начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Обучение на непълнолетно дете в чужбина

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обучение на непълнолетно дете в чужбина

Мнениеот legaladviser » 16 Дек 2014, 13:07

Здравейте,

Имам следния казус - непълнолетно дете (14г. 10м.) ще учи в чужбина (държава е членка на ЕС). Родителите са разведени, като съгласно съдебното решение за развод дете живее при майката. Въпросът ми е за обучението в чужбината същият режим както и за пътуване в чужбина ли се прилага и къде е уредена тази материя?

Предварително благодаря!
legaladviser
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 25 Ное 2014, 09:55

Re: Обучение на непълнолетно дете в чужбина

Мнениеот aaaaly » 01 Фев 2015, 01:19

Много зависи в коя европейска държава е.

На мен и децата ми не беше направен никакъв проблем - ние излязохме с официално и потвърдено разрешение от бащата за пътуване, което регулярно беше подновявано - знаете, че това разрешение задължително се подновява на всяка 1 навършена календарна година.


Мога да говоря само от собствено име - не беше необходимо специално разрешение за учене на непълнолетно дете. Аз имах много повече проблеми като адулт, отколкото децата ми.



Тях ги приеха безусловно! мене - не!
aaaaly
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 20 Авг 2014, 22:13

Re: Обучение на непълнолетно дете в чужбина

Мнениеот bird_of_paradise » 01 Фев 2015, 16:10

aaaaly написа:На мен и децата ми не беше направен никакъв проблем - ние излязохме с официално и потвърдено разрешение от бащата за пътуване, което регулярно беше подновявано - знаете, че това разрешение задължително се подновява на всяка 1 навършена календарна година.

Подчертаното е невярно- въпрос на заявени обстоятелства в самата декларация, които не е задължително да са ограничени със срок.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Обучение на непълнолетно дете в чужбина

Мнениеот aaaaly » 01 Фев 2015, 16:37

bird_of_paradise написа:
aaaaly написа:На мен и децата ми не беше направен никакъв проблем - ние излязохме с официално и потвърдено разрешение от бащата за пътуване, което регулярно беше подновявано - знаете, че това разрешение задължително се подновява на всяка 1 навършена календарна година.

Подчертаното е невярно- въпрос на заявени обстоятелства в самата декларация, които не е задължтелно да са ограничени със срок.



Преди 8 години това съществуваше в закона - и аз бях изчарджена от колегите ви точно със същия въпрос и в същата позиция - защото се оказа, че разрешение за пътуване на дете даже да е ситуирано за повече от 1 година - но е валидно само за 1 година и закона е категоричен, че пълномощно и разрешение за пътуване и пребиваване в чужбина на дете МОЖЕ да бъде указано за по-дълъг срок - но е ВАЛИДНО в очите на закона САМО ЗА 1 КАЛЕНДАРНА ГОДИНА ОТ ДАТАТА НА ИЗДАВАНЕТО И РЕГИСТРАЦИЯТА МУ.


В същото време в страната, я която живея - НИКОГА! досега!! не са искали лични документи нито на мен, нито на детето - за да се запишем на училище или в в каквото и да е друго учебно заведение, нито са искали каквито! и да било други документи.


Децата ми бяха записани с данните, които подадохме и написахме собственоръчно. Тукашните власти си имат други методи за удостоверяване. Окаже ли се, че данните, които подаваш, са неверни - следват доста последствия....

Нямам нищо общо с полицията тук, нито с властите - но дори да има една буквичка разлика - има (юридически) последствия.

Просто системата и начините са различни....

Разбира се, че има маса проверки. Просто аз не съм имала интерес да лъжа и да подавам неверни данни. При нас всичко беше изрядно. Нямам идея какви биха били последствията, ако нещо при нас беше неизрядно. Ние не попадаме в тоя случай. При нас всяка точка и запетайка беше подадена изрядно.


Просто твърдя, че ако И техния случай е изряден - то те няма от какво да се боят.
aaaaly
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 20 Авг 2014, 22:13

Re: Обучение на непълнолетно дете в чужбина

Мнениеот aaaaly » 01 Фев 2015, 16:45

aaaaly написа:Много зависи в коя европейска държава е.

На мен и децата ми не беше направен никакъв проблем - ние излязохме с официално и потвърдено разрешение от бащата за пътуване, което регулярно беше подновявано - знаете, че това разрешение задължително се подновява на всяка 1 навършена календарна година.


Мога да говоря само от собствено име - не беше необходимо специално разрешение за учене на непълнолетно дете. Аз имах много повече проблеми като адулт, отколкото децата ми.



Тях ги приеха безусловно! мене - не!


И искам да поясня допълнително, за да няма недоразумения.

За адулт е много по-проблематично да трансферира документи, разрешения, удостоверения, и всякакви други административни необходимости.

Децата се връзват към родител - и родителя носи последствията и необходимостите. За децата не правят проблеми - проблемите биват подадени на родителите, ако нещо е некоректно. Децата биват третирани като зависими от родителите си. Затова всякакви възражения и конфликти и несъответствия биват разрешавани с родителите (в моя случай с мене, защото аз нося родителските права по бракоразводното дело).



Ако пък родителя не е в състояние да се грижи за децата си, тогава (при професионално изказано становище) властите изземват децата...от неспособните родители....

Така че - бих посъветвала НАСТОЯТЕЛНО! всеки един отговорен родител - да си предвиди изходи, начини, средства и документи .....за да не се стигне до неприятни ситуации....

Дори да сте български граждани - на територията на съответната страна сте събджекти на тяхното правораздаване....не ставайте закононарушители от идиотизъм!


Уверявам ви, че европейското правораздаване няма нищо общо с безотговорното българско такова.....и ще се намерите в реални проблеми....ако подцените тоя фактор ....
aaaaly
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 20 Авг 2014, 22:13


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Google [Bot] и 22 госта


cron