начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Пътни по изпълнително дело как да си ги търся



Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот pitasht » 13 Окт 2013, 12:15

Здравейте имам няколко изпълнителни дела в различни и не много близки населени места. Чудя се как да си претендирам пътните защото ми се налага да погледна делата на място. Досега правих справки по телефон но не е удачно.
Измислих няколко варианта защото може да се окаже пътните да надхвърлят другите разноски, особено ако се пътува по-често.
първи: Фирмата-визкател да ме командирова с командировъчна заповед- Това съм го ползвала по дела но не и по изпълнителни засега.;
Втори: да си взема фактура за бензина, но се чудя на името на фирмата или на мен с моя булстат?
най-лесно би било да пазя билет но и до двете места няма удобен транпспорт а не ми се губи цял ден в чакане на гари или автогари.
вариантът да го пиша като хонорар не ми се струва удачен защото ми се облага, а и не е хонорар а само пътни.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот windlove » 13 Окт 2013, 13:27

Това, което го мислите, няма как да стане. Съдебния изпълнител няма как да ви начислява "пътни разноски" по изпълнителното дело. Той може да ви начислява разноски за самото изпълнително дело - справки, административни такси, извършени действия, но това, че ходите да се запознавате с делото си е ваш проблем.

НАРЕДБА № 1 ОТ 9 ЮЛИ 2004 Г. ЗА МИНИМАЛНИТЕ РАЗМЕРИ НА АДВОКАТСКИТЕ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ
Чл. 10. За защита по изпълнително дело възнаграждението е:
1. (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г.) за образуване на изпълнително дело - 100 лв.;
2. за водене на изпълнително дело и извършване на действия с цел удовлетворяване на парични вземания - 1/2 от съответните възнаграждения, посочени в чл. 7, ал. 2;
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот thebeast » 13 Окт 2013, 13:42

Не трябва да забравяте, че на 1000 лв. възнаграждение имате 250 лв. нормативноопределени разходи, а внасяте осигуровки на база 750 лв. и плащате данък върху доходите на разликата между 750 и осигуровките. Все пак, ако чувствително разходите Ви надвишават 25 % от "хонорара" Ви, може да ползвате компилация от предложените от Вас 2 варианта:
Взискателят Ви командирова, а Вие си вземате фактури за гориво на името и ЕИК на взискателя и си попълвате сметката за полагащите се командировъчни пари, а взискателя Ви изплаща сумата отделно от "хонорара". Пътните пари трябва да се определят въз основа на разходни норми, определени от производителя на превозното средство, за най-икономичния режим на движение(такива могат да се намерят на http://www.auto-data.net) съгласно чл. 13, ал. 1 от наредбата за командировките в страната. Командировъчните пари са необлагаеми и върху тях не се внасят осигурителни вноски (дневните пари до 20 лв. на ден, когато командировката е без нощувка).
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот windlove » 13 Окт 2013, 13:47

Въпроса и е как да сложи тези пари като дълг по изпълнителното дело :arrow:
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот thebeast » 13 Окт 2013, 13:47

Цялата тази "интифа" е на първично основание чл. 5 от Наредбата за командировките в страната. А това, че взискателят няма да си ги върне до прекратяване на изпълнителното дело е съвсем отделен въпрос.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот thebeast » 13 Окт 2013, 14:04

Ако иска да влезе в положение на взискателя, да договорят по-голямо възнаграждение от това посочено в Наредба № 1 (нали там са минимални)!
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот bird_of_paradise » 13 Окт 2013, 15:10

В раздел за юристи имам подобна тема ( "нещо шантаво да питам")- аз съм категорично на противно мнение. На адвокат се заплаща хонорар за водене на делото, ерго- всичките ви разноски, които ще бъдат репарирани са тези, които сте написала в ДППЗС. Тея врътки, които се правят по делата, респективно има някакви/няколко съдебни решения, които ги признават за разход ( че и нощувки :shock: ) не намират нормативна опора и противоречат с добрите нрави. Прави впечатление, че нито вие, нито писалите в двете теми, нито пък в постановените съдебни актове обосновават правилността за присъждането им.

Договорили сте хонорар и в него се вместват всичките ви разноски по това дело.

А, наредбата за командировъчните е неотносима- нито сте на трудово, нито на служебно правоотношение при този В, нито работите на обществени начала.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот windlove » 13 Окт 2013, 17:16

thebeast написа:Ако иска да влезе в положение на взискателя, да договорят по-голямо възнаграждение от това посочено в Наредба № 1 (нали там са минимални)!

За мен лично и това не е правилно - редовно съм свидетел на подобно раздути хонорари, а цялата работа на представителя /в повечето случаи/ се състои в това да даде един изпълнителен лист и да остави цялата работа на кантората на съдебния изпълнител. Още повече, че постановление за разноските подлежи на обжалване и съда в по - голяма част от случаите, си го коригира до нормален размер така или иначе.
За мен разноските за пътни трябва да са си за сметка на заинтересованата страна, те не са разноски необходими по самото изпълнително дело за неговото водене.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот thebeast » 13 Окт 2013, 17:57

Не считам, че стремежа на ищеца , респ. взискателя или жалбоподателя или ответника да си върне всички разходи, които е направил, защото някой друг без основание го е ощетил или засегнал и е тръгнал да си търси с право правото, противоречи на добрите нрави. Може законодателството да го постави в невъзможност да го направи, но не и да противоречи на добрите нрави!
В крайна сметка взискателя да направи разходи, които са данъчно признати съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 от ЗКПО, или сега ще се заяждате, че адвоката не е наето лице по извънтрудово правоотношение!
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот bird_of_paradise » 13 Окт 2013, 18:46

Не се заяждам- да натъртя, за да не се развива темата в неправилна посока.
Искам нещо просто- да ми посочите къде точно е записано в ГПК, или другаде, че тези разходи са разноски по изпълнението или разноски по см. на чл. 78 ГПК и следва да бъдат репарирани? Дори и по тълкувателен път.
Ето това мен мъчи - липсата на основание и моля да разсеете невежеството ми.

п.п. имам дела в столицата, това което ще ви питам е, ако за всяко съдебно заседание си купувам билет за самолет и пътувам от Варна до София, означава ли, че трябва да ми бъдат присъдени и тези разходи? Разбира се примерът е неподходящ, защото това биха били луксозни разноски, но да кажем така- на какво основание ще бъдат присъдени разноски за пътни ( билети, гориво), ако пътувам по 600км. за всяко изпълнително действие, или за проверка по делата, или за всяко с.з.. Според мен това не са присъщи за производството разноски . Така де, поела съм тази защита на определена цена- какво ми коства си е мой проблем, но ако трябва да правя неразумно високи разходи, за да си свърша работата- въпрос на договаряне с доверителя е тяхното репариране помежду ни ( така практикувам с всичките си търговци, с които имам сключен договор за абонаментно обслужване) и нямам правно основание да ги търся от ответната страна. Освен ако не ме убедите в противното. :)
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот thebeast » 13 Окт 2013, 22:13

Правно основание няма, но логика има .....
..... и логиката е по-близо до "добрите нрави", отколкото правното основание...
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Окт 2013, 22:34

Разходи и разноски са различни понятия, разходи за кафе са лични, разходи за вестник също.

Разноските за адвокат поглъщат разходите за приключението "Валс с дамата с превръзката".

Оттам и се определят хонорарите, но пък си има много тълкувания по въпросите.

Ако можех, бих желал да бъда безплатен адвокат, тъй като обичам работата си.

Класическото е да се поемат авансови разходи и по възможност хонорар.

Сметката е за сметка на потърпевшата страна, общо взето има такива сметки.

Има един изчистен вариант на Темида - само мечът и превръзка, но класически има змия и книга.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот doc03 » 13 Окт 2013, 22:52

pitasht написа:Здравейте имам няколко изпълнителни дела в различни и не много близки населени места.

Извинете, че се намесвам, но много се подразних.
Да разбирам ли, че както съм си ангажирал хора да ми слагат плочките и да ми оправят балконите (някъде на морето), като единият майстор е от от гр.Кубрат, вторият от гр.Търговище, третият от гр.Кърджали, следва да си предвидя извън пазарлъка едни 500 лева за транспорт и отделно за нощувките им ?
Не би ли следвало, след като се ангажирате по дело, да се съобразява с разстоянията ? Или номерът е да гепим клиента ?

Апропо, 600 километра ги пътувам с автомобил за 5-6 часа, с гориво за 70 лева, (с 300 килограма полезен :) товар.) .... това само щото стана дума за разходи ...
Та се питам, къде ли са Ви изпълнителните дела ?
Просто нямам думи ...

П.П. Дано моите строители не четат в този форум, щото ще им се промени манталитета ... в посока далеч от добрите нрави ... и дано не карат Porsche, че ще ми се отели вола от разходи ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Окт 2013, 23:01

Приоритет е работата, дали ще се пътува и как, няма значение. Някои се возят евтино, други скъпо.

На някои им излиза евтино, на други скъпо, мисля че един отпочинал човек ще свърши повече работа.

Чувал съм и съм участвал в бригади по строежите, че не може и без обяд за работниците.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот doc03 » 13 Окт 2013, 23:08

Имат си литър ракийка и галон винце :wink: , + спането от мен :D
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Окт 2013, 23:16

От 15-ти век е регламентирано, че работниците получават по немският стандарт еди-колко си бира вечер.

Разход на енергия, не се покрива цялата от заплатата. Хубаво е да се покриват и разходите откъм тази част.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот doc03 » 13 Окт 2013, 23:30

Издребняваш :roll:
Хората са точни, и са на принципа "трябва да се свърши работата", после ще видим. Съответно - за спане, енергия, някоя и друга екстра, материали, плащане "напред" и пр. ... нямат проблем. Имам им доверие, не толкова колкото на адвоката си :) , ама ... :wink:

П.П. На тоя свят не е само Немечко ... има си и хубави български традиции.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот nk7702n » 13 Окт 2013, 23:35

Айде, сега, пак адвокатът по - крив от майсторите излезна, значи. :roll: Ами, какво пречи пък той вместо литър ракийка и винце, както и надница за деня, да си поиска пътните разноски за явяване по делото? Не на отделно правно основание от съда, ама да си ги включи в хонорара и да се договори за пътните с клиента? :)
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Окт 2013, 23:39

Еми, като знам как се поддържа 7-8 годишно дело.

Има всякакви варианти, може да премина вместо на хонорар - на дъщери.

Не ми се змейства, шегувам се, да е лека работата.

И да плащат, както и да не плащат - пак ще платят.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Пътни по изпълнително дело как да си ги търся

Мнениеот nk7702n » 14 Окт 2013, 00:04

Абе, разни хора, Иване, някои са много точни, други - не са. Те така са и майсторите, едни си вършат както трябва работата ,други - крадат от материалите. : :) Лека и успешна седмица от мен на всички!
Последна промяна nk7702n на 14 Окт 2013, 09:03, променена общо 1 път
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Следваща

Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron