навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Антикорупционните прокурори в Румъния са напълно независими и получават 3000 евро

Източник: mediapool.bg 17.03.2017 0 - A +

Антикорупционните прокурори в Румъния са напълно независими и получават 3000 евро

Една от най-големите промени, които направи румънската реформа възможна, е даването на пълна независимост на съдиите и прокурорите да работят, каза в петък ръководителят на румънската антикорупционна прокуратура Лаура Кьовеши

Тя е на 44 години в момента, но половината от нейния живот е преминал, работейки в румънското държавно обвинение. Кьовеши разказа накратко какво е било в прокуратурата преди началото на съдебната реформа в страната. Ситуацията много наподобява случващото се в момента в България.

"Прокурорите не бяха независими. Главният прокурор можеше да прави, каквото си поиска. Привикваха се хора, местеха се, изземваха се преписки, ако се разследва приятеля на шефа. Сега никой, подчертавам никой, без значение каква е неговата длъжност, няма право да разпорежда на даден прокурор как да работи. Никой ръководител в антикорупционната прокуратура (DNA) не може да повика дадения прокурор и да каже: ти трябва да спреш тази преписка, или да изслушаш още 5 свидетели, или да го предадеш в този и този срок... Нито аз имам това право, нито министърът на правосъдието, нито министър-председателят", каза Кьовеши.

DNA има пълна финансова независимост, която се защитава от цялото общество. Тя е напълно обезпечена от собствени експерти от всички области. Редовият прокурор в DNA получава 3000 евро заплата, което е много добро възнаграждение за румънските стандарти. Това е двойно повече от заплатата, която получава прокурор на окръжно ниво в България.

"Когато министърът на финансите се опита да намали бюджета на нашата прокуратура, аз казах това пред обществото. Обясниха, че за да бъдем ефективни, бюджетът ни трябва да бъде такъв. Гражданите масово предложиха да помогнат, но ние не можем да получаваме дарения. В крайна сметка (заради гражданския натиск) бюджетът ни остана непроменен", каза Кьовеши.

 

По думите й най-трудната част от борбата с корупцията в Румъния е свързана с промяната на манталитета на хората.

"Най-голямото предизвикателство не е свързано с реформиране на институциите или с промените на законодателството. Най-тежката битка за промяна на начина на мислене, битката с манталитета, с консерватизма в обществото. Това е много тежка битка. Много хора трябва да се включат. Необходимо е търпение, воля и солидарност. Постепенно хората разбраха, че злоупотребите с бюджета ги засягат, че това са парите на всички", допълни румънската прокурорка.

Тя каза, че доверието на обществото в DNA през последните четири години се е повишило от 30% на 55%. Това е накарало гражданите активно да започнат да подават сигнали за корупция, придружени с доказателства. Институциите в Румъния също са станали много активни, включително Националната агенция за интегритета, която извършва имуществените проверки.

В България различни проучвания сочат, че доверието в съда и прокуратура е около 9%.

"Има много румънци, които вече не искат да дават подкуп, когато идат на лекар. Има много румънски фирми, които, когато участват в обществена поръчка, отказват да дават подкупи и всички те подават жалби до DNA, когато им е поискан рушвет. Ако допреди няколко години се страхуваха, сега това положение се промени", каза Кьовеши.

Според нея гражданите са изиграли ключова роля в борбата с корупцията, защото всеки път са защитавали с протести опитите на политиците да посегнат на DNA.

В четвъртък и петък Лаура Кьовеши говори много подробно за успехите и структурата на DNA, за което можете да прочете ТУК. В петък следобед тя се срещнa и с главния прокурор Сотир Цацаров в Съдебната палата, но след срещата не бяха предвидени изявления за медиите.

 

От българската прокуратурата лаконично съобщиха, че основната темата на разговора е била за правомощията на двете прокуратури при разследване на корупционни престъпления. В информация няма нищо за гаранциите за независимостта на редовите прокурори от техните началници.

 

Впечатление в българската прокуратура е направил факта, че румънският съд е върнал за доразследване едва 4 дела заради процесуални нарушения. Не се казва дали това е заради доброто качество на разследването в Румъния или по друга причина. Съобщението отбелязва, че антикорупционната прокуратурата разполага с разследващи полицаи под свой контрол и значително количество собствени експерти.

за 48%  против 52%  1107 гласували



Новини


 
 
 

Спектър


 
rss
Посети форума