начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот leia76 » 14 Апр 2010, 12:28

Здравейте колеги,

Искам да обсъдим с някой явявал се на изпит за младши прокурори, как минава той. Какви казуси се решават?



Благодаря ВИ. :?
Последна промяна leia76 на 15 Апр 2010, 10:13, променена общо 2 пъти
Аватар
leia76
Потребител
 
Мнения: 141
Регистриран на: 16 Ное 2009, 12:14

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот kajos1 » 14 Апр 2010, 19:48

Явих се на последния конкурс, ако имаш въпроси и мога да съм полезен питай?
kajos1
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Апр 2010, 19:44

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот magi_jeleva » 14 Апр 2010, 20:57

Аз се явих миналата година, какви въпроси имате, казусът, който се падна м.г. беше от областта на НП, продават книжки със казуси по книжарниците с правна литература, те ще ви помогнат много! Другото е от учебника по НП, както и двата кодекса.
magi_jeleva
Потребител
 
Мнения: 109
Регистриран на: 09 Апр 2010, 11:40

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот silviaip » 14 Апр 2010, 20:57

Моля, споделете мнение за конкурсите за мл.прокурор.
silviaip
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Апр 2010, 20:53

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот magi_jeleva » 14 Апр 2010, 21:01

Изпитът за мл. прокурори се провежда на два етапа-първо писмен и после устен. Писменият изпит включва решаване на казус от областта на НП, по време на писмения изпит се ползват и кодексите-НК и НПК, но без съдебна практика, като казусът се изтегля от общо 10 в деня на изпита. До устен се допускат тези, които имат оценка над 4.50 на писмения. Аз до там не стигнах. И моите впечатления са само до тук. :D Ще ви помогнат книжките с казуси, които има по книжарниците, или наблегнете на много четене.
magi_jeleva
Потребител
 
Мнения: 109
Регистриран на: 09 Апр 2010, 11:40

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот silviaip » 14 Апр 2010, 21:31

Благодаря за информацията.Смятате ли пак да опитате? Интересува ме по-точно как минава устния изпит, какви са членовете от комисията и т.н. Това в случай, разбира се, че се стигне до устен изпит. :D
silviaip
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Апр 2010, 20:53

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот leia76 » 15 Апр 2010, 08:23

Аз също съм много благодарна на колегите споделили мнения. Може ли да кажете повече за тези книжки с казуси ? Различни ли са? Актуални ли са с спрямо действащото в момента законодателство? (разбира се без последните промени може би)

В изпита за мл.прокурори само от материята по НП ли да четем или и гражданско? Защото от темите които прочетох тук, видях доста разлчини мения?


A, и Декларацията по чл. 195, ал.1. от ЗСВ не мога да я открия в сайта на ВСС. Има само тази по 162. Аз ли не я откривам там или наистина я няма?
Сама мога да я съставя следвайки текста на закона, но нали искат -по ОБРАЗЕЦ, и се страхувам да не би това да попречи да бъда допусната?

Благодаря ВИ, и успех ако пак мислите да се явите :wink:
Аватар
leia76
Потребител
 
Мнения: 141
Регистриран на: 16 Ное 2009, 12:14

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот Biby » 15 Апр 2010, 10:22

silviaip написа:Благодаря за информацията.Смятате ли пак да опитате? Интересува ме по-точно как минава устния изпит, какви са членовете от комисията и т.н. Това в случай, разбира се, че се стигне до устен изпит. :D


Инфото в тези теми е от конкурса през миналата година:

viewtopic.php?f=10&t=35385
viewtopic.php?f=10&t=35680
Изображение
Biby
Потребител
 
Мнения: 329
Регистриран на: 28 Яну 2002, 20:25
Местоположение: София

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот Biby » 15 Апр 2010, 10:27

leia76 написа:A, и Декларацията по чл. 195, ал.1. от ЗСВ не мога да я открия в сайта на ВСС. Има само тази по 162. Аз ли не я откривам там или наистина я няма?
Сама мога да я съставя следвайки текста на закона, но нали искат -по ОБРАЗЕЦ, и се страхувам да не би това да попречи да бъда допусната?


Ето я:
http://www.vss.justice.bg/bg/aktove/dekl-195.rtf
Изображение
Biby
Потребител
 
Мнения: 329
Регистриран на: 28 Яну 2002, 20:25
Местоположение: София

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот leia76 » 15 Апр 2010, 12:37

Благодаря и успех на колегите които ще се явяват ;)
Аватар
leia76
Потребител
 
Мнения: 141
Регистриран на: 16 Ное 2009, 12:14

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот kajos1 » 15 Апр 2010, 18:31

На писмения изпит се изтегля един казус с около 7-8 въпроса само от наказателната материя, на устния изпит се теглят два въпроса - наказателно право и наказателен процес по един. Няма никакви въпроси от гражданското право
kajos1
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Апр 2010, 19:44

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот botushanova » 22 Апр 2010, 19:10

kolegi ,nqkoi znae li kade mojem da namerim konspekta za konkursa za mladshi sydii i mladshi prokurori za tazi godina?blagodarq vi
botushanova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Апр 2010, 19:00

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот dedra » 22 Апр 2010, 21:24

това са конспекти от миналата година

УТВЪРДЕН С РЕШЕНИЕ НА ВСС
ОТ 27 МАЙ 2009 г. – ПРОТОКОЛ № 22

КОНСПЕКТ ЗА КОНКУРСНИ ИЗПИТИ ПРИ ПЪРВОНАЧАЛНО НАЗНАЧАВАНЕ НА
МАГИСТРАТИ ПО НАКАЗАТЕЛНОПРАВНИ НАУКИ

1. Наказателноотговорни лица. Субект на престъплението. Вменяемост и невменяемост.
2. Понятие за престъплението. Престъплението като деяние. Причинна връзка. Обективен и субективен състав на престъплението. Обстоятелства, които изключват обществената опасност и противоправността на деянието.
3. Вина – същност и определение. Форми на вината.
4. Умисъл – същност и определение. Видове умисъл. Непредпазливост. Грешката и нейното значение; отграничаване на грешката от умисъла, непредпазливостта и случайното деяние.
5. Стадии на умишленото престъпление. Приготовление към престъпление. Опит – видове, доброволен отказ от престъпление. Наказуемост на приготовлението и опита.
6.Съучастие в престъпление: форми на съучастие и разграничения.
7.Множество престъпления. Видове усложнени престъпления: продължавано престъпление, съставно престъпление и др.
8.Рецидив – видове рецидив и критерии за тяхното отграничаване. Опасен рецидив – основни хипотези и режим на наказателна отговорност.
9.Понятие за наказанието. Цели на наказанието. Отграничаване на наказанието от другите мерки за държавна принуда и от мерките за обществено въздействие и възпитание.
10.Система на наказанията. Обща характеристика и тенденции на развитието.
11.Наказанието “лишаване от свобода”. Обща характеристика. Различия от другите видове наказания. Основни особености в съдържанието и режима на наказанието “лишаване от свобода”.
12.Наказания без лишаване от свобода. Значение, видове и съдържание на отделните наказания без лишаване от свобода.
13.Принципи за определяне на наказанието от съда. Законност и индивидуализация. Определяне на наказанието при алтернативни и комулативни санкции и при изключителни или многобройни смекчаващи вината обстоятелства..
14.Освобождаване от изтърпяване на наложеното наказание. Условно осъждане – предпоставки, действие, значение. Предсрочно освобождаване на пълнолетни и непълнолетни. Помилване и амнистия.
15.Освобождаване от наказателна отговорност.
16.Престъпления против личността. Убийство – видове и състави. Особени случаи на непредпазливо убийство.
17.Кражба и грабеж. Състави.
18.Длъжностно присвояване и обсебване. – обща характеристика и състави.
19.Измама, документна измама и вещно укривателство – обща характеристика, отграничаване и състави.
20.Общи стопански престъпления – видове. Безстопанственост. Използване на държавни и обществени организации за частна дейност.
21.Престъпления по служба – нарушаване на служебни задължения, използване на служебно положение и др.
22.Престъпления против правосъдието: набедяване, лъжесвидетелстване, лично укривателство, длъжностни престъпления против правосъдието.
23.Пасивен и активен подкуп.
24.Документни престъпления – обща характеристика и система. Подправка на документи и лъжливо документиране.
25.Общоопасни престъпления. Престъпления против транспорта.
26.Участници, страни и субекти в наказателния процес.
27.Участие на съдебни заседатели в наказателното съдопроизводство. Право на защита. Процесуални гаранции на правото на защита. Разкриване на истината в наказателния процес. Оценка на доказателствения материал.
28.Предмет на доказване, доказателства и доказателствени средства.
29.Способи за събиране и проверка на доказателствата.
30.Досъдебно производство – дознание и предварително следствие.
31.Първоинстанционно наказателно съдопроизводство.
32.Въззивно наказателно съдопроизводство. Образуване, доказателства пред въззивната инстанция, ред за разглеждане на делото, производство пред въззивната инстанция за проверка на определенията.
33.Касационно производство по наказателни дела.
34.Особени правила – бързо производство, незабавно производство и съкратено съдебно следствие в производството пред първа инстанция.
35.Производство за възобновяване на наказателните дела.
36.Производство по освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.
37.Прекратяване на наказателното производство със споразумение.
38. Особени правила за разглеждане на дела за престъпления, извършени от непълнолетни.



ТВЪРДЕН С РЕШЕНИЕ НА ВСС
ОТ 27 МАЙ 2009 г. – ПРОТОКОЛ № 22

КОНСПЕКТ ЗА КОНКУРСНИ ИЗПИТИ ПРИ ПЪРВОНАЧАЛНО НАЗНАЧАВАНЕ НА
МАГИСТРАТИ ПО ГРАЖДАНСКОПРАВНИ НАУКИ

1. Правно положение на юридическите лица с нестопанска цел.
2. Търговски дружества. Учредяване, управление и представителство.
3. Правни сделки: понятие и видове. Съдържание и форма на сделките. Търговски сделки.
4. Недействителност на сделките. Особени случаи на недействителност.
5. Договор: понятие и видове. Особености на договора в облигационното, търговското и трудовото право. Предварителен договор. Договор в полза на трето лице.
6. Изпълнение на договора: същност и страни. Предмет на изпълнението. Време и място на изпълнение на договора. Даване вместо изпълнение. Суброгация.
7. Неизпълнение на договора: същност и форми. Причини за неизпълнението, за които отговаря длъжника. Невиновна невъзможност за изпълнение. Забава на кредитора.
8. Гражданска отговорност за вреди.
9. Множество кредитори и длъжници. Разделност и солидарност. Видове солидарност. Неделимост на задълженията.
10. Защита на кредитора. Имуществена отговорност. Упражняване правата на длъжника от кредитора. Отменителен иск.
11. Договор за продажба.
12. Договор за дарение и спонсорство.
13. Мандатни отношения. Комисионни и спедиционни договори.
14. Представителство. Понятие и видове. Представителството в гражданското, търговското и трудовото право.
15. Давностни и преклузивни срокове. Начало, спиране, прекъсване и край на давностните срокове.
16. Право на собственост. Съдържание на правото на собственост. Видове собственост. Способи за придобиване на собственост.
17. Съсобственост: понятие и видове. Възникване и прекратяване на съсобствеността. Етажна собственост.
18. Вещни права. Видове защита на вещните права: петиторна и посесорна защита. Ревандикационен и негаторен иск.
19. Владение и държане. Защита на владението и държането. Права на подобрителя върху чужд имот.
20. Непозволено увреждане – обща характеристика. Ограничения. Отговорност за вреди, причинени от другиго. Отговорност за вреди, причинени от вещи.
21. Неоснователно обогатяване. Общ състав на неоснователното обогатяване. Връщане на даденото без основание при отпаднало основание и при несъществено основание.
22. Отговорност по трудово правоотношение. Дисциплинарна и имуществена отговорност на работника и служителя. Имуществена отговорност на работодателя.
23. Брак – предпоставки за сключване на брак. Лични и имуществени отношения между съпрузите.
24. Прекратяване на брака – основания за развод. Развод по исков ред и по взаимно съгласие.
25. Произход – установяване и оспорване. Припознаване на деца.
26. Наследяване по закон и завещание. Придобиване на наследство.
27. Иск. Предявяване на иск. Страни и представителство.
28. Разглеждане на граждански дела пред първа инстанция.
29. Другарство в исковия процес. Встъпване и привличане. Главно встъпване. Спор между кредитори.
30. Обективно съединяване на искове. Понятие и видове. Насрещен иск и възражение за прихващане. Обратен иск. Инцидентен установителен иск. Съдебното решение при обективното съединяване на исковете.
31. Доказателствени средства в гражданския процес.
32. Процесуални действия на разпореждане с иска. Оттегляне, отказ и изменение на иска. Съдебна спогодба.
33. Съдебни актове. Разпореждания. Постановяване и стабилитет на съдебното решение. Определения – видове и обжалване.
34. Правни последици на съдебното решение. Сила на присъдено нещо.
35. Порочни съдебни решения: нищожни, недопустими и неправилни решения.
36. Обжалване на съдебно решение. Право на жалба и основания за обжалване. Производство по обжалване.
37. Особени искови производства: чл. 310-388 от ГПК.
38. Общо учение за изпълнителния граждански процес. Право на принудително изпълнение. Изпълняемо право, изпълнителни основания и изпълнителен лист. Заповедно производство.
39. Обезпечително производство. Обезпечаване на предявен и на бъдещ иск. Развитие и приключване на производството.
40. Охранителни производства.
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот playboy » 01 Май 2010, 22:12

на устния изпит за младши прокурори кои бяха членовете на комисиите, задават ли много допълнителни въпроси? общо взето как минава,говорят,че на изпита за съдии доста се заяждали
playboy
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 01 Май 2010, 21:53

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот T.A.R.A. » 02 Май 2010, 12:31

Не мога да кажа кои бяха членовете, защото не съм се интересувала от имената им.Изпита ми беше при комисията, която стоеше в първата зала в ляво от вратата като влезеш в НИП.Общо взето мога да ти дам информация за това как мина при мен миналата година.Нямах много наблюдение, защото влязох още в началото и преди мен изпитаха само 2 човека, а след това тръгнах.Бях на изпита за мл.прокурори.В залата влизат 4-5 човека, които си теглят от купчинка 2 на брой въпроси.Можеш да влезеш в залата само с химикал.Не си спомням носехме ли листове или те ни дадоха.Мисля, че те даваха карирани листове, ако искаш да си нахвърлиш нещо по това, което ще говориш.Нямаш време много да пишеш, така че аз лично нахвърлих основните точки по които ще говоря.Писах си и си мислех около 15 мин, преди да седна на стол пред комисията да ме изпитва.Започваш да говориш, като задължително ни казаха да започваме от материалното право.Прекъснаха ме 1 или 2 пъти докато говорех по първия въпрос, за да искат да доуточня някои неща - единият път искаха да изясня термин, втория не си спомням вече.След като казах, че съм приключила с първия въпрос ми казаха да говоря по втория.Като казах, че съм приключила с него ми зададоха 1-2 въпроса, касаещи единствено падналата ми се тема.Мога да кажа, че нищо не ме питаха допълнително.Това е.Надявам се да съм ти помогнала.Не мисля, че хората от комисията се заяждаха.Желая ти успех.
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Re: Колеги, търся някой, който се е явявал на конкурса за мл.про

Мнениеот playboy » 03 Май 2010, 12:30

Благодаря ти за изчерпателния отговор!
playboy
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 01 Май 2010, 21:53


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron