начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Запор на дялове в ООД--->продажба имущество



Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ah14881488 » 11 Яну 2017, 16:59

Здравейте и предварително благодаря!Изчетох доста литература по казуса, никъде не намерих отговор на въпроса си и реших да попитам и тук.Водя установителен иск за собственост на всички дружествени дялове в едно ООД.Молбата ми е допустима, основателна и подкрепена със солидни писменни доказателства и смятам, че ще бъде уважена.Драмата е, че ООД-то е собственик на много на брой недвижими имоти, а със скоростта на правораздаването не е проблем докато тече процеса всичко да бъде разпродадено и да духам супата накрая.Въпроса ми е, след като наложа запор на дружествените дялове на ООД-то до влизане в сила на решението по спора, може ли управителя да продава недвижими имоти на дружеството или трябва да искам отделен запор на всеки отделен имот?Изчетох доста, но никъде не намерих конкретен отговор.Благодаря!
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот kdkrastev1234 » 11 Яну 2017, 19:54

Аз бих поискал като обезпечение, налагане възбрана на имотите, запор на сметките и опис на активи-пасиви на дружеството, за да не се поемат фитктивни задължения.
А конкретно на въпроса за продажбите - аз поне не виждам пречка, с уговорката че не съм се ровил в практиката.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ivanov_p » 11 Яну 2017, 20:33

Сделките са атакуеми и се развалят, доколкото по необорима презумпция купувачът е в хипотезата на 135 ЗЗД. Отделно следва да се провери дали исковата молба подлежи на вписване и как да се направи и възбрана за да се предотврати каскада от последователни сделки.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ch3oh » 11 Яну 2017, 21:06

А какво общо има между собствеността на дяловете на дружеството, имуществото му и въобще цялата му дейност?
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ah14881488 » 12 Яну 2017, 12:04

Има логика да подлежат на атакуване такива сделки, защото в крайна сметка запора е публичен и всеки нормален и съвестен купувач не би купил при наличие на вписани такива запори.Също така, продавайки имущество на фирмата, реално намаляваш стойността на дружествените дялове.От друга гледна точка също има логика да не се смесват дружествените дялове с имотите на фирмата.Искам с 1 куршум да уцеля много зайци, защото като поисках обезпечителна мярка ,,Запор'' на всички дружествени дялове и 2 недвижими имота, съдията ми допусна обезпечение след предствяне на 2000 лв. гаранция(което обжалвам в момента пред Апелативен съд).Не ми се мисли, ако поискам запор на 50 недвижими имота сигурно ще иска 50 000 лв. гаранция!Иначе исковата молба не подлежи на вписване, исках такова вписване и ми беше отказано...
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ch3oh » 12 Яну 2017, 15:35

Само ще помоля, след известно време, да напишете до какво е довело спестяването на пари за адвокат.
И от сега мога да кажа, че приказките за корумпирана и продажна съдебна система, са пълна дивотия - в конкретния случай.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ah14881488 » 12 Яну 2017, 19:03

А да напиша ли до какво е довело закупуването и четенето на книгата на Силвия Спасова, доктор по право, главен асистент по граждански процес в Юридически факултет на СУ ,,Св. Климент Охридски'' ,,Обезпечение на иска''.Защо си мислите, че разчитам единствено на питане по форуми.Вложих доста часове в четене на нужната литература и мноооооого часове в четене на съдебна практика.Не ми е ясно с какво повече от това ще ми помогне ,,адвокат''?Не ми се ще да измествам темата в грешна посока....
п.с. Точно от консултация с ,,адвокат, опитен,от старата школа,начетен'' и т.н. изгубих 8 месеца и около 300 000 лв.Не казвам, че всички са такива, но казуса и много специфичен и предпочитам сам да си движа нещата
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот alexandar25 » 12 Яну 2017, 19:48

Според мен, няма пречка управителят да се разпореди с имотите, тъй като, както знаем, имуществото на дружеството е различно от това на съдружниците.
Интересно е обаче това, ако успешно се проведе иск по 517, дали няма да има основание за 135, защото с продажбата на имота се намаля стойността на ликвидационния дял на съдружника, към месеца на заличаването му. :roll:
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот kdkrastev1234 » 13 Яну 2017, 14:18

ah14881488 написа:.........Не ми се мисли, ако поискам запор на 50 недвижими имота сигурно ще иска 50 000 лв. гаранция!....

Това е най-евтиният вариант. Да не мислиш, че евнетуални последваши отменителни искове за толкова имоти, ще са по-евтини? Да не говорим, че ако продажбите им се направят грамотно, шнасовете ти за успех няма да са добри.
Но проблемът ти е да не се поемат симулативни задължения. Да не се окаже, че дружестото има заеми, предварителни договори и т.н.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот alexandar25 » 13 Яну 2017, 15:22

kdkrastev1234 написа:Аз бих поискал... опис на активи-пасиви на дружеството, за да не се поемат фитктивни задължения.

Това е много правилен съвет.
Лично аз, не съм се сещал да го правя.
Кой прави описа?
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот prnedev » 13 Яну 2017, 16:40

alexandar25 написа:Интересно е обаче това, ако успешно се проведе иск по 517, дали няма да има основание за 135, защото с продажбата на имота се намаля стойността на ликвидационния дял на съдружника, към месеца на заличаването му. :roll:


Бихте ли ме осветлили по какъв начин замяната на един недвижим имот с пари намаля стойността на ликвидационния дял на съдружника? :-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ah14881488 » 17 Яну 2017, 15:17

Ами много е просто.Ако едно ЕООД има в патримониума си 100 декара и ще има една стойност ликвидационния дял на съдружника.Ако има в патримониума си 1 декар, стойността ще е значително по-малка.Мене ми стана интересно за описа на активи/пасиви!Кой го прави?
Интересно ми е, днеска вземах удостоверение от окръжния съд, че съм ищец по т.д. с петитум да бъда признат за собственик на всичките дружествени дялове на едно ООД, в удостоверението изрично е писано ,,Да послужи пред имотен регистър към Агенция по вписванията''.Когато го занесох в Имотен регистър и те ми казаха, че трябвало изрична резолюция на съдията, че трябва да се впише исковата молба/удостоверението.Някакви идеи какво да правя?Просто искам да бъде вписано, че относно тази фирма и притежаваните от нея недвижими имоти има спор за собствеността на дружествените дялове и съответно и недвижимите имоти, които са в патримониума на фирмата...
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот zmeyan » 17 Яну 2017, 16:47

prnedev написа:
alexandar25 написа:Интересно е обаче това, ако успешно се проведе иск по 517, дали няма да има основание за 135, защото с продажбата на имота се намаля стойността на ликвидационния дял на съдружника, към месеца на заличаването му. :roll:


Бихте ли ме осветлили по какъв начин замяната на един недвижим имот с пари намаля стойността на ликвидационния дял на съдружника? :-)


Не го намаля, но...
имотът вероятно ще се продаде по данъчна оценка, а не по пазарна... :)
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот zmeyan » 17 Яну 2017, 16:50

ah14881488 написа:А да напиша ли до какво е довело закупуването и четенето на книгата на Силвия Спасова, доктор по право, главен асистент по граждански процес в Юридически факултет на СУ ,,Св. Климент Охридски'' ,,Обезпечение на иска''.Защо си мислите, че разчитам единствено на питане по форуми.Вложих доста часове в четене на нужната литература и мноооооого часове в четене на съдебна практика.Не ми е ясно с какво повече от това ще ми помогне ,,адвокат''?Не ми се ще да измествам темата в грешна посока....
п.с. Точно от консултация с ,,адвокат, опитен,от старата школа,начетен'' и т.н. изгубих 8 месеца и около 300 000 лв.Не казвам, че всички са такива, но казуса и много специфичен и предпочитам сам да си движа нещата


То и Дяволът четял евангелието, ама....
Предвид последния ви коментар, най-горещо Ви препоръчвам адвокат, за да не загубите още повече...
Но каквото можеш да си причиниш сам, никой друг не може да ти го причини!
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ah14881488 » 17 Яну 2017, 17:37

И все пак, ако има вписан запор на дружествените дялове на оод, това пречи ли управителя да продава недвижими имоти на дружеството, благодаря предварително.
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот n_ikito » 17 Яну 2017, 18:36

Не, не е пречка!

п.п. Дори вписана възбрана в т.нар. имотен регистър не е пречка! :idea:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ah14881488 » 18 Яну 2017, 12:35

Чл. 451 ГПК
(1) От момента на налагане на запора длъжникът се лишава от правото да се разпорежда с вземането или с вещта и не може под страх от наказателна отговорност да изменя, поврежда или унищожава вещта.
(2) Последиците по ал. 1 настъпват за длъжника от момента на получаване на поканата за доброволно изпълнение, когато изпълнението е насочено върху движима или недвижима вещ и тази вещ е посочена в поканата.
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот n_ikito » 18 Яну 2017, 13:17

Да. Т'ва е доказателство, че само четенето на норми и други подобни не е достатъчно! :idea:
Успех!
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот ah14881488 » 18 Яну 2017, 16:17

Прав сте,горното визира запори на длъжник в изпълнителен процес :D , но дайте някаква обосновка.Ако може да се разпорежда със запорирани активи длъжник/друго лице, какъв е смисъла от тези запори изобщо?Нали след налагане на запора, продажбата е недействителна спрямо този, който е наложил запора.Противното би обезмислило налагане на запори...
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Запор на дялове в ООД--->продажба имущество

Мнениеот minov_nz » 19 Яну 2017, 23:26

ah14881488 написа:Прав сте,горното визира запори на длъжник в изпълнителен процес :D , но дайте някаква обосновка.Ако може да се разпорежда със запорирани активи длъжник/друго лице, какъв е смисъла от тези запори изобщо?Нали след налагане на запора, продажбата е недействителна спрямо този, който е наложил запора.Противното би обезмислило налагане на запори...



Р Е Ш Е Н И Е

Номер: 182 Година 2015г. Град Пазарджик, обл. Пазарджишка


В ИМЕТО НА НАРОДА



ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК ТЪРГОВСКИ СЪСТАВ

На 15.12. 2015 година


В публично( закрито) заседание , в следния състав:



ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

ЧЛЕНОВЕ :

СЕКРЕТАР : К.Р.

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията КРАСИМИР НЕНЧЕВ т. д . № 123 по описа за 2015 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

....„От момента на вписването му, запорът се счита наложен и има действие , както по отношение на длъжника , така и по отношение на трети добросъвестни лица. Налагането на запора има обезпечителна функция –да обезпечи вземането на кредитора , като се лиши длъжника от възможността да се разпорежда с дружествения си дял след налагането на запора / виж чл. 451 и чл. 452 от ГПК / “......
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Следваща

Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron