начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса от и

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: До MSM

Мнениеот Нора Иванова » 26 Сеп 2003, 00:35

Наистина ли мислиш,че завършилите Пловд. университет са обречени.
Аз съм завършила там и смятам че нe стоя по-долу от тези зав. СУ
Мисля,че след СУ ПУ е с най-добър Юф.
Нора Иванова
 

До: gega

Мнениеот gega. » 26 Сеп 2003, 07:37

Как е приятелката ти? Помни ли ме?
gega.
 

Re: До Любопитен

Мнениеот gega. » 26 Сеп 2003, 07:39

?
gega.
 

Re: До MSM

Мнениеот МСМ » 26 Сеп 2003, 07:39

Не мисля така, разбира се. :-) Някои тука обаче са на мнение, че само завършилите СУ стават за нещо - за разлика от всички останали "селски" университети.
Това, което мисля, е, че изобщо юристите станахме за смях с тия десетки факултети и хиляди хора, които ги завършват всяка година. Направо ме е срам да казвам какво съм завършила. :-( Но това също не е по темата.
МСМ
 

Re: До Jeeves

Мнениеот karo. » 26 Сеп 2003, 07:44

Да ти имам остроумието, няма що.
karo.
 

Re: До Любопитен

Мнениеот d-r P.Popov » 26 Сеп 2003, 09:37

AZ mislja che e mojelo da se napravjat otdelni razklonenija vav foruma, za
vseki otdelen vapros ot kazusa, za da se obsajdat po-lesno.
d-r P.Popov
 

Re: до Любопитен

Мнениеот R.G » 26 Сеп 2003, 12:33

Ще изложа на кратко мнението си по зададения казус. Първото според мен, което е решаващо за правилното решаване на казуса е да се заеме позиция, която да се следва до края-както в гражданската, така и в наказателната част. Така ако в началото се приеме, че има договор, който е действителен към момента на предявяване на първоначалния иск, то в края задължително следва да се приеме, че няма измама и обратното приеме ли се, че има измама, то съответно-няма договор, искът ще е на деликтно основание-по чл.45 от ЗЗД - тук правоимащия не се е използвал от възможността да го предяви в съдебната фаза на наказателния процес,. Така лихва ще се дължи от датата на плащането/деликта-тогава е настъпила имотната вреда и престъплението е довършено/ Касае се за мораторна лихва по чл.86 от ЗЗД-покана в случая не се изисква. Касае се за отделен иск, който е следвало да се съедини обективно с първоначалния, а не за увеличение на иска, поради което исканото увеличение не следва да се допусне. Останалото е ясно и не смятам да се занивам с него. Ако обаче първонално се е приело, че има договор то тогава отношенията между страните са гражданскоправни и съответно се касае за неизпълнение на договорно задължение, а не за осъществен престъпен състав. По мое мнение не могат да се комулират договорна и деликтна отговорност на едно и също основание. В случая обаче става трудно да се квалифицира правно първоначалният иск и съответно да се реши коректно казуса. В тази хипотеза следва да се допълни фактическата обсстановка като кандита приеме било, че е имало изявление за извънсъдебно разваляне на договора, било невъзможност за изпълнение/начална или последваща/ за да може да се приеме, че предявения иск е за връщане на даденото по чл.55 от ЗЗД и съответно тук претенцията за лихва ще бъде отново по чл.86 ЗЗД, но вече ще може да се претендира от датата на предявяване на иска/същият ще се приеме като покана за доброволно изпълнение и от този момент ще е изпаднал в забава/. Така онова, което искам да кажа е, че за да е що годе правилно решението на така зададения казус следва да не се приема едновременно наличие на договор и измама. Становището на някои от участващите за унищожаемост на сделката смятам, че въобще не си заслужава да се обсъжда, тъй като няма предявен иск за унищожаване, така че това, че евентуално същата би могла да се определи като унищожаема е без значение за решаване на казуса. Това е което мисля.
R.G
 

Re: до Всички

Мнениеот Jeeves » 26 Сеп 2003, 13:19

МОЛА ВСИЧКИ ДА ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА МНЕНИЕТО НА R.G.

Първо - защото наистина е важно предварително да се реши дали казусът следва да се разглежда като едно цяло или като орязан граждански спор с вмъкнати специално за изпита наказателни елементи.

И второ - защото R.G. използва думата "кандидатът", което означава, че размишленията й/му по казуса може да са доста меродавни, ако разбирате какво имам предвид :-)
Jeeves
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот R.G. » 26 Сеп 2003, 13:32

Ако правилно разбирам намека/в контекста на по-горните Ви изказвания/ май не е това, което имате предвид :)))
R.G.
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Jeeves » 26 Сеп 2003, 13:38

Нищо не разбрах :-)))

Но ако не е това, което имам предвид, жалко - можехме да получим малко анонимна информация от първа ръка.
Jeeves
 

Re: Jeeves

Мнениеот R.G. » 26 Сеп 2003, 14:31

Съжалявам-просто исках да съм полезна. Благодаря Ви все пак. Въпреки всичко това е становището ми по казуса-макар и да не съставлява "информация от първа ръка":-)--такава май бихме могли да получим само от д-р Попов и компания....
R.G.
 

Re: До: gega. (гега с ТОЧКА)

Мнениеот karo » 26 Сеп 2003, 17:38

Ти въобще не си се появявал дори и в най-лошите й кошмари, Бели Лебеде с мрачно рицарско себелюбие:)))) За щастие си разбрал, че си един обикновен мой подражател, кйто се изписва с моите прозвища с точка. Но светлината на познанието никога няма да огрее мрачното ти съзнание, друже. А и сам си си сложил точката! И аз казвам - „Точка!!!”
karo
Потребител
 
Мнения: 166
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:34

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот VGS » 26 Сеп 2003, 22:27

Аз лично съм напълно съгласен R.G. Мисля, че намеците за "анонимна информация от първа ръка" се неоснователни. Всеки задълбочено мислещ юрист ще изкаже становище в същия смисъл както R.G.
Естествено, че казусът трябва да се разглежда като едно цяло, а не само като граждански спор с вмъкнати само за изпита наказателни елементи.
Аз изказах още на много ранен етап в този форум мнение , че колегите, които са приели, че има и договор и измама започват да се объркват - договора действителен ли е или не, нищожен ли е или унищожаем, развален ли е или е нищожен , отговорността деликтна ли е или е договорна и т.н. и започват противоречиви отговори , които не са свързани в едно логическо цяло. Именно затова е права R.G, че трябва да се слдва последователност в разсъжденията. И за да изкажеш подобно становище съвсем не е необходио да имаш "информация от първа ръка", а просто да помислиш малко....
Аз лично съм приел, че няма договор, а само измама (за което в хор бях заклеймен), но пък съм следвал тази линия до края в разсъжденията си.
VGS
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот karo » 27 Сеп 2003, 18:34

Що не ви........... майката на всички!
karo
Потребител
 
Мнения: 166
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:34

До Псуващия имитатор

Мнениеот gega » 27 Сеп 2003, 18:50

Това, което е написано, никога не бих си го позволил. Явно Псуващия мрачен псевдо рицар, несполучливия правен имитатор пак са го прихванали лудите! Ти наистина си отчайващ. Защо не припълзиш до своето убежище и повече не се появяваш. И какви са тези псувни?! Защо?! защо ще обругаваш хората. Започна една невероятна пошла история да се появявяш с моите прозвища. Ти нито си karo, още по-малко си gega.
Предлагам на всички участници да се противопоставим на този нагъл Псувател. Той надхвърли всички мои негативни очаквания за него.
Ти си един несретник. Достоен си само за съжаление, а твоите изказвания са само един утихващ апотеоз на глупостта. Очаквам да те назначат най-скоро за съдия! Уви!!!!!!!!!! Негодник!
gega
 

Re: Dark Knight

Мнениеот Dark Knight » 28 Сеп 2003, 08:21

Sudiqta trqbva da e tvurd i bezkompromisen, trqbva da e silen, 4esten i nepodkupen, trqbva da e umen i da ima neobhodimite profesionalni poznaniq! Mislq, 4e ne me poznava6 izob6to, za da moje6 da mi pravi6 kakvato i da e bila harakteristika!:))) Suvsem dobronamereno izlojih nakratko nqkoi svoi vijdaniq po publikuvaniq kazus, bez pretencii da go re6avam, prosto vidqh, 4e se spori po vuprosite ima li dogovor i duljat li se lihvi, razbira se - vednaga se nahvurliha otgore mi - i bi trqbvalo da spra da se zanimavam, no vse pak si pomislih, 4e moga da buda polezen pri izqsnqvaneto im...:))) - zatova i poso4ih razli4ni gledni to4ki s ogled malkoto danni. Koito razbral - razbral, koito ne e mogul - qvno ne se e orientiral pravilno v profesionalno otno6enie!!!
Po vuprosa za universitetite, iskam da spodelq tuk "4elniq opit" na susedna Gurciq - mislq, 4e kato durjava s razvita demokraciq i 4len na ES, mojem da se pou4im ot opita i. Ta v moqta grupa ima6e dve gurkini/sestri/, otna4alo mi be6e dosta lubopitno za6to, adjeba, sa se zapisali da u4at pravo v Bulgariq i priznava li im se diplomata v Gurciq. Popitah gi vednuj i te bqha taka lubezni da mi otgovorqt. Ta v Gurciq pravo se izu4ava samo v dva fakulteta - v universitetite v Atina i v Solun - s ogled delenieto na severna i ujna Gurciq - za udobstvo na obu4ava6tite se. No priemut e samo po durjavna poru4ka i konkurenciqta e stra6no golqma - 20, 30, 50 4oveka za mqsto - i koito uspee da zavur6i moje da stane magistrat ili advokat. Tqhnata strategiq be6e - da zapo4nat v Bulgariq, a sled tova da se prehvurlqt v Gurciq - gubqt si edna godina za u4ene na bulgarski v instituta za 4ujdestranni studenti, a sled tova i o6te edna, mislq, no pri prehvurlqneto, konkurenciqta ve4e e mejdu 5 i 10 4oveka za mqsto!!!:))) Opitaha sled 1-vi kurs i ne uspqha, no sled 2-ri se premestiha - durjaha priravnitelni izpiti po po4ti vsi4ko. Ta zatova v Gurciq da zavur6i6 pravo e prestijno, uristite sa dobre plateni i turseni na pazara na truda. Situaciqta u nas ne mi se komentira - tq e o4evadna. MIslq, 4e vsi4ki zavur6ili UF na SU trqbva da se gordeqt s tova i da za6titavat tradiciite i 4estta na tova prestijno u4ebno zavedenie!!!
Dark Knight
 

Re: Апел към по-опитни колеги юристи за становище по казуса

Мнениеот Dark Knight » 28 Сеп 2003, 08:30

Ami spored teb fakti4eskoto osnovanie edno i su6to li e?!?! naprimer vru6tane na dadeno po razvalen dogovor/otpadnalo osnovanie/ i preturpeni vredi/poradi vinovno neizpulnenie/ - propusnati polzi - v razmer na zakonnata lihva ot davaneto na sumata - tova sa si dva otdelni iska, kakto i da go pogledne6!!!:))) Dano e stanalo qsno, za6toto pove4e ne mi se obqsnqva!
Dark Knight
 

Ve4e suvsem za posledno!!!

Мнениеот Dark Knight » 28 Сеп 2003, 09:18

:)))Pi4, ti opredeleno si paranoik, sigurno i no6tem te sledvat senki na mra4ni ricari i ne moje6 da spi6 spokoino! Mai ne ti stana qsno, 4e na men otdavna mi e minalo vremeto, kogato pi6eh po razni forumi. Sega sum taka zatrupan ot ba4kane, 4e vlizam v net-a 2-3 puti sedmi4no za da si vidq po6tata i da otgovorq /ne znaeh kak se e razvil konkursut i iskah da razbera - estestveno ot foruma - taka se natresoh na teb - za sujalenie - podul i nagul tip/. Hi4 ne mi puka za teb - navsqkude /i v dir-a/ pi6a edinstveno s nick Dark Knight /da se manipulira foruma s razli4ni nick-ove ot 1 i su6ti 4ovek go umee6 ti i to dosta dobre, kakto vidqhme/ i dori zabelqzah, 4e sa mi go izpolzvali doslovno - nagore neide, kudeto govorq s MCM, ta ne me zanimavai s glupostite si i bolnite si fantazii. Vqrno e, 4e izpolzvah malko necenzurni dumi v edna druga tema - te bqha po-skoro na 6ega i kato olicetvorenie na rezultata, koito ima6e objalvaneto na konkursa, no bqh predizvikan ot neobosnovanite i nedokazani izkazvaniq za horata, spe4elili predi6niq konkurs /za tiq, koito poznavam, moga da garantiram, 4e sa go spe4elili edinstveno i samo s uporit trud i solidni znaniq, i bez nikakvi vruzki/, kakto i ot pravnite ti argumenti, koito be6e izlojil - nqma6ti ni6to ob6to s realnostta!!! Blagodarq ti za pomiqta, koqto izlq po moi adres!!!:))) Vsred neq se 4uvstvam nqkak si mnogo, mnogo duhovno izvisen!!!:))) Pove4e ne smqtam da pi6a tuk, kakto i da 4eta!!!
Dark Knight
 

Re: Ve4e suvsem za posledno!!!

Мнениеот Любопитен » 28 Сеп 2003, 14:06

Къде се изпокрихте всички след обявяването на резултатите? Никой ли не е сред получилите оценка над 5.00 ?
Любопитен
 


ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron