начало
Прокуратурата внезапно се престрои в авангарда на съдебната реформа Прокуратурата внезапно се престрои в авангарда на съдебната реформа

Мога ли да се пенсионирам по сега действащия закон за МВР

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мога ли да се пенсионирам по сега действащия закон за МВР

Мнениеот stanishevad » 04 Ное 2011, 00:06

Здравейте!
Казусът, за който желая и моля да получа компетентет отговор от юрист е следният:
Мога ли да се пенсионирам по сега действащия закон за МВР при условие, че точно на 31.12.2011г. вкл. отговарям на условията за придобиване право да напусна поради пенсиониране? Трябва ли да продължа да работя за да изпълня новите условия по закона влизащ в сила от 01.01.2012г.? Какво е тълкованието на закона в случай като моя при които на 31.12.2011г. вкл. ще изпълня условията за придобиване право на пенсия по закона на МВР, като 31.12.2011г. трябва да ми е последния работен ден? И ако може как се процедира при положение, че 01.01.2012г. е почивен ден.
01.01.2012г. трябва да е датата за напускане поради пенсиониране. Този ден за напускане поради пенсиониране не се зачита за работен и не се зачита за трудов стаж /така ми бе обяснено от личен състав/.
Но от 01.01.2012г. влиза в сила новия закон при който трудовият стаж се увеличава.
Трудовият ми стаж ще е общо 25г.0м. 25д. от които 2/3 на военизирана служба в МВР:
- Отбиване на редовна военна служба: - 1г. 11мес. 23 д.;
- „ДЗУ” АД - 2г. 3мес. 11 д.;
- „Агробиохим” АД: - 4г. 1мес. 22 д.;
- На военизирана служба в МВР: 01.06.1995г. до момента (31.12.2011г.) - 16г. 8мес. 0 д.
Предварително Ви благодаря
stanishevad
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Ное 2011, 20:38

Re: МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ - Тълкуване на закона /практики/

Мнениеот contrario » 04 Ное 2011, 16:58

Не следва да изпълнявате закон, който не е влязъл в сила.

Посочете ми, в кои разпоредби в Закона за МВР са посочени обстоятелствата при осъществяване, на които придобивате право на пенсия.

В чл.245 ал.1 т.2 от Закона за МВР пише следното:

"(1) Служебното правоотношение на държавния служител в МВР се прекратява:
2. (изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст - по искане на служителя или по инициатива на органа по назначаването;"

В Кодекса за социално осигуряване в чл.69 ал.2 т.1 пише следното:

"2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 74 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., в сила от 01.05.2006 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2009 г., в сила от 01.06.2009 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Държавните служители по Закона за Министерството на вътрешните работи....................................
при освобождаване от служба придобиват право на пенсия независимо от възрастта им и при осигурителен стаж, както следва:
1. до 31 декември 2011 г. - 25 години общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени като държавни служители по посочените закони или като следователи и младши следователи;"
contrario
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 21 Май 2011, 23:44

Re: МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ - Тълкуване на закона /практики/

Мнениеот stanishevad » 05 Ное 2011, 00:45

Може би трябва да обясня повече.
Питането ми е продиктувано от обстоятелството, че ми бе разяснено от служител в личен състав следното:
Датата на заповедта при напускане поради пенсиониране трябва да е с дата: първия работен ден след като се изпълни изискването на закона - т.е. 02.01.2012г., но това означава, че вече са в сила новите условия на закона, който влиза в сила от 01.01.2012г., макар, че денят на напускане поради пенсиониране да не ми се води за работен ден, но 01.01.2012г. в моя случай ще ми се счита за работен. /Работя на ненормиран работен ден (на смени)/.
Получава се така,че всъщност изпълнявам условието за придобиване право на пенсиониране, но немога да се пенсионирам, защото заповедта за пенсиониране ще е с дата, в която е в сила друго изискване, на което не отговарям. Това така ли е?
Мога ли да се пенсионирам, като заповедта за напускане поради пенсиониране да е в сила от 31.12.2011г. При това положение ще ми се зачита ли пълен месец (назначен съм на работа на 01.05.1995г.)? Или ако трябва заповедта за напускане поради пенсиониране да е в сила от 01.01.2012г. кои изисквания на закона трябва да са в сила в моя случай до 31.12.2011г. или този влизащ в сила от 01.01.2012г.?
stanishevad
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Ное 2011, 20:38

Re: МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ - Тълкуване на закона /практики/

Мнениеот contrario » 06 Ное 2011, 13:48

stanishevad написа:Може би трябва да обясня повече.
Датата на заповедта при напускане поради пенсиониране трябва да е с дата: първия работен ден след като се изпълни изискването на закона - т.е. 02.01.2012г.,


Посочете ми конкретно, за кое изискване на закона говорите, посочете ми членовете и алинеите от закона, които изискват това за което говорите.
contrario
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 21 Май 2011, 23:44

Re: МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ - Тълкуване на закона /практики/

Мнениеот stanishevad » 07 Ное 2011, 23:51

Чл.69 ал.2 т.1 от Кодекса за социално осигуряване.
Държавните служители по Закона за Министерството на вътрешните работи при освобождаване от служба придобиват право на пенсия независимо от възрастта им и при осигурителен стаж до 31 декември 2011 г. - 25 години общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени като държавни служители по посочените закони.
В конкретния случай при мен към 31.12.2011г. отговарям на тези условия, но не се водя напуснал. На 01.01.2012г. трябва да напусна и същевременно от същата дата преминавам в пенсия. За този ден ми бе обяснено, че не се води за работен, но понеже е в 2012г. е в сила промяната в закона (аз не отговарям на новите изисквания).
Това така ли е? Денят на прекратяване на трудовия договор необходимо ли е да е преди или на 31.12.2011г. за да мога да отговоря на закона.
Последната информация която получих от РУСО е:
При изчисляване на трудовия стаж за пълен месец се считат 30 календарни дни. Независимо, че в годината има и месеци с 31 дена. По това правило на 30.12.2011г. ще имам 16г.7м.30д. което всъщност е 16г.8м.
http://www.kik-info.com/calculators/osi ... aj_now.php
Заповедта за наускане поради пенсиониране може да бъде издадена примерно към 28.12.2011г. и да е в сила от 31.12.2011г.
От различни институции ми обясняват различни неща и затова искам да зная какво е тълкуването на закона за да разбера кое е правилно.
stanishevad
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Ное 2011, 20:38

Re: МОЛЯ ПОМОГНЕТЕ - Тълкуване на закона /практики/

Мнениеот contrario » 08 Ное 2011, 00:36

Вие ми посочвате члена, който аз ви посочих по-рано, което бях направил с идеята, че ви отговарям абсолютно удовлетворително на въпроса, посочвайки ви именно този член, считайки, че тълкуването му не би довело до съществени различия в разбирането му.

След като отговаряте на изискванията за придобиване право на пенсия посочени в гореизложения законов текст/чл.69/ до датата /31.12.2011г./ посочена също в гореизложения законов текст/чл.69/, то това означава, че ще придобиете право на пенсия/ще се пенсионирате/ съобразно гореизложения законов текст/чл.69/, съобразно сега действащото законодателство уреждащо проблемите на вашия казус.

В законовия текст пише, че до 31.12.2011г. трябва да имате 25г. общ осигурителен стаж, от които 2/3 действително изслужени като държавен служител по Закона за МВР, за да придобиете право на пенсия.
След като отговаряте на тези условия, а до колкото аз разбирам отговаряте, то явно ще се пенсионирате по сега действащото законодателство.

Останалите особености, които посочихте не присъстват в законовите изисквания за придобиване право на пенсия отнасящи се до вашия случай, от което аз разбирам, че те не са от значение за придобиването на това право.
contrario
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 21 Май 2011, 23:44

Re: Мога ли да се пенсионирам по сега действащия закон за МВ

Мнениеот stanishevad » 09 Ное 2011, 00:07

Искрено Ви благодаря за оказаната помощ!
Изчерпателно и ясно!
stanishevad
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Ное 2011, 20:38


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron