начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Акцизни стоки

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Акцизни стоки

Мнениеот Gacony » 19 Сеп 2017, 23:57

Здравейте!
Имам проблем,свързан с цигари без бандерол.
При влизане в България от страна, която не членува в ЕС, след щателна митническа проверка на куфара ми, бяха открити цигари, които по твърдение на митничарите с били 40 стека. Беше ми издадена такава разписка, която разписах, без да ми бъде ясно съдържанието, поради липса на очила за четене. Аз не съм присъствал при преброяването и твърдя, че бройката е силно завишена. Бях свален от автобуса и убеждаван от митническите служители да въртя телефони на близки, които да донесат 2000 евро, ако искам да си тръгна. Не ме пускаха да напусна района на митницата. Часове по-късно, след разговор със заместник шефа на митницата, който се оказа свестен човек, платих сума с която разполагах в себе си, на основание на чл.229 ал.1 от ЗМ за обезпечаване на евентуални вземания. Бе ми съставен акт за митническо нарушение по чл.233 ал.3 във връзка с чл.233 ал.1,който подписах без да зная точното му съдържание, поради липса на очила за четене. Бях готов да подпиша каквото и да е, само и само да ме пуснат да си вървя. Накрая бях освободен да си тръгна. След като се прибрах и прочетох акта, с помощта на очилата за четене, разбрах в какво съм обвинен. В 3 дневен срок направих възражение относно количеството цигари упоменати в акта. Припомням, че не съм бил поканен при преброяването им. С други думи, колкото те са решили, толкова са написали, че съм притежавал. Сега очаквам да ми бъде връчено НП. Въпросите ми са:
1. Каква глоба да очаквам?
2. Има ли смисъл да обжалвам?
3. Какви шансове имаме за възможно най-благоприятен изход?
Не съм имал предишни актове или каквито и да било проблеми със закона.
Надявам се някой да се отзове и да ми помогне и ви благодаря предварително!
Предварително благодаря!
Gacony
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 19 Фев 2007, 21:48
Местоположение: София

Re: Акцизни стоки

Мнениеот jhoro » 20 Сеп 2017, 19:23

Здравей!
Основния проблем не е, че са без бандерол. То няма и как да са „С“ - при положение, че идват от друга държава. Проблема е, че са повече от разрешените 200 къса (или иначе казано - 1 стек х 10 кутии х 20 цигари). Справка - „Приложение № 64 към чл. 692 и 695 от Правилника за прилагане на Закона за митниците“.
Втория проблем идва от това, че вие ста подписали разписката и така сте се съгласили с написаното вътре. За количеството на цигарите.
Тук може да се направи проверка, дали тези 40 стека могат да се поберат в куфара ви. Но това е от значение само, ако имате диказателства с колко и какъв багаж сте пътували. Например - ако летя само с ръчен багаж (куфар с размери 55 см х 40 см х 20 см) и това е записано в билета - никой няма да повярва, че вътре е имало въпросните 40 стека цигари.
Gacony написа:1. Каква глоба да очаквам?
2. Има ли смисъл да обжалвам?
3. Какви шансове имаме за възможно най-благоприятен изход?

По първия въпрос ще цитирам Закона за митниците.
Чл. 233. (1) Който пренесе или превози стоки през държавната граница или направи опит за това без знанието и разрешението на митническите органи, доколкото извършеното не представлява престъпление, се наказва за митническа контрабанда с глоба от 100 до 200 на сто върху митническата стойност на стоките или при износ - стойността на стоките.

2. и 3. Според мен при тези обстоятелства шансовете ви не са големи, но ...
Тук виждам едно нарушение, от страна на митническите служители. Казвате, че „Аз не съм присъствал при преброяването ...“, а в закона изрично си е посочено
Проверка на пътници и багаж (Нов - ДВ, бр. 58 от 2016 г.)
Чл. 266.
(1) Митническа проверка на стоките и на парични средства, и на благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях съгласно Валутния закон се извършва чрез проверка на декларираните от пътника данни, а по преценка на митническите органи - чрез проверка на багажите и чрез личен преглед на пътника.
(2) Проверка на багажите се извършва в присъствието на пътника или на упълномощено от него лице.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Акцизни стоки

Мнениеот Gacony » 23 Сеп 2017, 05:14

jhoro написа:Здравей!
Основния проблем не е, че са без бандерол. То няма и как да са „С“ - при положение, че идват от друга държава. Проблема е, че са повече от разрешените 200 къса (или иначе казано - 1 стек х 10 кутии х 20 цигари). Справка - „Приложение № 64 към чл. 692 и 695 от Правилника за прилагане на Закона за митниците“.
Втория проблем идва от това, че вие сте подписали разписката и така сте се съгласили с написаното вътре. За количеството на цигарите.
Тук може да се направи проверка, дали тези 40 стека могат да се поберат в куфара ви. Но това е от значение само, ако имате доказателства с колко и какъв багаж сте пътували. Например - ако летя само с ръчен багаж (куфар с размери 55 см х 40 см х 20 см) и това е записано в билета - никой няма да повярва, че вътре е имало въпросните 40 стека цигари.
Gacony написа:1. Каква глоба да очаквам?
2. Има ли смисъл да обжалвам?
3. Какви шансове имаме за възможно най-благоприятен изход?

По първия въпрос ще цитирам Закона за митниците.
Чл. 233. (1) Който пренесе или превози стоки през държавната граница или направи опит за това без знанието и разрешението на митническите органи, доколкото извършеното не представлява престъпление, се наказва за митническа контрабанда с глоба от 100 до 200 на сто върху митническата стойност на стоките или при износ - стойността на стоките.

2. и 3. Според мен при тези обстоятелства шансовете ви не са големи, но ...
Тук виждам едно нарушение, от страна на митническите служители. Казвате, че „Аз не съм присъствал при преброяването ...“, а в закона изрично си е посочено
Проверка на пътници и багаж (Нов - ДВ, бр. 58 от 2016 г.)
Чл. 266.
(1) Митническа проверка на стоките и на парични средства, и на благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях съгласно Валутния закон се извършва чрез проверка на декларираните от пътника данни, а по преценка на митническите органи - чрез проверка на багажите и чрез личен преглед на пътника.
(2) Проверка на багажите се извършва в присъствието на пътника или на упълномощено от него лице.


Благодаря за отговора!
След като разгледах внимателно акта, направи ми впечатление следното: "С деянието си ........, е осъществил състава на нарушението по чл.233 ал.3, във връзка на чл.233 ал.1....." С други думи, съгласно чл.233 ал.3 наказанието е глоба в размер на 200 до 250 на сто върху митническата стойност, докато по чл.233 ал.1, е 100 до 200 на сто върху митническата стойност. Мога ли да очаквам глоба от 250% в такъв случай? Аз тайно се надявах на 100%, но явно попадам под удара на ал.3.
Gacony
Младши потребител
 
Мнения: 54
Регистриран на: 19 Фев 2007, 21:48
Местоположение: София

Re: Акцизни стоки

Мнениеот lawchoice » 23 Сеп 2017, 14:16

Gacony написа:
jhoro написа:Здравей!
Основния проблем не е, че са без бандерол. То няма и как да са „С“ - при положение, че идват от друга държава. Проблема е, че са повече от разрешените 200 къса (или иначе казано - 1 стек х 10 кутии х 20 цигари). Справка - „Приложение № 64 към чл. 692 и 695 от Правилника за прилагане на Закона за митниците“.
Втория проблем идва от това, че вие сте подписали разписката и така сте се съгласили с написаното вътре. За количеството на цигарите.
Тук може да се направи проверка, дали тези 40 стека могат да се поберат в куфара ви. Но това е от значение само, ако имате доказателства с колко и какъв багаж сте пътували. Например - ако летя само с ръчен багаж (куфар с размери 55 см х 40 см х 20 см) и това е записано в билета - никой няма да повярва, че вътре е имало въпросните 40 стека цигари.
Gacony написа:1. Каква глоба да очаквам?
2. Има ли смисъл да обжалвам?
3. Какви шансове имаме за възможно най-благоприятен изход?

По първия въпрос ще цитирам Закона за митниците.
Чл. 233. (1) Който пренесе или превози стоки през държавната граница или направи опит за това без знанието и разрешението на митническите органи, доколкото извършеното не представлява престъпление, се наказва за митническа контрабанда с глоба от 100 до 200 на сто върху митническата стойност на стоките или при износ - стойността на стоките.

2. и 3. Според мен при тези обстоятелства шансовете ви не са големи, но ...
Тук виждам едно нарушение, от страна на митническите служители. Казвате, че „Аз не съм присъствал при преброяването ...“, а в закона изрично си е посочено
Проверка на пътници и багаж (Нов - ДВ, бр. 58 от 2016 г.)
Чл. 266.
(1) Митническа проверка на стоките и на парични средства, и на благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях съгласно Валутния закон се извършва чрез проверка на декларираните от пътника данни, а по преценка на митническите органи - чрез проверка на багажите и чрез личен преглед на пътника.
(2) Проверка на багажите се извършва в присъствието на пътника или на упълномощено от него лице.


Благодаря за отговора!
След като разгледах внимателно акта, направи ми впечатление следното: "С деянието си ........, е осъществил състава на нарушението по чл.233 ал.3, във връзка на чл.233 ал.1....." С други думи, съгласно чл.233 ал.3 наказанието е глоба в размер на 200 до 250 на сто върху митническата стойност, докато по чл.233 ал.1, е 100 до 200 на сто върху митническата стойност. Мога ли да очаквам глоба от 250% в такъв случай? Аз тайно се надявах на 100%, но явно попадам под удара на ал.3.


Аз пък, тайно се надявах да разбера нещо повече относно очилата за четене, но както и да е. Продайте ги! Те не са Ви необходими, след като не ги носите при пътуванията Ви в чужбина! Така поне отчасти ще компенсирате разликата в размера на наложената Ви евентуално глоба /ако в производството по оспорване й не бъде установено, че действителното количество на пренасeните цигари е завишено, както твърдите/!

П.П.
За пореден път, не мога да разбера и това - защо се навъдиха толкова много хора, които искат да бъдат играчи, след като това очевидно не им се отдава. Както казах и преди, рано или късно идва момент, когато се налага да платиш сметката... И тогава не е редно да плачеш, а да изпълниш задължението и да си вземеш поука относно бъдещото ти поведение.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron