начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Могат ли да ми вземат единствено жилище?

Казуси за недвижими имоти


Могат ли да ми вземат единствено жилище?

Мнениеот totally_insane » 13 Дек 2012, 11:02

Здравейте, ще се опитам да съм кратка, макар историята да е сложна, но наистина имам нужда от помощ. Изтеглих ипотечен кредит от ОББ 2008 година докато бях извън България. В един момент обаче нещата много се усложниха и известно време нямах възможност да плащам кредита. Когато в последствие се опитах да комуникирам с ОББ те се държаха като абсолютна мафия- не вдигаха телефоните, а от време на време само ме заплашваха с продажби и изискваха от мен невъзможни суми. Така до ден днешен, макар аз да се прибрах в България. Когато си дойдох, говорих с тях но те ми поискаха първо да внеса около 5000 евро (което за мен беше непосилна сума), след това ми поискаха да го продам доброволно за половината от цената му и накрая без почти никакво предупреждение ме осъдиха и сега имота е на публична продан. Проблема е, че аз и сестра ми живеем в него със доход от 320 лева на двете (като банката вече ми взема 60 лева месечно от този доход) и ако го продадат аз и тя буквално излизаме на улицата. Друго жилище нямам и не съм имала никога- на 28 години съм. Има ли нещо, което може да се направи???
Не познавам закона и мисля, че те го използват срещу мен а както разбирате нямам и много пари за да се консултирам с различни адвокати....
Предварително благодаря!!!1
totally_insane
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Окт 2012, 22:02

Re: Могат ли да ми вземат единствено жилище?

Мнениеот huukuu » 13 Дек 2012, 11:21

Ако имотът е ипотекиран и задължението по кредита не се изпълнява, банката, след като се е сдобила с изпълнителен лист срещу Вас, има пълното право на насочи принудителното изпълнение към имота. Не виждам основание в думите ви, че законът се използва срещу Вас.

Възможно е и да има "нещо, което може да се направи", но от предоставената от Вас информация, такова не е видно.
huukuu
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Май 2012, 21:44

Re: Могат ли да ми вземат единствено жилище?

Мнениеот totally_insane » 13 Дек 2012, 11:25

Здравейте и Ви благодаря за отговора. Това, което искам да кажа в общи линии е, че метода по който се действа е абсолютно абсурден. Взема се кредит от някаква институция, комуникацията с която обаче в последствие е невъзможна. Успявам да разговарям само с дребни служители, които клатят глава насреща ми и казват, че трябвало да им занеса 20-30 000 лева. Очарователно нали... Но тъжната истина е, че в живота не се получава това, което е честно, а това за което успееш да се договориш. В България, дори и договорката не струва нищо... Дано някой ден нещата се оправят....
totally_insane
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Окт 2012, 22:02

Re: Могат ли да ми вземат единствено жилище?

Мнениеот kushgribi » 14 Яну 2013, 19:29

totally_insane написа:Здравейте, ще се опитам да съм кратка, макар историята да е сложна, но наистина имам нужда от помощ. Изтеглих ипотечен кредит от ОББ 2008 година докато бях извън България. В един момент обаче нещата много се усложниха и известно време нямах възможност да плащам кредита. Когато в последствие се опитах да комуникирам с ОББ те се държаха като абсолютна мафия- не вдигаха телефоните, а от време на време само ме заплашваха с продажби и изискваха от мен невъзможни суми. Така до ден днешен, макар аз да се прибрах в България. Когато си дойдох, говорих с тях но те ми поискаха първо да внеса около 5000 евро (което за мен беше непосилна сума), след това ми поискаха да го продам доброволно за половината от цената му и накрая без почти никакво предупреждение ме осъдиха и сега имота е на публична продан. Проблема е, че аз и сестра ми живеем в него със доход от 320 лева на двете (като банката вече ми взема 60 лева месечно от този доход) и ако го продадат аз и тя буквално излизаме на улицата. Друго жилище нямам и не съм имала никога- на 28 години съм. Има ли нещо, което може да се направи???
Не познавам закона и мисля, че те го използват срещу мен а както разбирате нямам и много пари за да се консултирам с различни адвокати....
Предварително благодаря!!!1


Ако прочетете внимателно договора си с ОББ ще установите липсата на каквито и да било клаузи, освобождаващи ви от плащане по ипотеката в случай, че нещата "много се усложнят". В случай на предвидени затруднения с покриване на вноските сте имала възможност да договорите облекчен погасителен план с кредитен инспектор в клона, където е подписан договора - мисля, че 12 месечен срок предлагаха, но съдейки от поста Ви, вие просто сте прекратили плащанията с което едностранно сте нарушили клаузите по договора и кредита е станал предсрочно изискуем в пълен размер, съответно банката е напълно в правото си да предприеме описаните стъпки.
Когато имота е ипотекиран, несеквестируемоста на единствено жилище отпада.

totally_insane написа:Това, което искам да кажа в общи линии е, че метода по който се действа е абсолютно абсурден. Взема се кредит от някаква институция, комуникацията с която обаче в последствие е невъзможна. Успявам да разговарям само с дребни служители, които клатят глава насреща ми и казват, че трябвало да им занеса 20-30 000 лева. Очарователно нали... Но тъжната истина е, че в живота не се получава това, което е честно, а това за което успееш да се договориш. В България, дори и договорката не струва нищо... Дано някой ден нещата се оправят....


В предвид, че неизправната страна по договора сте именно Вие, така представените обвинения за некоректно отношение от страна на банката звучат най-малкото несериозно :roll:
kushgribi
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 19 Окт 2012, 21:04


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта


cron