forum.lex.bg • Виж темата - конкурс с писмен и устен изпит за нотариуси
начало

Бивша съдийка припадна, след като чу, че остава в ареста Бивша съдийка припадна, след като чу, че остава в ареста

конкурс с писмен и устен изпит за нотариуси

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати

Re: конкурс с писмен и устен изпит за нотариуси

Мнениеот invisible14 » 16 Юли 2018, 09:06

Здравейте, а според вас какъв следва да е документа за месторабота - нотариално заверен препис? Аз си мислех да представя оригинал на служебна бележка. По какъв конспект се готвите? Този който е за устния изпит ли?
invisible14
Нов потребител

Мнениеот redbullet » 22 Юли 2018, 14:32

Здравейте,
Кои нормативни актове според вас трябва да се носят на писмения изпит?
redbullet
Нов потребител

Мнениеот ivan_lawyer » 22 Юли 2018, 18:50

Като адвокат съм, но все пак ето така отговарям. ГПК, в хартиен вид. Винаги хартиен трябва да е. ДПК или както е сега новото ДОПК, също. Не разбирам защо обаче трябва изобщо изпит за това - но както и да е. Значи една сурова подготовка по охранителното производство - през Живко Сталев, Омбарлиев и други. Ама като казвам сурова подготовка, значи наистина сурова.
Трябва да опознаете характера на охранителното производство, то сега е регистърно-охранително, но по същество си е охранително. Охранително - означава, че при подадено искане, отсрещният орган проявява пасивност, но не своеволие.
ivan_lawyer
Активен потребител

Мнениеот bvoykov » 22 Юли 2018, 22:37

Нямам преки наблюдения върху конкурса, но проблемът с него според мен е, че дават казуси, които обхващат реално 3 правни епохи - Постосвобожденска България, Комунизма и настоящото ни "ново" време. Обикновено казусите започват през първата, намесени са някакви прехвърляния само в писмена форма, за да може да се проверят знанията на изпитвания относно т.н. "валидизационни закони", които биват приети през този времеви период, после се минава през Закона за собствеността на гражданите (не знам дали така се казваше), който е действал във втората епоха, през Общинския народен съвет и т.н., може и ЗТСУ да намесят, и накрая стигат до наши дни. Така че може би трябват всички закони, свързани със собствеността, които са действали през тези три времеви периода, и да се знаят особеностите на прехвърлянията и ограниченията в това кой каква собственост може да има по времето на социализма.
bvoykov
Потребител

Мнениеот tralala123 » 25 Юли 2018, 16:19

Колеги, трябва ли да се вади свидетелство за съдимост или вече това не е необходимо? Медицинското свидетелство от един лекар ли трябва да бъде подпечатано или от повече? Според мен документа за месторабота е излишен щом се удостоверява стаж с трудова или служебна книжка. Половината документи са излишни на този етап в крайна сметка е участие в конкурс, а не започване на работа!
tralala123
Младши потребител

Мнениеот 123789 » 08 Авг 2018, 21:50

Предлагам подвързано копие на цитирания по-горе "Сборник правни норми - Нотариална дейност" на Жернанд Бехар, изд. Сиби, 1999г. В действителност е доста обемен (1314 стр.) и съдържа множество действащи към 25 май 1999 г. и отменени нормативни актове, както и практика към тях. Сборникът е ценност за всеки юрист, за съжаление е изчерпан преди 7-8 години - по информация на издателството.
При интерес - тел. 0897875646 - Венци
123789
Нов потребител

Предишна

Назад към Конкурси, изпити