начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Изграждане на навес над тераса

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Изграждане на навес над тераса

Мнениеот gemov81 » 27 Апр 2014, 16:52

Здравейте, имам 20 м2 открита тераса вписана в документа ми за собственост на първи жилищен етаж,която се явява покрив на помещение за магазин с топло и хидро изолация покрита с гранитогрес. Имам желание да изградя навес над половината тераса за предпазване от сняг,дъжд и боклуци, които хвърчат от горните тераси. Терасата е с изложение вътрешния двор на кооперацията.Ако някой може да ми каже какъв е най-лесния законен начин за това. Благодаря предварително
gemov81
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2014, 16:18

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот emilgrigorov » 28 Апр 2014, 09:12

Тента.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот gemov81 » 28 Апр 2014, 19:58

Благодаря за съвета, но искам нещо по-масивно, защото една цигара от комшиите и съм се запалил :mrgreen:
gemov81
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2014, 16:18

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот emilgrigorov » 29 Апр 2014, 20:41

Негорима тента.

Терасата, за разлика от балкона и лоджията, е в общ разрешителен режим. По всяка вероятност - и с отстъпване на право на строеж (това не е сигурно, въпрос на късмет). Градоустройство ... съгласия от всички живущи ... няколко години. и няколко хиляди лева само по документи.

Има проектанти на тенти. Пък и за всеки архитект ще е предизвикателство. Познавам един, архитект - делтапланерист. И конструира. Но е в Щатите.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот gemov81 » 01 Май 2014, 18:57

Сигурно ако отида в общината и попитам те би трябвало да ме насочат на някъде ,освен ако не попадна на някоя сърдита лелка, която ще ми убие желанието за живот.
gemov81
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2014, 16:18

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот todorst » 02 Май 2014, 17:10

Препоръчвам опитай по чл. 147 ал 1 точка 12 и чл 153 ал. 1 и чл. 185 ал 1. Отказът се обжалва пред съда
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот probcho » 02 Май 2014, 19:50

todorst, преди да "препоръчате"
todorst написа: по чл. 147 ал 1 точка 12 ..........

е хубаво да се направи разлика между "тераса" и "балкони и лоджии"!
Ако успеете да направите тази разлика може би ще разберете, че
todorst написа:.... чл 153 ал. 1 и .....

е неприложим, поради факта, че вече непопадате в хипотезата на чл.147, ал.1.
Същото може да се разглежда като пристрояване с надстрояване!
Ако успеете да направите и тази стъпка, то
todorst написа:.........и чл. 185 ал 1. .........

става подвъпросен. :D
Като за накрая следва да се припомни, че
todorst написа: опитай ............обжалва пред съда

струват пари, но може би е важното от кой джоб излизат!(защото вече доста се завишиха адвокатските услуги)

ПП
Някъде из темите мисля, че се дискутира нещо в този дух, но....
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот julyanvonemona » 03 Май 2014, 09:48

probcho приятелю! Прав си в съжденията си по темата, Но! (NB!) бих препоръчал да следиш внимателно изявите на todorst в този форум. Ще забележиш че не е съвсем безобиден! И ако може не пиши с дребен шрифт! Затрудняваш очите на един "дементен старец".
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот todorst » 03 Май 2014, 11:38

Правя разлика- балкон, лоджия, тераса! Споделям становището ,че чрез форума се стремим да насочим, помогнем!
Строго погледнато към буквата на закона: първо питането следва да се отнесе към ВЗАИМОПОМОЩ, а не към" строителство и ре ...." второ- иска се покриване на тераса, а не остъкляване. т.е. извън чл.147 ал 1 т. 12. ЗУТ не е предвидил покриване на тераса!!. .Изобщо необяснимо е изключването на терасата от чл. 147 и липсата на друг конкретен текст.
Излиза, че можеш да си ОСТЪКЛИШ балкона, лоджията , а терасата винаги открита! Монтажът на тента също си е строителство.Съгласие на останалите съсобственици?
Може ли някой да посочи МОТИВИТЕ за тази каламбура ???
По отношение на собствеността закона третира еднакво балкона, лоджията и терасата!
Имаме ли синхронизация на законите по евронормите?
Имам случай при който терасата е посочена в нот.акт като отделен обект с инд.номер. Тогава приложим ли е чл. 185 ал 1 на ЗУТ? Ако ДА, то да мине през кадастъра за промяна и оформяне на терасата като отделен обект и после по чл.185 ал.1 и общия режим.
Защо да е просто, като може да е сложно!!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот julyanvonemona » 03 Май 2014, 14:07

todorst написа:....Излиза, че можеш да си ОСТЪКЛИШ балкона, лоджията , а терасата винаги открита! Монтажът на тента също си е строителство.Съгласие на останалите съсобственици?
Може ли някой да посочи МОТИВИТЕ за тази каламбура ???

Не е каламбур!Зависи каква е тентата, защото ако се касае за нещо което има тежък механизъм за задвижване и носи някакъв товар, за което се правят изчисления, естествено че под въпрос стои и устойчивостта на конструкцията на сградата, която както се знае съгласно чл.38 ЗС е "обща част,с произтичащите от това всички последици. И (NB!) следва проектиране и разрешение за строеж парекселанс, а и по отношение чл.185 (1)т.3 ЗУТ не би могло да се приеме, че едно натоварване поставящо под въпрос конструктивната устойчивост е незначително изменение на общите части на сградата
todorst написа:.....Имаме ли синхронизация на законите по евронормите?

На този въпрос няма да се спирам защото е меко казано глупав от всякъде!
todorst написа:Имам случай при който терасата е посочена в нот.акт като отделен обект с инд.номер.....
Това дали терасата е посочена като отделен обект може да се дължи на две групи причини
а) не разбиране от страна на някой нотариус и;
б) случай когато терасата представлява наистина самостоятелен обект, например "Тераса за сушене на билки" със съответните технологични за целта предвиждания"
todorst написа:Тогава приложим ли е чл. 185 ал 1 на ЗУТ? Ако ДА,.....
Защо да е просто, като може да е сложно!!

Както посочвам по- горе приложимостта на чл.185 (1) ЗУТ е съвсем отделна опера.И въобще не е сложно
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот todorst » 03 Май 2014, 18:19

Имам чувството, че ме следят. Напиша нещо и веднага коментар. Хайде и от мен коментар.Най-харесвам когато форумците заместват общинарите. НЕ МОЖЕ това или онова. Не видях мотивировка защо терасата е извън обсега на ЗУТ. И кажете му на питащия КАК МОЖЕ. Ако имах възможност бил инициирал промени в ЗУТ и включване в т.12 на ал 1 на члена и терасата. Пък нека в съответната комисия на НС, кажат защо не може. От форумците не очаквам мотивировка за статуквото. Но защо пък не, може някой да е на ТИ с материята.
А това за ТЕРАСА за сушене на билки - наистина си е г.....т.Терасата става производствено помещение! Терасата си е тераса, едва ли
архитект, проектант ще проектира съответно тераса за отдих - слънчеви бани. Ще се изисква и оборудване, вода,душ, ел.захранване, може и малък басейн. В ЗУТ са дадени характеристики на балкон, лоджия, тераса. Няма правилник, описание, как да се ползват.
Ако искаш ползвай ги з а сушене на билки, ювки, дрехи и т.н.
Така ,че дайте да дадем!!! Концентрирайте се върху ТЕРАСА. Що е то и има ли почва за ползване/рационално/ !? Или е място за ветровете, чистене на сняг. Ненужна, неизползваема площ, но при покупка си плащаш яко.
Само за пример - в нот.акт за апартамент на Черноморието пише: апартамент от 82 кв м
състоящ се от жилище 50 кв.м, ид.части ... 8 кв.м и тераса от 24 кв м. и си плащаш и за терасата яко. Почти всеки купувач би искал най-малкото да я покрие и остъкли някоя част,за спре ветровете!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот todorst » 03 Май 2014, 18:38

Вижте новините " Парламентът премахна пречките за строеж на плажа " А за терасата си трае! Що тъй бе! Ами треба си ЛОБИ. Инициирам - Съюз на притежателите на тераса/ СПТ/ или
Сдружение на собствениците на тераса /ССТ/ може и България без тераси ББТ/ , Терасата -
път към добруване ТПД/ Очаквам и предложения !!!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот probcho » 03 Май 2014, 22:18

todorst написа:Правя разлика- балкон, лоджия, тераса! Това добре!Споделям становището ,че чрез форума се стремим да насочим, помогнем! И аз така!
Строго погледнато към буквата на закона: първо питането следва да се отнесе към ВЗАИМОПОМОЩ(какво имате предвид?), а не към" строителство и ре ...." второ- иска се покриване на тераса, а не остъкляване.(среща се остъкляване и от към.... горната страна, като същото пак може да се разгледа като остъкляване) т.е. извън чл.147 ал 1 т. 12. ЗУТ не е предвидил покриване на тераса!!. (покриване на терасата - от закрит или открит тип).Изобщо необяснимо е изключването на терасата от чл. 147 (ако не се лъжа същото не е само в ЗУТ) и липсата на друг конкретен текст.
Излиза, че можеш да си ОСТЪКЛИШ балкона, лоджията , а терасата винаги открита!(може би не точно така, а да се затвори определена част от нея. И все пак за не забравяме, че "вашата" терасата се явява покрив на някой друг) Монтажът на тента също си е строителство. (монтажът на ролетни щори, на климатик, на сателитна антена и т.н. също си е строителство?) Съгласие на останалите съсобственици? (съгласие от архитект - проектанта?)
Може ли някой да посочи МОТИВИТЕ за тази каламбура ??? Мотиви? Може би отговор от законодателят!
По отношение на собствеността закона третира еднакво балкона, лоджията и терасата!(не идеално еднакво :!: - погледни малко по-нагоре)
Имаме ли синхронизация на законите по евронормите? (това е тема табу)
Имам случай при който терасата е посочена в нот.акт като отделен обект с инд.номер. ( :shock: това сериозно ли? И с какъв код ако не е тайна? А и трябва да отговаря на определението за "обект" - самостоятелен строеж или реална част от строеж с определено наименование, местоположение, самостоятелно функционално предназначение и идентификатор по Закона за кадастъра и имотния регистър) Тогава приложим ли е чл. 185 ал 1 на ЗУТ? Ако ДА, то да мине през кадастъра за промяна и оформяне на терасата като отделен обект и после по чл.185 ал.1 и общия режим.
Защо да е просто, като може да е сложно!!(А защо да е сложно, като е просто да няма обща философия!)

Добавките в цвят са от мен.... с цел пестене на време и място! :lol: В случай, че автора изрази несъгласие за в бъдеще ще се съобразя с изказаното мнение!
julyanvonemona написа: И ако може не пиши с дребен шрифт! Затрудняваш очите на един "дементен старец".

Моля за извинение! Същото бе сторено целно не да затруднявам някого, а за да намекна, че евентуално има и други въпроси, които следва да се разглеждат.... като част от пъзела!

ПП
А защо освен балкон, лоджия и тераса не се споменава и "балконет"? Нима той не може да бъде предмет на строителна инвазия? :D
ППП
todorst написа:Вижте новините " Парламентът премахна пречките за строеж на плажа " А за терасата си трае! Що тъй бе! Ами треба си ЛОБИ. Инициирам - Съюз на притежателите на тераса/ СПТ/ или
Сдружение на собствениците на тераса /ССТ/ може и България без тераси ББТ/ , Терасата -
път към добруване ТПД/ Очаквам и предложения !!!

А може ли ТБГ (Тераси без граници)? :lol:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот julyanvonemona » 04 Май 2014, 16:36

probcho написа:А може ли ТБГ (Тераси без граници)?

Ye-eee!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Изграждане на навес над тераса

Мнениеот emilgrigorov » 05 Май 2014, 19:56

Опъваш една тента ... и после - те да доказват, че е строеж. И чаршафите на кака Сийка от третия етаж, дето ги простира на балкона си - също.


Терасата е открита отгоре. Няма ограничения в площта си. Покриването и води до преоценки на влияния. Примерно - засенчване, отстояния ... основни положения в устройството на територията, ЗС, КРБ и пр. :lol:

Лоджията също няма ограничения. Но е в обема на сградата.
Балконът (конзолно изнесен) има ограничения както в издадеността си, така и в отстояния от имотна граница.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron