начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Изпълнително дело



Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 16:28

Здравейте, колеги
Бих искал да споделя с вас едно похвално решение на ВРС, по повод запис на заповед: разполагах с ЗЗ, която ме притесняваше дали ще бъде призната от съда. . Същата бе добре оформена, с точен посочен като дата падеж и място за плащане, но без да е отбелязано в нея- "без протест "Това бе ЗЗ,по която поемателя разчиташе на доброволно изпълнение(от приятел, пази Боже !) Поради това и не беше я предявил за плащане, нито бе направил протест ! Два месеца след падежа, подадох молба за издаване на изп лист. За моя голяма радост, съда я уважи и сега разполгам с изп лист ! Ако, някой има подобен случай, да се обади.

Бих искал на второ място да ви попитам- ако някой има опит в това, как да продължа нататък- трябва да подам молба за образуване на изп дело, нали ? Кажете ми някой съвет- как да посоча начин на изпълнение- да дам ли срок за доброволно изпълнение на длъжника, как да разбера с какво разполага дкъжника за да насоча изпълнението натам? Дайте някой съвет.

Знам, че той, разполага с имот на голяма стойност - към 40000 Евро, а моето вземане е само за 1000 лева... дали мога да насоча нещо към този имот ?



Мерси в аванс на всички отзовали се

ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna » 05 Мар 2004, 16:42

подаваш до съдия изпълнител молба за образуване на изпълнително дело
в молбата посочваш изпълнителен способ,към молбата се прикрепя изп. лист в оригинал ако длъжника е юридическо лице ще представиш и удостоверение за актуално състояние
ако искаш дай срок за доброволно изпълнение на длъжника но дали той ще плати ,по добре образувай изп. дело и ако се спогодите нещо го спри,защото ако го предупредиш той ще има достатъчно време да се консултира относно едно обжалване

Трябва да провериш с какво разполага длъжника ,ще поискаш от съдия изпълнителя да ти издаде съд.удостоверение с което ще се снабдиш с писмена информация от данъчното за притежаваните от длъжника движимо ,недвижимо имущество ,банкови сметки ,провери и в службата по вписванията ,провери в Информационно обслужване АД по ЕГН дали длъжника има участие в други дружества с оглед на запорираш дяловете които притежава ако имаш АПИС РЕГИСТЪР + още по добре там пак ще го откриеш ,


Можеш да насочиш изпълнението върху посочения имот стига той да е секвестируем.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Изпълнително дело

Мнениеот St. » 05 Мар 2004, 17:00

Bravo, kolega, az imam niakolko sluchaia, v koito sudat otkazvashe izdavaneto na IL v podobni situacii. VRS Varnenski raionen sud li e, za da znam, ako se naloji?

Inache kazanoto po-gore ot donna e absoliutno viarno.
St.
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 17:01

Мерси и за това мнение, Донна, наистина !
Длъжника е ФЛ, но ще опитам да се снабдя с информация по посочения от теб начин. Един колега ме стресна по отношение на имота- каза , че имота струва много, вземането ми е малко и съда няма да наочи изпълнението към него- става въпрос за голям парцел незастроена земя в скъп район във Варна, тоест мисля че е секвистируема, но пък мисля че имота е придобит в СИО- дали това ще пречка с оглед СК(не съм много запознат с последните му изменения- дали съпруга отговаря...)

Какво мислиш ?

Мерси

ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 17:13

Да, St. ,това е добрия стар Варненски,районен съд....:)))
Значи, казваш имал съм късмет? Сигурно. Ако ти трябва нещо от съд. определение което получих - кажи , ще ти понапиша
поздрави от Варна 1


ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna » 05 Мар 2004, 17:21

няма никакво значение колко струва имота съдия изпълнителя на това основание не може да ти откаже възбрана и публична продан , така че който не е съгласен да плаща ,ти си кредитора ,ти посочваш способа ,никакъв проблем че имота е придобит като СИО и още по-вече щом като е парцел той е секвестируем ,несеквестируемо е единственото жилище на длъжника
все пак като ще насочваш изпълнение върху имот помоли съдия изпълнителя да ти издаде и едно съдебно удостоверение на базата на което да се снабдиш от служба по вписванията с препис от НА , в някой изпълнителни служби искат искат и това ,другаде може да минеш само с удостоверението от данъчното или със справката от служба по вписванията
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 17:28

Мога ли да поискам - публична продан на този голям имот, само за моите 1000 лв?

или мога само да наложа възбрана за продажбата му ?


ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 18:00

Има ли някакъв срок след издаването на изп лист, до който трябва да се заведе изп дело - или няма ?

ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna2 » 05 Мар 2004, 18:41

гледай да не изпуснеш общата давност
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 08 Мар 2004, 12:29

Някой може ли да ми каже : по силата на чл 325 ал.1 ГПК , съдията е длъжен да даде на длъжника 7 дневен срок за доброволно изпълнение. Как обаче в този случай да защитя интересите си - в смисъл: мисля да поискам опис на движими вещи, а така длъжника има достатъчно време да изнесе от тях секвистируемото си имущество ! Как да избегна това ?

Може би, да поискам действието на чл 344 ал. 2 - да поискам запор на движими вещи още с връчването на призовката за доброволно изпълнение ?
Да, но нали трябва да посоча, ако искам това, кои точно вещи да бъдат запорирани, а аз не знам какво точно притежава длъжника в тях- мога ли да кажа просто: да се запорират : телевизор, компютър, холова гарнитура... и т н ?
Или трябва да ги посоча точно? което ми е невъзможно в случая ?

ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna2 » 08 Мар 2004, 19:18

още с молбата се иска запор опис и продажба на движими вещи ,които ще се намерят в жилището на длъжника аз лично никога не ги индивидуализилам /когато посочвам тоя способ /,тъйкато не зная какво има длъжника ,а и дали са негови тия вещи , много пъти се оказва че вещи има ама нямат пазарна стойност и да ги обяви съдията за продан никой няма да ги купи , вярно е че този способ не е много удачен ама понякога като няма друго ...........

ако знаеш какви имоти има ,банкови сметки ,вземания ,или автомобили /за последните можеш да поискаш от съдия изпълнителя следният способ-спиране от движение запор ,опис ,продажба на автомобила /
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Изпълнително дело

Мнениеот vi76 » 09 Мар 2004, 10:14

Meрси, Донна ! Наистина си точна, ще опитам така както казваш.
Благодаря ти искренно !

ВИВ
vi76
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот мария » 09 Мар 2004, 17:17

може лида ми кажеш къде томно трябва да се отбележе "без протест4, от кого - от длъжника или кредитора , кога се отбелязва, каква е ролята на отбелязването на тези две думи.
мария
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот viv 76 » 09 Мар 2004, 17:31

най горе, под ЗЗ, пиши я ти, издателя да подпише
viv 76
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna2 » 09 Мар 2004, 18:41

тоя вариянт съм го виждала ,но аз съм ги правила в самия текст под ЗЗ долуподписаният..............................се задължавам безусловно неотменно без протест да заплатя на ................или сумата от......................и т.н.
и съдът ми е издавал изпълнителен лист ,нямала съм проблеми
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron