начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот sladurkaa » 26 Апр 2021, 21:12

Bvoyvkov напълно правилно разсъждавате, като чета вашата теза тя е 1 към 1 с моя отговор на казуса само ще добавя,че в казуса беше посочено че Ставрев е осъждан три пъти за кражби което несъмнено е опасен рецидив и по б"а" и по б"б" . Аз написах че при хипотезата в която Илиев не е наказателно отговорен ще отпадне т.5 и с това ще се измени правната квалификация на Ставрев, а за Илиев няма как да се измени правната квалификация понеже деянието му изобщо няма да е престъпление :D Благодаря колега за изчерпателния отговор. Късмет на всички сега чакаме резултатите :D
sladurkaa
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Апр 2021, 11:03

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот nextgeneration » 26 Апр 2021, 21:23

И аз благодаря за отговорите.
Почти 1 към 1 и с моето решение на казуса, само дето аз писах само б."б", впоследствие разбира се осъзнах, правилното е и по двете точки да се квалифицира.
Чакаме резултати, успех на всички:)
nextgeneration
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Апр 2021, 13:44

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот feliseti » 27 Апр 2021, 12:16

Според мен има само б."а" тъй като по една от присъдите е осъден на 2 год лишаване и срока по чл 30 не е изтекъл
За б."б" няма данни дали по другите присъди наказанията му са били лишаване от свобода...може да е минал по 194,ал.3 и да са му наложили наказание глоба
Няма данни изтекъл ли е срока по чл.30 НК
Иначе за останалите неща съм съгласен
В допълнение само да кажа че аз написах не само за условно задължителната защита относно противоречивите интереси но и за абсолютно задължителната при мярка задържане под стража за Ставрев...обосновано предположение че му е взета такава предвид опасния рецидив..чл 63 НК
Отделно написах и чл 29,Ал.3
feliseti
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Мар 2016, 16:29

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот roshen » 28 Апр 2021, 18:38

https://news.lex.bg/всс-разглежда-сигнал-за-компрометира/?fbclid=IwAR01aqOBFXP2_Yj2KidS2p85lOm1Nvo8Amm_cP5aNqmxo3-j_rsEeZxFL4Q
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот haronsmile » 01 Май 2021, 08:34

Надявах се да изкарат резултатите от изпита за младши прокурори преди празниците, но уви.
Смятате ли, че ще отменят писмения изпит за младши следователи?
"В сигнала се излага твърдение, че изтегленият казус е станал предварително известен в публичното пространство. След извършена проверка е установено, че соченото обстоятелство е факт."
Първоначално не смятах, че е възможно, но сега нещо започвам да се съмнявам, че може и да стане.
haronsmile
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 03 Фев 2021, 20:42

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот roshen » 01 Май 2021, 19:41

Не, не смятам, но първо, моето мнение не е меродавно и второ, фактът, че някой е подал сигнал ми се стори интересен.
Иначе, според мен, организацията на подобен конкурс е свързана с ангажирането на значителен ресурс като пари, време и хора и никой няма да тръгне да го анулира и провежда отново, ако няма основателна причина. Процедурата, по която се провежда конкурсът, е уредена в НАРЕДБА № 1 от 9 февруари 2017 г. за конкурсите за магистрати и за избор на административни ръководители в органите на съдебната власт. Там по отношение на съставянето на казусите посочените изисквания са: да бъдат съставени от комисиите, да няма противоречива практика и да има произнасяне на касационна инстанция. Съдебните актове са публични, т.е. всеки един казус, базиран на произнасяне на ВКС, по дефиниция е известен и това само по себе си не компрометира изпита, защото целта на изпита е да провери знанията и подготовката на кандидатите, включително доколко са запознати с практиката на касационната инстанция. Идеята на поддържане на база данни с теглените предходните години казуси също е да се подпомогне подготовката на кандидатите. Проблем би било, според мен, когато само ограничен кръг кандидати имат конкретна информация за съставените казуси и това ги поставя в по-благоприятна позиция спрямо останалите, които не са разполагали с тази информация.
Интересно ми се струва какво комисията разбира под "съставяне", защото в случая като че ли "съставянето" се е изразило в подбор измежду вече готови казуси. Защо са намерили това за целесъобразно, нямам идея.
От гледна точка на явилите се на изпита не знам кой е по-добрият вариант. От една страна, вече са положили усилия и отделили време, настроили са се за високи резултати. От друга страна, при огромен брой пълни шестици на писмения изпит, влиянието на устната оценка, където няма анонимност, става решаващо.
Но пак да кажа, това са си мои разсъждения. При всички положения Ви пожелавам спокойна подготовка и успех!
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот lawyer123 » 06 Май 2021, 17:47

Колеги, устният изпит освен въпроси от Конспекта по наказателноправни науки и Конспекта по Кодекса за етично поведение на българските магистрати включва и въпроси по ПЕС?
lawyer123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Май 2021, 17:37

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот durdanova » 08 Май 2021, 11:13

lawyer123 написа:Колеги, устният изпит освен въпроси от Конспекта по наказателноправни науки и Конспекта по Кодекса за етично поведение на българските магистрати включва и въпроси по ПЕС?


Колега, не Ви разбирам - това въпрос ли е или констатация? Устната част на изпита за мл.прокурори и следователи включва теглене на два въпроса от наказателноправния конспект /материален и процесуален/ и един въпрос от Етичния кодекс. За мл.съдии се тегли и въпрос по гражданскоправни науки. Въпроси от конспекта по ПЕС не се теглят. Наредбата, по която се провежда изпитът е качена на сайта на ВСС, прегледайте я.
durdanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 15 Фев 2018, 15:21

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот iustitiab » 08 Май 2021, 21:12

На устаната част за младши съдия и двата въпроса ли теглим по наказателно за тези, които са решили казуса по наказателноправния?
iustitiab
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2021, 08:53

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот durdanova » 08 Май 2021, 21:39

iustitiab написа:На устаната част за младши съдия и двата въпроса ли теглим по наказателно за тези, които са решили казуса по наказателноправния?


Независимо от казуса, който сте решавали, на устната част се проверяват знанията и по НПН и по ГПН /това за мл.съдии/
durdanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 15 Фев 2018, 15:21

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот haronsmile » 14 Май 2021, 07:32

Забравиха ни тези хора.
haronsmile
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 03 Фев 2021, 20:42

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот nextgeneration » 17 Май 2021, 20:36

Има резултати от писмения за младши прокурори.
Много допуснати до устен....
nextgeneration
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Апр 2021, 13:44

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот haronsmile » 18 Май 2021, 09:04

Хайде колеги, стягайте се, той изпитът е след 1 седмица за някои.
Явно на много колеги казусът е бил лесен.
haronsmile
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 03 Фев 2021, 20:42

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот milenavnv » 02 Юни 2021, 11:13

Здравейте, колеги, извинявам се за малко страничния въпрос - имате ли представа дали догодина ще бъде обявен конкурс за младши съдии?

Аз останах с впечатление, че СК на ВСС не мисли да обявява в следващите години, заради приетия 4-ти модел на реформата (който обаче така или иначе не е сигурно дали ще се осъществи изобщо).

Успех на всички тазгодишни кандидати!
milenavnv
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Май 2021, 19:57

Предишна

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron