начало
Прокуратурата ще проверява правителството заради оръжейните лицензи Прокуратурата ще проверява правителството заради оръжейните лицензи

Продажба на лек автомобил

Казуси за недвижими имоти


Продажба на лек автомобил

Мнениеот smilda » 10 Ное 2007, 22:47

Здравейте,

Продавам лекия си автомобил. Клиентът ми каза, че е достатъчно да му дам ксерокопие от талона и личната ми карта, след което ще уреди нещата при нотариус. Съществува ли някаква опасност от измама и използване на личните ми данни за друга сделка? Възможно ли е да не присъствам при нотариуса?
Ако може да ми кажете какъв е законният ред при сключване на такива сделки?

Благодаря!
smilda
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Ное 2007, 22:42

Мнениеот barri » 11 Ное 2007, 12:24

а клиента ли ще попълни вместо вас декларациите ви по чл.264, ал.1 и по чл.25?? сигурно и ще ги подпише от ваше име??? Няма как да не ходите при нотариуса, отивате двамата и то не само с талона и личната си карта, а и с доста други документи- за платен данък, данъчна оценка.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот simski » 13 Дек 2007, 17:54

Хубава тема, но нищо не се казва за продавача. При моя случай издадох генерално пълномощно на другия човек и той съответно си е извършил сделката покупко - продажба сам. Въпросът е, че аз трябва да отпиша колата от данъчното, за да не плащам данъци, но за тази цел нямам копие от договора за покупко - продажба, а и изглежда че няма да се сдобия с него. И тогава възниква въпроса има ли начин да се отпише колата без да представям в данъчното каквито и да било документи, освен някаква декларация примерно? Иначе става абсурдна ситуацията, защото колата я има в данъчното и на мое име и на името на купувача, който я е записал там. Благодаря предварително!
simski
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2007, 17:48

Мнениеот simski » 14 Дек 2007, 10:51

Благодаря и за другия отговор, но при мен случая се усложнява от факта, че колата е продадена в друг град и съответно регистрирана там. А между другото се обадих на данъчните и им представих случая, при което те ми разправят че без копие от договора не мога да я отпиша?!
Мила родна картинка, човек да иска да се отърве от колата си и да не може :lol:
simski
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2007, 17:48

Мнениеот barri » 14 Дек 2007, 11:00

simski, така си е. По принцип се отива с договора за отписването. Не знам какво ви е попречило да отидете при нотариуса вие, щеше да ви отнеме 10-15 минути, вместо сега да си блъскате главата.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот simski » 14 Дек 2007, 11:31

barri написа:simski, така си е. По принцип се отива с договора за отписването. Не знам какво ви е попречило да отидете при нотариуса вие, щеше да ви отнеме 10-15 минути, вместо сега да си блъскате главата.


Е какво значи "По принцип се отива с договора" бре човек, всичко се случва, ами може да се е изгубил този документ. Уверявам те, че си имах причини да правя пълномощно, а не договор - просто нямах физическата възможност за това в дадения момент. И тъй като човекът е от друг град след като му изпратих пълномощното той си е направил договор и край. Не може обаче да не съществува механизъм по който да се отпише колата от данъчните, това е абсурдно!
simski
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2007, 17:48

Мнениеот stupy » 14 Дек 2007, 14:38

аз си мисля, че след като и купувачът е регистрирал колата следва да е представил копие от догоора в данъчното, за да му открият партда на негово име. Въпросът е в коя данъчна служба е регистриран ......
Така или иначе ще Ви се наложи да отскочите до този друг град. Също и нотариусът може да Ви даде копие от договора, стига да знаете кой точно нотариус е изповядал сделката
stupy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 08 Ное 2007, 11:05
Местоположение: България

Мнениеот dwrbudr » 07 Яну 2008, 14:30

И аз малко ще се намеся в темата, че прехвърлянето на автомобил се оказа по-трудно от прехвърляне на космически кораб. Карам кола на инвалид от 3 години и изтече митническия надзор и реших да си я прехвърля. Преди 3 години като правех пълномощното изрично питах нотариуса после само с това пълномощно ще имам ли проблем да си я прехвърля - НЕ НИКАКЪВ. Да ама не, човека е от друг град доста далече, женен е и сега се налага да бия 1000км път за едно пълномощно от жена му. Оня намазан "нотариус" сливи ли имаше в устата да ми каже, че трябва пълномощно и от жената! Както е писано по-горе договора може да се сключи и с нотариално заверена декларация за съгласие от жената, която мога да осигуря. Ходих при 1-2 нотариуса но НЕ, трябва пълномощно и от жената. Та се питам цитирания текст от някакъв закон ли е или всеки си го тълкува както иска? И защо не става с декларация от жената + генерално пълномощно от мъжа?
dwrbudr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Яну 2008, 14:24

Мнениеот dwrbudr » 07 Яну 2008, 20:05

Извинявам се, ще пускам нови теми за всеки сходен проблем. Просто се видях в чудо и не видях правила за постване в раздела. Сори! Последни два въпроса - за издаване на пълномощно не е ли нужно и аз да съм там? И трябва ли за пред нотариуса в другия град да и пратя нотариално заверено пълномощното от мъжа и или просто ксеро копие?
dwrbudr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Яну 2008, 14:24

Мнениеот dwrbudr » 08 Яну 2008, 10:38

Искренно благодаря за отговорите, дано стане работата защото хората са възрастни и всичко трябва да е подготвено, за да не ги разкарвам няколко пъти. Нямах предвид дали трябва да пращам оригиналното пълномощно от мъжа и, а нотариално заверено негово копие (в бързината е станала грешка). Все пак там фигурират данни за моето ЕГН, лична карта и т.н., които ако е само ксеро копие нотариуса как ще завери, че са истински. Изникна още един въпрос... тъй като всички документи за колата са в мен няма ли да се наложи да изпратя копие (или нотариално заверено копие) на големия талон на колата. Все пак пред нотариуса хората няма как да докажат, че тая кола е на тяхно име, за да издадат пълномощно. И ако трябва копие - кое от двата вида?
dwrbudr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Яну 2008, 14:24

Мнениеот simski » 07 Фев 2008, 12:03

Ама че ходене по мъките е това да си продадеш колата. Както и да е въпросът при мен се реши именно след като подадох молба в КАТ да ми издадат документ удостоверяващ, че автомобила не се води на мое име.
След 1 месец получих документа и днес отписах колата от данъчното.
Благодаря за насоките, които ми дадохте тук :)
simski
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2007, 17:48

Мнениеот tiarra » 07 Фев 2008, 12:18

и не забравяйте - трябва да Ви заверят и декларации по чл. 264 ал. 2 от ДОПК и по чл. 25 от ЗННД
tiarra
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 26 Юни 2006, 16:06


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron