начало
Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му

Противоконституционност на Закона за здравното осигуряване!

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Гери » 04 Мар 2005, 16:18

Колеги, за съжаление не съм изчела всички мнение, но ето и моето становище:
- абсолютно противоконституционно е да ни вменяват плащането на ЗО, за мен то трябва да е изградено на принципа на доброволност, а държавата да поема един основен, базисен пакет от медицински манипулации и прегледи, който е абсолютно безплатен и достъпен за всички лица независимо дали са здравно-осигурени или не. Аз лично, не желая да плащам за нещо което не ползвам. Нещо повече 5 год. си плащах ЗО и какво, когато влязох в болница за задържане се оказа, че касата не поема нищо и с нищо не желаеше да помогне за запазването на един нов живот. Нещо повече, лекаря ме мародери да си купя прегнил на цена 15 лв., а максималната му цена в аптечната мрежа е 11 лв. Нищо напротив в такива моменти мило и драго даваш, но намесата с лекарства за задържане след 12 часа е несвоевременна, неадекватна и най-вече смешна! Моя въпрос е за какво да плащам, след като когато имах нужда, се оказа, че нищо от касата не се поема?
- От къде на къде съм задължена със закон да плащам комисионна на банката или на „Български пощи”ЕАД?
- Нали плащам ЗО, защо ми искат и потребителска такса?
- Текста на КРБ е едно пожелание, след като собственото ни НС не се съобразява с него;
- Как така задължават милион български граждани да плащат нещо, което никога не са ползвали, защото са в чужбина? Нали там се ЗО.
Считам, че е крайно време в нашата държава, ние като юристи да вземем нещата в ръце! Абсурдно е да търпим тези своеволия!
Гери
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Татяна Христова » 04 Мар 2005, 19:04

Само българите от чужбина и будните юристи можете да помогнете. Безработна съм от 5 години /на издръжка на сина ми съм/ имам жилище 33 км.м. т.е. надвишавам минимума с 3 кв.м. - следователно Агенцията по държавни вземания има право да ми продаде жилището. Телевизора ще им го дам без бой - той е София 85. Приготвила съм им и една Бонова книжка от Масовата приватизация
Моето мнение е че не трябва да плащам за нещо което не ползвам. Да се промени закона. Парите които внасям да са си мои и да мога да си ги ползвам когато ми потрябват, а не да потъват в дън земя. Да не се плаща на избраното от мен джипи по 1.50 от мен ако съм здравно осигурена , да ги плаща КАСАТА от натрупаните ми средства. Всичко друго е обир. Българите в чужбина не са длъжни да плащата на две места. Ако желаят, при промяна в закона, доброволно могат да внасят и в България Здравни вноски ,но тогава ще имат право да ползват и по избор лечение така както всички в България. ПРИСЪЕДИНИХ СЕ КЪМ ПОДПИСКАТА и предлагам да го направим всички, които сме за ПРОМЯНА.
Татяна Христова
 


Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот 4o4o » 04 Мар 2005, 23:01

rabotia v bolnica ne kato lekar i gore dolu sum na iasno kakvo stava i kak se gu6at doktor4etata...dlujen sum da kaja 4e ima i mnogo kadurni koito si zaslujavat parite no tia djipita koito ni6to ne razbirat a po cial den pi6at samo bumagi za da ot4itat pari ne vijdam za6to da pla6tame..mi 4e toi samo dnes da kaje dobur den na 60 pacienta vzima 90 lv....i kvo da ne bi da 4uka na aparata gluposti..triabva da se izmeniat ne6tata ne mije da vzima6 niakolko bona na mesec bez da gi zaslujava6..da gi vzimat tia deti sa kadurni neka vzemat i pove4e..vsi4ko e fabrika za pari..da ne kazvam ako ne dai si boje vlezne6 v bolnicata tam puk kakvi pla6tania te 4akat..ujas..da ne dava gospod na nikoi...a tezi pla6tania sus zadna data o hooo ako znaete 4ak gi 4akat i kak 6te iz4eznat iako dim i estestveno ne kum pacientite grabej ot vsiakude bez kontrol pulen absurd e
4o4o
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Ant » 04 Мар 2005, 23:59

Towa za wyzstanieto be[e samo ironiq. samoironiq.
Има разум и в твоите думи, но подпомагането на БГ не може да става по този начин - чрез задължителни вноски за неизвестно, какво.
Ако проследиш внимателно темата, ще разбереш, че много от оплакванията идват от хота с местоживеене в БГ. Те (ние) , също срещаме много проблеми.
Лично аз съм бил и от двете страни.
Най - редовното ми огорчение е било, при положение че съм се осигурявал и в БГ и, в чужбина, да се налагам и да плащам на ръка.
При това, предложените и по този начин услуги, не бяха качествени! Никак! А, загубеното време.. Уноженията по чакалните и мръсните тоалетни!? - Просто моделът е сбъркан ! Адски сбъркан!
Виждал ли си сградите, заплатите, коктейлите, командировките на служителите в НЗОК???? Имам приятели, работещи в нея (Касата) - юристи, счетоводители... Какви неща ми разказват!
Споделям негодуванието!
Ant
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Valentin Kadiev » 05 Мар 2005, 00:18

Това е моят глас против законовите безобразия и недомислия!!!
Valentin Kadiev
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Valentin Kadiev » 05 Мар 2005, 00:30

Това е моят глас против законовите безобразия и недомислия!!!
Апостол Апостолов написа:

> Уважаеми дами и господа юристи,
> Обръщам се към Вас с молба за коментар и съвет по следния
> въпрос:
> Противоконституционен ли е действащия в момента в Република
> България Закон за здравното осигуряване и по срициално чл.40,
> ал.4 от него?
> Според "Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно
> осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на
> безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по
> ред, определени със закон. " от Конституцията на Република
> България гражданите имат право на здравно осигуряване, а не
> задължение за здравно осигуряване.
> Според "Чл. 60. (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и
> такси, установени със закон, съобразно техните доходи и
> имущество." от Конституцията на Република България гражданите
> са длъжни да плащат данъци и такси съобразно техните доходи и
> имущество.
> Не следва ли и плащането на здравни осигуровки да е съобразно
> техните доходи и имущество.
> Според чл.40, ал.4 от Закона за здравното осигуряване "Лицата,
> които не подлежат на осигуряване по ал. 1 и 2, се осигуряват
> върху осигурителен доход не по-малък от половината от
> минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се
> лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено
> осигуряване. Вноските се внасят до 10-о число на месеца,
> следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно
> изравняване на осигурителния доход съгласно данните от
> данъчната декларация."
> И питам Ви как лице без доходи и попадащо изнвън случаите на
> осигуряване по чл.40, ал.2 от същия закон - за сметка на
> републиканския бюджет следва да си внася здравноосигурителни
> вноски - в момента 6,60 лв. на месец. Представете си следния
> казус семейство от двама родители безработни с изтекъл срок на
> получаване на обезщетения за безработица и без право на
> социално подпомагане, защото имат някаква собственост следва да
> внася здравноосигурителни вноски! Не е ли абсурдно, тези лица
> няма каква данъчна декларация да подават за годишно изравняване
> на доходите, защото нямат такива. Посочените лица имат
> неплатени повече от 3 здравноосигурителни вноски и следователно
> се водят за длъжници на НОИ. Ще им бъдат пратени покани за
> доброволно изпълнение, след това актове за начет и накрая ако
> не ги платят ще ги дадат на Агенцията за държавни вземания,
> която да събере вноските. Не е ли абсурдно да ставаш длъжник на
> държавата затова,че си над 18 г., нямаш никакви доходи и си жив
> и дишаш въздух!Адски тъп закон връща ни в робовладелския строй!
> Моля ви дами и господа, обръщам се към Вас за помощ и съвет как
> да бъдат отменени тези абсурдни текстове от Закона за здравното
> осигуряване. Този закон въвежда една крайно несправедлива
> система за осигуряване, която прави длъжници и гражданите без
> доходи, те просто нямат избор, а защо по конституция имат
> право, а не задължение да внасят здравноосигурителни вноски.
> Дано се намерят добри юристи, които да напишат жалба до
> компетентните органи, които да сезират Конституционния съд за
> отмяна на тези позорни разпоредби от Закона за здравното
> осигуряване, или да лобират за приемане на справедлив закон за
> здравното осигуряване, според който когато нямаш доходи не
> внасяш здравноосигурителни вноски! Ежедневие е лица със
> здравноосигурителни права да плащат на лекарите за оказаните
> медицински услуги и на практика тези лица плащат сметката два
> пъти един път на държавата с % за лични осигурителни вноски
> върху доходите си и втори път на лекарите, защото в днешното
> пазарно време лекарите са търговци на здравни услуги и без пари
> изобщо не ти обръщат внимание.Каква е ролята на държавата
> тогава в тази здравна система, в която лекарите вземат и от
> държавата - НЗОК и от пациентите. Този закон според мен е писан
> от лекари, а не от юристи, за да може лекарите да скубят от
> двете страни.
> Напомням на всички юристи да се замислят над това и да се
> организират и задействат процедури за отмяна на този абсурден
> Закон за здравното осигуряване, защото освен юристи те някой
> ден като живи организми ще имат нужда от медицински услуги, за
> които ще плащат и в момента плащат два пъти сметката - веднъж
> на държавата, за това, че не си е мръднала пръста за
> здравеопазването и втори път на лекарите.
> Не са ли по-добри чуждите системи за здравноосигуряване с
> набрани средства по индивидуална партида на лицата, които да
> плащат от партидата, когато имат нужда и колкото могат, но да
> са свободни граждани, а не длъжници на държавата на абсурда
> България!
> Апостол Апостолов
> hilon@abv.bg

[%sig%]
Valentin Kadiev
 

Същото и със зъболекарските услуги!

Мнениеот Ant » 05 Мар 2005, 00:32

Гери, нали се писа по-горе?! Нека всеки, както и ти, и аз и много други, заведат своя иск (ако не е изтекла давността) и, леко да поразмърдаме водите!
Учудващо много услуги не се поемат от НЗОК.
Аз, например имам много проблеми и при стоматолозите! - НИКОГА ДО СЕГА НЕ МИ Е ПОЕМАНО СТОМАТОЛОГИЧНО ЛЕЧЕНИЕ ОТ НЗОК!!!! - Винаги съм си плащал!
Без друго, едва си намерих сносен зъболекар! - Но той , все нямаше достатъчно поети от НЗОК часове, и накрая изобщо се отказа да си прави договор със Здравната..
А, аз си останах при него, защото единствен той ми вършеше работата добре.
Все тая! - Примери - мнооого!
Ant
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот emi panteva » 05 Мар 2005, 00:40

Ne iskam da zvuca grubo,no zasto po diavolite ste triabva da plastam na dve mesta za zdravnite mi osigurovki????Az kogato sam si v BG ,xodia na casten doctor i si pla]am, a tuk si pla]am vseki mesec i ne xoda na doctor,za]oto sa gola voda i e cakane s meseci.
Xorata v BG ne znaiat ,ce bg. zdravnata sistema e naj-dobrata,i zatova jiveestite tam trebva da si pla]at vsicko,a xorata v cujbina da resavat sami !!!
emi panteva
 

Декларация на КБЕС за здравното осигуряване на българите в ч

Мнениеот Иван Иванов, Швеция » 05 Мар 2005, 03:01

КОМИТЕТ ЗА
БЪЛГАРО-ЕВРОПЕЙСКО
СЪТРУДНИЧЕСТВО

KBES
Box 2176
SE-750 02 Uppsala
SWEDEN

Reg. nr. 817602-8333


Д Е К Л А Р А Ц И Я

ВЪВ ВРЪЗКА С ОБЯВЕНИТЕ НАМЕРЕНИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАСТИ ЗА ПРИНУДИТЕЛНО СЪБИРАНЕ НА ДЪЛЖИМИ ВНОСКИ ЗА ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОСТОЯННО И ДЪЛГОСРОЧНО ЖИВЕЕЩИ В ЧУЖБИНА БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ


Във връзка с обявените намерения на българските власти за принудително събиране на дължими вноски за здравно осигуряване на постоянно и дългосрочно живеещи в чужбина български граждани КБЕС счита за уместно да изрази следните си становища:

1. Текстът на Закона за здравното осигуряване

Чл. 33. Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава; ,

включващ в категорията на подлежащи на задължително здравно осигуряване в Република България и български граждани, които окончателно или дълговременно са се изселили в чужбина и не ползват осигурени здравни услуги в Република България, е толкова абсурден, че основателно може да се предположи, че е допусната непредвидливост за наличието на категориите на постоянно и дългосрочно живеещи в чужбина български граждани.

2. Днешното правителство и парламентарното му мнозинство за сетен път доказват изключителна некомпетентност и негодност за управление, като не предприемат спешни действия за промяна на очевидното недомислие на чл. 33, т. 1 от Закона за за здравното осигуряване, а вместо това аргументират гротескно (например чрез председателя на здравната комисия на Народното събрание Атанас Щерев), че нищо не можело да се направи.

3. Кръгове около парижкото издание “Парижки вести” и лондонските Сити-клуб и “Будилник” предлагат в съвместна акция не по-малко абсурдно решение:

“Да бъде обявен мораториум върху събирането на задълженията към здравната каса за българските граждани, които заявят, че са се осигурявали в чужбина. Заявките да се приемат не само писмено и лично, но също по факс, електронна поща и през интернет страницата на НОИ.”

Това предложение за опрощаване на дългове към държавата и към останалите граждани в страната на “юнашко доверие”, само по “заявка”, крие рискове за злоупотреби от страна на недобросъвестни граждани и не е съобразено с европейската и световната практика.

4. КБЕС настоява правителството на Симеон Сакскобургготски незабавно да внесе за спешно разглеждане в Народното събрание проект за Закон за изменение на Закона за здравното осигуряване например със следния текст :

1. Чл.33 се изменя на:

Чл. 33. Подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса са всички лица с постоянно или дългосрочно местоживеене в Република България, основаващо се на законно право или на получено по законен ред разрешение, с изключение на лицата, за които е предвидено друго според влезли в законна сила международни договори на Република България.

Преходна разпоредба

§1. Възникналите задължения до влизането на настоящия закон в сила към Националната здравноосигурителна каса на лица, които са подлежали на задължително здравно осигуряване според променения с настоящия закон чл. 33, т. 1 от Закона за здравно осигуряване, но не подлежат на задължително здравно осигуряване според променения с този закон чл. 33 на Закона за здравно осигуряване, се опрощават или намаляват след надлежна проверка за периода на доказано осъществено здравно осигуряване в чужда държава в случай, че получилите известие за дължими суми от Националната здравноосигурителна каса лица в срок от 90 дни от получаването му се обърнат към Националната здравноосигурителна каса пряко или чрез посолство или консулство на Република България в чужбина с писмена молба за опрощаването или намаляването им, придружена от:

1, Официално писмено удостоверение от официална власт на чужда държава, заверено от нейното външно министерство и посолство или консулство на Република България в съответната държава, удостоверяващо, дали и в какви периоди лицето е живяло на територията на чуждата държава на основание на законно право или на получено по законен ред разрешение от чуждата държава и дали е било здравно осигурено според законите на чуждата държава.

2. Нотариално заверена в Република България или заверена в посолство или консулство на Република България лична декларация на лицето в какви периоди от периода на натрупания дълг лицето не е живяло на територията на Република България, а е живяло на основание на законно право или на получено по законен ред разрешение от чужда държава в посочени периоди на териториите на посочени чужди държави и е било здравно осигурено според законите на чуждите държави.

3. Нотариално заверена в Република България или заверена в посолство или консулство на Република България лична декларация на лицето дали през периода на натрупания дълг лицето е ползвало здравни услуги на територията на Република България и какви точно здравни услуги е ползвало на територията на Република България с посочено име и адрес на здравното заведение, дата на предоставяне на услугата, заплатена от лицето цена на услугата и дали услугата е финансирана или не е финансирана от Националната здравноосигурителна каса.


Иван Иванов,
Председател

04.03.2005 г.,
Упсала, Швеция
Иван Иванов, Швеция
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Bulgarche » 05 Мар 2005, 07:39

Zdraveite
nteresna mi e temat aza zdravnoto osigyriavane, i jelai ada si kaja mnenieto.
na parvo mesto misli che kato grajdanin na tazi darjava triabva da i spazvam zakonite inache se prevrashtam v prestapnik .
Az ne se saglasiavam s tova zadaljjitelno plashtane na yslugi koito ne polzvam i nema kak da gi polzvam jiveeiki izvan Bg, no ne izkam da bada i prestapnik ?
Ako triabva da sam chesten misli ch eparvo triabva da si platia i posle da osadia darjavata za narushavaneto na lichnite mi prava na svobodata da si izbiram sam yslugite koito da polzvam.
Ne misli ada se varna v Bg dlajnik zashtoto sled 10godini izvan Bg shte mie po evtino da stana chijd gradanin , podannik danakoplatez, otkolkoto da se varna dlajnik v Bg , izleznah ot Bg da se otarva ot borchove ne da gi trupam.
Siguren sam che ne tova shte nachina da se varnat mladit ehora v Bg, prochetoh che Canada e uvelichila budjeta si za podpomagane na novite zaselnitzi, taka che e dobre nekoi da se zamisli nad tova kogato promenia zakoni ili gi pravi zadaljitelni.
Ne sam za parite .Ne vsichko e pari v tozi jivot i povecheto imigranti go znaiat tova, za otnoshenieto sam.
Ne moga da si predstavia otnoshenito kam starite hora chrez chiito pari sa se izuchili dneshnite doktori , zabolekari , kak im dava sartze da vzemat pari na starite hora ,
Bulgaria e edna darjava s budeshte i sam ybeden che vse oshte ima hor av neia kito misliat za horat a, i choveshkoto u tiah stoi .
Znam che na nikogo ne e lesno no neka ne se pecheli ot bolkat ana horata . Ako izkash , ako mojesh plashtash i polzvash , za nemashtite triabva da ima sotzialni bolnitzi. Ne znam dali e praktika Hipokratovata kletva no tia ne vkluchva sabirane na danatzi nali.
Yvajavam profesiat na doktorite , zna,m che tezi hora sa dali mnogo ot sebesi za da zavarshat , da se realizirat , da stanat dobri spetzialisti.
Tzenia truda im i shte se radvam ako dumata doktor ne e sinomim nito na Birnik nito na Andreshko .
Bog da pazi Bulgaria.
Bulgarche
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот BigPapa » 05 Мар 2005, 10:33

Това правителство промени ЗЗО и премахна възможнастта работещ член от семейството да осигурявя безработен такъв и създаде този тъп ред!!!!!!!!!!!!!
BigPapa
 

Re: Декларация на КБЕС за здравното осигуряване на българите

Мнениеот Гери » 05 Мар 2005, 16:05

Считам, че трябва да се погледне глобално, не само българите в чужбина са ощетени! Българите в България са подложени на тотален "геноцид" в собствената си държава!
Гери
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Jeliazkov » 05 Мар 2005, 20:11

Ne sam pla6tal v prodaljenie na 5 god.i nqmam takova namerenie.Li4no moe mnenie e 4e se naru6avat 4ove6kite prava toest-vseki ima pravo na li4en izbor kade i pri kogo da se lekuva.Da ne polzva6 zdravna pomo6t,a da pla6ta6 vseki mesec bez zna4enie dali si izvan stranata ili bezraboten,ne e li sme6no!Iskam da znam na ciganite koi im pla6te zdravnite osigurovki?Ne e li tova genocit sprqmo nas balgarite?6te mi poeme li razxodite NOI le4enieto mi v Izrael?/stradam ot psoriazis/Apelat mi e kam vsi4ki balgari neplatili zdravnite si osigurovki,za boga bratia ne pla6taite!!!Tova e poreden pladne6ki obir.
Jeliazkov
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Eric Karlsson » 06 Мар 2005, 02:40

Az mislja che trjabva da se obarnem do sada v Strazburg,i sled polozitelna prisada,vseki edin ot BG -v chuzbina trjabva da sadi Simeon Sexkoburgotski za prichineni vredi, kato darzaven glava,kojto e podkrepil pogreschno reshenie!!
Eric Karlsson
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот запис » 06 Мар 2005, 04:52

Защо въпросът се повдига предимно за българите в чужбина. Ние, които живеем в България също имаме права, нали.
Пак изразявам мнението, че здравното осигуряване е ПРАВА, а НЕ ЗАДЪЛЖЕНИЕ - така е по действащата Конституция.
Ако на управляващите не им харесва КРБ - да я изменят.
Законът ПРОТИВОРЕЧИ на Конституцията и това се разбира и от неюристи.
Представете си по тази логика да има задължителни осигуровки за адвокати, ползване на такси, фризьорски услуги, ресторантьорски услуги - ползвал не ползвал - плащаш.
Налудничава работа.
запис
 


Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот nikilex » 06 Мар 2005, 13:43

Това е най-голямата държавна пирамидална структура. Създадена е по класическите стандарти и ако не и помогнем, тя сама скоро няма да се срине.
Забележете, че и от опозицията не го правят на въпрос. Явно което и правителство да е на власт що го устройва тази схема. Та нали всички обещават високи пенсии, а те откъде ще дойдат ? Едва ли ще може да се формира “мнозинство” от 1/5 нар. пр-ли. които да сезират КС на РБ-я. За Страсбург само можем да си мечтаем.

Аз си внасям здравните за да не дойдат от Агенцията за събиране на държ. вз –я да ми опишат къщата. Ама от милион и половина роми и още толкова там подобни какво ще им вземат ?
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот G » 06 Мар 2005, 17:54

Здравейте!

Първо трябва да кажа, че току що научих за най-новата безумица, която става в България. Аз от 5 години живея в USA и не следяа много новините за България. Трябва да кажа, че с интерес изчетох целият форум.
Изведнъж се оказа, че дори съм и длъжник! Но както и да е - ето и моите размисли по въпроса (докато четете имайте пред вид, че аз не съм юрист и бадете снизходителни, ако звуча наивно):

Размишление 1.
Смятам че е абсурдно въвеждането на такова задължение със задна дата.
Какво определя датата на всъпване на действие - датата на създаване на НОИ, може би? Ами какво ако беше не 5, а 15 години назад?
Струва ми се недупостимо въвеждането на задължение със задна дата (с каквато и да е минимална стойност), което ще натовари бюджетите на домакинствата със значителен сумарен товар.
Едно е да имаш задължение всеки месец и да го планираш в семейния си бюджет, друго нещо е да бъдеш изненадан с масивен дълг изневиделица.
Предполагам, че има голяма дупка в бюджета на държавата и управниците се опитват да я запълнят по най-лесния начин.
Както го виждам, резултата ще бъде голям брой граждани, които ще загубят собственост, защото не могат да си покрият задълженията.
Адски несправедливо! И споменавайки за задължения със задна дата - какво стана с идеяата за "данъчна амнистия"?
Сигурно все още има своте горещи привърженици. Те какво мислят по въпроса за задължения със задна дата, да кажем 15 години?

Размишление 2.
Живеейки в USA, аз зная колко жестоки са законите на джунглата. Ако дължиш пари - губиш собственост и то става много бързо.
И тук ще вметна нещо за не един и двамата посетители на този форум, които изразиха привързаност към идеята за "частни здравни сметки".
Повярвайте ми, приятели, мнозинството от хората не може си позволи да отделя достатъчно пари в специялна сметка, които да използва в случай на нужда.
Идеята за контрол и планиране на средства, според нуждите е много привлекателна, но непосилна - медицинските сметки са твърде високи и ще стават по-високи.

Размишление 3.
Единствено масова система, на принципа на застраховането или подобна е приложима.
Например - плащаш всеки месец и получаваш "покритие" за този месец. По този начин здравите плащат заради болните и получават сигурност, в замяна.
Тази система е също много жестока - ако не платиш (често когато останеш без работа) оставаш без никакво покритие - но е най-лесно приложима.

По-социална би била система (за каквито съм чул има в Европа), при която голяма част от индивидуалния доход се отнема под формата на данък и се използва за "общото благо".
В този случай пак здрави плащат за болни, но системата е "по-човешка".

Но и в двата случая става вапрос въпрос за доход, не за абсолютно месечно задължение, дори за лица без такъв. Абсурно е да "изтискваш" насила хората без доход и да ги правиш по-и-по-голями длъжници.

Размишление 4.
И последна точка. Български граждани, които е живял поне 6 месеца + 1 ден в чужбина не се облага с данък за тази година (май се казваше "чуждестранно физическо лице").
Защо в този случай тряба да се облага с плащания към НОИ? Не мога да схвана смисъла. Излиза, че Българкия Паспорт се използва като форма на клеймо, за рекет, от което няма измъкване.
Разбирам аргумента, че много българи, живеещи в чужбина, посещават страната по "медицински причини", макар че всички "чужденци", които аз зная идват по медицински причини в България, но посещават частни кабинети, а не се възползват от държавните "благинки".
Аз нямам проблем, всеки българин, който иска да консумира от държавната система да, да бъде изискван да докаже, че е плащал към здравната каса за определен минал период от време, като условие за получаване на услугата.
По този начин лесно се елеминира "медицинския туризъм".

Размишление 5.
Относно българите живеещи в чужбина, как и кога Държавата вънамерява да ни уведоми, че сме длъжници? Цялата тази история я научих по случайност.
Може би след 5 години ще решат да ни уведомят - по този начин ще оставим лихвите да работят.
Аз съм готов да платя 500-те долара, които "дължа" на държавата на някой/организация, които да вдигнат необходимия шум и да започнат някакъв международен процес срещу държавата, за отмяана на позорното облагане на български граждани на общо основание и то със задна дата.
Разбирам, че $500 е нищо за такова начинание, но се надявам много хора да се присъединят. За съжаление аз съм много невеж в Международните норми и не зная от къде да започна.

Ще чета мненията Ви с интерес!
Г.
G
 

Re: Декларация на КБЕС за здравното осигуряване на българите

Мнениеот MВM » 06 Мар 2005, 21:26

Предложените от КБЕС изменения в закона ми звучат много смислено.

Не смятам така за предложенията за доказателства обаче. Всички тези писма и декларации заверени тук и там ще бъдат свързани със загуба на много време и средства. Достъпът до някои консулства на Р България и в момента са много труден поради невъзможността на служителите да се справят с големия брой хора имащи нужда от техните услуги (например това в Лондон). Представете си какво ще стане, ако всички живеещи във Великобритания българи трябва да отидат до там за нотариална заверка на всички тези документи. А колко ще им струва това?

Доколкото ми известно в момента българите с двойно гражданство се освобождават от тези задължения с представяне на паспортна справка от МВР за времето на пребиваване извън страната. Смятам, че това е правилният подход.
Що се отнася до това кой е ползвал здравни услуги, здравната каса би трябвало да има такава информация от пациентските си листи. Поне така си мисля, не знам как точно е устроена информационната им система.
MВM
 

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron