начало
ВСС изпадна в амнезия за критиките на Брюксел и се нахвърли на Радан Кънев ВСС изпадна в амнезия за критиките на Брюксел и се нахвърли на Радан Кънев

Прекратяване на ТД по чл.326,ал.1

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на ТД по чл.326,ал.1

Мнениеот angeltod » 20 Юни 2006, 16:36

Служител съм във фирма вече 5 години,през които учих задочно и съм ползвал платена ученическа отпуска.В момента съм в отпуска по чл.169,ал.3,за дипломна работа.Отделно имам да ползвам 20 дни от основната ми отпуска.Получих по изгодно предложение за работа от друга фирма и го приех.Утре ще пускам предизвестие пред работодателя по чл.326,ал.1.
Въпросите ми са:
Има ли някакъв проблем,от това че сам в уч.отпуска в момента?
Може ли да ми се плати остатъка от основната ми отпуска?
Какво трябва да напиша:Молба за напускане или предизвестие за напускане или и двете?
Има ли някакви определени бланки за тях или са със свободен текст?
angeltod
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:22

Мнениеот fetisov » 20 Юни 2006, 19:44

Ще се опитам да Ви отговоря, като започвам отзад напред:
Бланки няма, молбата/предизвестието е свободен текст.
Във Вашия случай обикновено се пише нещо от този род: "... Моля да прекратите трудовото ме правоотношение на основание чл.325, т.1 от КТ. В случай, че не удовлетворите молбата ми, моля да считате настоящото за едномесечно предизвестие за прекратяване на трудовото ми правоотношение по смисъла на чл.326, ал.1 от КТ." (Внимавайте обаче да не сте уговорили друг срок за предизвестие или да работите по срочен договор - в последния случай срокът на предизвестието е 3 месеца, но не повече от остатъка на срока на договора!). Ако работодателят Ви не вземе отношение по молбата в продължение на 7 дни от получаването й, ще се наложи да изчакате 30-дневния срок по чл.326, ал.2 КТ, считано също от получаване (депозиране) на молбата.
При прекратяване на правоотношението си имате право на обезщетение за неползвания платен годишен отпуск - вж. чл.224 КТ.
А относно това дали факта, че сте в отпуск е пречка за прекратяване на трудовото Ви правоотношение, мисля че не е проблем, защото то по начало е пречка при прекратяване на правоотношинето само в някои хипотези от страна на работодателя, при това - преодолима, с разрешение на инспекцията по труда (арг. от чл.333, ал.1, т.4 КТ).
fetisov
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 31 Май 2006, 17:40

Мнениеот monteskio » 20 Юни 2006, 23:35

Колегата преди мен е изчерпателен в правилния си отговор.


УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1624
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Благодаря!!!

Мнениеот angeltod » 25 Юни 2006, 14:32

Благодаря много за изчерпателните отговори!
angeltod
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Юни 2006, 16:22

Re: Прекратяване на ТД по чл.326,ал.1

Мнениеот svetlio_1984 » 10 Авг 2008, 20:04

angeltod написа:Служител съм във фирма вече 5 години,през които учих задочно и съм ползвал платена ученическа отпуска.В момента съм в отпуска по чл.169,ал.3,за дипломна работа.Отделно имам да ползвам 20 дни от основната ми отпуска.Получих по изгодно предложение за работа от друга фирма и го приех.Утре ще пускам предизвестие пред работодателя по чл.326,ал.1.
Въпросите ми са:
Има ли някакъв проблем,от това че сам в уч.отпуска в момента?
Може ли да ми се плати остатъка от основната ми отпуска?
Какво трябва да напиша:Молба за напускане или предизвестие за напускане или и двете?
Има ли някакви определени бланки за тях или са със свободен текст?

Моля помогнете работя от 2 месеца и сега сащо като angeltod трябва септември да защитавам дипломна работа , та въпроса ми е при положение , че когато почвах работа във автобиографията съм писал , че съм семестриално завършил работодателя имали право дами откаже отпуската по чл 169 ал 3 , и ако да какво мога да предприема спрямо него. Благодаря предварително за отговора.
svetlio_1984
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Авг 2008, 19:56

Re: Прекратяване на ТД по чл.326,ал.1

Мнениеот sarbijanac » 10 Авг 2008, 22:34

svetlio_1984 написа:Моля помогнете работя от 2 месеца и сега сащо като angeltod трябва септември да защитавам дипломна работа , та въпроса ми е при положение , че когато почвах работа във автобиографията съм писал , че съм семестриално завършил работодателя имали право дами откаже отпуската по чл 169 ал 3 , и ако да какво мога да предприема спрямо него. Благодаря предварително за отговора.



Нищо "не можете да предприемете спрямо него".Кодекса на Труда с промените си от 2001 год.предостави преценка на работодателя дали да разрешава отпуска по чл.169 или не.В случай на отказ за платен отпуск Ви се полага неплатен такъв,който не може да Ви се откаже.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1357
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот svetlio_1984 » 10 Авг 2008, 23:29

sarbijanac много благодаря за бързия отговор .Само искам да попитам още нещо , при положение че съм работил само един месец , имам ли право на този неплатен отпуск ?
svetlio_1984
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Авг 2008, 19:56

Re: Прекратяване на ТД по чл.326,ал.1

Мнениеот onzi_tam » 02 Юни 2009, 14:33

здравейте. току що предадох молбата си за напускане. взех бланката от този сайт, защото това ми излезе в гугъл, но в последствие се разрових и установих, че в нея съм посочил като основание чл.325 от КТ, а реално нямам основания по този член - просто искам да напусна. имат ли право да ми откажат и трябва ли да пиша допълнително и предизвестие по чл. 326, или тази която съм написал се счита за предизвестие (като не съм го написал изрично! ). моля за бърз отговор и благодаря!
onzi_tam
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Юни 2009, 14:29


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 0 госта


cron