начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собственост

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собственост

Мнениеот doremy » 08 Май 2012, 19:44

Притежавам в съсобственост 50/50 парцел, върху който има изградена законна постройка, моя индивидуална собственост
Съсобственика ми няма постройка а е само собственик на 50% от земята.-Мога ли да изкупя неговия дял и така да прекратя съсобственоста .Парцела е урегулирано УПИ 350 м2, лице 15 м -неподеляем съгласно нормите на ЗУТ.
Какви са вариантите за прекратявене на съсобственноста? :))
doremy
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 20 Яну 2010, 20:27

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот rozablue » 08 Май 2012, 20:24

Изкупете,ако продава - това е идеалният вариант.

Ако не продава и парцелът е неделим - съдебна делба, с вариант съдът да предложи да го изкупите -той или Вие,тъй като сте с равни дялове, може би на Вас, тъй като имате и постройка. Ако не стане - се изнася целият парцел за публична продан, в която Вие можете да участвате с наддаване наравно с всяко друго лице,заявило участие в проданта.
rozablue
Потребител
 
Мнения: 254
Регистриран на: 05 Фев 2011, 11:42

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот emilgrigorov » 09 Май 2012, 00:36

:!: ЗУТ - Чл. 183. ... (4) За издаване на разрешение за нов строеж, съответно за надстрояване или за пристрояване в съсобствен имот, предназначен за ниско жилищно или вилно застрояване, не се изисква съгласие от останалите съсобственици в случаите, когато те са реализирали, започнали са или имат права за съответното строителство в имота.
Та по-внимателно с неподеляемостта и на кое всъщност. И на цената на какво.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот julyanvonemona » 09 Май 2012, 11:49

emilgrigorov. Чл.183 (4) ЗУТ няма нищо общо с делбата на въпросния имот, нито пък с изнасянето му или не на публична продан! Следва и Вие да проявите необходимото внимание!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот doremy » 11 Май 2012, 09:35

Към първия отговор от rozablue-Вие посочихте три резултата при делба-в конкретния случай, кой ще определи съда?Можете ли да посочите някаква практика с точно такъв случай./Молбата ми не е продиктувана от мързел.Аз не срещнах нито едно дело за делба с точно такава фактическа ситуация, а повярвайте доста търсих:)))./Как се определя сумата, която трябва да изплатя при варианта, че аз изкупувам?
doremy
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 20 Яну 2010, 20:27

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот avokady » 15 Май 2012, 18:13

rozablue написа:Изкупете,ако продава - това е идеалният вариант.

Намери оценител или брокер на имоти, те знаят пазарните цени! После всичко е на пазарлък :D ... Ако подхванеш съдебна делба, те очакват много нерви, загубено време и пари ... при все че целта оправдава средствата :D . Щом имота е неподеляем, на първо заседание заяви възлагането му на теб и ако имаш в кеш - плащай веднага, така се обезпечаваш против наддаването.
avokady
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 27 Окт 2010, 08:37

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот emilgrigorov » 15 Май 2012, 18:24

Опитвах се да вметна, че правото на строеж в имота е поделяемо. Респективно - цената му.
Ако се сети и си направи труда някой де.
Без да се заяждам, само като вариант ...
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот avokady » 15 Май 2012, 18:33

Правилно, но условието никъде не сочи строителен апетит :roll: , а само ликвидиране на съсобствеността в рамките на имота
avokady
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 27 Окт 2010, 08:37

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот julyanvonemona » 16 Май 2012, 06:11

Правилно, но условието никъде не сочи строителен апетит
avokady Една от причините да съм в този форум е култивирането на "строителен апетит". То криза, криза, ама нали все пак требе да заквасим по нещо! Пък ако се подкваси......какво ручане ще падне! :D :D :D
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот doremy » 16 Май 2012, 10:40

Благодаря за отговорите :
Отговора на rozablue е точно в посоката в която зададох въпроса- благодаря)
Вие посочвате, че в процедурата по допускане на делбата мога да заявя желание за изкупуване.При това положение следва ли да посоча цената, която предлагам или съда ще я определи.Как това предложение ще ме защитити от наддаване?
doremy
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 20 Яну 2010, 20:27

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот emilgrigorov » 16 Май 2012, 13:08

Ама Вие когато питате, направо си казвайте отговора, който желаете да получите. За да не се пъне народът.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот Melly » 16 Май 2012, 13:17

emilgrigorov написа:Ама Вие когато питате, направо си казвайте отговора, който желаете да получите. За да не се пъне народът.

+1
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот nk7702n » 16 Май 2012, 15:23

doremy написа:Притежавам в съсобственост 50/50 парцел, върху който има изградена законна постройка, моя индивидуална собственост
Съсобственика ми няма постройка а е само собственик на 50% от земята.-Мога ли да изкупя неговия дял и така да прекратя съсобственоста .Парцела е урегулирано УПИ 350 м2, лице 15 м -неподеляем съгласно нормите на ЗУТ.
Какви са вариантите за прекратявене на съсобственноста? :))

Най - добрият вариант е покупко - продажба на неговата идеална част, ако имотът е неподеляем. В краен случай - съдебна делба. При всички случаи, и да питате тук във форума, могат да Ви бъдат дадени общи насоки. Задължително Ви е необходим колега адвокат, за да Ви подготви документите за разпоредителната сделка или за завеждане на дело за съдебна делба и процесуално представителство.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот doremy » 16 Май 2012, 16:40

Наемането на адвокат предполага, че съм решил, какво точно ще правя и че имам интерес да водя дело.
Все още съм в фаза вземане на решение .Направил съм няколко платни консултации с различни адвокати.За съжаление няма ясен и еднозначен отговор на въпраса ми -такъв, че де ме мотивира да водя както и Вие посочвете не лесно дело.В този форум получавам по -съдържателни отговори.....
В предишния си пост всъщност исках да задам въпроси на avokady:
1.Как заявяването на желание за изкупуване ще ме предпази от наддаване за имота?
2.Ако няма наддаване, то очевидно ще има механизъм за определяне на цената възприет от съда, какъв е той?
doremy
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 20 Яну 2010, 20:27

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот nk7702n » 16 Май 2012, 17:16

doremy написа:Наемането на адвокат предполага, че съм решил, какво точно ще правя и че имам интерес да водя дело.
Все още съм в фаза вземане на решение .Направил съм няколко платни консултации с различни адвокати.За съжаление няма ясен и еднозначен отговор на въпраса ми -такъв, че де ме мотивира да водя както и Вие посочвете не лесно дело.В този форум получавам по -съдържателни отговори.....
В предишния си пост всъщност исках да задам въпроси на avokady:
1.Как заявяването на желание за изкупуване ще ме предпази от наддаване за имота?
2.Ако няма наддаване, то очевидно ще има механизъм за определяне на цената възприет от съда, какъв е той?

На мен пък ми се стори, че искате някой да Ви пресъздаде как точно ще протече делото и какъв ще е крайният съдебен акт, което е невъзможно. / ..." то очевидно ще има механизъм за определяне на цената, възприет от съда, какъв е той?" / Има, начини за определяне на цената, в хода на процеса се представят доказателства, правят се доказателствени искания, едни се уважават, други се отхвърлят и др.
Други въпроси имате ли по съществото на адвокатската работа? :roll:
П.П. Без да мислите, че се заяждам, съдебната делба не е просто и лесно производство, затова със сигурност няма да останете доволен, ако си го водите сам. От въпросите Ви личи, че изобщо не сте наясно как протича процесът по допускане и реално извършване на делба. Едва ли ще научите всичко чрез консултиране тук във форума. Все пак, както си решите, от мен - успех!
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот avokady » 17 Сеп 2014, 11:51

Никъде не е посочено, че защитата на гражданите трябва да бъде реализирана посредством задължително процесуално представителство, което само по себе си основава извода "Мога го и сам ... !", но така рискуваш загуба във времево отношение, въпреки че съдът не разполага с правомощия да се разпорежда по какъв начин да защитиш правата си :?
avokady
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 27 Окт 2010, 08:37

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот avokady » 01 Дек 2016, 23:16

doremy написа:В предишния си пост всъщност исках да задам въпроси на avokady:
1.Как заявяването на желание за изкупуване ще ме предпази от наддаване за имота?
2.Ако няма наддаване, то очевидно ще има механизъм за определяне на цената възприет от съда, какъв е той?


Основен критерий при избора на способ за извършване на делбата е поделяемостта на имота съобразно броя на съделителите! Ако заявиш желанието си целия имот да ти бъде възложен, то следва в 6 месечен срок да изплатиш дяловете в пари на другите съделители, в противен случай имота се изнася на публична продан.
Цената се определя от назначената от съдът СТЕ, но обикновено става така, както нареди съдията / негласно/!
avokady
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 27 Окт 2010, 08:37

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот Melly » 02 Дек 2016, 01:59

avokady написа:
doremy написа:В предишния си пост всъщност исках да задам въпроси на avokady:
1.Как заявяването на желание за изкупуване ще ме предпази от наддаване за имота?
2.Ако няма наддаване, то очевидно ще има механизъм за определяне на цената възприет от съда, какъв е той?


Основен критерий при избора на способ за извършване на делбата е поделяемостта на имота съобразно броя на съделителите! Ако заявиш желанието си целия имот да ти бъде възложен, то следва в 6 месечен срок да изплатиш дяловете в пари на другите съделители, в противен случай имота се изнася на публична продан.
Цената се определя от назначената от съдът СТЕ, но обикновено става така, както нареди съдията / негласно/!


След ЧЕТИРИ години.... :D
На това му казват "евала-рка".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот avokady » 12 Яну 2017, 16:50

По всяка вероятност човека изпитва угризения от целево естество, които в условията на евентуалност биха попречили за правилния ход и изхода на делото, апропо дали да бъде образувано дело или да си изчака търпеливо времето, когато съсобственика му /собственика на сградата/ ще придобие целия парцел по давност 8) ...
avokady
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 27 Окт 2010, 08:37

Re: делба на съсобствен парцел с къща индивидуална собствено

Мнениеот doremy » 25 Апр 2017, 12:23

Здравейте.Не бях поглеждал скоро в този пост -мислех че е приключен.
Установих че Вие сте дописали поста през януари 2017 .
Виждам два варианта.И бих желал да изясня по конкретно.
Първия е да заявя желание да изкупя имота в първото заседание на втората фаза на делбата.
Но какво е основанието -съда счита че възлагане може да има само ако е жилище и си живял в него.
Второ по какъв начин ще се придобие чуждата 1/2 от парцела по давност след като
съсобственика си плаща данъците за нея и си я ползва-имаме разделяне правото на ползване.
doremy
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 20 Яну 2010, 20:27


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron