09 Юни 2010, 00:45

Колеги, ще споделите ли впечатления от изпита за придобиване на юридическа правоспособност - как минава, има ли висок процент на успеваемост и други подобни въпроси, които ни вълнуват преди важен изпит? И най-вече - достатъчно ли е да се подготвяме само от дадените в конспекта нормативни актове? Благодаря ви предварително !!!
neron1
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 31 Мар 2010, 14:29

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот elmazov » 09 Юни 2010, 14:53

Подготовката само по нормативните актове е напълно достатъчна. В по-голямата си част комисиите искат само да кажеш основното по изтеглените въпроси, но има някои, които поразпитват малко повече. Като цяло изпита е формалност, но няма как да го минеш ако не кажеш нищо.
elmazov
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 29 Сеп 2007, 22:12

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот da345 » 21 Юни 2010, 19:06

интересува ме, възможно ли е сама да си подам документи в министерство на правосъдието, без придружително писмо и Акт за напускане, при положение, че Книжката за стаж е оформена и заверена.
da345
Младши потребител
 
Мнения: 76
Регистриран на: 21 Юни 2010, 18:56

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот nescafe » 22 Юни 2010, 13:41

Може да си пуснете сама документите по пощата примерно,но трябва да са оформени от служителката,която се занимава със стажовете в съда-напишете с какви документи разполагате,за да ви кажа,какво друго ви е необходими(ако липсва случайно нещо).
nescafe
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 25 Май 2010, 18:49

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот da345 » 22 Юни 2010, 16:56

Към момента имам Акт за встъпване и Стажантска книжка - заверена и оформена от всякъде. Проблемът ми е, че искам да се включа за изпита в юли, а стажът ми изтича в края на юни. Преди последният ден на месеца служителката в съда не желае да ми даде Акт за напускане. :oops:
da345
Младши потребител
 
Мнения: 76
Регистриран на: 21 Юни 2010, 18:56

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот neron1 » 22 Юни 2010, 18:51

Колеги, присъединявам се към въпроса на da345 ! Аз имам същия проблем - администртративния секретар на окръжния съд отказва да ми издаде какъвто и да е документ за приключен стаж преди 5 юли ( тогава официално свършва моя ). А срокът за подаване на документите в МП е до 25 юни. Но от друга страна към датат на изпита ( 8 юли ) стажът вече ще е свършил . До сега практиката е да бъдат допускани до изпита стажанти, чийто стаж е приключил в месеца на провеждането му, дори и само ден преди датата. Но по моя информация това занапред щяло да се промени и да се допускат до изпита само стажанти с приключил стаж към датата на подаване на документите ( в нашия случай до 25 юни ). Ако някой има повече информация, моля да пише !
neron1
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 31 Мар 2010, 14:29

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот iliqna » 23 Юни 2010, 10:54

Има заповед на министъра от 03.05.2010 г. до изпит да се допускат само стажанти,чийто стаж е приключил и са подписали акт за напускане в срока за подаване на документите, а той е 25.06.
iliqna
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 01 Апр 2010, 17:01

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот bridget » 23 Юни 2010, 13:59

Така е. И следващият тираж ще бъде чак на 16-17 септември. Не мога да си обясня, тия хора (госпожа министърката най-вече :mrgreen: ) що така се вторачват в петта работни дни, които делят 25.06 - крайния срок за подаване на документите и 02.07 - когато изтичат шестта месеца стаж на започналите го на 04.01.2010, та чак заповед издава и прецаква толкова народ. Вместо да си вземат правоспособност в началото на юли, трябва да чакат още повече от два месеца. Вярно, че на фона на годините учене и почти безсмисления 6 месечен стаж, човек ще си каже - хм, ми още два месеца какво са. Да, ама са нещо - пропускат се възможности за работа и конкурси и в крайна сметка се губят пари. Всичката Мара втасала, та дай да си намират "работа" в министерството тъпи заповеди да съчиняват. Е в такива моменти ме хваща яд, че не съм емигрант по душа.
Аватар
bridget
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:06

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот alexander_ » 23 Юни 2010, 15:07

Пишете за този абсурд до министерството, вземете си входящ номер и почнете телевизиите - БТВ, Канал 1, Нова и т.н. - все някой ще се хване да направи репортаж (те за Стойнов направиха, пък за министърката ли няма :roll: )

Опитайте да дадете гласност на проблема - прекалено идиотско е да има такава заповед (м/у другото ако някой разполага с нея може да я публикува тук във форума :wink: ).

Ако искаме да се случи нещо, трябва да реагираме - все пак, според мен, едно е сигурно - това правителство е с лице към медиите и може би не е най-добрия, но все пак е начин да се свържеш с управляващите :P
ЛЕСНО се галят момите, мъчно се дялкат гредите.

ГРЪМНАЛ слепият, та убил заек, а куцият припнал и го уловил.

ЖИВОТЪТ е стълба: едни се качват, други слизат.
alexander_
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 21 Авг 2009, 16:27

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот bridget » 23 Юни 2010, 19:39

Това е правилният начин за реакция, но в случая вече е безсмислено - срокът изтича вдругиден, а като знам (от собствен опит) колко "бързо" реагират в България, когато човек си защитава правата и интересите... :evil:
Аватар
bridget
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:06

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот yanabm » 25 Юни 2010, 12:18

колеги,от къде четете по въпроси 11 и 24 (за администрирането)от конспекта за юрид.правоспособност ?моля,кажете!благодаря ви предварително!
yanabm
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Юни 2010, 12:08

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот iliqna » 25 Юни 2010, 12:30

Колега, yanabm, дайте и-мейл и ще ви ги изпратя, за да не товарим тук темата.
iliqna
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 01 Апр 2010, 17:01

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот yanabm » 25 Юни 2010, 15:47

mir4ominkov@yahoo.com е моят имейл.благодаря ви!
yanabm
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Юни 2010, 12:08

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот bruck » 27 Юни 2010, 23:10

Здравейте,
Искам да попитам каква е процедурата по заверяване стажантските книжки.Има ли значение,че има разминаване между датите в плана и датите на стажантската книжка?Коя дата се взема предвид при заверяването на стажа?
На акта за встъпване ми пише 23 февруари,а на стажантката книжка ми пише ,че съм постъпила на 5 март,на плана ми-10 март.Изобщо-пълна лудница е при мене.И все пак,лажете,ако имате идея,кое ще бъде меродавно за заверяването на книжката?
Благодаря Ви!
bruck
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 26 Юни 2010, 20:22

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот nescafe » 01 Юли 2010, 12:33

Здравейте,ако искате с точност да ви отговоря,мога да си видя моите документи(имам препис,но не е у мен сега),но ако не греша,се гледаше датата на стажантската книжка-датата на встъпване,но ако имаме предвид,че се броят 6 седмици,но по техния стандарт,се съобразяват с датите опоменати като приключване на стажа,т.е.вие си преброявате кога трябва да получите заверките и най-накрая е много важно да спомена,че има всеки месец дати на изпитите за правоспособност,и ако успеете да се вмъкнете в конкретната на месеца,се явявате,ако не-чакате до следващия месец,така,че ако сте решили да се явявате на изпитите(за магистрати примерно),си погледнете добре нещата,и се заинтересувайте предварително при г-жата,която ви е приела документите,за да може да не пропуснете нещо.Можете да влезете и в сайта на МП и да си видите всички дати,за да си прецените дали ви устройва явяването на конкретната дата.А като се има в предвид,че вас никой не ви задължава да се явите на същия месец-ако решите може да се явите и след месеци,това вие си решавате-но предполага,че няма да го отлагате.Така,че ако имате други въпроси,питайте.Ще се радвам,ако успея да помогна с още нещо . :D
nescafe
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 25 Май 2010, 18:49

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот bruck » 06 Юли 2010, 01:44

Здравей,
Благодаря ти,че си се опитал да внесеш яснота в заплетения му казус :D .
Можеш да ми помгнеш и с още нещо.Съгл.стаж. книжка ,стажът ми изтича на 15 август и ако успея да пратя на следващия ден документите,дали ще успея да хвана изпита за правоспособност за септември и ако да-за колко време се издава удостоверението за правоспособност,понеже много искам да хвана изпита за адвокати през ноември,а крайният срок за подаване на документите е 30 септември.
Благодаря ти!
bruck
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 26 Юни 2010, 20:22

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот neron1 » 06 Юли 2010, 15:01

Изпитът за правоспособност през септември ще бъде на 16 и 17, а крайният срок за подаването на документите е 25 август. Така че, щом като стажът ви приключва на 15 август няма никаква пречка да ги подадете в срок . С едно уточнение - отскоро документите за изпита се подавали чрез окръжния съд, в който сте карали стажа. Поне така процедираха при мен. След като стажът приключи, със заверена книжка и акт за встъпване, отивате при адм. секретар, който ви издава акт за напускане, попълвате заявление за явяване на изпит за правоспособност, като посочвате предпочитаната от вас дата и ... чакате . В моя случай чак до септември. Удостоверението (след успешно взет изпит) се изготвя за около месец, но доколкото знам се издава служебна бележка, която ще ви свърши работа за явяването на изпити и конкурси ( поне за изпита за адвокати и мл. адвокати ). Успех !
neron1
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 31 Мар 2010, 14:29

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот bruck » 06 Юли 2010, 15:24

Благодаря ти за изчерпателната информация.Дано да успея за септември и да се видим на изпита :D .Доколкото знам Окръжен съд-Благоевград не изпраща документите служебно,но това няма значение.Може да ползвам услугите на куриер :D .Още въднъж мерси!
bruck
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 26 Юни 2010, 20:22

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот mariya_85 » 06 Юли 2010, 15:52

Колеги, аз също съм от стажант- юристите, които не бяха допуснати до изпита за придобиване на юридическа правоспособност, който ще се проведе на 08-09.07.2010г. Административният секретар на СГС отказа да ми даде Акт за напускане на длъжността, оправдавайки се с издадена по-рано заповед на министъра на правосъдието и с факта, че стажът ми официално приключва на 04.07.2010г. ( към която дата, както знаете, вече не могат да се подават документи).
Проверявайки обаче сайта на Министерство на правосъдието, се натъкнах на много интересен факт. Прочетох заповеди на Министъра на правосъдието № ЛС-И-730/05.07.2010г. и заповед № ЛС-И-731/05/07.2010г., в които за мое огромно учудване забелязах имена на колеги, допуснати на изпита на 08.07 и 09.07, които са приключили стажа си на 04.07.2010г.- например записаните под номера 19 и 20 в заповед 730/05.07.2010г и номера 12 и 28 от следващата заповед. А въобще не искам да коментирам, че в окръжните съдилища в страната това явно е масова практика.
Някой има ли логично обяснение на този факт?
mariya_85
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юли 2010, 15:32

Re: Изпит за юридическа правоспособност

Мнениеот bruck » 06 Юли 2010, 16:45

И аз съм чувала за такива практики,но мисля,че колкото и да коментираме нищо няма да се промени.Мария,ако не е тайна,къде си завършила?
bruck
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 26 Юни 2010, 20:22

Следваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron