начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

ВАС СПРЯ КАЗУСИТЕ !

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Мнениеот danaya » 18 Юли 2007, 17:35

Здравейте, колеги! Аз подкрепям напълно тезата, че не трябва да има писмени държавни изпити по право за завършващите студенти по стария учебен план. Присъединявам се към изказаните от колегите Гьошев, Владимиров и Спасов съображения в предаването "Здравей, България" от 03.07.2007г. по НТВ. Не разбирам силното желание на някои студенти да се явяват не само на устни, но и на писмени изпити, и колкото повече като брой, толкова по-добре, може би;желанието им да докажат (не знам на кого) именно на държавен изпит, че ще могат да се справят с решаващия за бъдещата им реализация казус, който ще бъде даден на изпита. Колеги, наистина се опитвам да разбера, на какво се дължи това ниско самочувствие, което тласка българите все да се доказват с повод, и без повод.
danaya
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Юли 2007, 15:58

Мнениеот hebigatsu » 18 Юли 2007, 17:42

8) danaya,
Това за "ниското самочувствие" съпоставено със "силното желание" на някои студенти да се доказват с повод и без повод нещо не се връзва!?!? :wink:
обективната истина е тази,........ която може да се докаже в съдебната зала :) :) :)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот pokerman » 18 Юли 2007, 17:55

Декана по-принцип подкрепя всака инициатива на студенти :). Стоя си тихо, защото мисля че има някакъв смисъл в казусите. Сега с тях или без вече ми е все тая. Хубавото е че не почнахте да ме псувате като другите, а се държахте по-културно :). Моят съвет е да посещавате по-често лекциите и упражненията ,защото в тях има смисъл. Нямам по-голяма практика по съдилищата от Вас, бъдете спокоен :) Вие сте най-най :) Колкото до матурите сега вече не ме интересуват. Когато трябваше ми бяха на зор :). Аз даже участвах в едно предаване и говорих против матурите :) Забавно беше. И все пак не е важно дали Ви подкрепят преподавателите, а студентите. На професорите им е все тая. Разбира се и за тях ще отпадне един ангажимент :) Айде със здраве и дано не успеете ! Шегувам се ! :)
pokerman
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 23 Юни 2006, 00:40

Мнениеот kris_maturata » 19 Юли 2007, 03:51

Явно трябва да се внесе определена яснота по въпроса и веднъж за винаги да се престане дъвченето на едно и също нещо. НИЕ НЕ СМЕ ПРОТИВ КАЗУСИТЕ, А ПРОТИВ ТЯХНОТО ПРОВЕЖДАНЕ ЗА ОПРЕДЕЛЕНИ ВИПУСКИ, ПРИЕТИ ПРЕДИ НАЧАЛОНО НА УЧЕБНАТА 2006-2007 г. След тази учебна година, студентите имат възможност от първи курс да решават такива казуси, а не от 4-ти. Въпроса е подобен на матурите и тогава имаше мнение ЗА и ПРОТИВ. Обосновани естествено. Те също бяха въведени с обратна сила за учениците приети през 1998 и 1999 г., но никой тогава не разбра, че ние си искаме правото на освобождаване с 5 и 6, а не сме генерално против матирути т.е. борихме се за отличните ученици, а не за средните. Тогава обаче законодателя постави средно положение като компоримс за всички след делото ни - "матури по желание". Тоест - който е мераклия за матура се явява на нея, който не е мераклия - не се явява. Сега естествено, че в конкретня случай не може да стане така и въпроса трябва да се реши генерално. Един изпит не е показател за знания, нито пък тренировка. Който иска да се тренира за казуси - да си купи материали и да решава. Казуси няма да има, понеже са незаконни и са въведени с обратна сила. Опитайте се да го проумеете защото сте бъдещи юристи, ако не вече действащи. Благодаря
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20

LEX RETRO NON AGIT!

Мнениеот popowa » 19 Юли 2007, 09:56

Римляните вече са го измислили: LEX RETRO NON AGIT!
popowa
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 29 Дек 2006, 15:55

Мнениеот na4ko_p » 20 Юли 2007, 16:12

Колеги, смятам, че казусите от писмените държавни изпити всъщност никой не ги проверява, нито изпитната комисия, нито някой друг. В Пловдивския университет, например, на поправителната сесия през есента писменият и устният изпит по НПН и ППН са в два последователни дни: 19.10 и 20.10 за НПН и 2.11 и 3.11 за ППН. Как изпитната комисия ще спази изискването за обективна оценка на студентските писмени работи? Ще имат ли необходимото технологична време проверяващите- трима на брой, за да е всичко по-обективно, всеки от тях да прочете дадената писмена работа, да каже своето да или не, за което не се изисква обосновка и мотивиране, и да оценят по този начин около 100 писмени работи. Писм. изпит започва в 8 часа и продължава 4 часа. След това комисията започва оценяването. В следобяда на същия ден трябва да разлепи изготвените изпитни протоколи, защото студентите трябва да научат ще бъдат ли допуснати до устния изпит на следващия ден, който също е от 8 часа сутринта.
Защо пък СУ на свой ред не покаже по-висока класа и професионализъм и не направи писмен и устен изпит в един и същи ден?
Дали е случайно малкото значение, което изпитната комисия отдава на писмените ДИ, понеже неиздържалите устен изпит трябва да се явяват отново не само на устен, но и на писмен изпит. Дали комисията счита писмените ДИ за истински изпит, или за половин изпит, за придатък на устния изпит, или за всичко друго, но не и за изпит?
na4ko_p
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Юли 2007, 15:53

Мнениеот etivi » 25 Юли 2007, 15:58

na g-n "Maturata" moga samo da mu pojelaq da izuchi elementarnata balgarska gramatika-pishe se "ne znam",a ne neznam;kraino negramotno i kraino naglo izkazvane ot chovek,koito ima samochuvstvieto da bade izvesten na vsichki.Uspeh s gramaticheskite pravila:)
etivi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Юли 2007, 15:11

Мнениеот etivi » 25 Юли 2007, 16:37

rqdko si pozvolqvam da sam gruba s kolegi,no izvinete-taka narecheniq "maturata" e,kak da kaja-apoteoz na prostotata.Edin lichen vapros-na teb koga ti ostana vreme da chetesh za kandidat-studentski izpiti dokato boreshe maturite?No,izglejda vaprosat mi e izlishen vidno ot fakta,che ti si nqkade,a nie,koito ne sme bili chak takiva obshtestvenici sme v SOFIISKI UNIVERSITET.I oshte neshto-ne zloupotrebqvai s frazi ot tipa na-"nie juristite","nali sme juristi" i drugi nedomislici,zashtoto-ne si zavarshil,moito momche(tova parvo),qvno po chisto pravni vaprosi ne ti stiska da mislish,sled kato chak takova shube te goni ot tiq kazusi.
Moje bi e po-dobre da se orientirash kam politikata(no na mestno nivo),natam te tegli.To tam i nai-shte ti prilqga-nali si krasiv i umen(ama mnogo)i iskash nqkoi da ti obrashta vnimanie.Davai,moje da se spravish po-dobre,shtoto tuka se danish.Poslednoto obache e vidno samo za inteligentni i misleshti hora,koito vijdat otvad mediinata ti "poziciq":)
etivi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Юли 2007, 15:11

Мнениеот kris_maturata » 25 Юли 2007, 21:14

etivi написа:rqdko si pozvolqvam da sam gruba s kolegi,no izvinete-taka narecheniq "maturata" e,kak da kaja-apoteoz na prostotata.Edin lichen vapros-na teb koga ti ostana vreme da chetesh za kandidat-studentski izpiti dokato boreshe maturite?No,izglejda vaprosat mi e izlishen vidno ot fakta,che ti si nqkade,a nie,koito ne sme bili chak takiva obshtestvenici sme v SOFIISKI UNIVERSITET.I oshte neshto-ne zloupotrebqvai s frazi ot tipa na-"nie juristite","nali sme juristi" i drugi nedomislici,zashtoto-ne si zavarshil,moito momche(tova parvo),qvno po chisto pravni vaprosi ne ti stiska da mislish,sled kato chak takova shube te goni ot tiq kazusi.
Moje bi e po-dobre da se orientirash kam politikata(no na mestno nivo),natam te tegli.To tam i nai-shte ti prilqga-nali si krasiv i umen(ama mnogo)i iskash nqkoi da ti obrashta vnimanie.Davai,moje da se spravish po-dobre,shtoto tuka se danish.Poslednoto obache e vidno samo za inteligentni i misleshti hora,koito vijdat otvad mediinata ti "poziciq":)


Moga da ti kaja samo da si gledash rabotata i da ne se naduvash i pravish mnogo na otvorena v tozi forum, a kato si tolkova golqma merakliika se sreshtni s men i mi go kaji lichno i shte poluchish otgovori na taka vajnite za teb vupros + nqkoi dryg cenen suvet za jivota, za choveka i rodoviq svqt
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20

Мнениеот julia_says » 25 Юли 2007, 23:35

Хвана ме яд, на вас, колега Матура - изглежда така възприемате фамилията си, може би скоро ще си промените името на "Казус"? Позволявате си повече отколкото ви се следва - поведение на собственик на форума ли демонстрирате? Като си отидеш у вас на мама и тати можеш да раздаваш правосъдие и да определяш кой да се прави на отворен и кой не. Тук по-кротко.
Позволявам си да се обърна към Вас г-н Матурата - Крис ли си, какъв си не стана много ясно, не защото си много интересен, а защото макар да уважавам правото на всеки да е прост колкото си иска - прекрачи ти специално вече доста граници в постоянна и непоколебима демонстрация на Sancta Simplicita. Не си позволявай да издаваш нареждания "в този форум" кой как да се държи и малко по-скромно го давай, защото наистина за всички ни е видно нивото на правната и писмената ти култура (по-точно липсата на такава и в двата случая). Както убийствените ти умозаключения и констатации тук, така и блестящите ти медийни изяви показват забележителна липса на мозък.
За пореден път го доказа и със сега цитирания отговор. Знаеш ли? Като се замисля, смятам, че ако любезно помолиш колегата, която си поканил толкова очарователно на "лична среща", за да получи от теб "ценни съвети за живота" - ей т'ва е репликата, с която печелиш сигурно много овации в "практиката" си - може и да ти даде на теб някои безценни съвети на живо. Ще ти е от полза!
Преговаряйте, г-н Матура, някой може да се съгласи да ви посъветва и безплатно как да не изглеждате толкова глупав. А ако не на живо - здраве да е - уверена съм, че още утре ще има повод някой пак да ви даде урок по правопис, етикет и обноски. Доста плосък изглеждате с коментарите си. Ако не сте го осъзнал, имайте го предвид,..."колега".

kris_maturata написа:
etivi написа:rqdko si pozvolqvam da sam gruba s kolegi,no izvinete-taka narecheniq "maturata" e,kak da kaja-apoteoz na prostotata.Edin lichen vapros-na teb koga ti ostana vreme da chetesh za kandidat-studentski izpiti dokato boreshe maturite?No,izglejda vaprosat mi e izlishen vidno ot fakta,che ti si nqkade,a nie,koito ne sme bili chak takiva obshtestvenici sme v SOFIISKI UNIVERSITET.I oshte neshto-ne zloupotrebqvai s frazi ot tipa na-"nie juristite","nali sme juristi" i drugi nedomislici,zashtoto-ne si zavarshil,moito momche(tova parvo),qvno po chisto pravni vaprosi ne ti stiska da mislish,sled kato chak takova shube te goni ot tiq kazusi.
Moje bi e po-dobre da se orientirash kam politikata(no na mestno nivo),natam te tegli.To tam i nai-shte ti prilqga-nali si krasiv i umen(ama mnogo)i iskash nqkoi da ti obrashta vnimanie.Davai,moje da se spravish po-dobre,shtoto tuka se danish.Poslednoto obache e vidno samo za inteligentni i misleshti hora,koito vijdat otvad mediinata ti "poziciq":)


Moga da ti kaja samo da si gledash rabotata i da ne se naduvash i pravish mnogo na otvorena v tozi forum, a kato si tolkova golqma merakliika se sreshtni s men i mi go kaji lichno i shte poluchish otgovori na taka vajnite za teb vupros + nqkoi dryg cenen suvet za jivota, za choveka i rodoviq svqt
julia_says
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 02 Апр 2006, 15:25
Местоположение: София

глупости

Мнениеот dage » 27 Юли 2007, 17:16

Кристиян е прав, разбира се, и колкото и да се хапете взаимно, пак е право момчето. Трудно е да решиш казус със самочувствие, без да имаш понятие, какво се изисква при решаването - дали само да напишеш квалификацията с числа и съкращения, дали да се обосновеш писмено и пространно или да използваш друг прийом. Истината е, че учебните планове не се подчиняват на никаква логика в момента - ако венецът на обучението ти е държавен изпит с казус /както е в Германия например/, това означава, че целият курс на обучение е съпроводен с практическо и методическо обучение за решаване на разнообразни казуси. По начина, по който се преподава в нашите факултети, независимо в кой университет, изпитите предполагат досегашната система - писмено развиване на дадена тема от учебниците и лекциите, т.е. без грам практика не може да обосновеш решението на който и да е казус. Например, представете си казус на тема "Регистрация на ООД в .... окръжен съд..." - кой студент може на основание учебните помагала да разреши коректно казуса, от друга страна поне 50% ще цитират ТЗ безпогрешно. Та, на темата, която Кристиян е повдигнал - това, дали ВАС ще отмени този начин за провеждане на Държавен изпит, не знам, но знам, че като цяло учебният процес задължително трябва да се промени към практически упражнения и съответно изпитите, семестриални и държавни, да са подчинени на начина на обучение.
dage
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 17 Яну 2002, 03:47

Мнениеот power » 27 Юли 2007, 17:41

Едно си баба бае,едно си баба знае :lol: :lol:
Колеги,правото е преди всичко самоподготовка.Не сте доволни от учебния процес-по почти всеки интересуващ Ви въпрос има немалко публикации :idea:

Имате проблеми с решаването на казуси??Неотдавна д-р Кристиян Таков издаде 1 мн полезна книга по темата.Горещо я препоръчвам на всички.

П.С.
За тези,които не знаят-правото се учи цял живот!!
power
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 24 Юли 2007, 22:25

Мнениеот dage » 27 Юли 2007, 17:59

е така де, нали това казвам - учебните планове не се подчиняват на никаква логика, знаем си, че е преди всичко въпрос на самоподготовка. По тази логика обаче да дават на изпитите произволно да си пише всеки, каквото си иска. Все пак изпитите и оценките от тях за някои хора имат определящо значение.
dage
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 17 Яну 2002, 03:47

Мнениеот kris_maturata » 30 Юли 2007, 16:05

julia_says написа:Хвана ме яд, на вас, колега Матура - изглежда така възприемате фамилията си, може би скоро ще си промените името на "Казус"? Позволявате си повече отколкото ви се следва - поведение на собственик на форума ли демонстрирате? Като си отидеш у вас на мама и тати можеш да раздаваш правосъдие и да определяш кой да се прави на отворен и кой не. Тук по-кротко.
Позволявам си да се обърна към Вас г-н Матурата - Крис ли си, какъв си не стана много ясно, не защото си много интересен, а защото макар да уважавам правото на всеки да е прост колкото си иска - прекрачи ти специално вече доста граници в постоянна и непоколебима демонстрация на Sancta Simplicita. Не си позволявай да издаваш нареждания "в този форум" кой как да се държи и малко по-скромно го давай, защото наистина за всички ни е видно нивото на правната и писмената ти култура (по-точно липсата на такава и в двата случая). Както убийствените ти умозаключения и констатации тук, така и блестящите ти медийни изяви показват забележителна липса на мозък.
За пореден път го доказа и със сега цитирания отговор. Знаеш ли? Като се замисля, смятам, че ако любезно помолиш колегата, която си поканил толкова очарователно на "лична среща", за да получи от теб "ценни съвети за живота" - ей т'ва е репликата, с която печелиш сигурно много овации в "практиката" си - може и да ти даде на теб някои безценни съвети на живо. Ще ти е от полза!
Преговаряйте, г-н Матура, някой може да се съгласи да ви посъветва и безплатно как да не изглеждате толкова глупав. А ако не на живо - здраве да е - уверена съм, че още утре ще има повод някой пак да ви даде урок по правопис, етикет и обноски. Доста плосък изглеждате с коментарите си. Ако не сте го осъзнал, имайте го предвид,..."колега".

Moga da ti kaja samo da si gledash rabotata i da ne se naduvash i pravish mnogo na otvorena v tozi forum, a kato si tolkova golqma merakliika se sreshtni s men i mi go kaji lichno i shte poluchish otgovori na taka vajnite za teb vupros + nqkoi dryg cenen suvet za jivota, za choveka i rodoviq svqt
[/quote]

Аз си мисля, че с Вас караме по различни писти - аз съм на Формула 1, а Вие на Картийнг. Без да ме познавате редите квалификации за мен. Но аз не се впечатлявам, тъй като в такива форуми се раждат болни мозъци, които освен в нареждаща писмена форма, в друга не биха могли да влезнат. Хора, които имат ниво 0 на устен диалог. И ще се отнасяте с почитанеи към личността ми като ме наричате г-н Гьошев. "Матурата" ще ми викат лица, които познавам и които уважавам, а Вие неуважаема не сте сред тях.
Кристиан Гьошев (юрист)

Правото не е за спящите, а за бдящите...
kris_maturata
Потребител
 
Мнения: 199
Регистриран на: 09 Май 2007, 00:20

Мнениеот herostat » 31 Юли 2007, 18:19

Четох в началото тази дискусия....но тя е станала вече 20 страници...Е това не е нормално! Искам да кажа за казусите: яд ме е, че ще ги отменят, но ми е кеф, че на някого му стиска да накаже заслужаващите това-ето само заради това се радвам...а иначе съм за казусите, които тъй като са незаконосъобразни трябва да се отменят...
herostat
Потребител
 
Мнения: 203
Регистриран на: 27 Фев 2007, 18:54

Мнениеот julia_says » 02 Авг 2007, 13:27

Колега,

"Картинг" се пише без "й". Извинете ме но, някои от нас положиха кандидатстудентски изпит по български език и литература. Простете ми също, че следвам в университет, който никога няма да се бои от това, че няма да получи акредитация за следващата година или че автомобилната метафорика не ми е много интересна.
Затова дали ще Ви наричам г-н Еди-кой-си, както там Ви беше името или с прякора, който вие сам Сте си избрал не Ви е работа да ми се месите. А когато аз и вие се срещнем един ден живот и здраве в съдебна зала - независимо кой в какво качество - ще си проличи кой е болен мозък и кой не. Да оставим времето да си покаже.
А вие отново - за пореден път показахте простотията си.
Все пак - успех на 24.09.


Аз си мисля, че с Вас караме по различни писти - аз съм на Формула 1, а Вие на Картийнг. Без да ме познавате редите квалификации за мен. Но аз не се впечатлявам, тъй като в такива форуми се раждат болни мозъци, които освен в нареждаща писмена форма, в друга не биха могли да влезнат. Хора, които имат ниво 0 на устен диалог. И ще се отнасяте с почитанеи към личността ми като ме наричате г-н Гьошев. "Матурата" ще ми викат лица, които познавам и които уважавам, а Вие неуважаема не сте сред тях.[/quote]
julia_says
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 02 Апр 2006, 15:25
Местоположение: София

Мнениеот irhen » 28 Авг 2007, 15:04

аз лично се радвам на вероятната възможност да не полагам казус по ГПН и НПН. И ще ви кажа защо. Уча в СУ и миналата година казусът по ГПН беше съставен от Конов. Имаше към него 25 въпроса и даже останалите преподаватели по другите дисциплини се бъзикаха за бройката въпроси. А с оглед преподавателя, мисля се досещате, че не бяха от най-елементарните. Както и да е - аз тогава ходих за да видя какво е, а не за да се явявам за да го взимам. По наказателно-правни науки издържах казуса, но после ме скъса Момяна Гунева. Смятам, че повечето от студентите в СУ, които са били в нейната комисия знаят много добре какво е да те изпитва такава комплексирана съпруга на руски граф.
Естетствено, още на първото ми сериозно явяване / бях си взела казуса/ поисках да си видя работата за да се ориентирам по бележките на преподавателите, те да ми дадат някаква насока за начина на писане на казус, още повече че всеки проверяващ би трябвало да пише рецензия. Сектерарките на факултета направо ми се изсмяха на нереалистичното мислене и ми казаха, че е абсурд да си видя работата, че рецензии няма, очевидно няма и ясни критерии по които се оценяват, а като прибавим и прозрачните книжни пликчета, в които си слагаме бланката с името и факултетния номер - очевидна е кумулацията на липса на прозрачност при оценяването на казуса и наличието на прозрачност на самоличността на полагащия казус. Доста удобно за далавери, не мислите ли?.
Моето мнение е, че няма лошо да се пишат казуси, но цялата процедура да е прозрачна, подобно на кандидат студентските изпити. И наличието на казус, според мен, в някаква степен обезсмисля устния изпит след това. Ако искат да ни проверяват академичните знания - начинът е тест, като самоличността на пишещия е тайна за проверяващия, а не привидно да е в тайна. Но когато се готвиш за казус четеш всичко именно, защото не знаеш въпросът в каква област ще бъде, а на устния изпит винаги има един контингент от много повтарящи се въпроси, които ако ги знаеш биха могли да те измъкнат.
Сега, на този етап на организация на казусите, по програмата по която съм учила - съвсем естествено е, че ако мога да избегна тази безмислена пречка към моето завършване, ще я избегна.
irhen
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 01 Дек 2006, 16:42

Мнениеот julietta » 24 Сеп 2007, 21:54

колеги,знае ли някой какво стана днес пред ВАС ,има ли някаква развръзка по въпроса с казусите,нали днес трябваше да се разглежда по същество
julietta
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Сеп 2007, 21:45

Мнениеот eleonora_petrova » 25 Сеп 2007, 12:25

julietta написа:колеги,знае ли някой какво стана днес пред ВАС ,има ли някаква развръзка по въпроса с казусите,нали днес трябваше да се разглежда по същество

Казуси ще има!
''Богатството при отсъствие на мъдрост,води до високомерна гордост.Няма по уродлива форма на управление,при която богатите се считат за най-могъщи!'' Цицерон
eleonora_petrova
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Сеп 2006, 13:23
Местоположение: София обл.

Мнениеот julietta » 25 Сеп 2007, 12:37

откъде сте толкова сигурна
julietta
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Сеп 2007, 21:45

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron