начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Узаконяване на незаконни строежи

Казуси за недвижими имоти


Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот atodorov1 » 12 Юни 2013, 15:26

Здравейте!
Интерисуваме дали ми е нужно "право на строеж" за узаконяването на незакония строеж,във връзка удалжаване на срока до ноември 2013г.
1.Процедурата по узаконяване започва по заявление от собственика до Главния архитект на съответната Община. Крайният срок, до който ще се приемат Заявления за узаконяване е 26.11.2013 г. . В самото заявление следва да се посочи кога точно е извършено незаконното строителство, като се има предвид, че се допуска узаконяване само на сгради, построени до юни 2003 г.
2. . След постъпване на заявлението в съответната администрация, длъжностните лица при същата, на основание §127 ал. 4 ЗИД ЗУТ (ДВ, бр. 82 от 2012 г.) съставят Констативен акт за установяване на незаконното строителство.
3. След съставянето на акта, собственикът има последващо задължение да изготви и представи пред узаконяващия орган инвестиционен проект – заснемане за узаконяване, който се изготвя от архитект. Този проект представлява архитектурно заснемане (архитектурен проект) на сградата, т.е. изчертава се на хартия застроителното петно, разпределението по етажи, фасадите и други изискуеми реквизити на проекта по ЗУТ. В случай, че от инвестиционния проект - заснемане се установи, че има разминаване между действащия застроителен план и построеното, то се дават предписания за отстраняване на противоречията. На собственика се налага предвидената в Закона санкция (глоба) и след начисляване и плащане на дължимите глоби и такси се издава Акта за узаконяване




ЗАЯВЛЕНИЕ
за издаване на Акт за Узаконяване
от_______________________________
трите имена, лични данни, адрес, телефон

Уважаеми Господин/Госпожо Главен Архитект,

Собственик съм/притежавам право на строеж/ на/в поземлен имот с идентификатор №_________, съставляващ УПИ № _________ от квартал №_____________по плана на гр./с/__________. В периода от ______до______ ( най-късно до юни 2003 г.) в описания имот е извършен следния незаконен строеж:_________________________________________________.
.................
atodorov1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Ное 2009, 12:17

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот julyanvonemona » 12 Юни 2013, 18:14

atodorov1 написа:Здравейте!
Интерисуваме дали ми е нужно "право на строеж" за узаконяването на незакония строеж,във връзка удалжаване на срока до ноември 2013г.

Ако сте собственик на имота - право на строеж не Ви е нужно. Предвид §127 (3) ЗИД на ЗУТ, където е казано че заявление се подава от "собственика" без да е уточнено дали става въпрос само на земята или и на ограниченото вещно право на строеж по интересен е въпроса, ако сте суперфициар дали можете да се ползвате от §127 ЗИД на ЗУТ. По мое мнение можете защото в целия ЗУТ по почти всички останали въпроси в строителството и устройственото планиране, носителите на ОВП са приравнени към собствениците на имота. Все пак не съм юрист и може да се окаже,че не съм прав.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот bgarch » 12 Юни 2013, 18:33

Въпросът е третиран в §184 ЗУТ:
(5) Строежите се узаконяват на името на собственика на земята, на името на лицето, на което е учредено право на строеж, или на името на лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на специален закон. Ако строежът е изграден от несобственик, отношенията между строителя и собственика се уреждат съгласно изискванията на чл. 72 - 74 от Закона за собствеността.
(6) За незаконно извършените строежи в съсобствени недвижими имоти и в етажна собственост, които са допустими за узаконяване и могат да се ползват самостоятелно, актът за узаконяване може да бъде издаден на името на всички съсобственици, съответно собственици в етажната собственост, ако те не са възразили срещу незаконния строеж по време на извършването му. В този случай споровете относно правата върху узаконения строеж се решават по общия исков ред.

Въпросът тук е- ако Вие не сте собственикът на земята, може ли да се учредява право на строеж на вече изградена сграда, макар и незаконно изградена. Според мен- не. Т.е. в ал. 5 става въпрос за учредено право на строеж на лицето Х, което след учредяването в съответния срок е изградило незаконната сграда. Ако не е имало учредено право на строеж, то следва да се прилага изр. второ от ал. 5 или ал. 6.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот julyanvonemona » 12 Юни 2013, 19:06

bgarch Съзнателно не се позовах на §184, защото §127 наново доурежда въпросите за узаконяването и точно тук някой юрист следва да каже дали и в каква степен §127 не дерогира написаното в §184. Пак казвам - не съм сигурен! Иначе логично е да си прав!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот atodorov1 » 13 Юни 2013, 15:37

Здравейте!Притежавам "нотариален акт( по давност)" дали това може да помогне за узаконяването.Благодаря Ви.
atodorov1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Ное 2009, 12:17

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот julyanvonemona » 13 Юни 2013, 19:59

За узаконяването нема ни'кво значение по какъв придобивен способ сте станали собственик. Важното е да сте такъв.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот Melly » 14 Юни 2013, 10:49

Добре ще е вЪпросителят да се обърне към адвокат, който ще му каже, че щението му е мисия невъзможна, доколкото от написаното става ясно, че се е снабдил с КНА за собственост върху постройката. Този документ обаче не създава права, а с него нотариус установява права!

П.П. Не казвам, че върху пясъчна основа не може да се строи, но в един последващ момент всичко се срутва, защото във въздуха се вихрят мораториуми разни.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот julyanvonemona » 16 Юни 2013, 17:39

Melly написа:............защото във въздуха се вихрят мораториуми разни.

Да се надяваме нотариусът да е установил че към пдатата на изтеклата придобивна даност имота не е бил частна държавна или частна общинска собственост, макар че вероятността да се случи това не е никак малка. Ако се е случило обаче фактът че узаконяването е извършено на името на собственика по КНА с нищо не може да възпрепятства реверсията на имота към държавата или общината.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот Melly » 16 Юни 2013, 20:19

julyanvonemona написа:
Melly написа:............защото във въздуха се вихрят мораториуми разни.

Да се надяваме нотариусът да е установил че към пдатата на изтеклата придобивна даност имота не е бил частна държавна или частна общинска собственост, макар че вероятността да се случи това не е никак малка. Ако се е случило обаче фактът че узаконяването е извършено на името на собственика по КНА с нищо не може да възпрепятства реверсията на имота към държавата или общината.

Чек` ай да те открехна. На Нотариуса изобщо не му пука. При наличието на "кошаревските" свидетели си оформя констативката и ..., преминава към следващия/е за деня молител/и.
Омръзна ми да ти тъпча акъл в "продънената кофа". Не е достатъчно да можеш да чертаеш, а там където се изискват знания в правната материя съм ти казала да не се буташ. 8)
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот julyanvonemona » 17 Юни 2013, 17:54

Melly написа:........................ а там където се изискват знания в правната материя съм ти казала да не се буташ. 8)

Сгреших! Просто се набутах при тебе където априори отсъства правна мисъл!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот atodorov1 » 20 Юни 2013, 21:23

Абе хора,така и не разбрах какви документи ще ми трябват за узаконяването. По новото от 26 ноември 2012 г едно ,ама после по §184 излиза друго.Какви налични документи трябва да имам за да за да не си ритна стола.При адвокат ходих и той шикалкави. Благодаря Ви.
atodorov1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Ное 2009, 12:17

Re: Узаконяване на незаконни строежи

Мнениеот julyanvonemona » 20 Юни 2013, 21:57

atodorov1 написа:Абе хора,така и не разбрах какви документи ще ми трябват за узаконяването. По новото от 26 ноември 2012 г едно ,ама после по §184 излиза друго.Какви налични документи трябва да имам за да за да не си ритна стола.При адвокат ходих и той шикалкави. Благодаря Ви.

Четете §127 ал.2 ЗИД на ЗУТ от 26.10.2012г.и действайте, ако отговаряте на описаните там условия. Никой няма да ви хваща дясната ръчица и да Ви написва 1,2,3, n-1, n, n+1 и т.н. Това не е нито Нютонов бином, нито редове на Фурие. Анадън му?
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron