начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса от и

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Относно възможността за предварителен договор

Мнениеот Dark Knight » 18 Сеп 2003, 07:21

!. Tova dali ima ili nqma razpiska - nqma nikakvo zna4enie za kazusa, no izhojdaiki ot jiteiskiq opit - pari ne se davat prosto taka - na doverie, a i kak 6te dokaje Hristov tvurdeniqta si ako nqma pismen dokument?!?! - logi4no e da ima!!!:))))
2. V kazusa ima edno klu4ovo izre4enie - ustanoveno e, 4e e nqmal namerenie i vuzmojnost da kupi kola - e, adjeba, kak 6te dokaje6, 4e e nqmal namerenie da kupuva - za6toto kato e dokazano tova sledva, 4e e imal drugo namerenie - da se oblagodetelstva - moja da bude podveden pod nakazatelna otgovornost za izmama, ta dori i 1 den sled sklu4vane na dogovora samo da e imal pasport - nqma kak da se dokaje, 4e ne e imal namerenie da kupi kola - tova e fakt ot subektivna strana na deqnieto i moje da se dokaje samo s fakt ot obektiovnata - kakvo e vinata - proqvenoto 4rez deqnieto konkretno subektivno otno6enie i t.n....... - zna4i edinstven 6ans da se ustanovi /dokaje/, 4e ne e imal namerenie e po na4ina, 4e ne e imal pasport kum nego moment i e nqmalo kak da izpulnqva - uatanoveno bilo, 4e ne e imal vuzmojnost - i 1 den da e imal pasport pak bi imal vuzmojnost. Tova sa slojni ne6ta za jenskata logika, dano uspee6 da gi proumee6!!!:)))))))))))
Dark Knight
 

Re: I za da stane na vsi4ki qsno:

Мнениеот Dark Knight » 18 Сеп 2003, 07:29

Ako si pro4ete6 za sdelki, uni6tojaemi poradi izmama v u4ebnika po grajdansko pravo, 6te razbere6, 4e uni6tojaemi /osven drugoto/ sa sdelkite, pri koito ednata strana umi6leno e premul4ala fakt, pri znanieto na koito drugata ne bi sklu4ila sdelkata - tuk ne stava vupros za namerenieto, a za vuzmojnostta da izpulni dogovora, a Marinov e nqmal takava vuzmojnost, za6toto e nqmal pasport - tova e premul4aniqt fakt - ta ako go be6e kazal Hristov edva li 6te6e da sklu4i dogovor. 6to se otnasq do predmeta - to toi tuk e da se izvur6i edno pravno deistvie v 4ujbina, i Marinov e premul4al fakta, 4e ne moje da izvur6i tova. Imame si 4ista proba izmama.
Dark Knight
 

Re: Относно възможността за предварителен договор

Мнениеот Dark Knight » 18 Сеп 2003, 07:36

"В хода на делото се установило, че Маринов е нямал намерение и възможност да купува автомобил от чужбина." - aha i nai-ve4e na tova!!!:))))))))))) Nau4ete se da mislite logi4no - vsi4ko e prosta logika. A za tova dali e obosnovano ili ne stanovi6teto na g-ca Nova vij v otgovora mi do neq!!!:)))))))) Az sum gi pisal tiq raboti i po-nagore, ama koi da gi 4ete i da pomisli vurhu tqh!!!:))))))))))))))) Vse pove4e se ubejdavam, 4e trqbva izri4no da se zapi6e v naredbata, 4e do konkursa se dopuskat samo hora, zavur6ili SU i s uspeh nad 5.50.
Dark Knight
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Dark Knight » 18 Сеп 2003, 07:57

I az s4itam, 4e e nalice na4alna subektivna nevuzmojnost, za6toto za da e obektivna /i da imame ni6tojnost poradi lipsa /nevuzmojen/ na predmet/ - tq trqbva da e takava po otno6enie na vsi4ki lica - pi6e go vuv vseki u4ebnik:))).
Dark Knight
 

Re: Относно възможността за предварителен договор

Мнениеот Dark Knight » 18 Сеп 2003, 08:07

A kato gledam i stila ti na pisane i koga se poqvi, znaeeki i licemerieto ti - za6toto si prizna, 4e si hem karo, hem gega, moga da napravq obosnovano predpolojenie, 4e otnovo si ti - karo, gega, jdruc i dori lubopiten.... i koi znae kolko o6te.:)))))))))))))) Bahti podloto su6testvo si!!!
Dark Knight go pi6a razdeleno, a i vsi4ki drugi go pi6at taka, samo ti, gadno, tupo kopelence go pi6e6 slqto!!!:)))))))))))))))))))))))))))))
Ima6 bolni ambicii i dano nikoga ne vleze6 v sistemata, za da q srami6!!! Prestani da manipulira6 foruma! Qvno e, 4e ni6to ne razbira6 ot pravo!!!
Dark Knight
 

Re: Относно възможността за предварителен договор

Мнениеот ждръц » 18 Сеп 2003, 09:52

Уважаеми DarkKnight, не ми е известно кой сте и за какво се борите. Бихте ли се уточнили, защото нещо не разбирам. Какво имате предвид, че съм karo, gega, jdraz, ljubopiten и Бог знае още какво!? Но както и да е, виждам, че сте завършил СУ и то с успех над 5.50. Това е прекрасно. Само че в този университет защо не ви учат на благоприличие и скромност. Явно трябва да се въведе такава дисциплина. Поне в други университети във ЮФ се изучава дисциплината Етика. Какво да направя, като съм полагал и такъв изпит.За съжаление Вие не!!! Не зная, какво имате предвид и моите болни амбиции, след като въобще си нямате и представа какво мисля по казуса и съда! Някак ми звучите объркано! Но защо, нямам си представа! Бихте ли ме "осветлили”, мили друже! Вие, май, с докторчето, съвсем е подкарахте през просото! И последно - защо да съм двуличен! Аз съм си аз! И никакви Кара, Геги и Любопитковци не ме интересуват! Но щам казвате, че имаме един стил на писане и разсъждение, с Любопитство ще проследя техните изказвания! Дано да са във Ваша полза! Ако ли не са - явно страдате от мания за величие, премесена с параноя, след като виждате зад противни мнения (ако, разбира се, са!) едно и също лице! В този случай не Ви завиждам! Явно следването в СУ си е оказало своя резелтат!
ждръц
 

Re: до Чичко Доктор

Мнениеот d-r P.Popov » 18 Сеп 2003, 10:05

Uvajaemij ждръц, karo ,pika, gega , selo,

ne smjatash li che kazusa e tendentsiozno lesen
i che polovinata kandidati bjaha dopusnati do ustnija, za da gi pitat
naj verojatno kakva im e motivatsijata.

Otgovorite na postavenite vaprosi shte namerite (za neukite), v "Osnovanie na grajdanksta otgovornot" na Konov i v uchebnika na doz. d-r i adv. Acho, a sashto
ot lektsiite na Petko za BSU.

Otsenjavam fanatichnija Vi stremej kam himera,a Az nikoga njama da bada unijavan
kato rajonen sadija mladshi sadii da mi narejdat s opredelenija po chastni jalbi.

A ti jdrats, kogato te naznachat sled 25-ija ti konkurs za rajonen v Novi pazar (!),
nadjavam se da mojesh da si pozvolish da si plashtash i parnoto. Gotvi se za dalgi
dalgi godini v trudovostopanska, v koito osven dela za disciplinarno nakazanie zabelejka, drugo njama da vidish.
Vij razsajdenijata na Dark Knight i se uchi ot istinskija akademichen duh na Alma Mater
(SU).

I posledno ждръц, parvonachalnoto mi vpechatlenie za teb beshe che pone ot protsesa
vdjavash, no vijdam che imash nujda ot opresnitelen kurs, pri koeto pokanata mi
vse oshte e validna.

Gotvete se za konkursa dogodina, nishto che za SGS sigurno njama da ima poveche ot
5-6 mesta.
d-r P.Popov
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот selyanin2 » 18 Сеп 2003, 11:51

Хееееей, дечица, защо се изпокарахте така? Няма смисъл да се обиждате без да се познавате - както на университети, така и на личности. Истината е, че казуса е достатъчно заплетен за хора, които не са в системата и не са поработили поне малко в нея. Моето лично мнение е, че целта на изпита е не да се направи всеобхватна проверка на знанията ви във всички материи - това вече сте направили на държавните си изпити - целта е да се види начина и последователността на мисленето ви, наличието или липсата на логика, както и на правна грамотност. Истина е също, че реално в системата е малко вероятно да работите и граждански и наказателни дела, поради което в единия процес неминуемо ще изостанете за сметка на другия. Споко, и пожелавам успех на всички!
selyanin2
 

Re: I za da stane na vsi4ki qsno:

Мнениеот Нова » 18 Сеп 2003, 13:51

А Вие от къде знаете, че Маринов е нямал паспорт още към момента на уговорката с Христов?? Кои данни от фактичекста обстановка сочат , че Маринов е нямал паспорт към момнета, когато е обещал на Христов да му купи автомобил?
Нова
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Гандалф. » 18 Сеп 2003, 13:56

Гандалф ти благодари за успокоителните думи!
Гандалф.
 

Re: Относно възможността за предварителен договор

Мнениеот Нова » 18 Сеп 2003, 13:56

Съдът трябва да изгради вътрешното си убеждение само и единствено въз основа на данните по делото. А Вие тредполагате разни неща и си ги добавяте към фактичекста обстановка.
Нова
 

Re: I za da stane na vsi4ki qsno:

Мнениеот (_)]. » 18 Сеп 2003, 14:02

Нова ти си права, това че в казуса се споменава, че Маринов не е имал възможност и намерение да изпълни обещаното е за заблуда. От казуса не става ясно в кой момент се е установило, че Маринов няма намерение и възможнот.
(_)].
 

Re: I za da stane na vsi4ki qsno:

Мнениеот d-r P.Popov » 18 Сеп 2003, 14:05

Nova,

nikoj ne e dokazal che e otneman pasporta na Marinov.
Toj bil kazal . Vaprosite sa za da se otgovarja na tjah, a ne za da se cherpjat
fakticheski obstojatelstva.

Uspeh!
d-r P.Popov
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Ah » 18 Сеп 2003, 14:15

Rabotata v suda e :

"They say jump-you say how hi"

Koito mi kaje ot kude e tova shte stane sudia!
Ah
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Гандалф. » 18 Сеп 2003, 14:21

Това е от някакъв филм, май "Полицаят от Беръли хилс", но не съм сигурен.
Гандалф.
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Ah » 18 Сеп 2003, 14:25

Niama da stanesh sudia,makar che inache si mi simpatichen.
Ah
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Гандалф. » 18 Сеп 2003, 14:29

Може и да стана, но си прав/а , беше от нещо по-класическо.
Гандалф.
 

Re: Относно възможността за предварителен договор

Мнениеот Иван » 18 Сеп 2003, 14:37

"Маринов казал също, че не е могъл да купи автомобил, защото му е бил отнет задграничния паспорт."
Уважаеми г-н Рицар, изчетох всички становища по казуса. Същия е изключително интересен. Поддържам като цяло вашите позиции. Виждам, че имате дълбоки познания по облигационно право, и по граждански процес. Искам да Ви помоля да разсъждавате по следното:
Както съм цитирал по-горе, не е доказан факта, че Маринов не е имал паспорт. От неговото твърдение не става ясно кога му е бил отнет. Ако му е бил отнет след сключване на договора, този факт/ако е настъпил наистина/, отпада като доказателство за психическите преживявания на Маринов - намерението му да не изпълнява договора. Лично аз смятам, че това е уловка в казуса. Защото ако се подведем и приемем, че е доказано, че Маринов не е имал паспорт при сключване на договора, може да се мисли и за начална невъзможност в предмета с оглед на личния характер на договора за поръчка, а оттам и за нищожност.
Но това е изпит за съдии, а не казус за студенти. Така че трябва да се разсъждава от позицията на съдия-доказания факт съществува, недоказания-не. Ето защо считам, че това е слабото място в позицията Ви като аргумент за наличие на измама. Въпроса който ме мъчи е дали има измама с оглед на условието в казуса, че е установена липсата на намерение за изпълнение на договора. Ако няма други доказателства, всяко едно неизпълнение би трябвало да бъде възприемано като доказателство за вътрешните психични преживявания "намерение за неизпълнение", което е неправилно. Друго доказателство би било признанието на измамника, което е малко вероятно; или неговата невъзможност да изпълни още при сключване на договора, което пък не е абсолютно доказателство, защото би могло да се приеме, че договорът е сключен с оглед последващо отпадане на невъзможността. Или иначе казано измама поради липса на намерение за изпълнение още при сключване на договора е изключително трудно доказуема поради вътрешно психичния характер на факта, относно който другата страна се въвежда в заблуждение. Ето защо смятам, че законодателят не е включил този вид въвеждане в заблуждение в хипотезата на измамата, а по-скоро факти от външната действителност, които могат по принцип да бъдат установени с помощта на доказателствените средства извън признанието на страната.
Вероятно сте от София. Аз съм от Пловдив, бих се радвал да се запознаем.
Иван
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот dvm_78 » 18 Сеп 2003, 14:44

GUBISH-Tova e sa RAGE AGAINST THE MACHINE!!!
Veche Mlad6i sadia li sam?Ah написа:
>
> Rabotata v suda e :
>
> "They say jump-you say how hi"
>
> Koito mi kaje ot kude e tova shte stane sudia!
dvm_78
Младши потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: 02 Юни 2003, 15:27

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Гандалф. » 18 Сеп 2003, 14:51

От 11 бройки за мл.съдии, останаха 10.
Гандалф.
 

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron