начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Изпълнително дело



Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 16:28

Здравейте, колеги
Бих искал да споделя с вас едно похвално решение на ВРС, по повод запис на заповед: разполагах с ЗЗ, която ме притесняваше дали ще бъде призната от съда. . Същата бе добре оформена, с точен посочен като дата падеж и място за плащане, но без да е отбелязано в нея- "без протест "Това бе ЗЗ,по която поемателя разчиташе на доброволно изпълнение(от приятел, пази Боже !) Поради това и не беше я предявил за плащане, нито бе направил протест ! Два месеца след падежа, подадох молба за издаване на изп лист. За моя голяма радост, съда я уважи и сега разполгам с изп лист ! Ако, някой има подобен случай, да се обади.

Бих искал на второ място да ви попитам- ако някой има опит в това, как да продължа нататък- трябва да подам молба за образуване на изп дело, нали ? Кажете ми някой съвет- как да посоча начин на изпълнение- да дам ли срок за доброволно изпълнение на длъжника, как да разбера с какво разполага дкъжника за да насоча изпълнението натам? Дайте някой съвет.

Знам, че той, разполага с имот на голяма стойност - към 40000 Евро, а моето вземане е само за 1000 лева... дали мога да насоча нещо към този имот ?



Мерси в аванс на всички отзовали се

ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna » 05 Мар 2004, 16:42

подаваш до съдия изпълнител молба за образуване на изпълнително дело
в молбата посочваш изпълнителен способ,към молбата се прикрепя изп. лист в оригинал ако длъжника е юридическо лице ще представиш и удостоверение за актуално състояние
ако искаш дай срок за доброволно изпълнение на длъжника но дали той ще плати ,по добре образувай изп. дело и ако се спогодите нещо го спри,защото ако го предупредиш той ще има достатъчно време да се консултира относно едно обжалване

Трябва да провериш с какво разполага длъжника ,ще поискаш от съдия изпълнителя да ти издаде съд.удостоверение с което ще се снабдиш с писмена информация от данъчното за притежаваните от длъжника движимо ,недвижимо имущество ,банкови сметки ,провери и в службата по вписванията ,провери в Информационно обслужване АД по ЕГН дали длъжника има участие в други дружества с оглед на запорираш дяловете които притежава ако имаш АПИС РЕГИСТЪР + още по добре там пак ще го откриеш ,


Можеш да насочиш изпълнението върху посочения имот стига той да е секвестируем.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Изпълнително дело

Мнениеот St. » 05 Мар 2004, 17:00

Bravo, kolega, az imam niakolko sluchaia, v koito sudat otkazvashe izdavaneto na IL v podobni situacii. VRS Varnenski raionen sud li e, za da znam, ako se naloji?

Inache kazanoto po-gore ot donna e absoliutno viarno.
St.
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 17:01

Мерси и за това мнение, Донна, наистина !
Длъжника е ФЛ, но ще опитам да се снабдя с информация по посочения от теб начин. Един колега ме стресна по отношение на имота- каза , че имота струва много, вземането ми е малко и съда няма да наочи изпълнението към него- става въпрос за голям парцел незастроена земя в скъп район във Варна, тоест мисля че е секвистируема, но пък мисля че имота е придобит в СИО- дали това ще пречка с оглед СК(не съм много запознат с последните му изменения- дали съпруга отговаря...)

Какво мислиш ?

Мерси

ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 17:13

Да, St. ,това е добрия стар Варненски,районен съд....:)))
Значи, казваш имал съм късмет? Сигурно. Ако ти трябва нещо от съд. определение което получих - кажи , ще ти понапиша
поздрави от Варна 1


ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna » 05 Мар 2004, 17:21

няма никакво значение колко струва имота съдия изпълнителя на това основание не може да ти откаже възбрана и публична продан , така че който не е съгласен да плаща ,ти си кредитора ,ти посочваш способа ,никакъв проблем че имота е придобит като СИО и още по-вече щом като е парцел той е секвестируем ,несеквестируемо е единственото жилище на длъжника
все пак като ще насочваш изпълнение върху имот помоли съдия изпълнителя да ти издаде и едно съдебно удостоверение на базата на което да се снабдиш от служба по вписванията с препис от НА , в някой изпълнителни служби искат искат и това ,другаде може да минеш само с удостоверението от данъчното или със справката от служба по вписванията
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 17:28

Мога ли да поискам - публична продан на този голям имот, само за моите 1000 лв?

или мога само да наложа възбрана за продажбата му ?


ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 05 Мар 2004, 18:00

Има ли някакъв срок след издаването на изп лист, до който трябва да се заведе изп дело - или няма ?

ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna2 » 05 Мар 2004, 18:41

гледай да не изпуснеш общата давност
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Изпълнително дело

Мнениеот VIV2 » 08 Мар 2004, 12:29

Някой може ли да ми каже : по силата на чл 325 ал.1 ГПК , съдията е длъжен да даде на длъжника 7 дневен срок за доброволно изпълнение. Как обаче в този случай да защитя интересите си - в смисъл: мисля да поискам опис на движими вещи, а така длъжника има достатъчно време да изнесе от тях секвистируемото си имущество ! Как да избегна това ?

Може би, да поискам действието на чл 344 ал. 2 - да поискам запор на движими вещи още с връчването на призовката за доброволно изпълнение ?
Да, но нали трябва да посоча, ако искам това, кои точно вещи да бъдат запорирани, а аз не знам какво точно притежава длъжника в тях- мога ли да кажа просто: да се запорират : телевизор, компютър, холова гарнитура... и т н ?
Или трябва да ги посоча точно? което ми е невъзможно в случая ?

ВИВ
VIV2
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna2 » 08 Мар 2004, 19:18

още с молбата се иска запор опис и продажба на движими вещи ,които ще се намерят в жилището на длъжника аз лично никога не ги индивидуализилам /когато посочвам тоя способ /,тъйкато не зная какво има длъжника ,а и дали са негови тия вещи , много пъти се оказва че вещи има ама нямат пазарна стойност и да ги обяви съдията за продан никой няма да ги купи , вярно е че този способ не е много удачен ама понякога като няма друго ...........

ако знаеш какви имоти има ,банкови сметки ,вземания ,или автомобили /за последните можеш да поискаш от съдия изпълнителя следният способ-спиране от движение запор ,опис ,продажба на автомобила /
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: Изпълнително дело

Мнениеот vi76 » 09 Мар 2004, 10:14

Meрси, Донна ! Наистина си точна, ще опитам така както казваш.
Благодаря ти искренно !

ВИВ
vi76
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот мария » 09 Мар 2004, 17:17

може лида ми кажеш къде томно трябва да се отбележе "без протест4, от кого - от длъжника или кредитора , кога се отбелязва, каква е ролята на отбелязването на тези две думи.
мария
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот viv 76 » 09 Мар 2004, 17:31

най горе, под ЗЗ, пиши я ти, издателя да подпише
viv 76
 

Re: Изпълнително дело

Мнениеот donna2 » 09 Мар 2004, 18:41

тоя вариянт съм го виждала ,но аз съм ги правила в самия текст под ЗЗ долуподписаният..............................се задължавам безусловно неотменно без протест да заплатя на ................или сумата от......................и т.н.
и съдът ми е издавал изпълнителен лист ,нямала съм проблеми
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron