начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Легално ли е плащане в евро?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот mamarinov » 30 Яну 2015, 21:17

Здравейте.
Имам плащане към една фирма за извършена услуга, но се получи спор с тях. Аз искам да им платя по банков път, но те настояват да е в брой, като ми издадат само един разходен касов ордер. Имам ли право да откажа да плащам в брой?
Въпреки че отказаха да ми дадат номер на тяхна банкова сметка, аз успях чрез трето лице да науча такава. Проблемът е, че тази сметка е в евро. Ако внеса дължимата сума по тази сметка, изчислена по официалния курс, мога ли да считам, че съм си изпълнил задълженията?
Тяхната позиция е, че или ще платя в брой, или пък ако толкова държа да е по банков път, ще платя по банковата сметка на ЧСИ, след като ме осъдят, като сумата ще бъде много по-голяма.
mamarinov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 30 Яну 2015, 20:30

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот sunshine_75 » 30 Яну 2015, 22:35

Имате ли договор в писмена форма? Какво пише в него по отношение начина на плащане? Сигурен ли сте кой е титуляр на банковата сметка? Иначе няма логика да не приемат плащането безкасово.
Възможно е банковата им сметка да е запорирана и затова да искат кешово плащане. Разписката доре, а също и РКО, са документи, удостоверяващи това, че са получили парите. Просто се убедете, че този, който Ви я издава и подписва, е законен представител на дружеството, извършващо услугата.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот mamarinov » 31 Яну 2015, 00:21

Имам договор, но в него нищо не пише за начина на плащане, само сумата. Този, който би ми написал разписката, формално няма нищо общо с фирмата, макар че реално той се занимава с паричните въпроси. Но не е там работата - аз винаги плащам по банков път, защото съм много немарлив с документите и тази хартийка след някой-друг ден със сигурност ще я загубя, докато банковия превод няма как да го "загубя". А и вече нямам доверие в тези хора след всичките им хитрувания и увъртания.
Сигурен съм, че точно тази фирма е титуляр на сметката. Единственото ми притеснение е, че сметката е в евро, а доколкото знам, законното платежно средство в България е само лева. Да не се окаже, че след като им преведа сумата, те пак могат да заведат дело срещу мен
mamarinov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 30 Яну 2015, 20:30

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот tochotocho » 31 Яну 2015, 11:15

Имате писмен договор с фирмата!. Там трябва да има наименование,седалище, адрес, МОЛ и т.н. Може да си направите справка за актуално състояние на фирмата. В договорът е посочена месечната наемна цена в ЛЕВА. След като изрично не е посочен НАЧИНА на плащане: в брой или по сметка, имате право на избор! А за да платите в брой- ще трябва да отидете в офиса. Значи знаете къде е !Задължително е : фактура и касова бележка!, а не касов ордер. Ако банковата сметка която сте научили е в ЕВРО, не е незаконно да направите превод в евро!На практика: откривате си сметка в евро в същата банка, зареждате си сметката и правите превод в евро. Преводите в евро са по-скъпи, от левовите. Невероятно е фирмата да няма сметка в ЛЕВА! Аз лично бих им пратил НОТАРИАЛНА покана- в смисъл посочете актуална банкова сметка /лева,евро/. Така ще защитите претенции за недобросъвестност като платец!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот mamarinov » 31 Яну 2015, 12:15

Това, че самият превод не е незаконен е добре, но мен по-скоро ме интересува дали след това те имат иск срещу мен на формалното основание, че не са дали изрично съгласие да получат дължимата сума в евро, след като е уговорена в лева.
Може би трябваше да задам друг въпрос - как да открия къде фирмата има сметка в лева, както и номера на тази сметка?
А иначе става въпрос за договор за еднократна услуга, не за наем. След това няма да имам контакти с тази фирма. Знам къде им е офиса и съм ходил там, но откзават да ми кажат банкова сметка, искат парите в брой, на което пък аз не съм съгласен.
mamarinov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 30 Яну 2015, 20:30

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот Melly » 31 Яну 2015, 14:16

mamarinov написа:Това, че самият превод не е незаконен е добре, но мен по-скоро ме интересува дали след това те имат иск срещу мен на формалното основание, че не са дали изрично съгласие да получат дължимата сума в евро, след като е уговорена в лева.
Може би трябваше да задам друг въпрос - как да открия къде фирмата има сметка в лева, както и номера на тази сметка?
А иначе става въпрос за договор за еднократна услуга, не за наем. След това няма да имам контакти с тази фирма. Знам къде им е офиса и съм ходил там, но откзават да ми кажат банкова сметка, искат парите в брой, на което пък аз не съм съгласен.

Законът дава възможност (чл.75, ал.2 ЗЗД) изпълнението на задължение да бъде направено на Кр чрез овластено от закона лице (чл.75, ал.2 вр.чл.97, ал.2 ЗЗД , а това е Банка) чрез откриване на набирателна сметка в "лева". Има специални условия, които ще ви бъдат разяснени на място, mamarinov). Задължително като следваща стъпка Дл трябва да уведоми Кр за изпълнението на задължението му по "този начин" - с посочване на банковата сметка, размера на сумата, както и основанието, за да е налице погасителния ефект на задължението на Дл.
Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот mamarinov » 31 Яну 2015, 17:30

Благодаря, Melly, това наистина е вариант. Макар че си има своите неудобства - да откриваш сметка и по-неприятното - да уведомиш другата страна, което може да стане само с нотариална покана, което пък си е сериозен разход. Но все пак е някакъв вариант за приключване на историята.
mamarinov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 30 Яну 2015, 20:30

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот Melly » 31 Яну 2015, 19:06

Не някакъв, а това е единственият вариант при липса на съдействие от страна на Кр, чрез който задължението ти има погасителен ефект, mamarinov.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот ivanov_p » 31 Яну 2015, 21:28

Вариантът е единствен, но сметката трябва да е олихвяема минимум с официалният ЛП на БНБ. Теоретично може и да не ги уведомяваш, лихвите им текат, може да поискаш банката да им изпраща месечните известия по пощата. Набирателна сметка едва ли ще ти открият, по ред причини. Преди години нямаше проблем да откриеш сметка, сега не знам. Скоро исках да открия сметка за един длъжник, физическо лице, бяха му присъдили няколко лева по част от отхвърлен иск, но ми отказаха, трябвало да имам копие от лична карта. Ако отидеш с удостоверение от ТР за дружеството единственият проблем може да дойде ако поискат спесимен.

Задължението за документацията е на този, който дава парите, не на получателя.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот Melly » 31 Яну 2015, 23:02

ivanov_p написа:...... Теоретично може и да не ги уведомяваш,
...... (останалото е "талаш")

:shock:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот ivanov_p » 01 Фев 2015, 00:19

Защо да ги уведомяваш? Първо закона не го изисква, второ, парите са вложени с лихва, равна или по-голяма от тази на БНБ, в никой момент кредиторът не е ощетен, ако ще да си получи парите и след 5 години. Ако ги вложиш на падежа без лихва и съобщението пристигне след 3 дни ще си в забава за тези три дни, има решение в тази насока, но съм го чел преди повече от 10 години, когато често ми се налагаше да откривам такива сметки.
От друга страна сметка се открива, когато кредиторът е в забава. Той е в забава и когато се намира на неизвестен адрес и няма как да си длъжен да го търсиш. Това е често срещан казус при наеми и особено с хора отишли в чужбина, вкл. и починали. Отделно банката изпраща ежемесечни съобщения, а най-вече банковата сметка постъпва веднага в НАП.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот Melly » 01 Фев 2015, 01:08

ivanov_p написа:Защо да ги уведомяваш? Първо закона не го изисква, ...................
........... (останалото е "талаш")

Горките ти клиенти..... :cry:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот ivanov_p » 01 Фев 2015, 11:48

Мели, за да разбереш едно нещо трябва да си го представиш. Представи си как ще се развие иска на кредитора за вложената в банката олихвяема сума.
Аз нямам клиенти, имам цеденти. Парите си ги плащам от джоба.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот bird_of_paradise » 01 Фев 2015, 16:07

Представи си и други претенции, не само за главница и лихви- най-малко съдебните разноски са под въпрос при твоята конструкция.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот ivanov_p » 01 Фев 2015, 16:23

Няма конструкция, а закон. Завежда се иск, ответникът представя преведената сума по сметката на кредиторът и се приключва. Аз винаги съм изпращал съобщение, но не виждам какво го прави задължително.

Нормата е писана в друго време и се нуждае от актуализация, защото банките отказват да откриват такива сметки, аз съм се карал в банка за ф.л., доводът, че трябва да представя копие от лична карта, която естествено няма как да имаш. За юридически задължителен е спесимен и т.н. и на практика това не може да се направи или е много проблемно. За целта трябва тези сметки да се разкриват по партидата на РС или НАП. Тамън данъчните ще могат да си прибират данъците. Да не говорим, че всеки търговец трябва задължително да публикува банкова сметка, като иска тайна няма да я ползва, но тя е на негово име и фигурира в регистъра.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот mamarinov » 01 Фев 2015, 17:36

Интересна дискусия сте заформили под моя въпрос, но ще ми е още по-интересно да чуя мнения и по другите два въпроса, а именно:
1. Има ли начин да науча банкова сметка има фирмата в лева?
2. Ако преведа дължимата сума във вече съществуваща сметка, която е в евро, фирмата има ли иск срещу мен?
mamarinov
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 30 Яну 2015, 20:30

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот Melly » 01 Фев 2015, 17:51

mamarinov написа:Интересна дискусия сте заформили под моя въпрос, но ще ми е още по-интересно да чуя мнения и по другите два въпроса, а именно:
1. Има ли начин да науча банкова сметка има фирмата в лева?
2. Ако преведа дължимата сума във вече съществуваща сметка, която е в евро, фирмата има ли иск срещу мен?

Всичко може. Ако пък се окаже, че не си изпълнил точно, влиза в действие много важен принцип в правото :arrow:
"Който плаща зле, плаща два пъти".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Легално ли е плащане в евро?

Мнениеот didat » 02 Фев 2015, 12:36

Според мен може да платите в евро по централния курс 1.95583. Явно обаче не искат, може и тази сметка да е запорирана. Има 1 друг вариант: отивате при тия мили хора, вземате човека с вас и отивате във вашата банка. Максимум за 1 час ще му открият сметка и ще преведете парите по нея. превода ще стане за 5 мин, после си теглят сумата, закриват сметката и да си ходят по живо-по здраво.
didat
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 29 Авг 2013, 14:44


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron