начало
Според министъра на правосъдието предсрочното разпускане на ВСС ще е вредно Според министъра на правосъдието предсрочното разпускане на ВСС ще е вредно

Уволнение по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Уволнение по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда

Мнениеот veselin22 » 27 Авг 2007, 17:57

Уволнен съм по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда, която гласи:

"Освен в случаите по ал. 1 служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат уволнени с предизвестие в сроковете по чл. 326, ал. 2 и поради сключването на договор за управление на предприятието. Уволнението може да бъде извършено след започване на изпълнението по договора за управление, но не по-късно от 9 месеца."

Съществува ли някаква възможност да се защитя?

Благодаря.
veselin22
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Авг 2007, 17:50

Мнениеот sluncho » 28 Авг 2007, 07:55

Ако сте лице от ръководствто на предприятието, а за това вижте в пар.1, т.3 от ДР на КТ - кои са тези лица, и срокът от 9 месеца е спазен и сте уволнен от новият управител, сключил договор за управление на дружеството, за съжаление нямате право да оспорвате уволнението си или по-скоро - не бихте спечелил такова дело в съда. :cry:
sluncho
Младши потребител
 
Мнения: 98
Регистриран на: 04 Юни 2007, 18:45

Мнениеот veselin22 » 27 Сеп 2007, 14:19

Как е възможно да съществува такъв член, като чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда? Да работиш ти 20 години в държавна фирма и да дойде някакъв “парашутист”, който веднага да те махне ПРОСТО защото не иска да работи с теб. И да нямаш ти никакво право да се защитиш. Изключително глупаво нещо наистина... не е за вярване.
veselin22
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Авг 2007, 17:50

Мнениеот ivanovac » 27 Сеп 2007, 16:03

Ако това ще Ви успокои - не сте единствен. Аз бях освободена също по чл.328 ал.2 и то докато бях в платен отпуск за отглеждане на дете до 2 год. Моето възмущение също е голямо, защото държавата ни уж прави нещо и иска да има деца, а в случая аз не получих никаква защита!!! Нима са майки само тези, които не заемат ръководни длъжности, та само те са защитени при освобождаване от работа?!
ivanovac
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 12 Сеп 2007, 13:29

Мнениеот sunrise » 28 Сеп 2007, 08:27

Извинявайте, но този член не го измислиха вчера. Когато са Ви наемали на работа той е съществувал. Защо не се поинтересувахте тогава от него, а едва сега. Трудно ще можете да обжалвате уволнението си. Най-много да доказвате ,че длъжността се води такава, но по същността си не е ръководна. А ако Вие бяхте новоназначеният управител, нямаше ли да искате да работите с хора, които познавате и на които имате доверие. Още повече, че обикновено тези договори се обвързват с постигане на определени резултати. Може да звучи и грозно, но действителността е ,че предприятията се създават с цел печалба и нямат социални функции.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3475
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Уволнение по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда

Мнениеот sarbijanac » 28 Сеп 2007, 08:44

veselin22 написа:Уволнен съм по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда, която гласи:

"Освен в случаите по ал. 1 служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат уволнени с предизвестие в сроковете по чл. 326, ал. 2 и поради сключването на договор за управление на предприятието. Уволнението може да бъде извършено след започване на изпълнението по договора за управление, но не по-късно от 9 месеца."

Съществува ли някаква възможност да се защитя?

Благодаря.



Дайте малко повече инфо по въпроса-конкретно за длъжността Ви.Трудовото право ми е любима тема и ще се поразровя из практиката.не обещавам отговора,че непременно ще е във Ваша полза,но поне ще се опитам да намеря нещо.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1362
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот veselin22 » 28 Сеп 2007, 21:49

Длъжността ми беше "Началник отдел "САО" и Главен счетоводител, с код по НКПД 1122 7021".
veselin22
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Авг 2007, 17:50

Мнениеот sarbijanac » 29 Сеп 2007, 15:40

veselin22 написа:Длъжността ми беше "Началник отдел "САО" и Главен счетоводител, с код по НКПД 1122 7021".



За съжаление наистина попадате в т.нар "ръководство на предприятието".четох съдебна практика,достатъчно е да е изпнълнявал служителя ръководни и организационни функции,независимо от наименованието на длъжността.
По скоро обърнете внимание дали уволнението е извършено в регламентирания от закона срок,а именно 9 месеца от смяната на ръководството;дали са Ви начислени правилно всички обезщетения по КТ,които Ви се полагат в случая.
Имате и право на регистрация в Бюро по труда ,докато се устроите на друго място.Знам,че е неприятно,но такива закони може да има само в България.
Жалко,че именно заради този текст обикновенно са потърпевши квалифицирани и грамотни хора.
Считам,че с този чл.328,ал.2 от КТ е крайно време да се занимае и народното събрание,и Конституционният съд ако щете.Защото това не е нищо друго освен легално разчистване на сметки.

Ако искате пишете ми на лични бележки в лекса !
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1362
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот martensa » 23 Окт 2007, 13:34

А възможно ли е уволнението по 328, ал.2 в 9 месечния срок от сключването на договора за управление, в случай, че това е втори мандат на управителя? Стария управител е преизбран, сключен е нов договор за управление, извършено е вписване на промяната. Има ли пречка управителя да уволнява на посоченото основание след сключване на втория му договор за управление? Логиката води към това да не може, но все пак, ако някой може да ми посочи основание, или пък практика, която да изяснява въпроса, нека да помогне при добро желание. Блаагодаря предварително.
martensa
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Окт 2007, 13:25

Мнениеот trebina » 26 Окт 2007, 17:08

колега прочетох мненията и отговорите на колегите. Върха на правната некомпетентност са. Представям си как се чувстваре.
Шанс да спечелите делото има и много голям пишете ми на trebina@abv.bg }e кажа какво да правите
trebina
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Апр 2007, 20:00

Мнениеот sarbijanac » 27 Окт 2007, 13:17

trebina написа:колега прочетох мненията и отговорите на колегите. Върха на правната некомпетентност са........



Върха е също и Вашето изявление.Защо лъжете човека,не виждате ли,че КТ е направен така,че да брани работодателите !!!

Кой е виновен,че съществува такава разпоредба ,визирана в чл.328,ал.2 от КТ и позволява да се освобождават ей така,за няма нищо работници и служители,доказали се в повечето случаи.
Преди да си пусна мнението рових съдебна практика.Допитах се и до колеги,имали вече опит в такива дела.За съжаление така е-докажат ли се предпоставките на чл.328,ал.2 от КТ жалбата на освободения работник /служител/ остава без уважение.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1362
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: за това и онова

Мнениеот sarbijanac » 27 Окт 2007, 16:09

trebina написа:...... Правото е проста работа но не е за прости хора като Вас колега.
Позволявам си този тон заради това че сте объркали човека. И то защо? За да изглеждате на знаещи в собствените си очи. Та вие може би сте знаещи но в други области но в тая не сте.
Първо какво означава "нов управител" Нова личност, човек или според правото нещо друго. Това е жокера в този казус. Ето ви тема за размисъл "Псевто прависти".....
Жалко за уволнения човек но още по жалко за вас


Колежке защо не подкрепите мнението си със съдебна практика,или с конкретен пример.
Колежке,вие някога работила ли сте по трудов договор ?Явно не сте...иначе нямаше да сте толкова лаконична в отговорите си.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1362
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот sarbijanac » 27 Окт 2007, 19:37

Практика по чл.328,ал.2 от КТ,което съм намерил:

Решение № 78 от 11.II.1995 г. по гр. д. № 1168/94 г., III г. о.

Решениe № 1629 от 18.01.2000 г. на ВКС по гр. д. № 522/99 г
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1362
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Уволнение по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда

Мнениеот ivradema » 10 Апр 2009, 22:40

Моля за компетентен отговор "Началник жп гара" попада ли в кръга лица от ръководството на държавно предприятие?
ivradema
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2009, 12:55

Re: Уволнение по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда

Мнениеот sarbijanac » 09 Юни 2009, 19:19

ivradema написа:Моля за компетентен отговор "Началник жп гара" попада ли в кръга лица от ръководството на държавно предприятие?



Началник жп гара е длъжност от щатното разписание на Национална компания "Железопътна инфраструктура".А НК"ЖИ" си е държавно предприятие,нямащо статут на Търговско дружество по смисъла на ТЗ.

Естествено,че длъжността "Началник гара" е ръководна длъжност.в самото щатно разписание са отбелязани длъжностите -коя каква е-ръководна,изпълнителска и т.н.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1362
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Уволнение по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда

Мнениеот ivradema » 22 Юни 2009, 11:37

Става въпрос за длъжност "Началник жп гара" към ТЕЦ, което е стопанско предприятие. Длъжността е подчинена на Началник цех "Въглищно стопанство и жп гара"
ivradema
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2009, 12:55

Re: Уволнение по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда

Мнениеот ansenk » 22 Юни 2009, 22:41

Решение № 778 от 21.07.1999 г. на ВКС по гр. д. № 987/98 г., III г. о., докладчик съдията Стоил Сотиров
Решениe № 1629 от 18.01.2000 г. на ВКС по гр. д. № 522/99 г., докладчик председателят на отделение Таня Митова
Решение № 688 от 19.04.2002 г. на ВКС по гр. д. № 1012/2001 г., III г. о., докладчик съдия Ваня Алексиева
Решение № 1187 от З.10.2005 г. на ВКС по гр. д. № 811/2003 г., III г. о.
ansenk
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 22 Юни 2009, 12:43

Re: Уволнение по чл. 328, ал. 2 от Кодекса на Труда

Мнениеот ivradema » 02 Окт 2009, 13:58

Къде да намеря № 778, 688 и 1187 ?
ivradema
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2009, 12:55


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


cron