начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

конкурс за съд.помощници

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот contralegem » 20 Яну 2009, 19:06

Аз ще ходя. Вчера им се обадих и казаха, че събеседването ще е в началото на февруари. Иначе, от споделено из форума за други такива конкурси - задават каквито им хрумнат въпроси - нещо средно между устен изпит и интервю за работа.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот leona » 21 Яну 2009, 13:01

Колега contralegem, благодаря Ви за отговора!
Tinkerbell's last hope
leona
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 07 Яну 2009, 23:38

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот mery27 » 02 Фев 2009, 15:32

Някой, който се е явил на събеседването за съдебни помощници в Пловдивския окръжен съд може ли да даде малко повече информация за това как протича и дали се изпитва на него?
mery27
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Юни 2008, 17:23

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот monamoneva » 03 Фев 2009, 10:43

до колкото имам спомен, в Пловдив има и писмен изпит - казуси, не само събеседване. обикновено се ползволява ползването на закони - ГПК,НПК,НК, ЗЗД и т.н. според мен конкурсите са проформа, така, или иначе се слагат предварително набелязани хора...
monamoneva
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 25 Юни 2008, 13:51

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот leona » 09 Фев 2009, 00:54

Колега contralegem, бихте ли споделили как мина събеседването в Софийски окръжен съд? Само интервю ли беше или имаше елементи и на устен изпит? Питам информативно, за да знам какво да очаквам ( макар че всичко е относително :wink: ) тук в провинцията. Благодаря Ви предварително!
Tinkerbell's last hope
leona
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 07 Яну 2009, 23:38

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот contralegem » 09 Фев 2009, 10:22

За моя изненада беше само интервю. Държаха се много любезно, обясняваха на всеки, че няма да ни изпитват, а искат да се запознаят с нас и че всички отговаряме на техните изисквания за длъжността и следователно изборът им ще бъде много труден /не знам това какво означава - сигурно ще теглят жребий :)/. Мен ме накараха да си разкажа автобиографията, питаха ме кой университет съм завършила, в каква форма и т.н. Щели да ни съобщят резултатите в 7дневен срок.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот contralegem » 18 Фев 2009, 13:54

Я, одобрили са ме... :D
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот doroteia » 18 Фев 2009, 14:18

честито!
преди да стана магистрат, бях съдебен помощник. изключително интересна и полезна ще ти бъде средата, в която ще попаднеш.
това е една много, ама много хубава работа.
doroteia
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 21 Яну 2007, 10:56

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот error » 18 Фев 2009, 14:22

Честито! Да върви по вода :)
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот leona » 18 Фев 2009, 16:11

Честито колега :D , успех в новата работа, както и на конкурсите за младши магистрати! :wink:
Tinkerbell's last hope
leona
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 07 Яну 2009, 23:38

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот djalma » 18 Фев 2009, 16:51

Към contralegem:
Колега, можеш ли да споделиш също така в какво се състоеше писмения изпит за съдебни помощници, как протича под формата на тест или казуси, дават ли да се ползват нормативни актове и всичко, което се сетиш...
Предварително благодаря
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот contralegem » 18 Фев 2009, 18:49

Колеги, благодаря ви за пожеланията!
Колега djalma, нямаше писмен изпит, беше само интервю.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот nuni_ganeva » 18 Фев 2009, 19:09

в пловдивски окръжен съд изпита беше върху 10 въпроса, по пет от наказателно правни и гражд.правни. Устния си беше изпит върху цялата материя. Първия етап - по документи изигра също решаваща роля. По интересен е момента, че за съдийски помощник в апелативен съд - пловдив на писмения изпит освен по материята ще има и превод от български на посочен от кандидата език - френски, немски или английски.
nuni_ganeva
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 21 Яну 2009, 20:55

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот monamoneva » 20 Фев 2009, 17:44

къде ме пратихте вие бе, хора... превод.. наистина изискванията за СП са по-големи от тези за магистарти! е, не е ли смешно?! :roll:
monamoneva
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 25 Юни 2008, 13:51

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот nuni_ganeva » 20 Фев 2009, 18:34

и още как, сами можете да проверите на страницата на Апелативен съд - Пловдив за конкурса, където пише че ще има превод от български на един от посочените три езика- фр., немски или англ. Другаде поне пишат, че владеенето на чужд език е предимство, а тук е нужно ОТЛИЧНО владеене. Оказа се, че да практикуваш националното право в пловдивския апелат. съд ще се използват чужди езици.
nuni_ganeva
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 21 Яну 2009, 20:55

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот T.A.R.A. » 21 Мар 2009, 12:00

Не че одобрявам това че ще бъде включен превод в конкурса за апелативния съд Пловдив, но в момента се говори, че вече задължително изискване ще е за магистратите да владеят много добре един чужд език и втори допълнително, макар и на по-ниско ниво.От колеги зная, че въпросът е бил коментиран многократно.Все още обаче такова изискване няма в закона.Да си призная честно, не съм чела промените , които се подготвят в ЗСВ.
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот buba » 25 Мар 2009, 15:30

Здравейте колеги.Някой знае ли дали ще се обявява скоро конкурс за съдебни помощници в ОС-Варна и Апелативния?Предварително ви благодаря за отговора.
buba
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 10 Май 2006, 21:57

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот eliza888 » 26 Мар 2009, 15:42

Вече обявиха конкурс за съд. помощници във Варненския апелативен съд, но в Окръжния - не. Вижте в сайта на Апелативния съд
eliza888
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Фев 2009, 17:33

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот nuni_ganeva » 01 Апр 2009, 19:24

Знае ли някой дали работата като съдийски помощник се счита за юридически стаж, тъй като се явих на събеседване и членовете на комисията ми казаха, че не било така. Ако някой работи като такъв, моля да каже дали е така.
nuni_ganeva
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 21 Яну 2009, 20:55

Re: конкурс за съд.помощници

Мнениеот djalma » 02 Апр 2009, 10:56

Според мен трябва да се зачита за юридически стаж, поради следните причини:


Раздел II от Закона за съдебната власт
Съдебни помощници и прокурорски помощници

Чл. 244. (1) В окръжния и апелативния съд, във Върховния касационен съд и във Върховния административен съд има съдебни помощници.
(2) В окръжната и апелативната прокуратура, във Върховната касационна прокуратура и във Върховната административна прокуратура има прокурорски помощници.



Чл. 245. (1) За съдебен и прокурорски помощник се назначава лице, което отговаря на изискванията по чл. 162 и е издържало конкурс за съдебен служител.
(2) Кандидатите се назначават по реда на класирането им от конкурсната комисия.



Чл. 246. (1) Съдебните помощници се назначават от административния ръководител на съответния съд.
(2) Прокурорските помощници се назначават от главния прокурор или административния ръководител на съответната прокуратура.



Чл. 247. Съдебните и прокурорските помощници получават основно месечно трудово възнаграждение в размер до 90 на сто от основното възнаграждение за най-ниската съдийска или прокурорска длъжност.


Чл. 248. За неуредените в този раздел въпроси се прилага Кодексът на труда


Закон за адвокатурата:
§1.(изм. - ДВ, бр. 39 от 2006 г., в сила от 12.05.2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) "Юридически стаж" е времето, през което лицето е работило на длъжност или упражнявало професия, за която се изискват юридическо образование и правоспособност, включително стаж на лицата с висше юридическо образование, които работят на длъжност съдебен помощник във Върховния касационен съд или Върховния административен съд, прокурорски помощник във Върховната касационна прокуратура или Върховната административна прокуратура, разследващ полицай с висше юридическо образование в системата на Министерството на вътрешните работи или е разследващ полицай с висше юридическо образование в Министерството на отбраната.


Но всъщност не съм 100% сигурна, никъде в ЗСВ не е записано изрично що е то юридически стаж
djalma
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 12 Дек 2007, 23:43

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron