начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Казус по нотариално право

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Казус по нотариално право

Мнениеот albena_ai » 11 Яну 2007, 17:19

Много бих се радвала, ако някой колега, който се занимава с нотариално право да ми отговори на следния казус. Моя приятелка притежава недвижим имот в София, който доколкото разбрах е бил построен върху нерегулиран терен. Сега кандидатсва за регулация, но се оказва, че през 1996 г. нейната съседка е подала нотариално заверена декларация, в която е упоменато, че тя е съседка на имота и предполагам границите между имотите. Тази нотариално заверена декларация е необходима на моята приятелка за узаконяване на постройката пред архитекта пред съответната община. Той не е приел нот. заверената декларация от 1996 г., защото в нея не е посочено от съседката нот. акт на нейния недвижим имот. Просто тогава това е било пропуснато да се напише в декларацията. Проблемът е че сега тази съседка не желае да отиде при нотариус, за да се изготви нова нотариално заверена декларация. Причината поради която съседката не желае да отиде при нотариус е че и нейния имот не е в регулация и тя не желае да си има проблеми.
Това, което на мен ми хрумна да посъветвам моята приятелка е нотариуската да отиде при съседката и там да се изготви тази декларация, но се оказва, че жената не е съгласна на подобно нещо. Приятелката ми ме попита дали нотариуската може да допълни върху нотариално заверената декларация № на нот. акт на съседката и аз й отговорих, че не може, защото предполагам, че трябва да има и подпис на съседката под това допълнение. Не съм сигурна, че моя отговор е много правилен, защото не се занимавам с нотариално право, но ако има колега, който е в течение знае отговора на този казус, ще му бъда благодарна да си каже мнението. :)
albena_ai
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 24 Авг 2006, 15:47

Мнениеот Ruschev » 11 Яну 2007, 19:12

Обърнете се най-добре към "Наръчник на младия фалшификатор", много полезна книга.
Ruschev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Окт 2006, 20:53

Мнениеот adv_petrov » 11 Яну 2007, 19:31

дайте и един и-мейл, за да Ви изпратим копие от нея;).как е възможно да предположите, че ще се застави човек да се подписва и че ще се добавя нещо в официален документ? По същата логика нека нотариус да добави една-две шестици в дипломата Ви, пък Вие ще се подпишете, че това е така. Не става, нали? Същото е и с нотариално заверените преписи.
adv_petrov
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 22 Апр 2003, 21:19
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот portokal » 11 Яну 2007, 19:42

Така е, не можеш да добавяш нищо. Или поне то няма да бъде изявление на съседката.

Не че не съм виждала пълномощно от ония "инвалидните" за колите, допълнено по този начин. От самия нотариус.
Инвалидът беше упълномощил другото лице да го представлява пред КАТ, данъчните и митниците. Толкова. Такъв е бил типовият текст на пълномощното, изготвен от самия нотариус.
След отказа на Дирекция "Социално подпомагане" да даде безплатна винетка на пълномощника, защото няма представителна власт пред нея, нотариусът дописа "и да получи винетка от ДСП", подписа се и удари печат на поправката. Не инвалидът, а нотариусът се подписа. :lol:
Случката е без особено значение (винетка, която инвалидът и без това не би отказал да даде на пълномощника), ама е готина.

--------------------
А какво значение има това, че номерът на нот.акт не е посочен в декларацията? Кое го прави важно? :oops:
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот helene » 13 Яну 2007, 21:52

О, много е важно, колега, много :) :) :) За съжаление това е родната действителност!!! Пробвайте дали ще се съгласи архитектът, ако допълнително се представи заверен препис от нотариалния акт на съседката. Иначе е абсурд при тая ситуация да се допълни нотариално заверената декларация без съглаието и съответно явяването на съседката пред нотариус.
helene
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Ное 2006, 14:30

Мнениеот albena_ai » 13 Яну 2007, 22:25

Напълно съм съгласна с Вас колега. Тези няколко хипотези ги представих на приятелката ми, но уви нея не я устройват. Проблемът е че сега съседката на въпросния имот не желае по никакъв да съдейства на моята приятелка. Тя не желае да се яви пред нотариус, за да представи нова декларация, в която да бъде допълнен № на нотариалния й акт и този частен докумен след нотариалната заверка на подписа й да стане официален документ, който да послужи за узаконяване на постройката на моята приятелка. Съседката също не желае да представи нотариално заверен препис от нотариалния си акт. Така, че приятелката ми ще остане с вързани ръце.
albena_ai
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 24 Авг 2006, 15:47

Мнениеот albena_ai » 13 Яну 2007, 22:33

Бих искала да ви попитам дали нотариуската е била длъжна през 1996 г. да провери истиността на твърденията на съседката в нейната декларация, че тя наистина е съседка на този имот и да види нейния нотариален акт за собственост. Приятелката ми счита, че нотариуската не си е свършила прецизно своите задължения и сега тя ще претърпи серизни вреди от това нещо. :?:
albena_ai
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 24 Авг 2006, 15:47

Мнениеот helene » 14 Яну 2007, 12:34

Не мисля, че нотариуската може да се подведе под имуществена отговорност за виновно неизпълнение на задължението си да провери истинността на твърдението на съседката. Това, че не е отбелязан в декларацията от 1996 година нотариалния акт за собственост на съседката, не доказва, че нотариуската не е проверила, че съседката е собственик. Ако съседката не оказва съдействие за представяне на препис от нейния нотариален акт, то вашата приятелка може да се снабди с такъв от Службата по вписванията или от стара архива в Съдебната палата. Не знам обаче дали архитектът ще се съгласи на този вариант.
helene
Потребител
 
Мнения: 126
Регистриран на: 02 Ное 2006, 14:30

Мнениеот minkogeorgiev » 11 Май 2007, 14:42

Ето какво си мисля, че можете да направите - отивате в Службата по вписванията при дежурен съдия и ако имате данни за акта искате резолюция от съдията, за да Ви издаде препис от акта, с който се доказва собствеността на съседа Ви. Преди това обяснявате причината поради която сте се принудили да стигнете до тук, като излагате тезата, че чрез нотариалния акт - най- лесно ще докажете съседите, обяснете че Ви отказват съдействие и че не можете да разчитате на съседа Ви. Обръщам Ви внимание, че да извадите копие от нотариалния акт няма да е проблем, но за преписа ще е по-сложно. Бъдете търпеливи и в никакъв случай не отивайте след 11.00 ч в Службата по Вписванията, защото дежурните съдии работят с граждани до 12.00 ч. и ще се разходите напразно.
Ако нямате данни за нотариалния акт преди това ще си направите компютърна справка за собствеността на лицето, като трябва да знаете трите имена и ЕГН, плащате 2 лв.+ 2 лв. комисионна за банката и от тази справка ще проследите каква собственост притежава въпросния съсед. Не е трудно да се ориентирате в справката. И още нещо - архитектът е длъжен да се съобрази с нотариалния акт, който ще представите, защото той е официален документ и има образно казано има по-голяма "житейска" доказателствена стойност.

Късмет!
minkogeorgiev
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 05 Ное 2004, 19:29


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron