начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Казус-държавен изпит

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Казус-държавен изпит

Мнениеот mishi_83 » 19 Сеп 2008, 12:06

Иванов намира две метални топки. Занесъл ги на оксиженист, с идеята да си направи ръкохватки за гаража. При заваряването се оказало, че намерените топки всъщност били бомби от войната. Избухнал взрив, в резултат на което и двете лица загинали.
Родителите на оксижениста предявили граждански иск срещу наследниците на Иванов - съпруга и деца за обезщетение на причинените им неимуществени вреди в размер на 100 000 лева.

Допустим ли е иска? Ако да- защо? Ако не - срещу кого трябва да се предяви?
Последна промяна mishi_83 на 19 Сеп 2008, 21:56, променена общо 1 път
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот oleandar » 19 Сеп 2008, 13:29

чети практиката почл.50 от ЗЗД :lol:
oleandar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 13 Апр 2007, 10:48

Мнениеот mishi_83 » 19 Сеп 2008, 13:30

Никой ли няма мнение по въпроса :roll:
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот mishi_83 » 19 Сеп 2008, 13:30

oleandar написа:чети практиката почл.50 от ЗЗД :lol:


А, дали е по чл. 50 ЗЗД :wink:
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Re: Казус-държавен изпит(СПЕШНО)

Мнениеот Melly » 19 Сеп 2008, 14:24

mishi_83 написа:Иванов намира две метални топки. Занесъл ги на оксиженист, с идеята да си направи ръкохватки за гаража. При заваряването се оказало, че намерените топки всъщност били бомби от войната. Избухнал взрив, в резултат на което и двете лица загинали.
Родителите на оксижениста предявили граждански иск срещу наследниците на Иванов - съпруга и деца за обезщетение на причинените им неимуществени вреди в размер на 100 000 лева.

Допустим ли е иска? Ако да- защо? Ако не - срещу кого трябва да се предяви?

Много е спешно


Миши, мисля, че трябва да се разсъждава в посока чл.45 ЗЗД във вр. с чл.87 и сл. ЗС, и понеже Х не е изпълнил законово задължение да предаде вещта на Общината, е налице виновно поведение, което е елемент от ФС на генералната клауза за обезвреда. Даже си мисля, че има и състав на престъпление по непредпазливост.
Дано не те обърквам повече :oops:
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Мнениеот mimi_sharkova » 19 Сеп 2008, 14:51

Колеги, не мисля, че има данни въобще, въз основа на които да му се вмени вина на Иванов. Той не е съзнавал, нито е трябвало да се изисква да знае, че ако намери някъде си 2 топки, то те са бомби. Още повече, че това е установено при заваряването и е подчертано в казуса. Второ - дори да имаше непозволено уверждане от страна на Иванов, неговите наследници не са процесулано легитимирани да бъдат ответници по такова дело, защото те не могат да отговарят за извършеното от техния наследодател. Няма налице хипотеза, при която да е ангажирана чужда отговорност - не е маллолетен, не е животно без надзор. набързо просто нахвърлям мисли.
mimi_sharkova
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 20:04

Мнениеот joe_judge » 19 Сеп 2008, 15:13

sega se vra6tam ot darjaven izpit v iuzuto i mi se padna toq kazus!az pisax 4e naslednicite na dimitrov ne se pasivno legitimirani da otgovarqt po iska za6toto deliktnata otgovornost eli4na i ne se nasledqva!naslednicite na ivanov imat pravo na obe6tenie za neimu6testveni vredi no lipsva otsre6tnata procesualna legitimaciq na naslednicite na dimitrov da otgovarqt po iska!sire4 nqma sre6tu kogo da se vodi procesa!
joe_judge
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Сеп 2008, 15:02

Re: Казус-държавен изпит(СПЕШНО)

Мнениеот law_master » 19 Сеп 2008, 15:16

По въпроса за непредпазливостта не е ясно много дали е могъл да разбере или не дали топките не са нещо др. например бомби.
Обаче се сещам че имаше едно решение за някакви машини ли, животни ли на някакво ТКЗС, та в него се казваше че за надзор на вещите се счита и това кой има намерение да ползва веща. Ако някой се сеща за него може да го пусне. Та в тоя ред на мисли иска би следвало да е по чл. 50, но при положение че Иванов не е вече сред живите това е трудно осъществимо. Друг вариант е иска да е с/у Мин.Отбр. понеже тея бомби следва да сас или тяхни или те да имат грижата за стопанисването и обезвреждането им.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Мнениеот joe_judge » 19 Сеп 2008, 15:18

иска ми се да попитам по въпроса възнуква ли отговорност на държавата по чл.50 ззд да обезщети за вреди от непозволено увреждане тъи като е собственик на вещта?
joe_judge
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Сеп 2008, 15:02

Мнениеот gudio » 19 Сеп 2008, 19:48

:shock: :shock: :shock:
"Майце си..."
Убихте рибата, къртите мивки и пр. ...
:cry: Време е да престана да надзъртам тук...
Кой ви учи на такива работи :shock: :?:
Деликтната отговорност била лична и наследниците не били легитимирани... :shock: Това да не ви е наказателна отговорност ?
:? Държавата била собственик на бомбите, посяти през войната - гениално :idea: Тя сигурно е и собственик на летящите куршуми, изстреляни от неизвестен килър, `щото нали вещ, която няма собственик (не може да бъде открит, пък и я е изоставил - изстрелял я от пушкалото си и не го интересува повече :wink: ) става държавна :lol: :lol: Виновен е застреляният, защото като е получил два-три куршума в главата, не ги е занесъл да ги предаде в общината... :shock: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот mishi_83 » 19 Сеп 2008, 21:15

Благодаря на всички, които се включиха.

Според мен искът е недопустим. Деликтната отговорност е за лични виновни действия и не би следвало да се разпростира спрямо наследниците.

Отговорността би следвало да се понесе от държавата. Последната обаче може да се освободи от отговорност, тъй като Иванов не е изпълнил задължението си по чл. 88 ЗС (тук мнението ми съвпада с това на Melly).

Държавата не може да отговаря по чл. 50 ЗЗД в частност и по ЗЗД въобще. Има особен ред за реализиране на отговорността й.

Незнам до колко е обоснована тезата ми, но е факт, че си взех изпита :D
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот gudio » 19 Сеп 2008, 21:37

mishi_83 написа:Според мен искът е недопустим. Деликтната отговорност е за лични виновни действия и не би следвало да се разпростира спрямо наследниците.

Незнам до колко е обоснована тезата ми, но е факт, че си взех изпита :D

:shock: И откъде правите този извод ?
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот mishi_83 » 19 Сеп 2008, 21:47

gudio написа:
mishi_83 написа:Според мен искът е недопустим. Деликтната отговорност е за лични виновни действия и не би следвало да се разпростира спрямо наследниците.

Незнам до колко е обоснована тезата ми, но е факт, че си взех изпита :D

:shock: И откъде правите този извод ?


Ами мисля, че в случая не може да им отговорност за чужду действия (стриктна отговорност), каквато законът предвижда по чл. 48 и 49 ЗЗД.
Мога и да греша - не претендирам за достоверно и напълно обосновано мнение.

Според теб защо е възможно обратното?
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот pokerman » 19 Сеп 2008, 21:50

А чл. 91 ЗС колега ?
Задължението едно на ръка
Мина ли казуса?
Аз утре съм на изпит
„Ако народът не може да бъде целокупен, лесно ще стане изцяло купен! “
pokerman
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 23 Юни 2006, 00:40

Мнениеот mishi_83 » 19 Сеп 2008, 21:54

pokerman написа:А чл. 91 ЗС колега ?
Задължението едно на ръка
Мина ли казуса?
Аз утре съм на изпит


Незнам защо днес повечето колеги се позоваваха на чл. 91 ЗС?! Нима твърдиш, че намерените бомби са съкровище :shock:

Взех го - аз съм в неделя :wink:
Успех утре!
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот gudio » 19 Сеп 2008, 22:15

mishi_83 написа: Ами мисля, че в случая не може да им отговорност за чужду действия (стриктна отговорност), каквато законът предвижда по чл. 48 и 49 ЗЗД.
Мога и да греша - не претендирам за достоверно и напълно обосновано мнение.

Според теб защо е възможно обратното?

:roll: Имам три спечелени дела в адвокатската си кариера срещу наследници на съответно: водач-убиец при автокатастрофа, при която загинал и той; сприхав дядка, пребил заядлива съседка и умрял в хода нак. произв. против него :wink: :lol: както и едно друго - пак за ПТП, в хода на което отв. умря и конституирахме наследниците му.
Не става дума за "отговорност за чужди действия", а за наследяване на задължението да се обезщети увредения при непозволено увреждане. "Отговорност" в гр. право не е нищо друго освен облигационно задължение, което се наследява и не го бъркайте с разните наказателни и админ.-нак. понятия. Вина също не ви трябва - знаете, че тя се предполага и тежестта на доказване е обърната. Спасението на наследниците е в отказ от наследство.
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот mimi_sharkova » 19 Сеп 2008, 22:41

Това е наистина много интересно, чесно казано много логично и ... да си призная, не бях мислила в тази посока. И все пак, в конкретния казус, според мен, не може да се търси вина на лицето, така че дори наследниците да са пасивно легитимирани, не може да отговарят в този случай.
mimi_sharkova
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 20:04

Мнениеот gudio » 19 Сеп 2008, 22:53

mimi_sharkova написа:Това е наистина много интересно, чесно казано много логично и ... да си призная, не бях мислила в тази посока. И все пак, в конкретния казус, според мен, не може да се търси вина на лицето, така че дори наследниците да са пасивно легитимирани, не може да отговарят в този случай.

Ама пак търсите "вина"... Почвам да се ужасявам - разбира се, че има вина - кеф ти там, че не бил предал топките в общината (което всъщност е много смешно :lol: - я си представете, ако беше взривил общината :lol: ), кеф ти обикновена небрежност - това не е ли вина също ?
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот gudio » 19 Сеп 2008, 22:59

Нещо тази тема започна да ми прилича на една друга: http://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=32892
"Защо като баща ми е взел кредит и е умрял, да го връщам аз ? Аз какво съм виновен ?
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот petya65 » 20 Сеп 2008, 02:53

Колеги, аз скоро ще се явявам на този държавен изпит по ГПП. Но като чета написаното от всички Ви, споделям едиствено мнението на колегата gudio. Считам, че е абсолютно прав, както за отговорността в гражданското право, че тя е облигационно задължение, така и относно вината - тук също е повече от прав. Каква вина? Та, то в казуса съвсем ясно си е казано "Иванов намира две метални топки" и точка. Много мои колеги грешат и когато не приемат по казусите всичко така, както е написано, ами предполагат това и онова. Успех на всички, на които им предстоят държавни изпити И внимавайте като четете казусите! :D
petya65
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 12 Яну 2008, 19:49

Следваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron