начало
Борисов: Ще направим правителство на малцинството Борисов: Ще направим правителство на малцинството

Ремонт на сграда и актове

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Ремонт на сграда и актове

Мнениеот sunrise » 26 Ное 2009, 15:25

Кратък въпрос:Жилищен обект четвърта категория ,съгласно ЗУТ. Прави се основен ремонт. Необходимо ли е строителят да бъде също правоспособен за съответната категория строеж? Пред вид ,че пак има подлежащи на скриване актове, следва ли да бъдат издадени необходимите актове и протоколи по време на строителството. Така , като чета закона, това си е строеж, но няма да се приема наново.
За съжаление практиката ми е с ново строителство само. :oops: :oops: :oops:
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3462
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот sunrise » 26 Ное 2009, 16:28

"Самоиздърпвам" си темата малко нагоре, защото искам да чуя мнението Ви.
Аз считам, че трябва и извършващия ремонта да има съответнат регистрация в Камарата, поне за извършените от него работи, в Законът пише строежи. Това би следвало да е строеж,но...
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3462
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот anserk » 26 Ное 2009, 17:54

Щом има РС ( строеж 4-та категория - независимо какъв ремонт е, но е в сграда с к.к. над 15 м) - строителен надзор по закон ( той прави т.н.акт 16 с доклад за УП и техн.паспорт, да не говорим за прословутата енергийната ефективност :mrgreen: )!
Важен е ТЕХН. РЪКОВОДИТЕЛ ( стр.инженер или архитект, но не ел., ВиК,ОВК или геолог, диплома, декларация и т.н.). Ако е фирма (задължително с регистрация в КСБ по видове СМР-там е майка плаче) със заповед от управителя за техн.р-л на строежа, диплома и т.н. Без фирма (т.н. от онова време-по стопански начин) - техн. ръководител на гр.договор със собственика (Възложителя). Всичко това се прилага (копия, заверени от надзора) и се пращат след Заповедната книга 101 писма до ......(без президента) :oops:
Както е за голям строеж, същото е и за основен ремонт (Нареба 3) :oops:
При всички случаи ще има жалби от будни по 24 часа съседи :D
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот sunrise » 26 Ное 2009, 18:11

Благодаря много. И аз мисля така, ама понеже нямам опит да не ги объркам хората. Сградата е над 10 етажа , сменят се всички водопроводи, отдушници и т.н. Идеята е била да се извърши ремонтът от майстор,с цел спестяване на средства.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3462
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот magodeoz » 26 Ное 2009, 20:03

Има ли издадено Разрешение за строеж? Ако има, при какви условия? Съгласно ЗУТ (чл. 151) за текущ ремонт на (някои) инсталации не се изисква разрешение за сроеж, не подлежат на въвеждане в експлоатация, и не се изисква съставянето на технически паспорт (в това число и разделът от него за енергийната ефективност).
За подмяна на инсталациите техническият ръководител трябва да притежава съответната квалификация.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот anserk » 26 Ное 2009, 20:53

magodeoz написа:Съгласно ЗУТ (чл. 151) за текущ ремонт на (някои) инсталации не се изисква разрешение за сроеж,

Добавям: чл.151ал.1 т.4.Не се изисква РП, но ЕС трябва да си направи договор и то по възможност нотариално заверен с тези които ще извършват СМР, защото има мин гаранционни срокове по Наредба 2/2003 г.-5 години.
А това са 10 етажа и после като се хванат за ......- не ми се мисли :D
Ако в ЕС няма някой нещо общо със строителната дейност, добре е с договор да си наемат т.н. инвеститорски контрол ( стр. инженер), който играе ролята на надзор.
М/у другото, работата с ЕС е по-тежка от държавна поръчка :mrgreen:
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот sunrise » 27 Ное 2009, 10:45

Благодаря за отговорите.Няма ли са договор ,човекът е без квалификация и сега е станала белата та са решили да вървят по закона. И аз се чудя,пред вид задължителните технически паспорти, дали този ремонт не трябва да е вписан, независимо ,че още нямат паспорт, при издаването му.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3462
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот anserk » 27 Ное 2009, 20:48

Има една Наредба 5/2006 г. за техническите паспорти, където са дадени срокове за направата им за съществуващите сгради - в този случай (10 ет.- 3-та категория) до 31.12.2012 г. Сега само ако ремонта е с РС - тогава преди издаването на РП се изисква. В случая (ако е само инсталации, без засягане на конструкции) - няма РС, няма надзор, няма паспорт :roll:
Сега го правим за новите строежи (без обследване), защото няма къде да мърдат :D
Нали разбирате, че всички изчакват крайния срок, а и си мислят че може и да не го правят. Това после зависи от Кметовете на общините (както са го записали в Наредбата), които след това възлагат служебно и прибират парите от собствениците, но не е вписано как :wink:
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот nikonik » 01 Дек 2009, 13:12

sunrise написа: Сградата е над 10 етажа , сменят се всички водопроводи, отдушници и т.н. Идеята е била да се извърши ремонтът от майстор,с цел спестяване на средства.

Съгласно допълнителните разпоредби §5, т. 43 от ЗУТ е налице "текущ ремонт" и нямате никакви проблеми да се извърши ремонтът от майстор при писменно съгласие на всички собственици.
nikonik
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 18 Мар 2009, 12:30
Местоположение: гр. София

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот anserk » 01 Дек 2009, 13:34

nikonik написа:да се извърши ремонтът от майстор при писменно съгласие на всички собственици.

Как майстора ще гарантира 5 год гаранция?
Кой ще каже на ЕС, че за вентилацията трябва да се състави протокол от ....... , за да са сигурни, че няма да усещат миризмата в третия етаж от десетия, когато са в тоалетната? Това преди да платят на майстора, или след това?
anserk
Активен потребител
 
Мнения: 1197
Регистриран на: 04 Юни 2009, 11:56
Местоположение: София

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот magodeoz » 01 Дек 2009, 19:15

Къде пише, че физическо лице не поема гаранция при извършване на строителни и монтажни работи по договор? Къде пише, че при ремонт (подмяна)на вентилацията трябва да се съставят протоколи? Какво пречи на етажните собственици да изпробват (изпитат) ремонтираната вентилация, преди да платят на майсторите?
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот nikonik » 02 Дек 2009, 13:22

Много уважаеми Ансерк, Вие не правите разлика между видовете строежи: ново строителство, основен ремонт, текущ ремонт и т.н.
Що се касае до гаранциите е въпрос на договаряне и добре изработен договор
nikonik
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 18 Мар 2009, 12:30
Местоположение: гр. София

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот dimitrina_84 » 16 Май 2011, 15:47

Здравейте,
Имам следния въпрос: живея в нова жилищна кооперация, въведена в експлоатация м.10/2009. По мое мнение сградата е все още в гаранционен срок. След като миналата пролет мазетата бяха наводнени, те и до днес са не от ремонтирани. Въпросът ми е как да заставим строителя и инвеститор, да премахне пораженията. Водата беше до колене. Обяснението на строителя за причината за наводнението е, че съседния строеж е виновен. За мен и моите съседи това е абсолютно нелогично при това количество вода. Моля за съвет.
Благодаря Ви
dimitrina_84
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Май 2011, 15:41

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот magodeoz » 16 Май 2011, 16:20

Не е много лесно да се докаже, че причина за наводнението е некачествено изпълнение на строителни и монтажни работи по Вашата сграда, но не е пречело да опитате. Тогава, когато е имало вода, де (миналата пролет). Към днешна дата за причината може да се съди по следствието (пораженията), но едва ли това ще е достатъчно.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Ремонт на сграда и актове

Мнениеот bgarch » 16 Май 2011, 17:28

dimitrina_84 написа:Обяснението на строителя за причината за наводнението е, че съседния строеж е виновен. За мен и моите съседи това е абсолютно нелогично при това количество вода. Моля за съвет.
Благодаря Ви

Причината за наводняването на мазите Ви няма връзка с количеството вода. Не сте изяснили какво е предизвикало това наводняване. Трябва Вие да докажете причинно- следствената връзка между некачественото строителство и наводняването на мазите, за да можете да търсите отговорност от съответния участник в строителството. Напомням Ви, че освен строителя има още двама участници в строителството, които носят отговорност за качеството в гаранционния срок- това са проектанта и консултанта. Ако се касае за дефект на сградата, то възможно е вината да е и в някой от тях, възможно е да се разпредели и между няколко участника в строителството.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 813
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


cron