начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

придобиване на юридическа правоспособност

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


придобиване на юридическа правоспособност

Мнениеот bulgarus » 15 Мар 2007, 17:00

Здравейте колеги,

завършил съм право в чужбина, където съм карал и стажа си.

Интересувам се от това, дали този стаж може да ми бъде признат, така че директно да бъда допуснат на изпит за придобиване на юридическа правоспособност?
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: придобиване на юридическа правоспособност

Мнениеот julieta_9 » 15 Мар 2007, 18:16

То май няма да Ви признаят в България право завършено в чужбина,все пак всяка страна си има собствено законодателство.
Моя позната завърши право във Франция даже беше работила там,но когато се върна тук се наложи да си доучва върнаха я във втори курс.
Нищо друго учено след това не и признаха.
julieta_9
Потребител
 
Мнения: 150
Регистриран на: 05 Фев 2007, 16:52

Мнениеот bulgarus » 15 Мар 2007, 18:40

Завършил съм в Австрия и вече от министерството ми е призната магистърската степен :wink: . Интересно е как стои въпроса с този стаж и дали там има некакви възможности. Все пак вече сме в ЕС.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Здравейте!

Мнениеот petrova.magdalena » 15 Мар 2007, 21:46

Можете ли да ми кажете откъде да си взема конспект за изпита за придобиване на юридическа правоспособност в София? Предварително благодаря.
Аватар
petrova.magdalena
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 10 Яну 2007, 22:19

Re: придобиване на юридическа правоспособност

Мнениеот Hellthorn » 15 Мар 2007, 21:50

bulgarus написа:Здравейте колеги,

завършил съм право в чужбина, където съм карал и стажа си.

Интересувам се от това, дали този стаж може да ми бъде признат, така че директно да бъда допуснат на изпит за придобиване на юридическа правоспособност?


Колега учил съм в Румъния, но се прехвърлих тук защото не се признаваха дипломите, както и на някои икономичеки дисциплини!Така, че най-вероятно ще трябва да даваш приравнителни изпити.
Hellthorn
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 14 Мар 2007, 16:27

Мнениеот iviani » 16 Мар 2007, 09:50

Колежке petrova.magdalena конспекта го има в страницата на Министерство на правосъдието.
iviani
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 07 Ное 2006, 11:38
Местоположение: София

Мнениеот bogo_mil » 20 Мар 2007, 19:03

Ve4e shte se priznavat Diplomite ot Uni v strani 4lenki na EU...Spoko...A v Romania nai-mnogo da si u4il kak se pravi mamaliga
bogo_mil
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 19 Фев 2007, 17:32

Мнениеот taisana » 23 Мар 2007, 12:27

Абе, Богомилчо, не знам дали си толкова мил на Бога, но ми писна да ти чета глупостите по форума,***. Я ми кажи - какъв си ти и за какво се бориш?
taisana
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 31 Мар 2006, 11:59

Мнениеот defy » 23 Мар 2007, 15:37

Не знам кой къде е учил, но ще Ви кажа следното. Имах един колега, който е завършил право тук в БГ, но беше ходил по една програма в Германия, където подпомагал някакъв депутат или там някакъв височайш служител...........не помня точно. Та колегата разказваше, че там по много изпити наблягат предимно на коментарите. Лекциите не са много обемисти, но коментарите били страшна работа, а също така били и в основата в подготовката за изпитите. Не знам по кой предмет беше /ако не се лъжа по търговско право/, за изпита имало към 4 издания с коментари, всяка от която във формат А4, с около 1 000 страници и шрифт като този, където е използван в изданието Гражданския процес на Живко Сталев-имам предвид онези най-ситните буквички на долната страна на много от страниците. И ако искаш да си добре подготвен, няма как да не ги прочетеш всичките, защото не засягали едни и същи въпроси.
Каквото и да си говорим, има студенти завършили в държави, спрямо които меко казано е срамно да не им се признават дипломите.
defy
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 30 Авг 2002, 17:33

Мнениеот mypoints » 25 Мар 2007, 12:43

bogo_mil написа:Ve4e shte se priznavat Diplomite ot Uni v strani 4lenki na EU...Spoko...A v Romania nai-mnogo da si u4il kak se pravi mamaliga



не си мисли, че в Румъния всичко е мамалигарско, особено що се отнася до образованието което можеш да получиш там.

ПП: не си мисли, че в "псевдо-юридическите факултети" на Варненски Свободен Университет, Технически Университет- Варна, Бургаски Свободен Унивеситет, Нов Български Унивеситет, Славянски Унивеситет и УНСС ще получиш по добро образование. :D :D
mypoints
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Ное 2005, 14:58

Мнениеот defy » 26 Мар 2007, 09:55

Ти определено си говориш колкото да не заспиш, съдейки по изброяването, в което си включил Славянския университет. Същия го няма от доста време и даже нито един випуск от там не можа да се дипломира, що се касае не само до правото, а до всички специалности.
Нямам представа какво е обучението в Румъния, може и да е много добро. Не разчитай обаче на легендите, че в университети различни от СУ не излизат добри юристи. Не ти пожелавам да се сблъскаш в съдебната зала с някой от личните ми познати, завършили в т.нар. от теб псевдо-юридически факултети. Вярвай ми, вероятността да се почустваш доста унизен и да се убедиш, че нещата не са както си ги представяш е много възможна.
И стига вече с тази тема. Като започнеш да практикуваш и имаш контакти с юристи от редица ЮФ, тогава пак ела във форума и си кажи мнението. Сигурен съм, че ще е друго.
defy
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 30 Авг 2002, 17:33

Мнениеот mypoints » 26 Мар 2007, 12:26

defy написа:Ти определено си говориш колкото да не заспиш, съдейки по изброяването, в което си включил Славянския университет. Същия го няма от доста време и даже нито един випуск от там не можа да се дипломира, що се касае не само до правото, а до всички специалности.
Нямам представа какво е обучението в Румъния, може и да е много добро. Не разчитай обаче на легендите, че в университети различни от СУ не излизат добри юристи. Не ти пожелавам да се сблъскаш в съдебната зала с някой от личните ми познати, завършили в т.нар. от теб псевдо-юридически факултети. Вярвай ми, вероятността да се почустваш доста унизен и да се убедиш, че нещата не са както си ги представяш е много възможна.
И стига вече с тази тема. Като започнеш да практикуваш и имаш контакти с юристи от редица ЮФ, тогава пак ела във форума и си кажи мнението. Сигурен съм, че ще е друго.



ти нещо не си наред, баче... :shock: :shock:
ти наистина не си в час, щом си тръгнал да въздигаш гореи3броените псевдо-юридически факултети :!: :!: :!:
a, вероятността твои приятелчета да ме срещнат в съдебната зала като магистрат е наистина голяма. :twisted: :twisted: :twisted:

ПП: всички започнали обучението си в псевдо-юридическия факултет на Славянски университет, завършиха обучението си в легитимни юридически факултети на държавни университети, но ти това няма как и от къде да го знаеш... :idea: :idea: :idea:

Успех и попътен Вятър.
mypoints
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Ное 2005, 14:58

Мнениеот defy » 26 Мар 2007, 15:57

Моите уважения, ама я си прочети какво си писал. Никъде не казвам, че училите в Славянския университет не са довършили обучението си другаде. Никъде не казвам, че процента на добрите юристи, които са завършили СУ не е по-голям. Ето например познавам 4-5 човека от Бургаския университет, които са класи над други, завършили СУ. Знам го защото съм работил хора завършили на различни места. Естествено от СУ имам колеги, които са превъзходни юристи.
Ти си написал: не си мисли, че в псевдо..............ще получиш по-добро образование, т.е. така споменаваш Славянския, че все едно към момент съществува. Лично аз на това изказване и вземайки предвид последващото такова като реплика мога да кажа, че абсолютно си противоречиш.
И стига с тези изказвания псевдо не псевдо. Има нормативни изисквания и акредитация, която можеш да видиш в сайта на МОН. Това, че ЮФ на СУ е престижен няма спор, но когато се изказваме по разни въпроси нека се аргументираме. Това, че само в СУ се преподава качествено е една легенда, която вече е доста отживяла. Ако си обърнал внимание, когато в СУ се вкара нова специалност нехарактерна до този момент за него, никой не говори нищо лошо против СУ. Това си е една политика, но е само игра на думи. Който е слаб в професията си, пазара ще го изхвърли. Ако някой ти заяви, че друг ЮФ е по-добър от този на СУ, ти как ще се аргументираш. Не може само с приказки от сорта на: ама той е най старото учебно заведение, ама там преподава еди кой си и т.н. Друг пък ще ти каже, че неговия преподавателм е по-добър. Я виж ти как реагира по отношение придобитото образование в Румъния. Ами ако някой е на мнение, че и най-слабия ЮФ в БГ е по-добър от твоя в Румъния. Хайде нека боравим с аргументи и с това, с което сме се сблъсквали в работата. Ти сигурно си един току що завършил студент, а си седнал да даваш мнение и да правиш заключения. Аз и в предишния си пост ти написах.............ще се убедиш в много неща, когато започнеш да практикуваш. Я вземи се поразрови из форума, та да видиш, че тези спорове са все между студенти или току що завършили юристи. Между работещите хора те не възникват, защото в хода на упражняването на професията се оказва, че са били безмислени.
Няма как да не спомена, че с подготовката ти в друга страна ще ти е много трудно да спечелиш предстоящ в близко бъдеще конкурс за магистрат в БГ. Не за друго и НЕ защото подготовката ти е слаба. Просто няма да имаш достатъчно време да се подготвиш в материята по нашето законодателство, което ме кара да си мисля, че ако наистина станеш магистрат, то ще си от тези парашутистите или просто си някакъв гений, който може за нула време да научи нещата.
Ами какво да ти кажа повече. Дори само начините на изразяване и демонстриране на самочуствие, са достатъчни човек да си направи изводите. Наистина добрите професионалисти /не само юристи/ никога не подценяват другите и не се хвалят сами. А щом казваш нещо прибързано и то без да си наясно, значи допускаш грешка. Дори хипотетично да приемем, че си прав, то самият факт на правенето на заключения без наистина да си видял за какво става дума, е грешка от твоя страна.Човек взема отношение когато е сигурен в нещо, а съдейки по твоя професионален опит до тук, ти няма как да си. Признай си го, нищо лошо не е станало:D
defy
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 30 Авг 2002, 17:33

Мнениеот mypoints » 27 Мар 2007, 15:31

defy написа:Моите уважения, ама я си прочети какво си писал. Никъде не казвам, че училите в Славянския университет не са довършили обучението си другаде. Никъде не казвам, че процента на добрите юристи, които са завършили СУ не е по-голям. Ето например познавам 4-5 човека от Бургаския университет, които са класи над други, завършили СУ. Знам го защото съм работил хора завършили на различни места. Естествено от СУ имам колеги, които са превъзходни юристи.
Ти си написал: не си мисли, че в псевдо..............ще получиш по-добро образование, т.е. така споменаваш Славянския, че все едно към момент съществува. Лично аз на това изказване и вземайки предвид последващото такова като реплика мога да кажа, че абсолютно си противоречиш.
И стига с тези изказвания псевдо не псевдо. Има нормативни изисквания и акредитация, която можеш да видиш в сайта на МОН. Това, че ЮФ на СУ е престижен няма спор, но когато се изказваме по разни въпроси нека се аргументираме. Това, че само в СУ се преподава качествено е една легенда, която вече е доста отживяла. Ако си обърнал внимание, когато в СУ се вкара нова специалност нехарактерна до този момент за него, никой не говори нищо лошо против СУ. Това си е една политика, но е само игра на думи. Който е слаб в професията си, пазара ще го изхвърли. Ако някой ти заяви, че друг ЮФ е по-добър от този на СУ, ти как ще се аргументираш. Не може само с приказки от сорта на: ама той е най старото учебно заведение, ама там преподава еди кой си и т.н. Друг пък ще ти каже, че неговия преподавателм е по-добър. Я виж ти как реагира по отношение придобитото образование в Румъния. Ами ако някой е на мнение, че и най-слабия ЮФ в БГ е по-добър от твоя в Румъния. Хайде нека боравим с аргументи и с това, с което сме се сблъсквали в работата. Ти сигурно си един току що завършил студент, а си седнал да даваш мнение и да правиш заключения. Аз и в предишния си пост ти написах.............ще се убедиш в много неща, когато започнеш да практикуваш. Я вземи се поразрови из форума, та да видиш, че тези спорове са все между студенти или току що завършили юристи. Между работещите хора те не възникват, защото в хода на упражняването на професията се оказва, че са били безмислени.
Няма как да не спомена, че с подготовката ти в друга страна ще ти е много трудно да спечелиш предстоящ в близко бъдеще конкурс за магистрат в БГ. Не за друго и НЕ защото подготовката ти е слаба. Просто няма да имаш достатъчно време да се подготвиш в материята по нашето законодателство, което ме кара да си мисля, че ако наистина станеш магистрат, то ще си от тези парашутистите или просто си някакъв гений, който може за нула време да научи нещата.
Ами какво да ти кажа повече. Дори само начините на изразяване и демонстриране на самочуствие, са достатъчни човек да си направи изводите. Наистина добрите професионалисти /не само юристи/ никога не подценяват другите и не се хвалят сами. А щом казваш нещо прибързано и то без да си наясно, значи допускаш грешка. Дори хипотетично да приемем, че си прав, то самият факт на правенето на заключения без наистина да си видял за какво става дума, е грешка от твоя страна.Човек взема отношение когато е сигурен в нещо, а съдейки по твоя професионален опит до тук, ти няма как да си. Признай си го, нищо лошо не е станало:D


успех и попътен вятър :!: :!:
mypoints
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Ное 2005, 14:58

Мнениеот ramayana_t » 18 Мар 2008, 11:25

bulgarus написа:Завършил съм в Австрия и вече от министерството ми е призната магистърската степен :wink: . Интересно е как стои въпроса с този стаж и дали там има некакви възможности. Все пак вече сме в ЕС.


каква е процедурата по признаване? за признаване на следването или на правоспособност става въпрос? и ако е само на магисърската степен - как ще придобиете правоспособност в бг?
ramayana_t
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Дек 2007, 00:34

Мнениеот pdimitrow » 19 Мар 2008, 08:44

mypoints написа:
bogo_mil написа:Ve4e shte se priznavat Diplomite ot Uni v strani 4lenki na EU...Spoko...A v Romania nai-mnogo da si u4il kak se pravi mamaliga



не си мисли, че в Румъния всичко е мамалигарско, особено що се отнася до образованието което можеш да получиш там.

ПП: не си мисли, че в "псевдо-юридическите факултети" на Варненски Свободен Университет, Технически Университет- Варна, Бургаски Свободен Унивеситет, Нов Български Унивеситет, Славянски Унивеситет и УНСС ще получиш по добро образование. :D :D


Хмммммм защо си мислиш, че в тези университети не се получава добро образование? Лично мен ако ме питаш ако ще и вече покойния Живко Сталев да ти е преподавател ти ако не искаш да научиш нещо няма как да го научиш. Това, че примерно си плащаш визирам точно ВСУ не означава, че ще ти подарят изпитите. Повечето преподаватели са от СУ и те си имат някаква изградена схема на преподаване и на изпитване и това, че са отишли примерно във ВСУ или БСУ за 2 седмици не им променя начина на изпитване. Например не знам дали си чувал за О. Стамболиев, който чете лекции във ВСУ със сигурност ще те скъса ако не си чел. Не му пука на кого си син, внук и т.н. защото в мойта група имаше един човек на който цялата му рода са много известни прависти в РБ, но просто на момчето не му се четеше и въпросния си го късаше постоянно, независимо от напомнянията на кого е син, внук, братовчед и т.н. Не мога да си обясня защо схващането, че студенстването е като задължително образование и преподавателите трябва да ти правят евала. Всеки си мисли сам за себе си, защото жена ми покрай мен научи много за правото, а никога не го е учила. Така, че ако искаш да научиш нещо няма никакво значение къде си го учил и къде си го завършил.
pdimitrow
Потребител
 
Мнения: 110
Регистриран на: 16 Май 2002, 20:00
Местоположение: Варна

Re: Здравейте!

Мнениеот mistery » 19 Мар 2008, 10:04

27-02-2008 г. -- Министерството на правосъдието уведомява, че от 1 април 2008 г. изпитите за придобиване на юридическа провоспособност ще се провеждат по нов въпросник

Обръщаме внимание на заинтересованите, че след 30 април 2008 г. по време на изпита няма да се ползват нормативни актове и други материали.

Здравейте на всички,

Някой знае ли как е протичал изпита за правоспособност последните 2 месеца- чух че март месец не се разрешили ползването на нормартивната уредба, макар и официално да е написано че спирането ще е след април.
Моят стаж би трябвало да приключи на 15 април, мога ли да се явя на изпита който е на 11 април.


Благодаря ви.
mistery
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Сеп 2006, 00:01

Мнениеот marmaid » 19 Мар 2008, 12:17

Сега трябва да си приключиш стажантската книжка и в да си пуснеш документите по-рано.
Аз направих същото-стажа ми свършваше на 1 септември, а аз си пуснах документите преди 1 август,за да избегна отпуските в МП.
marmaid
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 07 Авг 2006, 11:17

Мнениеот magiosnik » 20 Мар 2008, 12:12

mypoints написа:
bogo_mil написа:Ve4e shte se priznavat Diplomite ot Uni v strani 4lenki na EU...Spoko...A v Romania nai-mnogo da si u4il kak se pravi mamaliga



не си мисли, че в Румъния всичко е мамалигарско, особено що се отнася до образованието което можеш да получиш там.

ПП: не си мисли, че в "псевдо-юридическите факултети" на Варненски Свободен Университет, Технически Университет- Варна, Бургаски Свободен Унивеситет, Нов Български Унивеситет, Славянски Унивеситет и УНСС ще получиш по добро образование. :D :D[/quote

айде, колега, ако обичате да не слагате УНСС сред останалите... мисля че нямат база за сравнение най малкото, че в УНСС преподават и изпитват същите хора от "прехваленото" СУ, в което обаче с тези масови приеми качестовто от година на година пада.. като например група от 60 човека на упраженение.. и на това му викат упражнение.. ц ц ц май само името му остана..
magiosnik
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 12 Мар 2008, 09:53

Мнениеот i_valentinova » 25 Апр 2008, 19:31

Колеги ако може някой който се е явил на изпит за придобиване на правоспособност през април да каже как е минал изпита и как стои въпроса с използването на нормативните актове, ще ви бъда много благодарна! Мерси предварително! :D
i_valentinova
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Апр 2008, 19:21


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron