начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Конкурс за синдици?

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Конкурс за синдици?

Мнениеот prnedev » 04 Окт 2008, 15:39

Да имате представа колко често се провежда такъв конкурс?
Ежегодно ли се обявява или когато му дойде времето...? Последната обява, доколкото виждам е от миналата година по това време
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Конкурс за синдици?

Мнениеот kalahan2008 » 05 Окт 2008, 01:54

В момента няма нужда от нови синдици, тъй като от издържалите предишните конкурси синдици едва около 10 % са наистина действащи такива - останалите са си адвокати, вещи лица, публични изпълнители, съдебни изпълнители и др.
Има известно нежелание у кредиторите да се занимават с производство по несъстоятелност, тъй като по правило много рядко кредиторите получват всичко, което им се дължи, като почти никога не получават лихвите върху вземанията си. Кредиторите по принцип предпочитат далеч по-бързото и в повечето случаи - по-ефикасно издивидуално производство по ГПК, а не по ТЗ.
Иначе и аз се интересувам от един такъв евентуален конкурс, но дори и да се издържи, след това много е трудно да бъдеш назначен от съда за синдик, ако някой от мажоритарните кредитори не те познава и не те посочи за такъв.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4182
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Конкурс за синдици?

Мнениеот prnedev » 05 Окт 2008, 02:19

Калахан, това е ясно :-) Аз си мисля за нещо много по-прозаично :-))) Крайният срок за пререгистрации не е толкова далече ;-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Конкурс за синдици?

Мнениеот kalahan2008 » 05 Окт 2008, 02:26

§ 5. (1) С изтичането на срока по § 4, ал. 1 съдът издава служебно удостоверения по § 4, ал. 2 на едноличните търговци и клонове на чуждестранни търговци, които не са се пререгистрирали, и ги изпраща на агенцията по реда на чл. 14. Агенцията служебно вписва в търговския регистър непререгистриралите се в срок еднолични търговци и клонове на чуждестранни търговци и незабавно ги заличава, съответно закрива.
(2) С изтичането на срока по § 4, ал. 1 съдът издава служебно удостоверения по § 4, ал. 2 на търговските дружества и кооперациите, които не са се пререгистрирали, изпраща ги на агенцията по реда на чл. 14 и предоставя на агенцията достъп за снемане на електронен образ от фирмените им дела по § 4, ал. 4. След обработването и въвеждането от агенцията на електронно копие от фирменото дело в търговския регистър съдът архивира фирменото дело. Агенцията служебно вписва търговеца и прекратяването на дейността му, назначава ликвидатор, определя възнаграждението му и срока на ликвидацията.
(3) За ликвидатор на прекратени по ал. 2 търговци се назначава неограничено отговорен съдружник при персонални дружества или член на управителен орган при капиталови дружества или при кооперации. Ако такива лица не могат да бъдат открити в 6-месечен срок от прекратяването на дейността на търговеца, агенцията назначава служебно ликвидатор от списък на ликвидаторите към нея.
(4) Разноските за производството по ликвидация са за сметка на търговеца. Членовете на управителните органи отговарят солидарно и неограничено за задълженията на търговеца, свързани с производството по ликвидация.
(5) Когато ликвидатор е назначен по реда на ал. 3, изречение второ и имуществото на търговеца е недостатъчно за покриване на разноските по ликвидацията, те се поемат от агенцията за сметка на събираните по чл. 12 такси. Служебно назначените ликвидатори приключват производството в 6-месечен срок от назначаването им.

Не разбирам, в ЗТР се говори за ликвидатори, а не за синдици. Ако прекратеното дружество няма имущество, мисля, че не следва да се преминава към произвоство по несъстоятелност, тъй като АВ поема разноските по производството по ликвидация (ал. 5).
Не знам, не бях се замислял над тази опция.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4182
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Конкурс за синдици?

Мнениеот prnedev » 05 Окт 2008, 02:33

Ами не съм чувал за отделен списък от ликвидатори... та предполагам, че съвпадат...
Между другото, следя естонските колеги - счетоводители. Сега е излязла някаква мода да се правят ликвидации, че и такива услуги се предлагат там. Все си мисля, че и тук ще дойде това време след година-две.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Конкурс за синдици?

Мнениеот kalahan2008 » 05 Окт 2008, 02:46

Списъкът на ликвидаторите към АВ не съвпада с този на синдиците - за ликвидатори АВ си провежда свой конкурс, вече има проведен такъв дори.
Не мога да дам линк, защото в момента има някакъв проблем със сайта на АВ.
Няма нищо лошо в това да се издържи един такъв конкурс (като изключим ежегодния "членски внос", който никак не е малък), има и много ценни курсове за повишаване на квалификацията на синдиците.
Ще дойде време и някой все ще се сети да оправи производството по несъстоятелност, да вкара едни по-ясни правила за извършване на разпределението, за продажбите по сегашния чл. 718 ТЗ, за приемането на оздравителен план (защото сегашната процедура е почти невъзможна) и т.н. Но за това трябва политическа воля за промяна на закона, а когато става дума за пари, тя трудно се намира.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4182
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Конкурс за синдици?

Мнениеот prnedev » 05 Окт 2008, 03:19

Ясно, значи два списъка за поглеждане ;-)
А за синдиците да, видях че провеждат интересни курсове за повишаване на квалификацията :wink:
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron