начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

казус по гражданскоправни науки

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


казус по гражданскоправни науки

Мнениеот maria_malinova » 19 Май 2008, 17:11

Днес бях на изпит по гражданскоправни науки в Благоевград.Ето и казуса, ако може някой да ми каже мнението си по него. Благодаря предварително. Никола Стоянов и Надежда Попова имат намерение да сключат брак и през 2000г. заживяват заедно на семейни начала в апартамента на Попова .Стоянов по ставил като условие за сключване на брака да му прехвърли половината от апартамента, като изтъкнал, че дяловете на съпрузите трябва да бъдат равни. С нотариален акт за дарение на 12.10.2001г. Попова прехвърлила половината от апартамента. На 15.10.2001г. те сключили граждански брак.След близо година Попова разбрала, че Стоянов има непрекратен предишен брак с Коларова. На 13.06.2002г. тя подава искове за унищожаване на брака и унищожаване на договора за дарение поради измама.

Въпроси:

1. Налице ли е предявеното основание за унищожаване на договора за дарение?

2. Как ще се отрази върху действителността на договора за дарение, ако в него е посочено, че делът се подарява с оглед предстоящото сключване на брака? А ако срещу прехвърлянето Стоянов се задължава да сключи брак?

3. Могат ли да бъдат съединени исковете на Попова?

4. Трябва ли Коларова да бъде конституирана като страна по делото за унищожаване на брака?А по делото за унищожаване на договора за дарение?

5. Ще бъде ли уважен искът, ако по време на делото Стоянов представи удостоверение, че Коларова е починала по време на делото?

6. Трябва ли по иска за унищожаване на дарението Попова да докаже, че е собственичка на имота, и че брака, с оглед на който е сключен договора е унищожаем?

7. При какви предпоставки може да се иска отмяна на дарението, ако бракът бъде унищожен?
maria_malinova
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Май 2008, 16:19

Мнениеот inspectora » 20 Май 2008, 09:46

Не искам да започвам темата за университетите, но не мога да не отбележа (без разбира се да подценявам и този казус), че в СУ казуса е доста по-сложен от този ... сори ама ... (просто ме "мъчи" още оная тема :) )
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот maria_malinova » 20 Май 2008, 10:53

Аз не казвам, че казуса е бил сложен, просто го написах, за да разбера какво е мнението Ви по него. :wink: Този казус е лесен в сравнение с тези, които са се падали други години, но понеже до сега не се бях явявала на държавен изпит и бях много притеснена дали вярно съм го решила. Е, оказа се че съм го решила вярно, защото утре съм на устен изпит. :) Все пак ще съм ви благодарна да изкажете мнение и по този казус, дори да ви се вижда лесен!
maria_malinova
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Май 2008, 16:19

Мнениеот inspectora » 20 Май 2008, 11:22

Като имам малко повечко свободно време... ако не забравя... ще пиша ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот senex » 20 Май 2008, 12:34

inspectora написа:Не искам да започвам темата за университетите, но не мога да не отбележа (без разбира се да подценявам и този казус), че в СУ казуса е доста по-сложен от този ... сори ама ... (просто ме "мъчи" още оная тема :) )
Всеки път казусите са различни, пък и с различна сложност. :wink:
senex
Потребител
 
Мнения: 208
Регистриран на: 04 Сеп 2005, 12:52

Мнениеот maria_malinova » 20 Май 2008, 14:54

inspectora написа:Не искам да започвам темата за университетите, но не мога да не отбележа (без разбира се да подценявам и този казус), че в СУ казуса е доста по-сложен от този ... сори ама ... (просто ме "мъчи" още оная тема :) )

Не желая да коментирам темата за университетите в България, и за образованието, което дават( за мен това е безмислено). Не мисля, че е толкова важно къде си завършил, а какво си успял за научиш. Ако ще и Оксфорд да си завършил, не ти ли идва от вътре да се занимаваш с това, което учиш, преподавателите няма как да ти го "налеят" с фуния в главата. Така, че не е важно къде си завършил, а каква полза и какви знания си придобил от това. :!:
maria_malinova
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Май 2008, 16:19


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron