начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот radoslav_stoyanov » 17 Юли 2017, 17:17

Здравейте. Искам да заведа гражданско дело срещу лице, което не познавам лично. Касае се за иск за непозволено увреждане. Известни са ми трите имена на лицето, имам и видеозапис. Не зная обаче как да набавя адреса му за призоваване, а съгласно чл. 127, ал. 1, т. 2 от ГПК името и адреса на ответника са реквизит. Предполагам, - а ако греша ме поправете, - че без този реквизит исковата молба ще бъде нередовна и ще ми я върнат.

Как се постъпва в такъв случай? По какви начини се набавя адрес за призоваване на ответника?

Предварително благодаря!
radoslav_stoyanov
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 23 Мар 2011, 14:33
Местоположение: София

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот ivanov_p » 17 Юли 2017, 19:22

Кравата на лицето ви изяде люцерната или лицето ви удари с рог от крава по главата?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот commodoro » 17 Юли 2017, 19:58

Какви са тези глупости, колега?
commodoro
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 04 Фев 2013, 23:11

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот radoslav_stoyanov » 20 Юли 2017, 16:31

commodoro написа:Какви са тези глупости, колега?

Това въпрос към мен ли е или към ivanov_p?
radoslav_stoyanov
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 23 Мар 2011, 14:33
Местоположение: София

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот ivanov_p » 20 Юли 2017, 19:04

radoslav_stoyanov написа:
commodoro написа:Какви са тези глупости, колега?

Това въпрос към мен ли е или към ivanov_p?


Към мен е, но е недомислен. Искате да разберете начина на призоваване, което ще стане много лесно ако ответникът се казва Евломпи Ксантипов Мичурлински, но ако е Иван Петров Иванов няма да мине с удостоверение и за да му разберете данните ще трябва да търсите на различни места, според фактите. Напр. ако кравата му ви е изяла люцерната може по ушната марка или други белези да откриете собственика чрез ветеринарната служба или тази по земеделие и гори. Ако обаче са ви ударили с рог по главата е редно да пуснете тъжба и от полицията ще открият извършителя. В този смисъл следва да споделите повече информация от фактическата страна на определения от вас случай, на който сте дали правна квалификация "непозволено увреждане". Иначе един съвет от мен - мързелът не е порок, оставете съдът да даде правната квалификация, че стават грешки.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот radoslav_stoyanov » 26 Юли 2017, 19:30

ivanov_p написа:Към мен е, но е недомислен. Искате да разберете начина на призоваване, което ще стане много лесно ако ответникът се казва Евломпи Ксантипов Мичурлински, но ако е Иван Петров Иванов няма да мине с удостоверение и за да му разберете данните ще трябва да търсите на различни места, според фактите. Напр. ако кравата му ви е изяла люцерната може по ушната марка или други белези да откриете собственика чрез ветеринарната служба или тази по земеделие и гори. Ако обаче са ви ударили с рог по главата е редно да пуснете тъжба и от полицията ще открият извършителя. В този смисъл следва да споделите повече информация от фактическата страна на определения от вас случай, на който сте дали правна квалификация "непозволено увреждане". Иначе един съвет от мен - мързелът не е порок, оставете съдът да даде правната квалификация, че стават грешки.

Да дам съдът да даде правната квалификация в граждански процес.... :? Добре.... :D
Искът ми ще бъде за непозволено увреждане вследствие на обиди и друга вербална агресия. И не, не твърдя, че е осъществен състав на престъпление, нито имам намерение делото да е частно наказателно. Каквото съм написал - това имам предвид. Определил съм искът си като такъв за непозволено увреждане. Не познавам лично лицето, което е отговорно. Срещнали сме се на улицата. Научил съм трите му имена и те със сигурност не са достатъчно специфични, за да го открия лесно.
Интересува ме:

(1) има ли процесуални способи за набавяне на адреса му за призоваване. Струва ми се странно да няма. Така в американския граждански процес съществува специална процедура предхождаща подаването на искова молба, която представлява представяне пред съда на факти, от които може да се предположи, че има основания на иск, въз основа на което съдът издава удостоверение за събиране на доказателства. В българския граждански процес не ми е известно да има такова нещо, но питам професионалистите, все пак.

(2) Сещате ли се за разумни (законни) извънпроцесуални способи. Това с кравата е идейно, но случаят ми не е с крава, уви. Опитах в имотния регистър, но там не е сигурно кой от имотите е настоящ адрес на лицето, а и, отново, името не е достатъчно специфично, за да филтрирам едно или дори 5-6 лица. Списъкът е от стотици.
radoslav_stoyanov
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 23 Мар 2011, 14:33
Местоположение: София

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот bobi9 » 27 Юли 2017, 09:26

Въпреки ироничния отговор на колега, можеше да се замислите какво ви казва. Не искате да ангажирате наказателната му отговорност - ок! Въпреки това пътя е отново през полицията. Чл.83 НПК.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот radoslav_stoyanov » 28 Юли 2017, 08:55

Добре де, да оставим настрана моя конкретен случай. Излиза, че въобще за деликти в гражданския процес няма ефективна процедура да се набавят данните на евентуалния ответник!? Звучи ми много абсурдно това нещо. Още повече като се има предвид от колко години е в сила действащият ГПК. Ако това действително е така, недоумявам как не е било проблематизирано досега.
radoslav_stoyanov
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 23 Мар 2011, 14:33
Местоположение: София

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот ivanov_p » 28 Юли 2017, 09:48

Пълноправен интернет юрист ставаш за 6 месеца, не за една седмица. За една седмица може да стигнеш само до знанията на младши адвокат, а исковете по 45-49 ЗЗД са за опитни адвокати, най-добре гледали 1-2 дузини такива.
Ще ти дам някой насоки:
1. Исковата молба представлява искане до съда, за произнасяне в твоя полза на осъдително решение срещу другата страна. В ГПК има членове, където пише как се прави искането, аз не ги знам, те касаят съда, не мен.
2. За да отсъди в твоя полза съдът трябва да се убеди, че ти си прав, а ответникът крив. Това може да стане след като се запознае с фактическата обстановка, което означава, че ти трябва така да изложиш случилото се пред съда, че последният да е в състояние да проследи причинно-следствената връзка между фактите.
3. Доказването на тази връзка става чрез доказване на осъществяването на юридическите факти, които я съставят.
4. Търсиш присъда за "непозволено увреждане", което означава, че има увреждащ, който сам, чрез лице с което са в субординация (казано просто подчинен), настойничество, надзорничество или чрез владяна или държана вещ е извършил нещо непозволено от закона, с което е увредил другиго, материално или морално.
5. От т.4 следва, че първо трябва да докажеш кой е увреждащият. Или трябва да го познаваш лично или някой упълномощен от закона трябва да го издири. Второ, трябва да докажеш, че именно ответникът е извършил увреждащото действие. При извършител който не познаваш е много трудно, в болшинството случаи невъзможно това да стане в гражданския съд. Доказва се и, че извършеното е забранено от закона, а най-накрая се доказва и размера на иска.
Предвид горното много рядко дела по чл. 45-49 ЗЗД се водят директно в гражданско съдилище. Има и такива случаи, но те предполагат голямо натоварване на добър адвокат и множество свидетели. В твоя случай лично аз, без да имам претенции за конкретно този вид дела, щях да се обърна до полицията, като опиша точно и кратко случая, да посоча свидетелите и да поискам нещо много просто - кварталният да предупреди извършителя. Когато тази преписка завърши с обяснение на извършителя и предупреждение към него ще имаш адрес и доказателства за гражданския съд, където ще остане да докажеш размера на иска.

Трябва да направя курсове за интернет юристи!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот radoslav_stoyanov » 28 Юли 2017, 16:44

ivanov_p написа:В твоя случай лично аз, без да имам претенции за конкретно този вид дела, щях да се обърна до полицията, като опиша точно и кратко случая, да посоча свидетелите и да поискам нещо много просто - кварталният да предупреди извършителя. Когато тази преписка завърши с обяснение на извършителя и предупреждение към него ще имаш адрес и доказателства за гражданския съд, където ще остане да докажеш размера на иска.

Щеше да е достатъчно само това да напишеш. :) Благодаря.
radoslav_stoyanov
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 23 Мар 2011, 14:33
Местоположение: София

Re: Как се набавят данни за призоваване в гражданския процес

Мнениеот ivanov_p » 28 Юли 2017, 21:03

Не е достатъчно, не случайно съм определил срок от 6 месеца! С това действие ще научиш имената и адреса на лицето, евентуално то ще се направи извънсъдебно признание, че те е обидил, но това признание винаги ще е под условие, ти си го предизвикал или започнал с обидите и т.н. Ще са разпитали свидетелите и те ще се явят по-спокойни пред съда, а и ти ще си горе-долу наясно какво ще кажат, макар със свидетели винаги може да има проблеми.
Обаче къде е другото - точна и ясна искова молба, с изложение на случилото се и доказателствата, които го установяват. Тук интернет и даже учебниците са крайно недостатъчни, а конкретно при непозволеното не винаги помагат и "сламки". Къде е доказания размер на иска и как ще го правиш?
Шест месеца, минимум!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron