навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Справочник / Нормативни актове


Конституция Правилници
Кодекси Правилници по прилагане
Наредби Последен брой на ДВ
Закони

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 68 ОТ 26 ФЕВРУАРИ 2021 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ПОЛЗВАНЕ НА СТУДЕНТСКИТЕ ОБЩЕЖИТИЯ И СТОЛОВЕ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 235 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2008 Г. (ДВ, БР. 86 ОТ 2008 Г.)

Обн. ДВ. бр.19 от 5 Март 2021г.

In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!

Get Adobe Flash player


МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:

§ 1. В чл. 1, ал. 1 думите "в редовна форма на обучение, както и условията за получаване на парична помощ от студенти за свободно наета квартира" се заличават.

§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. Създават се ал. 3 и 4:
"(3) Когато в структурата на висшето училище не е създадено обслужващо звено, дейността по ал. 1 се изпълнява от длъжностно лице, определено със заповед на ректора.
(4) Висшите училища може да сключват договори с предприятия в областта на общественото хранене за осъществяване на студентско столово хранене. Правата и задълженията на двете страни се уреждат в договора при спазване на изискванията на настоящата наредба."

§ 3. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "в редовна форма на обучение" се заличават.
2. Създава се ал. 8:
"(8) Информацията от базата данни по ал. 6 се взема предвид при определянето на трансфера от държавния бюджет за социално-битови разходи на висшите училища."

§ 4. Членове 5 - 12 се отменят.

§ 5. В чл. 13, ал. 1 думите "в редовна форма на обучение" се заличават.

§ 6. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "висшето училище, в което те се обучават" се заменят с "висшето училище, БАН или научната организация, в която те се обучават".
2. В ал. 4 т. 1 се изменя така:
"1. преди всяка настанителна кампания разпределя използваемите места в студентските общежития, управлявани от висшите училища и ССО - ЕАД в даденото населено място, пропорционално на броя на студентите в редовна форма на обучение с адресна регистрация извън съответното населено място;".
3. Създава се ал. 5:
"(5) При разпределението по ал. 4, т. 1 комисията взема предвид броя на настанените по чл. 15, ал. 2 студенти и докторанти за всяко висше училище, като се използват данните към зимния семестър на предходната учебна година."

§ 7. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2:
а) точка 3 се изменя така:
"3. български граждани - редовни докторанти, и чуждестранни докторанти и специализанти, приети за обучение по междуправителствени спогодби или актове на Министерския съвет, когато в тях е предвидено ползването на студентско общежитие, ако се обучават на места, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението им;"
б) в т. 4 думите "докторанти и специализанти", запетаята след тях и думите "или актове на Министерския съвет" се заличават;
в) създава се т. 5:
"5. чуждестранни студенти, които учат в Република България на основание на актове на Министерския съвет, когато в тях е предвидено ползването на студентско общежитие, за първата година на обучение."
2. Алинея 3 се изменя така:
"(3) Студенти и докторанти, които се обучават срещу заплащане на места по чл. 9, ал. 3, т. 6, буква "б" и при условията на чл. 21, ал. 2, 3 и 5 от ЗВО, чуждестранните учащи се, обучаващи се срещу заплащане, както и презаписалите учащи се могат да бъдат настанявани в студентско общежитие, при условие че са останали свободни места след настаняването на студентите, докторантите и специализантите по чл. 23, ал. 2 от всички висши училища в населеното място и членовете на техните семейства."
3. Създава се ал. 4:
"(4) Студенти в задочна форма на обучение може да бъдат настанявани в студентско общежитие при условията и по реда на ал. 3 за периода на присъствените лекционни курсове, практическите и семинарните упражнения и полагането на изпитите, включени в учебния план."

§ 8. В чл. 20, т. 5 накрая се поставя запетая и се добавя "и други плащания за консумативи, ако такива са предвидени в заповедите по чл. 34, ал. 1, т. 2".

§ 9. В чл. 21, т. 8 след думата "общежитието" се добавя "в срок до 15 дни".

§ 10. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "със закона за държавния бюджет на Република България" се заменят със "с постановлението на Министерския съвет за изпълнението на държавния бюджет на Република България за съответната година".
2. В ал. 2:
а) в т. 1 думите "по чл. 95, ал. 5 и 9 ЗВО" се заменят с "по чл. 95, ал. 7 и 9 от ЗВО";
б) в т. 3 думите "места, субсидирани от държавата" се заменят с "места, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението им";
в) в т. 4 думите "места, субсидирани от държавата" се заменят с "места, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението им".
3. В ал. 4 накрая точката се заменя със запетая и се добавя "както и всички останали разходи, когато те не са включени в месечния наем".

§ 11. В чл. 25 ал. 1 се изменя така:
"(1) Размерите на месечните наеми, семестриалните депозити и другите плащания за консумативи в студентските общежития се определят от ректора на висшето училище, съответно от изпълнителния директор на ССО - ЕАД."

§ 12. Член 29 се отменя.

§ 13. В чл. 30 ал. 2 се изменя така:
"(2) При наличие на свободен капацитет в студентските столове може да се хранят и лица, които не са студенти, докторанти или специализанти, като заплащат за храната цена, която не може да бъде по-ниска от себестойността."

§ 14. Създава се чл. 30а:
"Чл. 30а. (1) В Министерството на образованието и науката (МОН), във висшите училища, съответно в ССО - ЕАД, и във всеки студентски стол се поддържа база данни за хранещите се студенти, докторанти и специализанти чрез програмен продукт. Необходимите компютърни конфигурации и връзка с интернет се осигуряват от висшите училища, съответно от ССО - ЕАД, а софтуерът и поддръжката на базата данни - от МОН.
(2) Информацията от базата данни по ал. 1 се взема предвид при определянето на трансфера от държавния бюджет за социално-битови разходи на висшите училища."

§ 15. Член 31 се изменя така:
"Чл. 31. (1) Храната в студентските столове се калкулира по себестойност.
(2) В студентските столове се определя базова стойност за едно хранене от ректора на висшето училище, съответно от изпълнителния директор на ССО - ЕАД.
(3) Базовата стойност за едно хранене се определя така, че студентите, докторантите и специализантите да заплащат 50 на сто от стойността на храната."

§ 16. Създава се чл. 31а:
"Чл. 31а. (1) Ежегодно с постановлението на Министерския съвет за изпълнението на държавния бюджет на Република България за съответната година се определя държавна субсидия за поевтиняване на храната и режийни разноски в студентските столове.
(2) Държавната субсидия се определя в размер на един храноден, който включва равни суми за обяд и вечеря.
(3) За едно реализирано хранене на студент, докторант или специализант (обяд или вечеря) студентските столове ползват не повече от половината от държавната субсидия за един храноден по ал. 2.
(4) Броят на хранодните, реализирани за един ден, се изчислява, като общата сума от намаленията за отделните хранения в рамките на деня се раздели на размера на субсидията по ал. 1.
(5) В случай че органите за управление по чл. 34, ал. 1 и чл. 37 са определили по-нисък размер за храноден от максимално определения по реда на ал. 1, броят на реализираните хранодни в съответния студентски стол за един ден се изчислява, като общата сума от намаленията за отделните хранения в рамките на деня се раздели на размера на определения за студентския стол храноден."

§ 17. Член 32 се изменя така:
"Чл. 32. (1) Държавната субсидия по чл. 31а се ползва от студентите, докторантите и специализантите, като с размера и се намалява цената на ползваната храна, изчислена по себестойност.
(2) Държавната субсидия по чл. 31а се ползва само при представяне на документ, удостоверяващ статута по ал. 1 на хранещия се.
(3) Висшите училища осигуряват условия за удостоверяване на правото за ползване на субсидията по ал. 1 чрез програмния продукт по чл. 30а."

§ 18. Създава се нова глава четвърта "Управление на студентските общежития и столове" с нови чл. 33 - 41:
"Глава четвърта
УПРАВЛЕНИЕ НА СТУДЕНТСКИТЕ ОБЩЕЖИТИЯ И СТОЛОВЕ

Чл. 33./span>. Функции по управлението на студентските общежития и столове изпълняват ректорът на висшето училище, изпълнителният директор на ССО - ЕАД, студентският съвет, ръководителят на обслужващото звено по чл. 2, управителят на студентския стол, управителят на студентското общежитие и домовият съвет.
Чл. 34./span>. (1) Ректорът на висшето училище:
1. издава заповеди за настаняване в студентските общежития;
2. определя със заповед размерите на месечните наеми, семестриалните депозити и другите плащания за консумативи в студентските общежития, както и базовата стойност за едно хранене в студентските столове, след съгласуване със студентския съвет;
3. налага наказания за нарушаване на условията и реда за ползване на студентските общежития и столове;
4. контролира целевото разходване на средствата от държавната субсидия и всички приходи от студентските общежития и столове;
5. решава окончателно всички въпроси, свързани с класирането в студентско общежитие;
6. организира поддържането във висшето училище на бази данни за настанените лица в студентските общежития и за хранещите се студенти, докторанти и специализанти в студентските столове, както и предоставянето на данните в МОН;
7. утвърждава правила за контрол на целевото изразходване на държавната субсидия в студентските столове, разработени съвместно със студентския съвет;
8. изпълнява и други дейности, свързани с управлението на студентските общежития и столове.
(2) Упражняването на правомощията по ал. 1, т. 1, 3 и 6 може да се възлага със заповед на определено от ректора длъжностно лице.
(3) Председателят на БАН и ръководителите на научните организации, които провеждат обучение в образователна и научна степен "доктор", упражняват правомощията по ал. 1, т. 1 и 3 и уведомяват съответното висше училище или ССО - ЕАД, когато е отпаднало основанието за ползване на студентското общежитие.
Чл. 35./span>. Студентският съвет:
1. съгласува правилниците за условията и реда за настаняване, ползване и за вътрешния ред в студентските общежития и правилата за контрол на целевото изразходване на държавната субсидия в студентските столове, които се управляват от висшето училище;
2. разглежда отчетите на управителите на студентските общежития и при необходимост дава становище по тях до ректора;
3. съгласува предложенията на управителите за определяне броя на отговорниците на етаж;
4. излъчва свои представители в комисиите за класиране за настаняване в студентските общежития;
5. съгласува заповедите на ректора за определяне размерите на месечните наеми, семестриалните депозити и другите плащания за консумативи в студентските общежития и за базовата стойност за едно хранене в студентските столове;
6. излъчва свои представители в комисиите по чл. 44, ал. 1, разглежда доклада от извършените от тях проверки и внася становище в академичния съвет;
7. прави предложения за извършване на ремонти в студентските общежития и столове;
8. излъчва свои представители в комисиите за приемане на извършени ремонтни работи в студентските общежития и столове;
9. участва в консултации за назначаване на управителите на студентските общежития.
Чл. 36./span>. Ръководителят на обслужващо звено по чл. 2:
1. организира отчитането на приходите и разходите общо за обслужващото звено и поотделно за всяко общежитие и стол съгласно приложение № 1 и приложение № 2;
2. отговаря за поддържането на база данни за настанените лица в студентските общежития и за хранещите се студенти, докторанти и специализанти в студентските столове;
3. ежемесечно представя информация на управителя и на председателя на домовия съвет за разходите на всяко общежитие за съответния месец;
4. изготвя тримесечни и годишни отчети за приходите от наеми и други плащания и за направените разходи за консумативи, поддръжка на имуществото и съоръженията и за извършените основни и текущи ремонти общо за обслужващото звено и поотделно за всяко студентско общежитие и стол;
5. в едномесечен срок от края на всеки отчетен период по т. 4 оповестява отчетите чрез поставянето им на общодостъпно място;
6. изпълнява и други дейности, възложени му от ректора на висшето училище.
Чл. 37./span>. Изпълнителният директор на ССО - ЕАД:
1. утвърждава правилник за вътрешния ред в студентските общежития, които се управляват от дружеството, след съгласуване с Националното представителство на студентските съвети;
2. сключва договорите за наем със студентите, докторантите и специализантите въз основа на настанителна заповед, издадена от ректора на висшето училище, от председателя на БАН или от ръководителя на съответната научна организация;
3. прави предложения до ректора на висшето училище, до председателя на БАН или до ръководителя на съответната научна организация за налагане на наказания на студентите, докторантите или специализантите при условията и по реда на наредбата;
4. определя размерите на месечните наеми, семестриалните депозити и другите плащания в студентските общежития, както и базовата стойност за едно хранене в студентските столове след съгласуване с Националното представителство на студентските съвети;
5. организира поддържането на бази данни за настанените лица в студентските общежития и за хранещите се студенти, докторанти и специализанти в студентските столове, както и предоставянето на данните в МОН;
6. организира ежемесечно предоставяне на информация на управителя и на председателя на домовия съвет за разходите на всяко общежитие за съответния месец;
7. утвърждава правила за контрол на целевото изразходване на държавната субсидия в студентските столове, управлявани от дружеството, разработени съвместно с Националното представителство на студентските съвети.
Чл. 38./span>. Общото ръководство и контролът по експлоатацията на студентското общежитие се осъществяват от управителя и от председателя на домовия съвет.
Чл. 39./span>. (1) Управителят на общежитието:
1. отговаря за спазването на правилника за вътрешния ред;
2. съвместно с председателя на домовия съвет изготвя тримесечни и годишни отчети за приходите от наеми и други плащания и за направените разходи за консумативи, поддръжка на имуществото и съоръженията и за извършените основни и текущи ремонти на студентското общежитие съгласно приложение № 1;
3. в едномесечен срок от края на всеки отчетен период по т. 2 оповестява отчетите чрез поставянето им на общодостъпно място в общежитието;
4. поддържа ежедневна база данни на настанените лица в съответното студентско общежитие;
5. прави предложение за размера на наемите, за ремонтни дейности и за закупуване на имущество за общежитието;
6. най-малко веднъж месечно съвместно с председателя на домовия съвет извършва проверки за неправомерно пребиваващи лица в общежитието и предприема мерки за отстраняването им;
7. прави предложения за налагане на наказания при условията и по реда на наредбата;
8. води досие за студентското общежитие, в което се вписват финансови и други материалноотчетни данни - вид и обем на извършени ремонти, направени разходи, дата (период) и др.;
9. отчита дейността си всеки семестър с писмен доклад пред ръководителя на обслужващото звено по чл. 2 и пред студентския съвет; копие от доклада се връчва на ректора на висшето училище;
10. ръководи и организира дейността по охраната на общежитието;
11. ръководи и организира дейността на обслужващия персонал в общежитието;
12. отговаря за състоянието на общежитието, за инсталациите и съоръженията в него и предприема действия за своевременно отстраняване на аварии и повреди;
13. при възникнало основание сезира компетентните органи за предприемане на мерки и за налагане на наказания;
14. изпълнява и други дейности, възложени му от ректора на висшето училище.
(2) Управителят на студентското общежитие се назначава от ректора на висшето училище след консултации със студентския съвет.
(3) Когато в съответното студентско общежитие не е назначен управител, правомощията по ал. 1 се изпълняват от длъжностно лице, определено със заповед на ректора, съответно на изпълнителния директор на ССО - ЕАД.
Чл. 40./span>. (1) Във всяко студентско общежитие се създават домови съвети. В състава на домовия съвет се включват: председател, управителят на общежитието и трима до петима членове.
(2) Председателят и членовете на домовия съвет се избират и се освобождават от настанените в общежитието по график и ред, определени от студентския съвет, и са студенти или докторанти. Председателят и членовете на домовия съвет се избират за срок една година.
(3) Председател и член на домовия съвет може да бъде освободен предсрочно:
1. по негово писмено искане;
2. при прекратяване правото на ползване на студентско общежитие;
3. при системно неизпълнение на задълженията;
4. при фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от 2 месеца.
(4) Новоизбраният председател или член на домовия съвет изпълнява задълженията си до края на срока, за който е избран освободеният.
(5) Ректорът, съответно изпълнителният директор на ССО - ЕАД, сключва договор с председателя на домовия съвет.
(6) Председателят на домовия съвет има право на:
1. възнаграждение в размер една трета от възнаграждението на управителя, което се осигурява в рамките на бюджета на висшето училище, съответно на ССО - ЕАД;
2. заплащане на 30 на сто от размера на месечния наем през цялата година.
(7) Председателят на домовия съвет при възможност се настанява в самостоятелна стая.
(8) Председателят на домовия съвет:
1. съвместно с управителя изготвя тримесечните и годишните отчети по чл. 39, ал. 1, т. 2;
2. дава становища по предложенията за налагане на наказания при условията и по реда на наредбата;
3. съвместно с управителя извършва ежемесечни проверки за спазването на правилника за вътрешния ред и за неправомерно пребиваващи лица в общежитието;
4. свиква и ръководи заседанията на домовия съвет;
5. прави предложения за извършване на ремонти и участва в приемането на извършените ремонтни работи на студентското общежитие;
6. при възникнало основание сезира компетентните органи за предприемане на мерки и за налагане на наказания.
Чл. 41./span>. (1) Във всяко общежитие се определят отговорници на етаж, които подпомагат дейността на управителя по спазването на правилника за вътрешния ред.
(2) Отговорниците на етаж се определят от домовия съвет. Те могат да бъдат и членове на домовия съвет.
(3) Броят на отговорниците на етаж се определя от домовия съвет по предложение на управителя на общежитието съгласувано със студентския съвет, като за всеки етаж може да се определи и повече от един отговорник.
(4) Отговорниците на етаж може да заплащат намален наем през цялата година, но не по-малко от 50 на сто от размера на месечния наем. Размерът на намалението се определя със заповедта на ректора на висшето училище за определяне на месечните наеми, съответно - с решението на изпълнителния директор на ССО - ЕАД.
(5) Отговорниците на етаж участват в извършването на ежемесечните проверки на управителя и председателя на домовия съвет за спазване на правилника за вътрешния ред и за неправомерно пребиваващи в общежитието лица."

§ 19. Досегашната глава четвърта става глава пета.

§ 20. Досегашният чл. 33 става чл. 42 и в него в ал. 1 след думите "Министерството на здравеопазването" се поставя запетая и се добавя "Българската агенция по безопасност на храните".

§ 21. Досегашният чл. 34 става чл. 43 и в него в ал. 1 думите "на студентските общежития и столове" се заменят с "на управляваните от тях студентски общежития и столове".

§ 22. Досегашният чл. 35 става чл. 44 и в него в ал. 1 думите "на студентските общежития" се заменят с "на съответното студентско общежитие".

§ 23. Досегашната глава пета става глава шеста.

§ 24. Досегашният чл. 36 става чл. 45.

§ 25. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В § 1, т. 1 след думата "редовна" се добавя "и задочна".
2. В § 2:
а) създава се нова ал. 2:
"(2) Когато дейността в студентските столове се осъществява от наемател, регистриран по Търговския закон и Закона за данък върху добавената стойност, се допуска начисляване на печалба за търговеца, в размер не по-висок от 15 на сто от себестойността на храната (продукцията) по ал. 1, както и ставката за данък върху добавената стойност.";
б) досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея думите "на чл. 31, ал. 4" се заменят с "на чл. 31, ал. 3".

§ 26. Досегашното приложение към чл. 7, ал. 1, т. 1 и чл. 9, ал. 1, т. 2 става приложение № 1 към чл. 36, т. 1 и чл. 39, ал. 1, т. 2 и в него накрая се добавя:

"Председател на

студентския съвет: ........................................

                                          (име, подпис)".



§ 27. Създава се приложение № 2 към чл. 36, т. 1:
"Приложение № 2 към чл. 36, т. 1


ОТЧЕТ

за приходите и разходите на стол

№ ............ - брой места ........

за ............ тримесечие/година

ПРИХОДИ

1. ПРИХОДИ - ОБЩО

 

1.1. От хранене и наеми:

 

- храна, заплатена от студенти

 

- наеми от прилежащи и търговски площи

 

- други наеми (моля посочете)

РАЗХОДИ

2. РАЗХОДИ - ОБЩО

 

2.1. За заплати и осигуровки на персонала:

 

2.2. За издръжка:

 

- електрическа енергия

 

- отопление

 

- вода

 

- текущи ремонти за поддръжка на:

 

- сградата

 

- инсталациите

 

- абонаментни поддръжки:

 

- други:

 

2.3. Капиталови разходи:

 

- основен ремонт на ДМА

 

- придобиване на ДМА

 

- придобиване на НМА

СУБСИДИЯ

3. СУБСИДИЯ - ОБЩО

 

- субсидия за един храноден

 

- брой хранодни за периода

 

- субсидия за тримесечие/година

дефицит/излишък

(приходи + субсидия/

разходи)

Председател на студентския съвет:

.................................

Управител:

........................................

          (име, подпис)

      (име, подпис)

 

 

Ръководител на обслужващо звено:

.............................................

 

 (име, подпис)"


Заключителни разпоредби


§ 28. В едномесечен срок от влизането в сила на наредбата висшите училища и ССО - ЕАД, привеждат в съответствие с изискванията и правилниците за условията и реда за настаняване и ползване и за вътрешния ред в студентските общежития, както и за ползване на студентските столове.

§ 29. (В сила от 01.01.2021 г.) В Постановление № 162 на Министерския съвет от 2001 г. за определяне на диференцирани нормативи за издръжка на обучението за един студент по професионални направления (обн., ДВ, бр. 59 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 81 от 2004 г., бр. 32 и 94 от 2005 г., бр. 49 от 2007 г., бр. 79 от 2009 г., бр. 6 и 62 от 2013 г., бр. 15 от 2014 г., бр. 69 от 2016 г., бр. 7 от 2017 г.; Решение № 9393 на Върховния административен съд от 2017 г. - бр. 93 от 2017 г.; изм. и доп., бр. 12 от 2018 г., бр. 10 от 2019 г. и бр. 9 от 2020 г.) в чл. 1, т. 4 числото "5,00" се заменя с "5,30".

§ 30. (В сила от 01.01.2021 г.) В Постановление № 9 на Министерския съвет от 2020 г. за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет (ДВ, бр. 9 от 2020 г.) в § 5 се правят следните изменения:
1. Точки 1 и 4 се отменят.
2. В т. 6 думите "Теория и управление на образованието" се заличават.

§ 31. Параграфи 29 и 30 влизат в сила от 1 януари 2021 г.

Новини


 
 
 

Спектър


 
rss
Посети форума