начало
Съд на ЕС: Връщането в държава членка с цел упражняване на адвокатска професия под професионалното звание, придобито в друга държава членка не представлява злоупотреба Съд на ЕС: Връщането в държава членка с цел упражняване на адвокатска професия под професионалното звание, придобито в друга държава членка не представлява злоупотреба

Въпрос за ТЕЛК валидност

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот askboy » 27 Ное 2009, 13:44

Здравейте,
баща ми има решение от ТЕЛК за 54% намалена работоспособност издадено средата на май 2006 г с валидност ДВЕ години и написан "срок на инвалидност до 01 май 2008 г." Отпусната му е и пенсия за инвалидност от средата на май 2006 - ПОЖИЗНЕНО (не за две години, за разлика от ТЕЛК).
През септември 2008 г навършва 65 години и се пенсионира вече по старост, като новата пенсия вероятно отменя старата, понеже е по-голяма.
Въпросът ми е, това решение на ТЕЛК станало ли е пожизнено (като пенсията)? Четох нещо за навършени 65 г?
При това положение има ли право на въпросните привилегии за 54% - примерно годишна винетка за лек автомобил, разни отстъпки (БТК и т.н.)?
askboy
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:34

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот portokal » 27 Ное 2009, 13:50

Не, пожизнена пенсия не значи пожизнена инвалидност.
Да се преосвидетелства и вече ще е пожизнено, щом е навършил 65 години, но старото решение не е.
За винетките - през 2005 г. никой в Агенцията за социално подпомагане или поне в определени нейни поделения не искаше да го разбере точно това горното - че пожизнена пенсия и социална помощ не е същото като пожизнено намалена работоспособност, т.е. социална помощ и пенсия по инвалидност се отпускат пожизнено, щом човекът навършва пенсионна възраст в срока на решението, но за винетките няма такова правило и няма никакво значение, че тях ги отпуска същият орган, който отпуска и социалните помощи. По-късно, към 2006-2007 г. чух, че взели да се усещат (но тогава вече не съм се интересувала за подробности, защото напуснах агенцията). С две думи, няма право според мен, освен ако няма някаква промяна на уредбата, от което също не съм се интересувала - най-добре ще ви кажат местните социални грижи.
За БТК уловията си ги определя БТК или както там им е новото име - питайте тях.

Послепис. Промяна на уредбата всъщност има.
НАРЕДБА № Н-19 от 2.12.2008 г. за условията и реда за освобождаване на лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност от винетни такси при ползване на републиканските пътища
...
§ 1. Определените с наредбата условия и ред за освобождаване от винетни такси при ползване на републикански пътища или техни участъци се прилагат и за лица с трайни увреждания, на които намалената работоспособност е установена след навършване на възрастта за придобиване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст или са я навършили в срока на решението на ТЕЛК/НЕЛК. Тези лица ползват правата си по наредбата пожизнено, независимо от определения в експертното решение срок.


Към 2005 г. такова правило нямаше и не знаех. Право на безплатна винетка баща Ви има, щом в срока е навършил 63 години (възрастта за пенсия за осигурителен стаж и старост). Това, повтарям, не значи, че срокът на инвалидността му е пожизнен сам по себе си.
Последна промяна portokal на 27 Ное 2009, 14:05, променена общо 3 пъти
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5244
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот askboy » 27 Ное 2009, 13:57

Интересното в случая, което пропуснах да спомена, е че януари 2009 г са му дали безплатна винетка на база на това решение на ТЕЛК :roll: От това той съдеше, че решението още важи. Идеи :?:
askboy
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:34

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот portokal » 27 Ное 2009, 13:57

Идеи за какво?
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5244
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот askboy » 27 Ное 2009, 14:05

Написах отговора си преди да добавите това за винетките в своя, затова така се получи. Хм, при това положение, дали за 2010 отново ще му отпуснат винетка? А могат ли да си поискат по някакъв начин парите обратно за евентуално неправомерно отпусната предишна?
askboy
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:34

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот portokal » 27 Ное 2009, 14:06

Ще му отпуснат, има право според наредбата от 2008 г. Навършил е 63 години в срока на решението.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5244
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот askboy » 27 Ное 2009, 14:18

Много благодаря за подкрепения с текст от наредбата отговор.
Тъй като не съм наясно, Вие пишете, че в срока на решението от ТЕЛК е навършил пенсионна възраст 63 г. - реално обаче той се е пенсионирал на 65 г (обясни ми, че не са му достигали точки). Това проблем ли е в случая?
askboy
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:34

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот portokal » 27 Ное 2009, 14:26

Не - това е възрастта, на която щеше да се пенсионира, ако имаше точки, т.е. възрастта, която се има предвид. В случая нямат значение точките и кога ги е събрал, а само предвидената в Кодекса за соц. осигуряване възраст.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5244
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот askboy » 27 Ное 2009, 14:48

Добре, изяснихме въпроса за винетката, за което благодаря.
Попаднах на това в Интернет:
Съгласно чл. 14 от Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания-
В случаите, когато степента на намалена работоспособност на лицето с трайно увреждане е установена, след като то е навършило възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, или лицето с трайно увреждане придобие право на пенсия за осигурителен стаж и възраст преди изтичането на срока на експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК, срокът на експертното решение се приема за пожизнен при ползване на правата по правилника.
Съгласно чл. 73, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване (КСО)- Пенсиите за инвалидност на лицата, навършили възрастта по чл. 68 от КСО, се отпускат пожизнено.
Обаче, съгласно чл. 64, ал. 7 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността:
При лица, навършили 65-годишна възраст, се определя пожизнен срок на инвалидността. Преосвидетелстване на тези лица може да се извърши по тяхно искане или по искане на контролните органи на медицинската експертиза.

http://otgovori.info/telk-chesto-zadavani-vaprosi/

Двата болд-нати текста не влизат ли в противоречие? При неговия случай, след като има навършени 63 г. в периода на ТЕЛК-решението, то счита ли се за пожизнено :roll:. Може би ключовото е това "при ползване на правата по правилника".
Много ще съм Ви задължен ако ми обясните какво се има предвид в случая, кое от двете е вярно и кои са "правата по правилника", тъй като явно имате достъп до необходимите нормативни документи (или аз не зная къде да търся).
Много благодаря
askboy
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:34

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот portokal » 27 Ное 2009, 15:22

Може би ключовото е това "при ползване на правата по правилника".

Да. Правата по правилника са... ами правата по правилника. Добавките за интеграция на хора с увреждания, които се уреждат в този правилник.
Няма противоречие.
С навършване на 65 години самият ТЕЛК ти определя пожизнен срок и той важи като пожизнен навсякъде, а не само по силата на отделни правила за целите на този или онзи правилник. (Макар че то на практика се отнася за всички права или за повечето, защото, както се вижда, на много места - КСО, ППЗИХУ, ППЗСП, наредбата, която цитирах... - има аналогично правило.)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5244
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот askboy » 27 Ное 2009, 16:32

Значи в крайна сметка може да се каже, че настоящият ТЕЛК документ му е достатъчен за това, за което му трябва. Дано :)
Благодаря Ви!
askboy
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:34

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот danyb » 10 Яну 2010, 23:28

това за пожизненост на Решението не го признават на много места. напр. за паспорт. Млади служителки гледат и казват- то си пише тук срок на валидност до до 2007. Иди им обяснявай ПОЖИЗНЕНО, след като си на 72 години, а решението на ТЕЛК е от 2003 г.
danyb
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Яну 2010, 21:50

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот boby123 » 22 Мар 2010, 13:58

ВЪПРОС....????
подобен случай:
Майка ми има ТЕЛК - 56%, който беше валиден до 01.05.09. т.е. миналата година. на 08.05.09 тя навърши 65 години. Като се явила с подготвените документи за продължаване на ТЕЛК служителката и казала, че имали било някаква вътрешна разпоредба, и че автоматично и ставал пожизнен ТЕЛК-а и да не се явявала пак, че щели да и намалят процентите.
Не и е дала никакъв документ.
Въпросът е, има ли наистина някаква такава разпоредба, и коя е тя. Или просто са я излъгали да не се занимават с нея?
и от къде да си извади съответния документ, който и е необходим за пред данъчните?
Благодаря предварително за съдействието
boby123
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Мар 2010, 13:42

Re: Въпрос за ТЕЛК

Мнениеот tonkaa » 28 Окт 2010, 10:34

Имам 90% глухота мога ли дасе явя на телк :?: Кои може дами даде направление за телк.Може ли даго издаде лекуващата ми лекарка а не личния лекар :?:
tonkaa
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Окт 2010, 10:31

Re: Въпрос за ТЕЛК валидност

Мнениеот julieta_dimova » 28 Сеп 2011, 12:22

Здравейте
Оперирана съм 2010 г. с диагноза злокачествено заболяване на млечната жлеза- карцином инситу. Направена ми е радикална мастектомия и махнати 15 лимфни възли на 3 нива. Явих се на ТЕЛК и ми дадоха 50% когато ме извикаха тази година (2011) ми казаха че за това заболяване вече не ми се полага ТЕЛК. Наистина ли е така и къде мога да се уверя в това. Кого да попитам ?
julieta_dimova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 12:08


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron