начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Развод и жилище

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Развод и жилище

Мнениеот dimitarbt » 04 Юни 2015, 17:33

Както при много хора се случва - предстои ми развод. И започвам да се "подготвям" за това.

Ябълката на раздора най вероятно ще е апартамента със следната история:
Апартамента е купен преди брака с кредит на мое име и с нотариален акт на мое име. Ипотекиран е към банката разбира се :)
Абсолютно всички разходи (погасителни вноски, ток, вода, интернет, газ и т.н.) ги плащам аз и имам документи да го докажа.
Понеже съпругата ми си намери мой заместник с голямо сърце но без жилище, предполагам ще им е нужно такова.
Имаме едно дете заедно (4 г.) и едно от предишния и брак.

Какви са ми възможностите да запазя дома си.

Благодаря за съветите и мненията ви предварително.
dimitarbt
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Юни 2015, 17:31

Re: Развод и жилище

Мнениеот petkova63 » 05 Юни 2015, 18:37

След като жилището е придобито преди брака, то не става съпружеска имуществена общност само поради това, че по време на брака сте изплащали кредита. Вие сте едноличен собственик на имота и съпругата Ви не може да има основателни претенции върху правото на собственост. Ако смята, че е участвала в изплащането на кредита (което подлежи на доказване, ако се твърди), може да иска връщане на сумите, които е дала, тоест да има облигационна, но не и вещно-правна претенция. Има и практика на ВКС в този смисъл. Така че апартаментът си е Ваш. В зависимост от претенциите на съпругата Ви, ако и след като такива бъдат предявени, ще организирате защитата на интересите си.
petkova63
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 18 Юли 2013, 19:17
Местоположение: гр. София

Re: Развод и жилище

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Юни 2015, 20:34

Трябва да се направи прогноза на събитията, като след това да се наложат някакви леки (или тежки) мерки, за да не се стига до загуби.

Жилището на 100 % се дава на майката до достигане на 18 години на детето. Може да се иска наем, но пък дължите издръжка.

За да избегнете тържествения купон на Новата година в апартамента Ви, но без Ваше участие, трябва да се има предвид, че имате работа с един вид успоредни процеси - развод, който класически губите, но можете и да имате шанс.

Ако стартирате някакви действия - това е успоредно на развода. И какво се случва на практика - сега сте абсолютно с вързани ръце, почти, защото формално законът пази семейството и не можете да се разпоредите с имота. Кога да нападнете - много труден въпрос.

Общата тактика е на приспиване на противника, ама те да не са паднали от Марс.

Мисля, да не говоря конкретно, защото в търсачката на интернет темата за развод е силно търсена и ще излезе великата тактика наяве.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Развод и жилище

Мнениеот dimitarbt » 08 Юни 2015, 13:22

Любопитен съм - кой би ме убедил да им плащам вноските по кредита
dimitarbt
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Юни 2015, 17:31

Re: Развод и жилище

Мнениеот advpetkov » 21 Юни 2015, 07:53

Собствеността и ползването на жилище са различни неща, нали ги разграничавате? Вноските по кредита и обслужването му имат отношение към ипотеката и евентуално (при необслужване на кредита) към публичната продан на имота, тоест в крайна сметка към собствеността. За ползването се дължи наем, с тази подробност, че в този случай размерът му ще бъде определян от съда, а не свободно договарян.
advpetkov
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 22 Юли 2013, 10:44

Re: Развод и жилище

Мнениеот neveja111 » 30 Ное 2015, 01:06

Това, че вие сте плащали не ви прави собственик, защото дори и плащанията да са директно от заплатата ви "приноса на половинката ви" се предполага. АКО продължите да плащате, може и да иската по-голям дял при една бъдеща сага по собствеността на апартамента. Ако смятате жена ви виновна за развода - искайте си детето и попечителството над него, тогава вие ще си живеете в апартамента заедно с дете ви. Съдът се интересува от това кое е най-добро за децата и не винаги ги дава на майката, особено ако се докаже че е виновна за краха на брака ви.....
neveja111
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 04 Юни 2010, 13:55

Re: Развод и жилище

Мнениеот hariman » 06 Дек 2015, 17:06

Neveja111, видимо не сте юрист и напоследък това е поне трета тема, в която давате категорично и най-вече невярно мнение , с което заблуждавате питащия. Човекът ясно е посочил, че е закупил апартамента преди брака с ипотечен кредит, т.е. имотът си е лична собственост, а не СИО.
Към питащия - никой не може нито да ви убеди, нито да ви принуди да плащате вноските по кредите, това си е ваш избор. :) Ако спрете да изплащате кредита, банката най-вероятно ще пристъпи към принудително удовлетворение от обезпечението по кредита, т.е. въпросния апартамент. Дали това ще бъде икономически изгодно за вас ние няма как да знаем, но решението за това ще е ваше.
hariman
Потребител
 
Мнения: 175
Регистриран на: 22 Апр 2002, 18:46

Re: Развод и жилище

Мнениеот ilian_todorov » 06 Дек 2015, 19:50

dimitarbt написа:Както при много хора се случва - предстои ми развод. И започвам да се "подготвям" за това.

Ябълката на раздора най вероятно ще е апартамента със следната история:
Апартамента е купен преди брака с кредит на мое име и с нотариален акт на мое име. Ипотекиран е към банката разбира се :)
Абсолютно всички разходи (погасителни вноски, ток, вода, интернет, газ и т.н.) ги плащам аз и имам документи да го докажа.
Понеже съпругата ми си намери мой заместник с голямо сърце но без жилище, предполагам ще им е нужно такова.
Имаме едно дете заедно (4 г.) и едно от предишния и брак.

Какви са ми възможностите да запазя дома си.

Благодаря за съветите и мненията ви предварително.

Ти нямаш изгода да плащаш апартамент в който няма да живееш 14 години. Да гледаш сам дете (ако правата бъдат дадени на теб) също е лоша идея. Мъж дете не гледа. ;) Защо не разговаряш със съпругата си и я убедиш да няма претенции за ползване на жилището докато детето не навърши 18 години. Ако не се съгласи, спри да плащаш вноските и така апартаментът ще бъде изкаран на публична продан. Ти заминаваш за чужбина и я оставяш да се оправя с детето сама или с новия си мъж. Ако е разумна няма да ти създаде проблеми.
П.П. Предполагам, че не сърцето му е голямо на заместника ти, а нещо друго. Намира се между краката. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Развод и жилище

Мнениеот gclubplaza » 25 Окт 2016, 15:42

โพสต์ที่น่ากลัว ผู้ดูแลระบบขอบคุณ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
golden slot
gclubplaza
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Окт 2016, 13:43

Re: Развод и жилище

Мнениеот nikodim77 » 27 Окт 2016, 11:05

Моля да бъда извинен от питащия, dimitarbt, но ще се включа зада опонирам на ilian_todorov!
Изразявам категоричното си несъгласие с думите:
„Да гледаш сам дете (ако правата бъдат дадени на теб) също е лоша идея. Мъж дете не гледа.”

Надявам се, че намигващата емотиконка след тези думи, показва шега?!
Обществото трябва да се отърси от тези остарели разбирания и догми. Налице са много бащи (Татковци), които полагат не по-лоши грижи от майките, Татковци, които отдават неимоверна Любов към своите деца! Все по-честа е и практиката на родните съдилища да постановяват така нареченото „упражняване на родителски права” именно на бащите.
Всъщност е редно да спрем да делим РОДИТЕЛСТВОТО на майчински и бащински грижи и задължения! Дори считам, че на ниво „Конституция” би следвало в чл.14 да се промени втората дума с „РОДИТЕЛСТВОТО”.
Наясно съм, че с този пост ще си навлека гнева на много Майки, които четат и участват в този форум. Далече съм от тезата, че видиш ли, майките са лоши, напротив. Но, да не забравяме, че и бащите са хора – родители, изпитващи обич към децата си. Грижите не се свеждат само до топла стая и завивка, както и топла супа… Истинските грижи са Много Любов към децата, правилното им третиране и отношение, подкрепата, която им се дава, и предаването на познания. Всъщност темата „истински родителски грижи” е безкрайна и не съм този, който ще я изчерпа тук. Просто исках да оборя цитираните по-горе думи на ilian_todorov. :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Развод и жилище

Мнениеот leto15 » 27 Окт 2016, 11:32

:oops: така си е
leto15
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 04 Юни 2015, 09:14


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron